Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Krzysiek Gaudy napisał:

Ja nawet na 2 zlotach z ~10 lat temu tam byłem ;-) Ale miejscówki za nic w świecie nie pamiętam - tj. dokładnie jak się te domki nazywają etc. I czy nadal, po takim czasie, dokładnie tam na pagórku za domkami jest ciągle takie niebo? :)

To nie są domki tylko jedno schronisko.

Aczkolwiek w ten teren można samochodem dojechać z innych miejsc co czyniliśmy tez podczas zlotu w Baligrodzie czy tez Bukowca.

Edytowane przez ax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, ax napisał:
 
 

To nie sa domki tylko jedno schronisko.

Aczkolwiek w ten teren mozna sanochodem dojechac z innych miejsc co czynilismy tez podczas zlotu w Baligrodzie czy tez Bukowca.


Czyli jednak o innym miejscu mówimy. Jeśli macie jakiś namiar na kwaterę/schronisko/domki gdzie można się przespać w normalnych warunkach choć chwilę i focić (mam z 250-300km drogi) - będę wdzięczny za informację. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, kubaman napisał:

Irek, żeby nie wyglądało to przypadkiem na lekceważenie Twojej pracy.

Ja się do tej pory poza dom nie wybrałem, więc samo to że się tam pojawiłeś, zaplanowałeś i wykonałeś to jest coś. No i z takim efektem !

Ale technicznie - po prostu niebywałe -  30 godzin w mojej miejscówce z 8 cali F2 nie da takiego efektu.

 

spoko :)

brutalna prawda jest taka, że im dłuższa ogniskowa, tym tego materiału będzie trzeba uzbierać więcej, aby złapać czystszy detal.

W obrazie, który widzisz, jeden pixel, to obszar  ok. 20x20 sek kątowych, z których zostały wyłapane fotony przez chip, który ma całkiem sporą czułość.

 

Co głównie zyskujesz w Bieszczadach - to chmury są czarne - nawet na zdjęciach, są czarniejsze od nieba - więc np. taki przelatujący cirrus mniej ten obraz zakłóci. 

W czasach kiedy fociłem Tairem, nawet w Ha była potężna różnica w kontraście materiału zebranego z Bieszczad, a zebranym ode mnie z balkonu (i mówimy o czasach, kiedy stadion na Euro był dopiero w budowie i wieczorem bez problemu dostrzegałem z balkonu gołym okiem Chichoty i M31, bo teraz to Kasjopei nawet nie znajdę).

 

W przypadku obiektywów 135, 105...  każde niechciane światło powoduje masakrę w polu obrazu i trudności z kalibracją zdjęcia - kilkanaście soczewek ustawionych względem siebie na różne fikuśne sposoby zawsze rzuci na dno jakiś cień, który będziesz musiał zamaskować przez "nie wyciąganie materiału" - w tym przypadku Bieszczady lub nie -  to tak jak w gitarach elektrycznych - Stratocaster z piecykiem lub bez :)

 

 

 

dla porównania Ha - pojedyncze klatki 15 min z 2011 (po lewej - z Roztok), różne STF'y, bo ta prawa jest jaśniejsza:

 

image.png.521ebccc94a578bb5380e2989b9b7f7a.png

Edytowane przez Iro
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Darek_B napisał:

Tam jest jedno schronisko i kilka chałup. Spaliśmy zawsze w schronisku.

https://www.cichadolina.info/

No to dawno nie byłeś....

Byliśmy w Roztokach ubiegłej wiosny jako kontr mini zlot do Bukowca.

Jest tam naprawdę bardzo ciemne niebo (nie widziałem nigdy lepszego), a porównując do poźniejszych opisów z Bukowca to wiem, że jest ciemniej i wyżej więc Nas chmury w pierwszy dzień ominęły w dużym stopniu (wszystko szło niżej).

Co do samej miejscówki, no to już nie jest parę domów, a tak jak wszędzie "unowocześniło" się. Jest nowy asfalt do samej granicy SK. przy drodze z tego co kojarzę są lampy LEDowe, i w ciągu drogi dom za domem, wiele na tzw. "wypasie" dopiero co postawione. 

