Skocz do zawartości

JWST - Wątek obserwacyjny


bartoszw

Rekomendowane odpowiedzi

5 minut temu, Darek_B napisał:

Świetnie, ciekawe czy da się go zaobserwować na docelowej orbicie ?i jaką będzie miał jasność ?

Docelowa orbita jest 13 razy dalej, co przekłada się na około 170-krotny spadek jasności (mniej więcej 5,5 magnitudo).

Trzeba wziąć jednak pod uwagę to, że teleskop nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, a osłona słoneczna można mocno podnieść jego albedo. Mając to na uwadze obstawiam, że ostateczna jasność będzie w okolicach 16-17 magnitudo.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aleeee, panowie wątek dyskusyjny o JWST jest chyba gdzie indziej? :icon_rolleyes: Tutaj Bartosz zapoczątkował klawy wątek obserwacyjny i pozostańmy przy tym (będzie mniejsze zamieszanie). Gdybaczy zapraszamy: TUTAJ. ;)

 

Bartosz, WIELKI SZACUN za tak odległe "strzały" (ok 110 tyś. km) :new_shocked: . Mnie udało się jak dotychczas trafić z sukcesem satelity w ruchu na orbitach geosynchronicznych tak w odległościach do 40 tyś km (jeden z przykładów: TUTAJ), więc to mały pikuś w porównaniu do Twojego strzału! Na usprawiedliwienie mogę jedynie napisać, że moje materiały pozyskiwałem z amatorskiego aparaciku (kompaktu z wymienną optyką - Olympus PEN EP-L9 z matrycą wielkości paznokcia: m4/3 :) ), mocowanego na sztywno do statywu lub balustrady balkonu (TUTAJ jest, jak ja to robię).

 

Jeśli Ktoś chce się pogimnastykować w "strzelaniu" do ODLEGŁEGO JWST, to są już dostępne  (aktualne dane sprzed ok. 0,5 doby) TLEs dla tego obiektu na CelesTrak:

 

Cytat
JWST                    
1 50463U 21130A   21362.00000000  .00000000  00000-0  00000-0 0  9999
2 50463   4.6198  89.0659 9884983 192.3200  17.4027  0.01958082    27

źródło

 

Dane TLEs są również dostępne na: Heavens-Above (w bazie satelitów dla nazwy JWST, gdzie można wygenerować mapkę nieba dla swojej miejscówki obserwacyjnej) i na portalu: n2yo (JWST). JWST można próbować "palić" praktycznie całą noc, gdyż ze względu na dużą odległość od Ziemi (do jutra osiągnie 0,5 mln km) teleskop Webba przemieszcza się na nieboskłonie bardzo wolno (patrz poniższa mapka).

 

Mapki wygenerowane dla mojej lubelskiej miejscówki:

JWST_28-12-2021_Lublin1.png.00fe84c25ed0dff8bb392ff5047bd604.png

źródło

 

zoom:

JWST_28-12-2021_Lublin2.png.76c7c9da2f64cc5b136ab6473b857205.png

źródło

 

Jak widać z mapek, JWST przemieszcza się powoli z lewej strony Oriona na wysokości  jego "pasa" i codziennie będzie się ta pozycja coraz bardziej opóźniać za Orionem.

 

Niestety u mnie znowu popsuła się pogoda, ale w drugi dzień świąt udało mi się uzyskać świeży materiał nt. satelitów geosynchronicznych i będę mógł dokończyć wątek o tajnych satelitach szpiegowskich US, znanych jako: Advanced ORION, o których trochę więcej dowiedzieliśmy się z przecieków Snowdena (poprzednia część moich materiałów znajduje się TUTAJ, gdzie opisywałem satelitę ORION 6 (USA 202) Mentor 4 - polecam szczególnie zajrzeć do linków i niezwykle ciekawych cytatów (z tłumaczeniem na nasz ozór ;) ), jakie tam zamieściłem.

 

 

Pozdrawiam: Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, bartoszw napisał:

Zaznaczona gwiazda ma 16,1 magnitudo, Webb ma na zdjęciu zbliżoną jasność.

