Skocz do zawartości

IC 1396 - trąba


Krzysiek Gaudy

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo ładne. Nr 2 lepszy. Mam kilka sugestii.

Użyj SCNR z maską. Zrób maskę ze stacka Ha od którego odejmiesz maskę z OIII albo i jeszcze z SII. Wtedy mocny SCNR. Będziesz miał zieleń O i S i mało zieleni gdzie jest czysty H.

Podobne maski i krzywe wykorzystaj do lokalnej pracy nad kolorami. Możesz mieć bogatą chromatykę i zlokalizowaną zieleń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Krzysiek Gaudy Prośba: jeżeli masz Antlia OIII 3nm to wrzuć proszę surowego stacka OIII.

Edytowane przez Herbert West
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Krzysiek Gaudy napisał:

Wersja druga, chyba bardziej klasyczna; choć drażni mnie zawsze zielony zafarb :D 

 

Zielony zafarb z SII to przecież klasyka palety HSO. Drugi obrazek lepszy, choć jeszcze tam mało zielonego. :)

A generalnie podoba mi się Twoja praca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, diver napisał:

 

Zielony zafarb z SII to przecież klasyka palety HSO. Drugi obrazek lepszy, choć jeszcze tam mało zielonego. :)

A generalnie podoba mi się Twoja praca.

W SHO zielony jest z worodu, a ceglasty z siarki. W połączeniu z gradientami tlenu najczęściej wychodzi magentowy zafarb. 

 

@Krzysiek Gaudy interesujące zdjecie, aczkolwiek żadne Twoje wersję kolystyczne nie sa w mojej palecie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Tayson napisał:

@Krzysiek Gaudy interesujące zdjecie, aczkolwiek żadne Twoje wersję kolystyczne nie sa w mojej palecie

https://www.google.com/search?q=tayson+palette+astrophotography ?

 

Jak dla mnie zdecydowanie wersja druga.

Edytowane przez RMK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, RMK napisał:

 Nie trzeba szukac w google. Wystarczy wejśc na moją www.

Edit. 

Oczywiście im wyżej zdjęcie tym bardziej bliżej mojego ideału. 

 

Edit2

Sorki za offa. 

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odzew - ewidentnie wersja 2 spotkała się z lepszym odbiorem. 
Po 2 dniach przerwy od zdjęcia wróciłem ponownie do tematu koloru. Do głównego pierwszego wpisu (wyżej) w tym wątku dodałem EDIT z finalnym zdjęciem. Typowe SHO chyba. Zostaję przy tym, zostawiam już to zdjęcie w spokoju :)

@Herbert Westlink do stacka: https://drive.google.com/file/d/1-P-dYS0Zeq5reXUnGbThgwoulQrx2SEu/view?usp=sharing - link przed wyrównaniem tła (w AstroPixel Processor funkcja usuwająca Light Pollution - działa cuda dla mnie). Co do SCNR to próbowałem, ale nie bardzo mi chyba wychodzi co opisałeś - faktycznie stosuję to na tym zdjęciu "po prostu" przeciągając, a cała reszta w Photoshopie. Do PixInsight ciągle nie mogę się przekonać :/ 

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @Krzysiek Gaudy Sprawdzę jutro wieczorem! Zastanawiam się nad wymianą filtra OIII i, być może, w podjęciu decyzji mi pomożesz.

 

Ja niestety o PS nie mam nic do powiedzenia. Ja używam Pixa i IrfanView wyłącznie ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Tayson napisał:
 
2
 
 

tlenik bardzo fajnie sie odszumia :) 

 


Tak, w przypadku narrowband w ogóle SII i OIII zawsze osobiście daję odszumianie na maksa ile się da, żeby potem nie wyłaził ten kolorowy szum na luminancji. Zakładam, że tak można bo to tylko tło :D  Tyle że używam Camera Raw Filter z Photoshopa... widzę, że @Tayson też PixInsight - którego narzędzia/skryptu używasz do odszumiania? 