A samo schronisko i polanka, chyba po staremu.

Ale fakt tam wiosenno/letnia Droga Mleczna po prostu świeci, jakby ktoś lekką jarzeniówkę zawiesił nad głową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki temu zdjęcie nareszcie rozumiem kontekst Konia i Płomienia, zwykle pokazywane są same sobie, a tutaj widać jak grają z resztą Oriona, M43, Pętlą. Świetna sprawa.

 

I to, to jest genialne, to jest Głowa Wiedżmy? I w czym to świeci, Ha to to zapewne nie jest, więc pewnie na dualband NB za dużo nie wejdzie, nie? Muszę poszukać.

 

image.png.795af5553ea89a66b3496a5998d66101.png

Edytowane przez stfn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Iro napisał:

wtedy jest Snoopy patrzący na Pętlę Barnarda - trzeba by tytuł zmieniać :D 

A na poważnie - dziwnie moim zdaniem wygląda w pionie - przeładowana jedna strona i druga luźna... i ten kąt pod jakimjest ten Orion - gdyby był skręcony o te 10-15 st., rzeczywiście mogłoby wyglądać lepiej

 

16 godzin temu, tex88 napisał:

Nie musi, wygląda gorzej :D

Jeszcze chciałem wrócić do mojej uwagi dotyczącej orientacji prezentowanego zdjęcia.

Dla osób które nie znają dobrze nieba, robią fotki patrząc głównie w monitor, kwestia gdzie wschód, zachód, góra i dół nie mają znaczenia. Gwiazdy i mgławice wyglądają równie dobrze. Ale dla gości takich jak ja, którzy od dziesiątek lat w to niebo się gapią, doskonale znają układ gwiazdozbiorów prezentacja leżącego Oriona wywołuje silny dysonans poznawczy. To trochę tak jak bym oglądał fotkę Giewontu w ten sposób:

image.png.603d57aad9783f2f430f78d1cb8af679.png

Edytowane przez Grzędziel
  • Lubię 4
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie pierwsza klasa, wychwalałem je już kilka razy w różnych miejscach więc nie będę się rozpisywał na ten temat.

Co do Roztok, to ostatnio porządkując dysk twardy wpadł mi w ręce taki fajny artykulik popełniony przez kolegę Dominika :)
obraz.png.ec90166910cd69f409164978c5dd9769.png
 

AstronomicznaMekka.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Grzędziel napisał:

 

Jeszcze chciałem wrócić do mojej uwagi dotyczącej orientacji prezentowanego zdjęcia.

Dla osób które nie znają dobrze nieba, robią fotki patrząc głównie w monitor, kwestia gdzie wschód, zachód, góra i dół nie mają znaczenia. Gwiazdy i mgławice wyglądają równie dobrze. Ale dla gości takich jak ja, którzy od dziesiątek lat w to niebo się gapią, doskonale znają układ gwiazdozbiorów prezentacja leżącego Oriona wywołuje silny dysonans poznawczy. To trochę tak jak bym oglądał fotkę Giewontu w ten sposób:

image.png.603d57aad9783f2f430f78d1cb8af679.png

Wiesz... "mam tak samo, jak Ty"... ale pomyśl, że dla chłopaków w Australi to jest w ogóle do góry nogami :D  Tam zamiast myśliwego z łukiem i maczugą, widzą gościa skaczącego na główkę :D

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, stfn napisał:

Dzięki temu zdjęcie nareszcie rozumiem kontekst Konia i Płomienia, zwykle pokazywane są same sobie, a tutaj widać jak grają z resztą Oriona, M43, Pętlą. Świetna sprawa.

 

I to, to jest genialne, to jest Głowa Wiedżmy? I w czym to świeci, Ha to to zapewne nie jest, więc pewnie na dualband NB za dużo nie wejdzie, nie? Muszę poszukać.

 

image.png.795af5553ea89a66b3496a5998d66101.png

to chmura pyłu/gazu, która jest po prostu podświetlona gwiazdami - mogę być w błędzie, ale pewnie, głównie Riglem

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.