Skocz do zawartości
  • 0

Pomocy- okular o krótszej ogniskowej i dużym polu czy długiej ogniskowej i małym polu? Jaka różnica?


Herbert West

Pytanie

Proszę doświadczonych obserwatorów ( @Edgens ?) o pomoc, ponieważ sam nie jestem w stanie rozstrzygnąć problemu. Oświećcie mnie.

 

Teleskop: Intes-Mikro Mak-Newton MN56, Apertura 120, ogniskowa 762 [i niewielkie LW- 30 mm, więc okulary o szerokim polu oraz długiej ogniskowej odpadają, wyciąg tylko 1,25"]

Mój najdłuższy okular to Morfeusz 17,5. Potrzebuję czegoś z dłuższego, w niemałej mierze do wyszukiwania obiektów ale również do bardziej rozległych DS-ów.

 

Rozważam dobranie jednego bądź dwóch następujących okularów:

- Vixen NLV 25mm/50 st.

- Vixen NLV 40mm/42 st.

 

Sprawdziłem w astronomy.tools i dostałem taki obrazek, który mnie skonfundował.

 

astronomy_tools_fov.png.0797b8885be55813add57848a61d2847.png

 

Czy mam rozumieć, że przez 25mm/50st. zobaczę prawie to samo, co przez Morfeusza 17.5/76st?

Czy 40mm/42st. będzie w praktyce tylko niewiele się różnił od w/w dwójki?

 

Z góry dzięki za pomoc!

Edytowane przez Herbert West
Zawołałem Edgensa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1
Cytat

Czy mam rozumieć, że przez 25mm/50st. zobaczę prawie to samo, co przez Morfeusza 17.5/76st?

Czy 40mm/42st. będzie w praktyce tylko niewiele się różnił od w/w dwójki?

@Herbert West

Tak, jezeli masz na myśli pole widzenia,  za to żrenica wyjściowa będzie coraz wieksza przy dłuższych ogniskowych okularu.

Ogniskowa teleskopu/ogniskowa okularu=powiększenie

Pole własne okularu/powiekszenie=pole widzenia

Morpheus  17.5    76/44=1.72°
Vixen 25mm        50/30=1.66°
Vixen 40mm        42/19.05= 2.20°

Więcej będzie tylko w długoogniskowych  okularach w standardzie 2"

Polecam:
N.A.A. Telescope Math Calculator (stargazing.net)
Teleskop (astromaniak.pl)


 

Edytowane przez Lukacz
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

@Lukacz Mój ma Starlight Instruments Feather touch 1,25" :-) Intes robił świetną optykę ale wyciągi ponoć dawali paskudne. PS - to jest fotka starszego, później malowali na nieco inny kolor.

Edytowane przez Herbert West
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

Ja bym wybrał okular o krótszej ogniskowej, a większym polu widzenia np. ES 24/68. Większe powiększenie to lepszy kontrast i zasięg. Nieco mniejsza źrenica wyjściowa to mniej zniekształceń w samym oku. Do małych powerów trzeba mieć dobre niebo. W Newtonie przy bardzo małych powiększeniach zaczyna być widoczna obstrukcja.

Chyba najlepiej jak sam się przekonasz bo wybór okularu to bardzo indywidualna sprawa.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Porównując pola żółte i czerwone: zobaczysz niemal to samo, ale nie tak samo. Dłuższa ogniskowa da Ci jaśniejszy obraz, czyli zamiast bardzo słabych mgiełek, będą zwyczajnie słabe mgiełki. Ale mniejsze. Tak czy siak Andromeda nie będzie ani trochę przypominała tej z obrazka.

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak, wiem jak wygląda nawet przez o wiele większy teleskop :-) Chodzi mi o pole widzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Znalazłem jeszcze 40 mm Plossla Parks na astromaniaku. Przypuszczam, że różnica między Parksem 40 a Vixenem NLV 40 byłaby niewielka. Pole faktycznie prawie identyczne jak z ESem 24/68.

 

Jeszcze jedno:

Czy może być różnica w doświetleniu ES 24/68 a NLV czy Plossla 40 o prawie identycznym polu widzenia? Mój Intes ma małe lusterko wtórne i nie jest to teleskop to okularów z długimi ogniskowymi i o bardzo szerokich polach (chociaż jeszcze Morfeusza 17.5 obsługuje dobrze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, Herbert West napisał:

Czy może być różnica w doświetleniu ES 24/68 a NLV czy Plossla 40 o prawie identycznym polu widzenia? Mój Intes ma małe lusterko wtórne i nie jest to teleskop to okularów z długimi ogniskowymi i o bardzo szerokich polach (chociaż jeszcze Morfeusza 17.5 obsługuje dobrze).

Kwestia przelotu w wyciągu, ale pewnie obsłuży standard 1.25. Zostaje zastanowić się jaka największą żrenicą chcesz obserwować. Pobaw się symulatorem z maniaka, zawsze coś tam można wydedukować. Ale to tylko symulator.

Edytowane przez Lukacz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Herbert West  
 

Cytat

Teleskop: Intes-Mikro Mak-Newton MN56, Apertura 120, ogniskowa 762 [i niewielkie LW- 30 mm, więc okulary o szerokim polu oraz długiej ogniskowej odpadają, wyciąg tylko 1,25"]

 

Jak patrzę w necie to w opisach widzę że ta tubka ma w standardzie wyciąg 2", masz jakiś starszy/modyfikowany model?
image.png.64e4a3afb99cf99093ab3eb87e02f56f.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 minutes ago, Lukacz said:

Albo coś dobrego , z lepszą transmisją,  może TV 32mm 52° ?
Da pole 2.1°  źrenice 5.3mm, do słabszych "mgiełek" jak znalazł.

 

Nie jestem skłonny łożyć na TV. Będę tego okularu używał niezbyt często. ES 24/68 to absolutny max dla mnie.

 

Ze względu na źrenicę skłaniałbym się chyba w stronę dłuższych ogniskowych za cenę mniejszego pola. Jako "szukacz" taki okular może służyć a do mgiełek chyba będzie lepszy ze źrenicą większą o połowę. Dobrze myślę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Cześć.

Niestety ale okular BCO 32mm ma mniejsze pole własne i wynosi ono około 46*-47* , co doskonale widać po wielkości diafragmy w porównaniu z innym Plosslem o podobnej ogniskowej , np. Ploslem TV 32mm , czy Plosslem GSO 32mm.

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dziękuję wszystkim za sugestie, sprawa zamknięta. Wypróbuje ES24/68. Jeżeli mój teleskop nie będzie w stanie go ładnie oświetlić (mam pewne wątpliwości...) to wkrótce będzie na giełdzie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Cześć.

O to bym się nie martwił , posiadałem ponad 10 sztuk MN Intesa od 5" , 6" do 7" włącznie po parę wszelakich egzemplarzy i nic takiego nie było rażącego w obrazie z pociemnieniem brzegowym nawet w N31.Choć te Teleskopy w swoich założeniach i konstrukcji , posiadają zaledwie 2-3 minuty kątowe w pełni oświetlone w 100%.

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.