Skocz do zawartości

Ile daje chłodzenie? Czyli poziom tła termicznego w sensorach CMOS/CCD na przykładzie ASI2600


Przemek Majewski

Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, dobrychemik napisał:

A może to "przemycone" światło, o którym wspominał Przemek, to nie tylko światło, ale efekt innej temperatury? Mamy dwie sytuacje:

- temperatura zewnętrzna +5 i chłodzenie do -10

- temperatura w salonie 20 i chłodzenie do -10

Śmiem wątpić, by realna temperatura elementów światłoczułych matrycy była w obu przypadkach taka sama. 

Nie. Bo w nocy w dobrych warunkach (ciemność) -10 C daje wynik

 

   median(masterBias) = median(masterDark, gain 100, 600 s)

Edytowane przez Przemek Majewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Marek_N napisał:

Odpowiadając na pytanie z tytułu - chłodzić? Chłodzić!! Tym bardziej gdy kamera ma szum odczytu 1.5 e-.

 

 

Wow. Gratuję, że doszedłeś do tych wniosków. Choć niestety nie po lekturze mojego krótkiego tekstu, ale zawsze. Super, Marku.

 

PS.

To nieprawda, 40 DN to ŚREDNI poziom. Proces tego typu (Poisson) będzie mial odchylenie na poziomie sqrt(40) czyli 6.5 poziomu. Mniej wiecej tyle co 1.5 e- * 4 DN/e- typowego wysokiego gainu (0.25 e-/DN)

 

Jak już chcesz mnie hejtować "bo tak"  to zastanow sie gdzie Twoja faktografia stoi Panie "OD4 99.9%"...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ znajdzie się niejeden Inteligentny Doswiadczony I Oświecony Teoretyk Astrofotografii i jeszcze raz wydedukuje, że trzeba chlodzić, zmieniam tytuł wątku.

 

Gdybym to nie ja był autorem, byłoby prościej. Ale Przemas boli. Same dobre wiadomości...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Przemek Majewski zmienił(a) tytuł na Ile daje chłodzenie? Czyli poziom tła termicznego w sensorach CMOS/CCD na przykładzie ASI2600
5 godzin temu, Duser napisał:

Trzeba wysłać linka z tym tematem do tych głupoli w dużych obserwatoriach, co to potrafią chłodzić chipy kamer ciekłym azotem. Jak widać zupełnie bez sensu...  :emotion-5:

 

Hahahha, ale dżołk

 

5 godzin temu, Duser napisał:

 

A na poważnie , kilka rzeczy zastanawia mnie w tej analizie.

 

Po pierwsze prąd termiczny w ASI2600 jest generalnie bardzo niski, czym zresztą chwali się ZWO w swoim opisie kamerki. Skoro tak, to uogólnianie wniosków z testu na inne kamery, które tak niskiego szumu już nie mają,  nie ma chyba sensu, bo okaże się, że akceptowalna temperatura matrycy , poniżej której nic sensownego już nie zyskujemy, będzie ustawiona znacznie niżej niż te 10 czy 15 stopni C  i chłodzenie będzie miało znacznie większy sens.

 

Kto uogólnia? Ty? Gdzie to napisalem. Dałem sposób opracowania wyników, dzieli którym nowicjusze będą mogli sami to sprawdzic.

 

I super. Jak sprawdzą, bede miał wiecej danych.

 

5 godzin temu, Duser napisał:

 

Po drugie: czy nie jest tak, że pracująca matryca wydziela ciepło , otaczająca ją elektronika wydziela ciepło, a więc można założyć, że w trakcie sesji będzie dochodzić do stopniowego grzania się elementów światłoczułych , a więc poziom zakłóceń na pierwszej i ostatniej klatce w sesji będzie różny. Czy więc aktywne chłodzenie nie jest w takim przypadku rozwiązaniem( przynajmniej cząściowo) tego problemu, czy nie zapewni bardziej powtarzalnych wyników przez całą sesję ?

 

Tak. Tlo nieba tez zmienia się od wieczora do pólnocy o np 1000 poziomow na 600 s. Początkujący martwi się, "że przez brak chlodzenia jego zdjecie bedzie do kitu". A prawdą jest fakt, że jego problemy leżą gdzie indziej. Gratuluje kolejnego Szerloka.

