Skocz do zawartości

Widły w astronomii amatorskiej


Marcin_G

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 2.11.2021 o 15:49, riklaunim napisał:

 

Dodaj napęd, klin paralaktyczny. Plus to nie są widły tylko zwykła głowica alt/az.

 

Widły nie przyjęły się chyba z braku uniwersalności - trzeba by uwzględniać obsługę różnych średnic tub jak i dłuższe tuby miałyby problemy z prześwitem ;)

Małym druczkiem: temat jest wydzielony z wątku, w którym @dobrychemik opisał pierwsze wrażenia ze swojego SCT 9,25" a dobrymechanik naprowadza go na zdobycie właściwego montażu do tej tuby

 

Widły w teleskopach 8" wypadły, bo zarówno Celestron jak i Maede równolegle oferowały refraktory na montażach niemieckich. Więc taniej było wywalić z oferty lekkie i sztywne widły a wszystkie małe SCT wieszać na CEM / GEM czy innych Super Polarisach. A potem - coraz większe.....

Ale tylko efekt cięcia kosztów - w latach 90-tych wszystkie bez wyjątku Meade'y oferowane były na widłach..... 

Powtórzę - nie ma lżejszego i sztywniejszego montażu do SCT i Maka od wideł.....

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Marcin_G napisał:

Powtórzę - nie ma lżejszego i sztywniejszego montażu do SCT i Maka od wideł.....

 

Dwa punkty podparcia mają swoje zalety ale też rozmiary. CPC1100 jest dość ogromny jako całość. Na balkonie miałbym z tym problemy :D Do tego z klinem oś X jest przekrzywiona na co niekoniecznie musiała być projektowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, riklaunim napisał:

 

Dwa punkty podparcia mają swoje zalety ale też rozmiary. CPC1100 jest dość ogromny jako całość. Na balkonie miałbym z tym problemy :D Do tego z klinem oś X jest przekrzywiona na co niekoniecznie musiała być projektowana.

Nie wiem co to jest oś X bo u mnie jest tylko oś "dec" i oś "R.A.", ale za prawdę powiadam wam - wszystko było tak zaprojektowane, że jest OK, lepiej niż na montażu niemieckim, gdzie duża i cieżka tuba 9,25 wisi na cieniutkiej szynie Vixena.....

A może ten? W cenie nowego dobrego montażu niemieckiego, tu mamy widły, klin, napęd ORAZ GRATIS 10" SCT.....

https://www.ebay.de/itm/185141492546?hash=item2b1b4afb42:g:4GMAAOSwX3JhfDKX

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Krzysztof Panasiuk napisał:

Celestrona Edge 8" wieszam na Giro Ercole który na 1 osi może dźwignąć 10 kg bez przeciwwag albo 2x18 kg przy pełnym obciążeniu.Solidna i perfekcyjnie wykonana konstrukcja i komfortowe działanie.Spróbuj a nie zamienisz się na nic innego....

O tym Giro Ercole już kiedyś rozmyślałem, ale to mało znana u nas konstrukcja i przy niewielu opiniach w sieci można mieć problem z odsprzedażą jeśli z jakiś względów okaże się nietrafionym zakupem lub z innych powodów będzie ją kiedyś trzeba sprzedać. Wydaje się, że do moich celów powinna dać radę. Tutaj wisi na niej SCT 9.25" i ED100. Ja z drugiej strony mógłbym powiesić lornetę kątową APM 70mm. Tylko nie potrafię sobie wyobrazić, że na 3kg moncie można powiesić takie kolumbryny i komfortowo z nich korzystać. Mam na myśli wykorzystanie do swobodnego rozglądania się po niebie w umiarkowanych powiększeniach. Do planet i Księżyca to mam EQ5.

Rozważałem też SkyTee-2, czy jego klony jak TS AZ5. Na pewno jest bardziej u nas znany niż Giro Ercole, ale opinie na jego temat są mieszane i mimo większej wagi tego montażu (5kg), nie jestem do niego do końca przekonany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Marcin_G napisał:

W zeszłym tygodniu kupiłem na niemieckim jebaju kompletne widły od C8 za sto pięć ojro! - Widły z napędem. Klin zrobi Ci Piotrek K. na miarę, z alu.