BTW: Jeśli ktoś chce się pobawić tym materiałem i złożyć po swojemu to mogę udostępnić surowe pozostałe stacki SII i Ha, nie ma żadnego problemu! :)

Edytowane przez Krzysiek Gaudy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Krzysiek Gaudy Dzięki za surówkę. Bardzo ładne, nieduże gwiazdki. No i halo, a raczej jego brak, choć na twoim kadrze bardzo jasnych gwiazd nie ma.... Mnie zęby bolą jak patrzę na jasne gwiazdy na moich materiałach. Da porównania, FWHMEccentricity u mnie na stacku z NGC1499 (300s) i na twoim:

 

1883504981_Screenshotfrom2022-01-2318-45-35.png.aa95049fd408527284e4267873970c36.png

 

1104352857_Screenshotfrom2022-01-2318-47-56.png.283e5482d2fb862529d6d4ba3a6abcc2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, Krzysiek Gaudy said:

BTW: Jeśli ktoś chce się pobawić tym materiałem i złożyć po swojemu to mogę udostępnić surowe pozostałe stacki SII i Ha, nie ma żadnego problemu! :)

 

Sądzę, że to bardzo dobry pomysł! Ja udostępniałem wszystkie moje stacki (aczkolwiek jest ich bardzo mało) w wątku "bawimy się materiałem" i zamierzam udostępniać teraz w każdym wpisie gdzie będę publikował zdjęcia. Razem z opisem workflow. Nie mam zbyt wysokiej opinii o moich dotychczasowych pracach, ale jeszcze pamiętam, jak nie wiedziałem prawie nic i każdy rozsądny materiał był na wagę złota. Oczywiście nie implikuję, że ktokolwiek kto nie udostępnia materiałów robi źle- jestem jak najdalszy od tego, bo wiem ile ciężkiej harówki i czasu to wszystko kosztuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Herbert West napisał:
 
 

 

Sądzę, że to bardzo dobry pomysł! Ja udostępniałem wszystkie moje stacki (aczkolwiek jest ich bardzo mało) w wątku "bawimy się materiałem" i zamierzam udostępniać teraz w każdym wpisie gdzie będę publikował zdjęcia. Razem z opisem workflow. Nie mam zbyt wysokiej opinii o moich dotychczasowych pracach, ale jeszcze pamiętam, jak nie wiedziałem prawie nic i każdy rozsądny materiał był na wagę złota. Oczywiście nie implikuję, że ktokolwiek kto nie udostępnia materiałów robi źle- jestem jak najdalszy od tego, bo wiem ile ciężkiej harówki i czasu to wszystko kosztuje.


Ja mam do tego trochę inne podejście. Wiadomo, że to harówki dużo, ale materiał to jakieś 50% sukcesu, pozostałe 50% to obróbka. Sam do końca nie wiem na jakim "poziomie" jestem - a wiadomo, że każdy chyba kto robi astrofoto w obróbce chce się doskonalić. Jeśli udostępnię pliki i ktoś je obrobiłby lepiej i do tego chociaż pokrótce opisał "co i jak" -> ja tylko na tym zyskuję, biorąc kolejne zdjęcie do obróbki nie popełnie tych samych błędów. W ogóle mam podejście niech ktokolwiek robi z moimi zdjęciami co chce, to dla mnie tylko hobby i oderwanie od codzienności.
Tak więc jeśli ktoś ma ochotę:
https://drive.google.com/file/d/1-R-kW7_Q9gvePNHcuztepGfysMZ56uBU/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1-QeorJav3H9g-IAXA74B_d9dzlEEUAIL/view?usp=sharing
Linki do pozostałych dwóch stacków Ha i SII.
UWAGA: nie są jeszcze "wyrównane", więc trzeba "register" zrobić przed złożeniem. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Tayson napisał:
 
7

ciemne partie siarki daja w kość!

bardziej walka o kolor niz detal.

 

edit.

upsss, niechcacy usunąlem planetarke po prawej stronie.

myślałem, ze to artefakt.


Ej, ale zielonego to też tutaj nie widzę za dużo! :D :neat:
Ale fakt - kolorystycznie zgrałeś to jakoś najlepiej, przyznaję. Z wszystkich wersji jak chodzi o kolor - ta jest najlepsza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja nie mogłem dojść do ładu z tym skryptem i rzuciłem go na rzecz zwykłego Pixelmath.

 

Masz może jakiś tutorial czy przykład? Zawsze chętnie pobawię się nowymi sposobami na sknocenie zdjęcia ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Herbert West napisał:
 
 

Ja nie mogłem dojść do ładu z tym skryptem i rzuciłem go na rzecz zwykłego Pixelmath.

 

Masz może jakiś tutorial czy przykład? Zawsze chętnie pobawię się nowymi sposobami na sknocenie zdjęcia ;-)

https://www.cloudynights.com/topic/552856-processing-workflow-narrowband-tone-mapping-melotte-15/?hl=%2Bmelotte+%2B15

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.