 

 

5 godzin temu, Duser napisał:

 

Po trzecie : schłodzenie chipa to nie tylko mniejszy szum termiczny matrycy. To przede wszystkim znaczna , wręcz kolosalna redukcja hot pixeli oraz znaczne ograniczenie różnych defektów matrycy w postaci np uszkodzonych kolumn ( dotyczy CCD) . Wiem oczywiście, że dzisiejsze programy stackujące radzą sobie z usuwaniem hotów przy założeniu dobrego ditheringu, ale należy pamiętać, że takie masowe usuwanie i ekstrapolowanie nie pozostaje bez wpływu na finalny wynik i lepiej oszczędzić im tej roboty , o ile można .

 

Masz ochote zrobić krotkie badanie "Ile hotów dla ilu stopni"? Siadaj, napisz, chetnie poczytam.

 

 

5 godzin temu, Duser napisał:

 

Po czwarte : nadużyciem jest stwierdzenie, że przecież jak rozpiętość sygnału wynosi 0 do 65000 , to te plus minus 40 nic nie zmienia. Przecież obiekty, które fotografujemy są często ultra słabe , wręcz mieszczą się w rozpiętościach sygnału szerokości 200, 100 a nawet mniej  jednostek . Po co fundować dodatkowy szum , choćby niewielki, który zwielokrotni się w trakcie olbrzymiego , brutalnego rozciągania w trakcie obróbki ( bo takie zabiegi przecież wykonujemy, spróbujcie tak potraktować zwykłe zdjęcie , dostaniecie jasną jednolitą plamę) . 

 

Jak ktoś chce robić WR134 uzywajac Canona 1100D w kombo z filtrem O3 o szerokości 12 nm (zeby wpuscic wiecej LP) to moze faktycznie. Ale chyba znowu nie zrozumiałeś intencji.

 

5 godzin temu, Duser napisał:

Tak więc , osobiście zostaję przy opcji chłodzenia , aczkolwiek w pełni zgadzam się , że przesada w tej materii ( zwłaszcza w kontekście naszej amatorskiej dłubaniny, oraz zwłaszcza jak się posiada nowoczesną kamerkę )  jest bez sensu, a wręcz może być szkodliwa . 

-10 st C jest OK :zimno:

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.10.2021 o 00:41, Przemek Majewski napisał:
Mało któremu posiadaczowi dobrej lustrzanki APS-C, czy FF polecałbym kupować ASI294MC. Nawet jakbym go nie lubił... nie jestem taki po prostu! XD Dlaczego? 
  • matryca mniejsza; hitem jest 533MC ze swoim marnym 11 mm kwadrat
  • piksel zwykle za mały; skala nie jest do wykorzystania przez mała aperturę
  • 1"/px zaczyna być dostępna od apertur 130-150 mm, a użytkownikom takich sprzętów raczej nie muszę tłumaczyć po co jest kamera
  • piksel 2.4 mikrona w aperturze 50 mm? jaka prawda? 50 mm ma rozdzielczość 2.5 - 3". to znaczy, że ogniskowa nie powinna być większa niż 200. 50/200 i piksel 2.4" jeszcze ok. Ale sesje po sensowny detal będą długie...

Ponieważ rozważam zakup ASI294 MC Pro, chętnie dopytam o powody tak stanowczego odradzania tej kamerki :) Czy przy Newtonie 150/750 również nie warto jej kupować? Pytam jako laik, który widział na różnych forach sporo niezłych zdjęć zrobionych 294MC Pro. Czytałem, że daje ona jakieś artefakty, ale możliwe jest to do kalibracji.

Jeśli nie ta kamera, to jaka byłaby lepsza w podobnym budżecie (do DS-ów wspomnianym Newtonem, najczęściej z dużego miasta)? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, marceli napisał:

Ponieważ rozważam zakup ASI294 MC Pro, chętnie dopytam o powody tak stanowczego odradzania tej kamerki :) 

 

Kto odradza?