A teraz najlepsze - ramiona wideł mocowane są do korpusu dwoma śrubami. Jeśli wyfrezuje się odpowiednie wkładki - można rozstaw wideł poszerzyć tak, aby pasowały do C9,25 oraz do C11

To już zabawa w "zrób to sam" nie dla każdego. Dedykowanych, szeroko dostępnych wideł pod SCT brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Arek_P napisał:

To już zabawa w "zrób to sam" nie dla każdego. Dedykowanych, szeroko dostępnych wideł pod SCT brak.

To prawda, że wideł "solo" się nie kupi nowych, z oferty Meade czy Celka. Tym bardziej trzeba kupować second hand tanie zestawy 10" już na widłach.

A co do zrobienia klina: taką rzecz albo robisz samodzielnie, albo zlecasz - tak czy owak uzyskanie solidnego klina w czasach ogromnego wyboru alumininium na Allegro i powszechności obrabiarek CNC nie stanowi problemu ani logistycznego, ani czasowe, ani finansowego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, lulu napisał:

Panowie, pomyślcie dlaczego na giełdach na świecie dość popularny jest obiekt pt. "sct deforked" - ale tych forków jakoś na giełdach nie widać... :-)

Ja wszystkich kupić nie zdołam ale próbuję..... :)

Chciałem robić takie widły (plany snułem w Bukowcu, Oskar i Bartek być może pamiętają) ale za 100€ mam gotowe widły, napęd, alles..... Nie ma sensu samodzielnie rzeźbić.

I plan jest taki, aby wisiał tam Mak 180/2700, mocowany przez dwie szyny Arca Swiss.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, lulu napisał:

Coś tak właśnie podejrzewam że z jakichś powodów lądują w piwnicach lub na złomie...

Myślę, że wiele osób ma SCT ORAZ długi refraktor, więc montaż niemiecki od refraktora ogarnie im również SCT. Więc go deforkują......

Their loss, my win....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.11.2021 o 20:47, dobrychemik napisał:

Widły do astrofoto się nie nadają,

.....ale pan z filmu na YT tego z pewnością nie wie :D

 

@lulu, a czy lekkość i brak podatności na drgania to nie zalety?

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Marcin_G napisał:

Myślę, że wiele osób ma SCT ORAZ długi refraktor, więc montaż niemiecki od refraktora ogarnie im również SCT. Więc go deforkują......

 

Albo wolą współczesne montaże z opcją sterowania przez współczesny soft, porty ST4 czy nawet USB. Do tego stare montaże mogą być niekompletne lub uszkodzone. Moje stare C8 było deforkowane bo po prostu nie chciałem starego alt/az mają montaż EQ. Tak samo z C14 do którego montowałem losmandy Celestrona do właśnie C14.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, ZbyT napisał:

montaż widłowy ustawiony w pozycji równikowej jest źle wyważony więc obciążenie osi RA jest duże

jeśli są tam jakieś plastikowe elementy (a MEADE lubi plastik) to przekładnie na tym cierpią

 

pozdrawiam

Ale chyba przewidziane przez producenta.....

A myślałeś lub liczyłeś jakie są siły i naprężenia w zacisku siodełka Vixena, gdy ciężka tuba jest mnie więcej w płaszczyźnie południka i zginanie jest największe? Albo moment zginający na wyjściu pręta przeciwwagi z korpusu montażu?

Natomiast nie ulega wątpliwości, że im starsze będą widły, tym solidniejsza będzie ich mechanika. Moje od C8 są z roku 1974 :D Zapewne najstarsze w Polsce i starsze od większości osób tu na forum!:new_shocked:

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.11.2021 o 20:47, dobrychemik napisał:

Widły do astrofoto się nie nadają, bo byłby problem z rotacją pola, a astrofoto to u mnie priorytet.

