Skocz do zawartości

IR850+nm i inne pasma porównanie


MaciejW

Rekomendowane odpowiedzi

Niesamowite. Dzięki. 

Zobaczcie jak się niektóre partie mgławic robią przezroczyste... 

 

Co to za obiekt, ten pierwszy?

Resztę kojarzę z widzenia ;)

 

Co do galaktyk to oczywiście IC 342, ciemniejsze trochę Maffei 1 i 2. Ale nie wiem czy to nie za małe będzie na Twój FOV.

Ewentualnie obłok molekularny koło Atika jest dość ciekawy w IR.

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, kubaman napisał:

tylko jak to jest, mając zwykłą kamerę, po prostu musimy to palić jakieś dziesiątki godzin by wyłowić jakiś szczegół z takim filtrem?

 

Dziesiątki godzin? Pewnie tak, ale czym się to się różni od NB? Pomijam fakt że filtry są dużo tańsze ;) Moim zdaniem niewiele więcej niż gdybyś miał robić np. OIII 3nm. Mówimy oczywiście o kamerze mono.

 

Być może niedługo pojawi się większa kamera o zwiększonej czułości w NIR na wzór IMX462/464. Te kamery są teoretycznie czulsze w 850nm niż w 500nm. Ale inna sprawa to że większość obiektów jednak świeci w NIR nieco słabiej niż w VIS.

 

Poza tym wiele najjaśniejszych obiektów nie ma swojej premiery w NIR, więc nie musisz od razu zaczynać od IFN i tego typu ciemnotek ;)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różni się czułością kamery w takim zakresie, która - jak mi się wydaje - jest znikoma

 

i od razu drugie pytanie - to się da łączyć z RGB? Np jako warstwa L?

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tuvoc napisał:

Świetna sprawa. Też kiedyś popełniłem M42 w technice LI z IR Pass 642 nm.

 

Grupa Maffei jest fascynująca jak mówi @Behlur_Olderys

 

https://viewspace.org/resources/invisible_universe/galaxies/hidden_maffei

 

oj ale by fajnie było to dodać do mojej M82

jak kupie taki filtr to pójdzie z ASI 2600 MM lub MC?

 

obraz.png.d328820dc8a7f115954990037aedd013.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, kubaman napisał:

Różni się czułością kamery w takim zakresie, która - jak mi się wydaje - jest znikoma

 

Tylko że w IR jest filtrem szerokim od 850nm w górę. Czułość kamery może i jest znikoma (też bez przesady, nowoczesne cmosy maja przynajmniej 20% QE dla 850nm) , ale IR świeci w sposób ciągły a nie w wąskich pasmach, przez to przynajmniej 150nm szerokości nawet w zakresie słabej czułości może być na podobnym poziomie co sygnał w OIII w wąskim paśmie, a z moich doświadczeń to jest to zbliżony poziom. Sytuację poprawia dodatkowo fakt, że powyżej 850nm światło od LP jest jakieś 100x mniejsze.

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, count.neverest napisał:

Ciekawa próba. Planujesz takim sposobem zrobić jakiś obiekt w bicolorze?

Zaciekawił mnie pomysł i pobawiłem się w Pixie i nie wyglądało to ciekawie, pewnie nie umiem, ale też dużo szumu. 
 

4 godziny temu, Behlur_Olderys napisał:

Co to za obiekt, ten pierwszy?

Pyły w byku, kiedyś nawet robiłem w VIS: https://www.astrobin.com/drq2du/B/

 

35 minut temu, kubaman napisał:

Różni się czułością kamery w takim zakresie, która - jak mi się wydaje - jest znikoma

 

i od razu drugie pytanie - to się da łączyć z RGB? Np jako warstwa L?

Dla większości kamer znikoma, ale jak pisze Behlur_Olderys są sensory, które lepiej sobie radzą, tylko póki co malutkie
Możnaby się pokusić o filtr wcześnie się zaczynający np. jest filtr od astronomika 742nm w górę, będzie znacznie więcej zarejestrowanych fotonów, ale za to mniejsza różnica widziałne - podczerwień
RBG łączyłbym jako osobny kolor, bo pojawiają się rzeczy, których w VIS nie ma

Z asi 2600MM powinno być podobnie, może delikatnie lepiej niż z moją sx694. Ale filtr od ZWO do robienia estetycznych zdjęć imo się nie nadaje, duże halo i z jakiegoś powodu potężne winietowanie w moim zestawie. Dodatkowo sprzedają tylko 1.25"
Astronomik ma w swojej ofercie https://www.astronomik.com/en/infrarot-passfilter-infrared-pass-filters.html

oraz kiedyś ciekawą rzecz sprzedawał astrodon "LRBG" przesunięte w podczerwień: https://www.ebay.com/itm/304019790059?hash=item46c8fdd8eb:g:71cAAOSw-LJguI7l

Albo chyba najsensowniejszą opcją wydają się filtry fotometryczne, baader i chroma mają w swojej ofercie np.: https://www.baader-planetarium.com/en/sloansdss-i'-filter-–-photometrisch.html

https://www.baader-planetarium.com/en/sloansdss-z-s'-filter-–-photometrisch.html
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kubaman napisał:

 

oj ale by fajnie było to dodać do mojej M82

jak kupie taki filtr to pójdzie z ASI 2600 MM lub MC?