 

U mnie stwierdzenie jest WARUNKOWE:

- jeśli ma dobrą lustrzankę APS-C, to odradzam KOLOROWE, 294mc 533mc etc.

 

- rozważ mono, 294mm nigdy bym nie odradzał, będziesz miał wtedy "dedykowany sprzęt". (o najtanszym wejsciu w filtry, 1.25")

- tak, MONO jest "dedykowane do astro", kolor jest do fotografii wakacyjnej.

 

Godzinę temu, marceli napisał:

Czy przy Newtonie 150/750 również nie warto jej kupować? Pytam jako laik, który widział na różnych forach sporo niezłych zdjęć zrobionych 294MC Pro. Czytałem, że daje ona jakieś artefakty, ale możliwe jest to do kalibracji.

Jeśli nie ta kamera, to jaka byłaby lepsza w podobnym budżecie (do DS-ów wspomnianym Newtonem, najczęściej z dużego miasta)? 

Można skalibrować.

 

294 mają zarówno "amp glow", jak i wyraźny "nieortodoksyjny wzór kleju" na flacie. wedlug mnie 100% mozna skalibrować, ale trzeba umieć. praktyka asi294 pokazuje, ze Wielce Czcigodni tylko potrafią bez zrozumienia przeklikac. Niestety.

 

Nie lubie rozumowan typu: przy Newtonie, przy heq5 etc. Sprzęt zwykle mozna sprzedac na gieldzie. 150/750 z dobrze ustawionym korektorem doświetla ladnie aps-c, wiec 294 też dobrze doswietli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Przemek Majewski napisał:

Nie lubie rozumowan typu: przy Newtonie, przy heq5 etc. Sprzęt zwykle mozna sprzedac na gieldzie. 150/750 z dobrze ustawionym korektorem doświetla ladnie aps-c, wiec 294 też dobrze doswietli.

Owszem, prawie wszystko można sprzedać na giełdzie:), ale wolałbym już dopasować od razu sprzęt do siebie.

Dzięki za wszystkie wyjaśnienia! (mam modyfikowanego Canona 650D, ciekawe czy ASI294 też dobrze współpracowałaby np. z Samyangiem 135 - czy dla tego obiektywu lepiej byłoby zostawić lustrzankę)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, marceli napisał:

Owszem, prawie wszystko można sprzedać na giełdzie:), ale wolałbym już dopasować od razu sprzęt do siebie.

Dzięki za wszystkie wyjaśnienia! (mam modyfikowanego Canona 650D, ciekawe czy ASI294 też dobrze współpracowałaby np. z Samyangiem 135 - czy dla tego obiektywu lepiej byłoby zostawić lustrzankę)

asi294 bedzie działać ze wszystkim. po prostu pole widzenia asi294 = 1/2 pola full frame.

 

zatem powierzchni światloczułej jest 25%. rozmiar sensora to jedyny "fakt" na ktory zwracam uwagę. nie ma czegoś takiego jak "dopasowana" kamera. niuansem moglby byc rozmiar piksela ale z apertura 150 to ma male znaczenie. w samyangu też, bo jest f/2.8 czy coś takiego. do tego piksel asi294mc jest "normalny ". 4.6 mikrona. dopiero w MM jest "unbin".

 

tak, wszyscy sapią o "szybkosci" a przez 4x mniejszą matrycę masz cztery razy wolniejszy zestaw niż np. z lustrzanką FF (oczywiscie do szerszych kadrów)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Przemek Majewski napisał:

Tak. Tlo nieba tez zmienia się od wieczora do pólnocy o np 1000 poziomow na 600 s. Początkujący martwi się, "że przez brak chlodzenia jego zdjecie bedzie do kitu". A prawdą jest fakt, że jego problemy leżą gdzie indziej. Gratuluje kolejnego Szerloka.

Cóż, jak się fotografuje od wieczora do północy na 600 sek to może i tak . Masz takie doświadczenia ? Może pokażesz jakąś klatkę 600 sek ze swoich zbiorów, zebraną tuż po zachodzie słońca? Ja niestety takich nie posiadam.  A Szerloka mógłbyś sobie darować, bo to akurat kiepski dżołk.

