Skocz do zawartości
  • 0

Lornety proste TS


Mariusz Psut

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Miałem TS marine 10x50 i 22x85. Ta druga to kloc, podobnie jak 28x110. Lornety APM to przy TSkach zgrabne i zwinne piórka :) Tych modeli o które pytasz nie posiadałem.

Myślałem kiedyś o tej TS 25x100, ale finalnie doszedłem do wniosku, że już lepiej dołożyć i kupić to:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p9350_APM-MS-Binoculars-25x100---waterproof.html

 

Chyba ma najmniej wad jeśli chodzi o modele 25x100 w budzecie w okolicy 2-3 tys. Wersja ED ponoć jeszcze lepsza, ale już inny budżet (na forum CN wersja ED jest uznawana za najlepszy model 25x100 jaki kiedykolwiek powstał) - niebawem się przekonan bo właśnie do mnie jedzie :)

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Miałem ts 25x100, zaraz potem kupiłem apm 25x100 wersja zwykła i te lornetki dzieliła duża różnica w dawanych obrazach oczywiście na korzyść apm. Dodatkowo tak jak Paweł pisze apm to zgrabne i lekkie lornetki jak na swoje parametry. Jedynie co pamiętam to pręt centralny mocowania w ts był stabilniejszy niż w apm. Mam dwie lornetki proste apm i w obu nie jest tak stabilnie jakbym tego chciał.

Edytowane przez peter5
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mocowanie na pręta w APM faktycznie kiepskie, u mnie pomogło dołożenie taśmy izolacyjnej i było stabilniej. Do tego cały pręt można podregulować - na przodzie pod zaślepką jest śrubka kontrująca - dokręcenie wiele pomogło.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

TS 25x100 darowałbym sobie.

TS 23x110ED największa z prostych lornet (nowe APMk 110tki są krótsze). Wybór dla kogoś kto obseruje w okularach ze względu na duży ER.


Jeżeli nie potrzebujesz LER, wybierałbym pomiędzy APM 25x100MS (kompaktowość) a APM 28x110 (lepsza korekcja i zasięg).

 

Nakrętki z przodu nie radzę dokręcać, kasując zupełnie luz - lorneta może łapać zeza przy rozchylaniu/ściskaniu pod konkretny rozstaw źrenic.

Luz trzeba kasować przy mostku, co w 110tkach jest trochę beznadziejnie pomyślane.
Kiedyś wrzucę fotki i opis z rozbiórki i regulacji mostka.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pomysł zbudowania takich lornet jest „szalony”. Coś w tym jest, że Miyauchi padło zanim pojawiła się chińska konkurencja.
Pod względem ceny nie ma alternatywy dla chińczyków sprzedawanych przez APM/TS.

 

Kowa high lander 32x82 - 16.400PLN

Okulary na bagnecie kowa - powiększenie 60x max?

 

Nikon 20x110, 25x120 - 45.000-50.000PLN

Stałe powiększenie, masa ~15kg

 

Fujinon MT-SX 150 - stałe powiększenie. achromatyczna ~50.000PLN, zabija aberką. Wersje ED ponad 100k PLN.

 

W tych prostych chińczykach można ogarnąć tą kolimację samemu. W kątowych szkoda, że nie wyprowadzili śrub kolimacyjnych, żeby łatwo to ogarnąć.

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ze zdjęć wynika, że konstrukcja jest jak w APM i nie jest to już tradycyjna BA8, czyżby w tym modelu zaistniały jakieś zmiany względem modeli typu 22x85? :) 

Wygląda identycznie jak APM 28x110 (tylko że trochę krótsza):

 

post-208407-0-22503300-1597399520_thumb.jpg.37878cbe1cb5c7b8e9752fb4520155e4.jpg

post-208407-0-75905300-1597399673_thumb.jpg.d66bc9f0c89a221ffee226befec3bf9c.jpg

 

Przeczytałem wybiórczo wątek na CN i wynika z niego, że ED to jest tylko na papierze?

 

Screenshot.png.ac364743f3ebb67c01f4fc565c3748d0.png

Edytowane przez Paweł Sz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Paweł Sz. po BA8 United optics zrobiło serię MS:

http://www.united-optics.com/showproject.asp?ProdNum=168
I serię BA9 kątową

http://www.united-optics.com/showproject.asp?ProdNum=169

 

Ostatnio pokazują na swoich stronach tylko nieliczne modele. Kiedyś pokazywali cały asortyment sprzedawany dystrybutorom na świecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
30 minut temu, Paweł Sz. napisał:

Ze zdjęć wynika, że konstrukcja jest jak w APM i nie jest to już tradycyjna BA8, czyżby w tym modelu zaistniały jakieś zmiany względem modeli typu 22x85? :) 

Wygląda identycznie jak APM 28x110 (tylko że trochę krótsza):

 

post-208407-0-22503300-1597399520_thumb.jpg.37878cbe1cb5c7b8e9752fb4520155e4.jpg

post-208407-0-75905300-1597399673_thumb.jpg.d66bc9f0c89a221ffee226befec3bf9c.jpg

 

Przeczytałem wybiórczo wątek na CN i wynika z niego, że ED to jest tylko na papierze?

 

Screenshot.png.ac364743f3ebb67c01f4fc565c3748d0.png

Doczytaj.

Jest wpis że producent potwierdza FPL51

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
19 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Doczytaj.