Jeśli widły są umieszczone na klinie paralaktycznym, to się nadają, choć to mniej popularne rozwiązanie niż niemiecki montaż paralaktyczny. Pewnie jest tego jakaś przyczyna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Marcin_G napisał:

Ale chyba przewidziane przez producenta.....

A myślałeś lub liczyłeś jakie są siły i naprężenia w zacisku siodełka Vixena, gdy ciężka tuba jest mnie więcej w płaszczyźnie południka i zginanie jest największe? Albo moment zginający na wyjściu pręta przeciwwagi z korpusu montażu?

 

ale te siły nie są przenoszone przez przekładnię tylko przez łożyska osi, a te wytrzymają setki kilogramów. Bardziej bałbym się o trwałość stopów, z których zrobione są obudowy. W montażu widłowym ustawionym równikowo obciążona jest przekładnia. To tak jakbyś na montażu niemieckim umieścił sam teleskop bez przeciwwagi

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Marcin_G napisał:

@lulu, a czy lekkość i brak podatności na drgania to nie zalety?

 

No nie wiem - sam nie sprawdzałem bo nigdy takich wideł nie miałem. Ale lekkość i brak podatności na drgania to na zdrowy rozum słabo się ze sobą komponują :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, lulu napisał:

 

lekkość i brak podatności na drgania to na zdrowy rozum słabo się ze sobą komponują :-)

Łukasz Zapytaj tych, którzy spawają lekkie kratownice jako podwozia aut sportowych  - komponują się do siebie świetnie.

Więcej powiem - lekkie widły obciążone wewnątrz masą powiedzmy 10 kg będą miały mniejsze drgania niż QE6 z dwoma masami 10 kg (SCT + przeciwwagi) oddalonymi od siebie o metr.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, ZbyT napisał:

 

W montażu widłowym ustawionym równikowo obciążona jest przekładnia.

W montażu widłowym, niezależnie od kąta godzinnego i deklinacji, przy założeniu że oś deklinacji jest również wyważona - nigdy nie powstają żadne siły w żadnej z przekładni.

Na tym polega genialność wideł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, ZbyT napisał:

 

bo już nie żyją? ;)

Chyba chodziło o pieniądze, a nie trwałość :)Sprawdziłem w cenniku z 2003 roku. Meade 8" sama tuba (OTA) 1135€, a z widłami i statywem 2995 €. Klin paralaktyczny to było ekstra 225 € (lekki, można było dostać bardziej masywne). Natomiast Meade 8" na montażu LXD-75 - niemieckim - 1449 €. Czyli uwaga - montaż niemiecki 314 €, a widłowy 1860€, po prosty widłowy był 6x droższy.

8" faktycznie mało drgają, szczególnie z odrośnikiem z tworzywa. 14" na widłach mam z odrośnikiem metalowym i powinien być pod kopułą, bo drga na wietrze. Trzeba było dokupić pierścieniową przeciwwagę na stronę okularu, bo ciężko się balansuje (albo za lekka kamera).

Widły przy 8" są sztywne, patrząc na zdjęcie 14" widać, że jest to bardziej wiotka konstrukcja.

Przekładnia jest z brązu, port ST4 w nowszym na pewno, w tym z 1997 pisze port CCD, czyli chyba do guidingu.

IMG_5326 m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Marcin_G napisał:

Łukasz Zapytaj tych, którzy spawają lekkie kratownice jako podwozia aut sportowych  - komponują się do siebie świetnie.

Więcej powiem - lekkie widły obciążone wewnątrz masą powiedzmy 10 kg będą miały mniejsze drgania niż QE6 z dwoma masami 10 kg (SCT + przeciwwagi) oddalonymi od siebie o metr.....

 

Ja nie dyskutuję bo nigdy takich wideł nie miałem. Obserwuję tylko co chodzi na giełdach - i widać że widły tam nie docierają z jakichś powodów, co może dawać do myślenia, może coś znaczyć - ale nie musi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.