 

3 godziny temu, Przemek Majewski napisał:

Masz ochote zrobić krotkie badanie "Ile hotów dla ilu stopni"? Siadaj, napisz, chetnie poczytam.

Jak wolisz obrabiać fotki naszpikowane hotami, twoja sprawa . Ja nie lubię , wolę schładzać .

Pewnie badanie " ile hotów dla ilu stopni" było by pasjonujące dla takich teoretyków, jak ty. Kilka fajnych wykresów, wzorów i ekstrapolacji  i człowiek od razu wiedział by jak zrobić dobrą fotkę.

4 godziny temu, Przemek Majewski napisał:

Jak ktoś chce robić WR134 uzywajac Canona 1100D w kombo z filtrem O3 o szerokości 12 nm (zeby wpuscic wiecej LP) to moze faktycznie. Ale chyba znowu nie zrozumiałeś intencji.

Nie rozumiem, co ma piernik do wiatraka . Jak można pisać , że rozpiętość sygnału na zdjęciu astronomicznym to 0 do 65000 jedn . Chyba że wliczasz gwiazdy , i to przepalone . Słaby obiekt ledwie wystaje ponad szum kamery .

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat temat ilości hot pikseli w funkcji temperatury jest ciekawy. Odkryłem tą zależność niedawno, gdy zapomnialem wziąć kabla zasilającego ASI294MC. Zamiast działać przy -10 musiałem zbierać fotki przy ok. +15. Ilość hotów mnie przeraziła! Druga rzecz, którą chętnie sprawdzę to wpływ temperatury na Ampglow. Tak, na pewno gdzieś w sieci są jakieś informacje na ten temat, ale chętnie sprawdzę jak moja sztuka zachowuje się pod moją opieką :)

 

Wydaje mi się, że wybór ASI2600 na bohatera testów wpływu temperatury nie jest najlepszy gdyż:

a) jest to kamera bardzo droga i stosunkowo słabo rozpowszechniona w naszym środowisku

b) jakościowa zdecydowanie lepsza niż większość obecnie używanych kamer, a co za tym idzie mniej ciekawa 

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dobrychemik napisał:

Akurat temat ilości hot pikseli w funkcji temperatury jest ciekawy. Odkryłem tą zależność niedawno, gdy zapomnialem wziąć kabla zasilającego ASI294MC. Zamiast działać przy -10 musiałem zbierać fotki przy ok. +15. Ilość hotów mnie przeraziła! Druga rzecz, którą chętnie sprawdzę to wpływ temperatury na Ampglow. Tak, na pewno gdzieś w sieci są jakieś informacje na ten temat, ale chętnie sprawdzę jak moja sztuka zachowuje się pod moją opieką :)

 

Wydaje mi się, że wybór ASI2600 na bohatera testów wpływu temperatury nie jest najlepszy gdyż:

a) jest to kamera bardzo droga i stosunkowo słabo rozpowszechniona w naszym środowisku

b) jakościowa zdecydowanie lepsza niż większość obecnie używanych kamer, a co za tym idzie mniej ciekawa 

wpływu temperatury na amp glow nie ma praktycznie.

 

w moim wątku o asi294 jest taka rzecz, już gdzieś to robiłem. nie wiem czy opublikowałem. po prostu skalibrowałem ciepły dark 120 s zimnym darkiem 120 i to co zostaje to równa termalna ciapa. sądzę, ze ta elektronika jest zasilana i świeci tak samo niezależnie od (czy tam zależność jest niezauważalna), już sobie przypomniałem pliki, proszę:

 

289176152_2021-10-1702_23_20-PixInsight.thumb.png.a3b6c9c5383613db5e4930f428d2bbf4.png

 

widać, że amp glow tonie w szumie na tym ciepłym, cieple to ma z 30 stopni, zimne -10 albo -15. w wypadku kamer z amp-glowem jest to jeden z prostych sposobów na wyizolowanie efektów cieplnych, każdorazowo trzeba "ciepłego darka" kalibrować najzimniejszym na jaki nas stać!