Jest wpis że producent potwierdza FPL51

TL;DR

 

...a co na to użytkownicy? :D Delta Extreme też ma dopisek ED, a nie widziałem żadnej różnicy w obrazie pomiędzy TS Marine 10x50 : )

Edytowane przez Paweł Sz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
44 minuty temu, bartolini napisał:

@Paweł Sz. po BA8 United optics zrobiło serię MS:

http://www.united-optics.com/showproject.asp?ProdNum=168
I serię BA9 kątową

http://www.united-optics.com/showproject.asp?ProdNum=169

 

Ostatnio pokazują na swoich stronach tylko nieliczne modele. Kiedyś pokazywali cały asortyment sprzedawany dystrybutorom na świecie.

Szkoda tylko, że nawet astroshop nie ma aktualnych zdjęć, myślisz że kupujesz kloca w stylu BA8, a tu niespodzianka :) 

Edytowane przez Paweł Sz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, Paweł Sz. napisał:

TL;DR

 

...a co na to użytkownicy? :D Delta Extreme też ma dopisek ED, a nie widziałem żadnej różnicy w obrazie pomiędzy TS Marine 10x50 : )

Tego nie wiem;)

Trza kupić i przejrzeć:original:

W każdym razie jeżeli o mnie chodzi to parametry ciekawe.

Edytowane przez Mariusz Psut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To nic tylko zamawiaj, będziesz pionierem na forum :)

 

ps. a czy czasami nie masz bressera 20x80? W takim przypadku wolałbym już przejście na min. 25x lub 28x jeśli 20x80 nie wystarcza.

Edytowane przez Paweł Sz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, Paweł Sz. napisał:

To nic tylko zamawiaj, będziesz pionierem na forum :)

 

ps. a czy czasami nie masz bressera 20x80? W takim przypadku wolałbym już przejście na min. 25x lub 28x jeśli 20x80 nie wystarcza.

Tak mam bressera 20×80 i chyba wcale nie zależy mi na powiększeniu. Bardziej na tym samym lub zbliżonym i na polu w granicach 3° ,przy oczywiście lepszej jakości obrazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
13 godzin temu, Mariusz Psut napisał:

Tak mam bressera 20×80 i chyba wcale nie zależy mi na powiększeniu. Bardziej na tym samym lub zbliżonym i na polu w granicach 3° ,przy oczywiście lepszej jakości obrazu.

Weź APM 25x100, zdaje się że peter wystawia:

https://www.olx.pl/d/oferta/lornetka-apm-25x100-ms-CID767-IDNKMXh.html#7e1e021abd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@count.neverest z 22x77 Janko (chyba na żurawiu) miałem okazję zobaczyć najlepsze M31 ever na jednym ze zlotów w Jodłowie.

Pewnie ze 2-3 egzemplarze 77ki są w Polsce - także nic straconego :)

 

Było jeszcze "ultymatywne" Miyauchi br-141 Szarleja - ale nie wiem czy "wyemigrowało"

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

TS ma też jedną używkę 23x110:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p12780_Used--TS-Optics-Large-23x110-MX-Binoculars-with-Tripod-Adapter--nitrogen-purged--rubber-armoured.html

 

I jeszcze ciekawostka, na alli są dostępne lornety (wizualnie jak APM) marki SkyRover :) Ciekawe jak w praktyce i jakościowo :) Sa też nawet kątowe!

https://pl.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20220207043948&SearchText=sky+rover+10x50

Edytowane przez Paweł Sz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 5.02.2022 o 17:40, bartolini napisał:

TS 25x100 darowałbym sobie.

TS 23x110ED największa z prostych lornet (nowe APMk 110tki są krótsze). Wybór dla kogoś kto obseruje w okularach ze względu na duży ER.


Jeżeli nie potrzebujesz LER, wybierałbym pomiędzy APM 25x100MS (kompaktowość) a APM 28x110 (lepsza korekcja i zasięg).

 

Nakrętki z przodu nie radzę dokręcać, kasując zupełnie luz - lorneta może łapać zeza przy rozchylaniu/ściskaniu pod konkretny rozstaw źrenic.

Luz trzeba kasować przy mostku, co w 110tkach jest trochę beznadziejnie pomyślane.
Kiedyś wrzucę fotki i opis z rozbiórki i regulacji mostka.

No to ja bym darował sobie obie. 23x110 o ile to jest ED co wątpliwe. Poza tym f4 ! Ciężar mojej 70, co to za mechanika ciekawe ile ważą soczewki... 

Wolę mniej a lepiej, są inne firmy niż TS/APM...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, m_jq2ak napisał:

No to ja bym darował sobie obie. 23x110 o ile to jest ED co wątpliwe. Poza tym f4 ! Ciężar mojej 70, co to za mechanika ciekawe ile ważą soczewki... 

Wolę mniej a lepiej, są inne firmy niż TS/APM...

 

Dla mnie TSki/APMki przy wszystkich swoich wadach: problemy z kolimacją, opadające tubusy i cała licha konstrukcja mostka to jest sztos. Żaden sprzęt nie daje takiego połączenia mobilności i apertury. Na pewno te duże lornety nie są dla każdego, podobnie z resztą jak nasadki binokularowe - trzeba w jakimś stopniu ogarniać sobie sprzęt. Różni ludzie mają też różną tolerancję na wady optyczne, różny pomysł na to co i gdzie chcą obserwować.

BTW - Zamiast półmetrowego zeissa w kopule mam jeszcze półmetrowego dobsa, który trzęsie się przy byle szturchnięciu i trzeba go podkolimowywać.

Jakbym miał odpowiedni budżet i miejscówkę na zeissa, to czemu nie :)

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
22 godziny temu, bartolini napisał:

 

Dla mnie TSki/APMki przy wszystkich swoich wadach: problemy z kolimacją, opadające tubusy i cała licha konstrukcja mostka to jest sztos.

Dzięki, że napisałeś. Mam jasność, że jednak podziękuję. Plus "świetna" obsługa APM.

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.