Skocz do zawartości

M8 i M20 spod Tatr.


Rosso

Rekomendowane odpowiedzi

5 minut temu, fizyk5 napisał:

Pięknie.

Możesz pokazać wersję z troszkę mniej zmniejszonymi gwiazdkami?

Dziękuję. Starałem się je trochę zmniejszyć, ale nie chciałem przesadzić. Jeśli ktoś chce pobawić się stackiem, zapraszam: 

https://www.astromat.pl/materialy/m20.tif

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Rosso napisał:

W miniony weekend miałem przyjemność delektować się fantastycznym niebem na zlocie Astrolife W Bukowinie Tatrzańskiej. W hotelu położonym na wysokości Gubałówki, z tarasu z którego fotografowałem miałem wręcz autostradę do Strzelca, dlatego udało mi się przeznaczyć niemal dwie godziny w obie noce podczas pobytu, by sfotografować dwie ulubione mgławice tego rejonu nieba - Mgławicę Laguna oraz Trójlistną koniczynę.

Mrowie gwiazd które pokazało się już na surowej klatce zapowiedziało sporo problemów z obróbką, szczególnie w moim przypadku, gdy mój sprzęt (i ja) nie umiemy do końca okiełznać gwiazd. Zdaję sobie sprawę z tego, że na połowie zdjęcia leci mi ostrość - dalej nie rozwiązałem tego problemu, może jedynie zredukowałem. No i bardzo przeszkadzała aberracja chromatyczna. Mimo tego jestem bardzo zadowolony z ogółu zdjęcia, bardzo chciałem sfotografować te obie mgławice, bo rzadko jest okazja ku temu. Bardzo proszę o konstruktywną krytykę.

Technikalia: 32x5min gain 90 kamerą ASI071MC, SV503 80mm ED, HEQ5, ASIAIR PRO.

m8-m20png.thumb.png.8d8c7d2e9ed177c1fae059c54dc96ecc.png

 

a mnie tak wyszło :)

 

m201_2.thumb.jpg.6b5ea909965dbea1103fa57ca6edd85a.jpg

Edytowane przez RomekAstrobaza
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@RomekAstrobaza wow, ale to fajnie wyciągnąłeś. Całokształt wygląda bardzo dobrze, ale trochę zgubiły się ciemne pasy przecinające koniczynę, a uważam że to nadaje cały urok mgławicy. Zastosowałeś jakiś konkretny trick żeby tak wydobyć i skontrastować obie mgławice?

 

@.zombi. bardzo fajna stonowana obróbka. Niestety mimo że jest to refraktor "ED" to oparty na jednym szkle FPL-51  a drugim... no właśnie nie wiadomo. Aberracja Chromatyczna wychodzi, nie zawsze, ale jednak często jest obecna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Rosso napisał:

@RomekAstrobaza wow, ale to fajnie wyciągnąłeś. Całokształt wygląda bardzo dobrze, ale trochę zgubiły się ciemne pasy przecinające koniczynę, a uważam że to nadaje cały urok mgławicy. Zastosowałeś jakiś konkretny trick żeby tak wydobyć i skontrastować obie mgławice?

Fajnie, że Ci się podoba.

Tylko kurde mam podobny problem jak z pytanie Nedveda - nie pamiętam jak to robiłem.
Pracuje w Ps-ie i fitsworku (tlo wyrownuje) 
A Ps-ie oczywiscie wyciagam material levelsami, dopasuj kolor, zmiejaszm troszke gwiazdy
Wszystko na czuja.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Rosso napisał:

W hotelu położonym na wysokości Gubałówki

Jako tubylec muszę to sprostować. Gubałówka ma 1126 m n.p.m czyli jakieś ponad 130 metrów wyżej niż hotel Rysy. Najbliżej było Wam do Zębu (1024m) :)

 

Ale warunki mieliście jak widzę dość dobre, przypomniał mi się nasz wyjazd na całkowite zaćmienie Słońca w Side w Turcji. Tam też mieliśmy gigantyczny taras do dyspozycji.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Darek_B napisał:

Jako tubylec muszę to sprostować. Gubałówka ma 1126 m n.p.m czyli jakieś ponad 130 metrów wyżej niż hotel Rysy. Najbliżej było Wam do Zębu (1024m) :)

 

Ale warunki mieliście jak widzę dość dobre, przypomniał mi się nasz wyjazd na całkowite zaćmienie Słońca w Side w Turcji. Tam też mieliśmy gigantyczny taras do dyspozycji.

@Darek_B Jasne dzięki za poprawkę. Nie sprawdzałem tego dokładnie. Warunki były fantastyczne, Jowisz czy Saturn w bardzo dużych powiększeniach wyglądały świetnie. Dobrze wiedzieć, że w okolicy jest ktoś z forum  pozdrawiam! 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Rosso napisał:

Dzięki Mirku! Bez rozmów z Tobą, nie miałbym takiego kopa motywacji i nie byłoby tych zdjęć. :)

Heh, to miło mi bardzo, no ale to Tobie się chciało jednak noc zarwać :D Liczę na wspólne kopcenie fotonów kiedyś w moim rodzinnym Beskidzie Niskim :D daleko nie masz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.