Edytowane przez Przemek Majewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Duser napisał:

Cóż, jak się fotografuje od wieczora do północy na 600 sek to może i tak . Masz takie doświadczenia ? Może pokażesz jakąś klatkę 600 sek ze swoich zbiorów, zebraną tuż po zachodzie słońca? Ja niestety takich nie posiadam. 

 

Nie robisz fotek zaraz po zajściu Słońca? Tylko dookoła północy? Niezły hardkor z Ciebie. Mam takie dwa z dobrego dość nieba, 480 s, schłodzone do -10 stopni, offset/bias 200. gain 0, czyli 0.75 e-/adu. 55k/65k w przyblizeniu. Szum odczytu 3.5 e- przy tym gainie. (Typowo stosowany gain 100 dawałby 4 razy tyle poziomów, czyli 1000 różnicy uprzedzając fakty.)

Pora nocy dodaje pawie 250 DN do zabawy przy tych ustawieniach. To później musi zostać znormalizowane przed integracją. To też wprowadzi szum w wysokości około 15 DN, ta klatka z rana statystycznie waży mnie naturalnie. Tu widać, że dodatkowy szum rzędu 6 DN (pierwiastek z 40) byłby juz niemile widziany, no ale ja korzystam z chłodzonej kamery i CHŁODZĘ ją do tego -10 sweet spot, BO MA CHŁODNICĘ. :) Ale hmm... tak! dodatkowy szum jest zawsze niemile widziany, dlatego trzeba włączać chłodnicę (powtórzę to parę razy, za którymś styknie coś i dotrze może).

 

MIDNIGHT.thumb.png.97fa296a451e3d9e1d7bf1216ecf2b4f.png

 

MORNING.thumb.png.52bc69627cff35057e7f0303015b91d4.png

 

 

 

2 godziny temu, Duser napisał:

 

A Szerloka mógłbyś sobie darować, bo to akurat kiepski dżołk.

 

Nie będziesz mi mówił co mogę sobie darować, Szerloku :)

 

2 godziny temu, Duser napisał:

 

Jak wolisz obrabiać fotki naszpikowane hotami, twoja sprawa . Ja nie lubię , wolę schładzać .

 

Co ja niby wolę? Czy Ty masz jakiekolwiek zdolności językowe, chyba masz, tak się zdaje, a jednak trochę wątpię? Napisałem co daje chłodzenie i ile. Nie polecałem nikomu nie chłodzić, napisałem jak czuć mogą się użytkownicy lustrzanek. Ile razy mam powtórzyć ZE NIGDZIE nie napisałem, że chłodzenie jest zbędne? Że nigdzie nie napisałem, że niekorzystnie wpływa na zdjęcia? Napisałem ILE TRACĄ użytkownicy lustrzanek, niechłodzonych kamer-zabawek, i czy muszą się czuć bardzo stygmatyzowani za brak chłodzenia fotografując jaśniejsze obiekty.

 

Ja nie obrabiam niczego z hot-pixelami, chłodzę do -10 i odrzucam, polecam dithering, tak :D? Jeśli nie rozumiesz co znaczy ilościowa analiza dla innych użytkowników forum, pomoc w analizie tego dla lustrzanek etc. to już nic Ci nie pomoże, bo jesteś kolejnym z ewidentnym bezmyślnym hejtem nie mającym żadnego oparcia w tym co napisałem. Jedyne co zrozumiałeś (a właściwie nie zrozumiałeś, to że mówię, że nie należy chłodzić, co jest absolutną bzdurą). Chłodzenie wymieniłem jako trzecią zaletę, po mono i korzystnej budowie. A nie było za długie, żeby przeczytać, bo cytowałeś różne fragmenty.

 

2 godziny temu, Duser napisał:

Pewnie badanie " ile hotów dla ilu stopni" było by pasjonujące dla takich teoretyków, jak ty. Kilka fajnych wykresów, wzorów i ekstrapolacji  i człowiek od razu wiedział by jak zrobić dobrą fotkę.

