Skocz do zawartości

Różne wskazania ustawienia na polarną


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

błedy tych metod wg mnie w montażach tej klasy, którą miałem przyjemnosx uzytkowac uwazam, że 10' = 1/6 stopnia to maksimum 1 sigma blad dla eksperymentu "dryf" w montazu.

 

moj rekord (w pracy), za co zreszta dostalem sporo roznych fajnych pochwał, to było

 

0.3 mrad dokladnosci na calej górnej polsferze ruchu, w naprawde drogiej glowicy... (dziesiatki milionow).

 

0.3 mrad = ca 1' dokładnosci. 

 

tam byly direct drive o srednicy 40 cm

...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, kubaman napisał:

ok, dobra, może tak być

 

ale wracam do pierwotnego tematu

 

komu wierzyć?

nikomu. jesli montaż moze robic unguided 600 s dowolnie gdzie na niebie to jest to 10 micron 3000hps.

 

u mnie jak error jest "kilka minut" to.juz nie poprawiam (a mowa o polowych zestawach NA ZIEMI). z tym guiding sobie radzi. mam "drift limiting exposure" 2-3 sekundy dla skali 0.5".  wbijam korekty nie czesciej niz co 2-3 sekundy. ideolo. z powodu guidingu nie wyrzucilem żadnej z ostatnich 400 klatek kazda po 8 - 10 minut? projekty duszek, m33, testy, kolimacja, balkon

 

wierze phd dryfujacemu w okolicy polozenia na niebie na ktorym bede focil. czasem po kilku godzinach albo po meridian flip robie test/udokladnienie.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kubaman Kuba, nota bene, jak spedzasz na tym tyle godzin, posłuchaj Tomka @Tayson i sprobuj ustawić biegun niebieski na srodku matrycy.

 

wiem, na biegunie niczego nie ma, ale plate-solve sobie poradzi. tylko nie każ mu robic auto slew. bo ci zrobi takie fikolki, ze cos popsujesz i bedzie na mnie.

 

typowo:

 

1) ustawiasz RA powoedzmy w pionie.

2) rotacja 90° poziomo

3) deklinacją mozesz przeciac biegunem pionową os zdjecia.

4) oczywisice bedzie beigun za wysoko lub za nisko, i go już nie opuścisz 

5) mozesz tego dokonac regulowanym dovetailem

6) zacznij krecic montazem 90° w lewo prawo uzywajac RA. obejrzyj droge bieguna.

 

ponizej moje "najlepsze" osiagniecie w tej materii (aczkowliek lampa kest prostsza w uzyciu)

 

ConeSetup_02.jpg.b20347212e48f30127b9482a7dc2df27.jpg

 

ConeSetup_01.thumb.jpg.500add34204178f0de46fb6593ecf78f.jpg

 

ConeErrorRC8_small.thumb.jpg.87e6f565e284a0d493bdfff57f754b5a.jpg

 

ConeErrorRC8Stack_small.thumb.jpg.724c506dc82ade6cbc5b29978e067797.jpg

 

ConeSetup_03.thumb.jpg.f78beb647e4e527b40cb3392ce1dacc6.jpg

 

PS. Lunetke i jej retinkę także wczesniej kolimowałem z osią własnie taką metodą.

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Auron napisał:

Z tego co opisujecie Panowie warto sprawdzić łopatologicznie, który program jednak bardziej precyzyjnie określa biegun. Warto zapewne porównać wykresy prowadzenia tego samego obiektu przy stawieniu na biegun raz za pomocą SharpCapa, a drugi za pomocą PHD.

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, RMK napisał:

Jakby tak polarna stała w miejscu jak nogi tego gołębia to życie byłoby jeszcze piękniejsze...

Jak on tyle wytrzymał? Kropelka ?

ufarcilo mi się. robiłem pare testow na golej lampie i przyjechał gołemb. mialem jjz czasy na lustrzance i strzelalem z pilota, to udalo sie go cyknac 4 razy.

 

ps. retina w lunetce ma 80' średnicy, promien 40'. odleglosci o ktore sie przesuwa ten srodek to wlasnie tak pol promienia, pasuje do 20'. Sama os nie jest idealnie tak samo zorientowana. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Paether zmienił(a) tytuł na Różne wskazania ustawienia na polarną

O to mi chodzilo ...

Przechwytywanie2.JPG.899fc5f6e4a46b8850e1f6b3b12fd73f.JPG.bee7ff8ca9995a95c85beaf2b13eabfc.JPG

 

 

A tu mała niespodzianka z ostatnich dni, postanowiłem sprawdzić, jak to u mnie wygląda - ''poprawiłem'' (tak mi się wydawało) ustawienie na polarna.

Unbenannt.JPG.32caf8e08790a60c4ae20a9fec76fb8a.JPG

 

no i teraz asa nie tafia w punkt - tylko jest spora roznica i MLPT jakos sobie nie radzi przy 20min klatkach...- wczesniej nie bylo problemu. 

Bede probowal drifftem ... -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w ogóle nie robię modelu nieba tylko mlpt.

 

 

A w kwestii tematu wątku. Dwa dni temu zrobiłem próbę z dryfem w phd2. Próba polegała na trzykrotnym pomiarze metodą dryfu w phd2 w tym samym miejscu bez wykonywania korekt. 

 

Pierwszy pomiar 28 minut katowych błędu PA (wynik wielce nieprawdziwy), drugi pomiar 5 minut błędu, trzeci 2 minuty. Zerowa powtarzalność i zerowa wiarygodność.

 

Wpadłem natomiast na taki pomysł, by w tych miejscach gdzie wykonuje się pomiar dryfu po prostu robić zdjęcia z długą ekspozycją. Jeśli wcześniej montaż był dobrze wyregulowany i chodzi o dopieszczenie, to jest to w sumie proste, tylko czasochłonne.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.11.2021 o 20:14, kubaman napisał:

Wpadłem natomiast na taki pomysł, by w tych miejscach gdzie wykonuje się pomiar dryfu po prostu robić zdjęcia z długą ekspozycją. Jeśli wcześniej montaż był dobrze wyregulowany i chodzi o dopieszczenie, to jest to w sumie proste, tylko czasochłonne.

to działa dobrze, tylko bardzo długo trwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio przypadkowo wykonałem zdjęcie o czasie ekspozycji 9764s - klapnąłem laptopem ciut za mocno i aparat robił ekspozycję do momentu aż do niego wróciłem nad ranem. Wartości estetycznej nie ma żadnej, za do bardzo ładnie widać tu dryf w osi Ra, świadczący o niedokładności prędkości Ra w sterowniku. Dokonałem poprawki (0,1%) i teraz muszę pod gwiazdami sprawdzić, czy w dobrą stronę ;)

Natomiast w Dec przez te prawie 3h gwiazda pojechała raptem o kilka pikseli. Skala 2,21 arcsec/pix.

Montaż ustawiony na biegun PAT-em. 

image.png.abd59dc0cade7e98505422d71ef242a8.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.