 

obraz.png.d328820dc8a7f115954990037aedd013.png

 

Godzinę temu, Behlur_Olderys napisał:

 

Tylko że w IR jest filtrem szerokim od 850nm w górę. Czułość kamery może i jest znikoma (też bez przesady, nowoczesne cmosy maja przynajmniej 20% QE dla 850nm) , ale IR świeci w sposób ciągły a nie w wąskich pasmach, przez to przynajmniej 150nm szerokości nawet w zakresie słabej czułości może być na podobnym poziomie co sygnał w OIII w wąskim paśmie, a z moich doświadczeń to jest to zbliżony poziom. Sytuację poprawia dodatkowo fakt, że powyżej 850nm światło od LP jest jakieś 100x mniejsze.

 

 

No kamera kamerze nierówna - dlatego np. ja brałem do lucky imagingu oraz planet ASI 462MC oraz 290MM, ale tak jak mówi @Behlur_Olderys warto i tak próbować.

Tutaj były moje nieśmiałe próby zabawy z IR -

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Wojsa napisał:

no jakoś nie widać żeby obraz IC 342 w IR było był lepszy niż w wizualu 

Rzeczywiście bez specjalnego szału - nie spodziewałem się tego... Wcale nie taka ukryta ta galaktyka w takim razie ;)

 

 

 

Mam inną propozycję - zamiast pokazywać więcej za pomocą IR można przeniknąć przez to, co w V po prostu jest zbyt jasne. Niektóre części mgławic emisyjnych świecą bardzo słabo w NIR przez co widać na ich zdjęciach rzeczy, które normalnie są przyćmione blaskiem mgławicy.

 

Wydaje mi się że jednym z takich przykładów może być mgławica IC1795 czyli głowa ryby, ewentualnie koniuszek Serca albo hm... Taka główka od... IC1805 ;)

Najlepiej wycentrowane trochę powyżej, 

proponowałbym centrum kadru w okolicach 02 26 18.922 +62 06 59.61

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • MaciejW zmienił(a) tytuł na IR850+nm i inne pasma porównanie
W dniu 8.01.2022 o 17:22, Behlur_Olderys napisał:

proponowałbym centrum kadru w okolicach 02 26 18.922 +62 06 59.61

Twojemu wnioskowi został przyznany czas obserwacji ;)
IR porównane do Vis, Ha i OIII. Jesienią zahaczyłem o te rejony w narrowband, niestety inną ogniskową, więc brzeg kadru i automatyczny resize trochę psują.
IR: 13x600s
Lum: 3x120s (przyszły chmury)
Ha: 36x1200s, samyang 135 f/3.2 
OIII: 17x1200s, samyang 135 f/3.2

IR_Lum.thumb.gif.0a67be19391a2c7af1653dc4ec278fc9.gif

 

IR_Ha.thumb.gif.d81d4ec2b50306a35a589a599e6eedf4.gif

 

IR_OIII.thumb.gif.784f35f1858d33a338451c205b0d91c4.gif

 

 

 

  • Lubię 4
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Odgrzebuję stary, ale bardzo wartościowy temat.

 

Przy okazji zbierania materiału do M 16 w wodorze wykonałem kilka testów z filtrem IR Pass 850 nm. Efekty były bardzo interesujące, ale mam pewną trudność z rozpoznaniem gwiazd. Jak widać, kilka bardzo słabych gwiazdek nagle "zapaliło się" na zdjęciu z IR Pass'em, ale niestety żaden z katalogów (Image Annotation - Pixinsight) nie potrafi  mi ich nazwać.

 

Będę wdzięczny za wskazówki.

 

Newton 200/1000; ASI 294 MC; Baader h-alpha 7nm; 1 x 300 sek.

Blink00002.thumb.png.389c022ae8286bc3a11a5cb903ffef5c.png

 

Newton 200/1000; ASI 294 MC; IR Pass 850nm; 1 x 300 sek.

Blink00001.thumb.png.ba10fb7f56ac4170b8385d7b80078a98.png

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz jakąś dziwną winietę na drugim obrazku. To filtr Wratten czy interferencyjny? Nie wiem, czy na potrzeby porównania nie byłoby dobrze wyrównać podobnie poziom tła? 

 

Ad REM:

Wchodzisz w simbad, wstukujesz koordynaty i szukasz. Jak tam nie ma to nigdzie nie ma ;)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

Masz jakąś dziwną winietę na drugim obrazku. To filtr Wratten czy interferencyjny? Nie wiem, czy na potrzeby porównania nie byłoby dobrze wyrównać podobnie poziom tła? 

 

Ad REM:

Wchodzisz w simbad, wstukujesz koordynaty i szukasz. Jak tam nie ma to nigdzie nie ma ;)

Winieta jest ponieważ to filtr 1.25 w przejściówce 2 cale. Flaty są, ale tutaj ich nie dawałem. Generalnie pole wygląda wtedy całkiem jednolicie.

 

OK, to szukam w SIMBAD :) Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.