 

Dziękuje za komplement. Zwykle "teoretykiem" pojeżdzają tacy, co mają kompleks, bo nie umieli niczego obliczyć w szkole. Współczuje traumy. Pokaż jakie Ty robiłeś zdjęcia rok po wejściu do zabawy :D Mnie się moje podobają, i cieszę się ze swoich postępów, a Twoje perfekcyjne chętnie będę podziwial.
 

 

2 godziny temu, Duser napisał:

Nie rozumiem, co ma piernik do wiatraka.

 

Ja też nie rozumiem.

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Przemek Majewski napisał:

Ja nie obrabiam niczego z hot-pixelami, chłodzę do -10 i odrzucam, polecam dithering, tak :D? Jeśli nie rozumiesz co znaczy ilościowa analiza dla innych użytkowników forum, pomoc w analizie tego dla lustrzanek etc. to już nic Ci nie pomoże, bo jesteś kolejnym z ewidentnym bezmyślnym hejtem nie mającym żadnego oparcia w tym co napisałem. Jedyne co zrozumiałeś (a właściwie nie zrozumiałeś, to że mówię, że nie należy chłodzić, co jest absolutną bzdurą). Chłodzenie wymieniłem jako trzecią zaletę, po mono i korzystnej budowie. A nie było za długie, żeby przeczytać, bo cytowałeś różne fragmenty.

Ok , nie chcę się kłócić , choć z tym bezmyślnym hejtem to już grubo przesadziłeś.

Ale przyznaję ci rację, że wyciągnąłem zbyt pochopne wnioski z twojego posta.  Moje wątpliwości nie były jednak hejtem, a próbą polemiki z tezą , że właściwie po co te chłodzenie, jak udział prądu ciemnego w ogólnym rozrachunku i tak jest pomijalny - z czym się nie zgadzam.  Natomiast prześmiewczy ton twoich odpowiedzi był zdecydowanie niepotrzebny - ot, choćby o tym "badaniu hotów".

6 godzin temu, Przemek Majewski napisał:

Zwykle "teoretykiem" pojeżdzają tacy, co mają kompleks, bo nie umieli niczego obliczyć w szkole. Współczuje traumy.

Jakoś zaliczyłem tą matmę , nawet mile wspominam.

 

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Duser napisał:

Ok , nie chcę się kłócić , choć z tym bezmyślnym hejtem to już grubo przesadziłeś.

 

Ja też nie chce "kłotni". Miałem tego trochę tu. Jeśli źle oceniłem -- przepraszam. Trudno mi po prostu zrozumieć jak mialoby z tego wynikać

"nie chlodzic"

a nie

"ile tracą Ci bez chłodzenia".

 

Wtedy myślę, że ktoś ma interes w samym sporze a nie w jego meritum.

 

19 minut temu, Duser napisał:

Ale przyznaję ci rację, że wyciągnąłem zbyt pochopne wnioski z twojego posta.  Moje wątpliwości nie były jednak hejtem, a próbą polemiki z tezą , że właściwie po co te chłodzenie, jak udział prądu ciemnego w ogólnym rozrachunku i tak jest pomijalny - z czym się nie zgadzam.

 

Ok. Już wyjaśnione 

19 minut temu, Duser napisał:

 

  Natomiast prześmiewczy ton twoich odpowiedzi był zdecydowanie niepotrzebny - ot, choćby o tym "badaniu hotów".

Jakoś zaliczyłem tą matmę , nawet mile wspominam.

 

 

 

Prześmiewczy ton zaczął się od Twojego nazywania mnie "teoretykiem". Ale spoko nie będę "proszę Panio on zaczął".

 

Przypomne jeszcze, że stdDev dla rozkładu Poissona to pierwiastek z liczby sukcesów. Czy dla średnio 40 DN sygnału termalnego, amplituda szumu to 6-7 DN. te 40 DN program do stackowania znormalizuje razem z tłem ktore moze wahać sie o kilkaset. 