 

 

Świetnie :)

Mamy już w takim razie 2 pomiary :) 

Ja mam zamiar ustrzelić Webba jeszcze raz, jak tylko rozwinie "żagle", żeby sprawdzić, czy pojaśniał.

Niestety, wydaje się, że Webb obserwacyjnie będzie podobną atrakcją na niebie jak Pluton :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Alice napisał:

Lepsza jakość separacji:

 

 

7 godzin temu, OnlyAfc napisał:

Zauważyliście, jak w 0:32 sekundzie, te „śmieci”, które lecą obok, nagle zmieniają swój kierunek lotu? Może jakiś silniczek korekcyjny Webb-a zadziałał i je zepchnął?

 

6 godzin temu, Alice napisał:

W połyskujących powierzchniach Webba odbijają się chyba odpalenia silniczków trzeciego członu Ariane. To może być to.

 

Jeszcze raz PROŚBA do Wszystkich. Nie wrzucajcie w tym wątku takich wpisów jak zacytowałem wyżej, bo się zrobi niepotrzebna kaszana. Wątek ogólnie dyskusyjne o JWST jest TUTAJ i tam proszę zamieszczać wpisy, takie, jak zacytowane. W tym miejscu mamy klawy wątek obserwacyjny, zapoczątkowany przez Bartosza: @bartoszw i kontynuowany aktualnie przez Bartka: @Behlur_Olderys. Bardzo proszę o przeniesienie cytowanych wpisów i wcześniejszych, nie mających związku z NASZYMI obserwacjami JWST do wątku dyskusyjnego o teleskopie Webba. Dobrze byłoby zmienić również tytuł tego wątku, dodając z tyłu np.: "... wątek obserwacyjny"

 

Pozdrawiam: Jurek.

 

 

 

Przeniosłem, co trzeba. Post poniżej już niepotrzebny :) - Bartek H.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Paether zmienił(a) tytuł na JWST - Wątek obserwacyjny

:like:

 

Adam, możesz podać jeszcze współrzędne Twojego obserwatorium (bo zakres czasowy palenia materiału widzę), ewentualnie info na PW. Ciekaw jestem co oprócz JWST przeleciało w kadrze (w dolnym, lewym rogu)? Może wiesz? Jak nie, to chętnie podejmę próbę identyfikacji, ale potrzebuję więcej szczegółowych danych.

 

Pozdrawiam: Jurek

Edytowane przez suchyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, suchyy napisał:

Adam, możesz podać jeszcze współrzędne Twojego obserwatorium (bo zakres czasowy palenia materiału widzę), ewentualnie info na PW. Ciekaw jestem co oprócz JWST przeleciało w kadrze (w dolnym, lewym rogu)? Może wiesz? Jak nie, to chętnie podejmę próbę identyfikacji, ale potrzebuję więcej szczegółowych danych.

 

Obserwatorium Side Springs w Australii (itelescope). Wszystkie ruchome obiekty już zidentyfikowałem - niestety znane ;) To, co widzisz w lewym dolnym rogu to Cosmic ray. Ten kamień ładnie leci:

asteroid.gif

  • Lubię 5
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! Zapraszam Was na LIVE z obserwacji JWST. Postaram się go znaleźć wśród gwiazd. Teleskop ma już rozłożone osłony więc obserwacja może być bardzo ciekawa. Poza nim popatrzymy na różne skarby zimowego nocnego nieba. Zapraszam!

Link do transmisji: https://youtu.be/CxDTiNrYA-Y

 

 

maxresdefault.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, kosmitek napisał:

na ile magnitudo określasz jego jasność?

Dzięki :) 

Co do jasności, to nie wiem, bo parząc na te 3 stacki jest jakby coraz ciemniejszy. Najjaśniejszy jest na pierwszym zdjęciu (moim zdaniem ma jakieś14 magnitudo), na następnych ma z 15 mag. Okoliczne gwiazdy podobnej jasności co Webb, mają 14.75 mag.

Albo były zmienne warunki atmosferyczne, albo może raz lepiej błyska do nas odbiciem z osłony, a raz gorzej? 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.