 

Zgodze sie z jednym "na 65 tysięcy" to już troche taka retoryka moze przesadzona. Ale z drugiej strony na kazdym zdjeciu są te detale "najciemniejsze", ktore w efekcie "topią sie w szumie". Typowo do 1/3 zakresu wszystko sie zamyka. Ale bywa i, ze 1/10 zakresu. Więc odniosłem do ogolnej liczby poziomow w zdjeciu. Moge odniesc do sredniej, ktora jest (albo powinna być) miedzy 600 a 1500 poziomow zwykle, zaleznie od obiektu i zalozen. Ja wybralem by odniesc do maksimum, tak jak i histogram odnoszą do maksimum. I teraz np. można wniosek wyciagnąć

 

czy warto brać się za WR134 filtrem Oiii (l-etr) bez chłodzenia w czerwcu (noc 15 st.C sensor ok 25 st.C) 

 

odpowiedź: raczej nie, ale jeśli tak, to wiadomo z czym bedzie walka

 

Zgoda?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, tex88 napisał:

@Przemek Majewski ale Piotra to proszę szanować i nie rzucać takimi sloganami w eter. Znamy się ze zlotów i zawsze z przyjemnością go słucham. Mądry i oczytany człowiek, duża praktyczna wiedza, a hejt to ostatnia rzecz której by się dopuścił.

dobra opinia u Ciebie nieco bardziej pozwala mi uwierzyć w dobre intencje piszącego. Z tekstu tak to mi nie wyglądało!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, tex88 napisał:

ale Piotra to proszę szanować

 

@tex88jakbyś mógł zarekomendować jeszcze kilka osób, to uniknęlibyśmy wielu nieporozumień i źle odczytanych intencji...

 

Swoją drogą wydaje mi się, że powinniśmy się nawzajem szanować nawet jeśli dana osoba nie jest wprost "sprawdzona" przez @tex88, prawda?

 

@Przemek Majewskijeśli dalszy ciąg dyskusji ma wyglądać jak ostatnie trzy posty to może warto już zamknąć wątek, najwyraźniej temat został wyczerpany - jak myślisz?

 

 

 

 

 

  • Lubię 2
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

 

@tex88jakbyś mógł zarekomendować jeszcze kilka osób, to uniknęlibyśmy wielu nieporozumień i źle odczytanych intencji...

 

może MNIE ktoś by zarekomendował? uniknęlibyśmy wielu nieporozumień ewidentnie negatywnie wycelowanych we mnie

 

2 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

 

Swoją drogą wydaje mi się, że powinniśmy się nawzajem szanować nawet jeśli dana osoba nie jest wprost "sprawdzona" przez @tex88, prawda?

 

odpisałem Ci już prywatnie

 

(jednolinijkowa wiadomość o wątpliwej treści)

 

2 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

 

@Przemek Majewskijeśli dalszy ciąg dyskusji ma wyglądać jak ostatnie trzy posty to może warto już zamknąć wątek, najwyraźniej temat został wyczerpany - jak myślisz?

 

prośba? groźba? XD "warto" :D? jeśli moderator twierdzi, że warto zamykać wątki, w którym np. ktoś zamiast prezentować nieumiejętność czytania ze zrozumieniem, mógłby wrzucić dane ze swojej lustrzanki, kamery etc. (nawet za dwa lata). to pozdro Modzie :D

 

@Misza może tu jeszcze ogarniemy klimę w Twoim nowym aucie? Klima = chłodzenie, pasuje do wątku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Przemek Majewski napisał:

Zgoda?

Przed zamknięciem wątku potwierdzam - pełna zgoda . 

Chyba merytoryka rzeczywiście została już wyczerpana . 

Życzę wszystkim czystego i ciemnego  nieba, bo to właśnie ono jest najważniejsze . Pod takim niebem można nawet nie chłodzić :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Duser napisał:

Przed zamknięciem wątku potwierdzam - pełna zgoda . 

 

To Twoja decyzja? Ja nie polecam niczego zamykać, jeśli cokolwiek mam do powiedzenia.

 

1 minutę temu, Duser napisał:

Chyba merytoryka rzeczywiście została już wyczerpana . 

Dziękuję

 

1 minutę temu, Duser napisał:

Życzę wszystkim czystego i ciemnego  nieba, bo to właśnie ono jest najważniejsze . Pod takim niebem można nawet nie chłodzić :) 

 

Zawsze warto chłodzić. Na szczęście u mnie raczej zimno, niż ciepło z nocy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.