Skocz do zawartości

M31 - galaktyka w Andromedzie


alinoe

Rekomendowane odpowiedzi

26 minut temu, alinoe napisał:

 

Bo mnie denerwowała mnogość opcji, które trzeba przefiltrować zanim dokopie się do tych najważniejszych. Ja lubię programy pokroju APP, czyli 9 opcji na krzyż w Toolsach :). HDRMT stosowałem do jądra galaktyki. Można by zastosować też chyba do otoczek wokół najjaśniejszych gwiazd ale mi się takie podobają,  bo wnoszą kolor. Pisałem wcześniej, że materiał jest z deka przepalony. Muszę dozbierać troszkę środka w krótszych czasach.

Poczekamy na hAlpha i bawimy się dalej.

 

PS: Po tym co widzę na 2 monitorze i to, co potrafi Pix to widzę, że trzeba będzie obrobić od nowa wszystkie fotki. Będzie co robić w pochmurne dni.

Hm, a wolałbyś uczyć się gry na fortepianie czy odpustowym pianinku na jedną gamę? :D Przecież pix daje właśnie pełną kontrolę nad materiałem. Fajnie, że się do niego przekonałeś. Czekam na kolejne reedycje fot!

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze, widziałem ten wątek na samym początku i pomyślałem sobie: "na pewno ten materiał jest świetny, (bo to można było wywnioskować po pierwszym zdjęciu), ale coś poszło nie tak z obróbką. Wrócę do tego wątku po jakimś czasie"

Wróciłem i widzę w komentarzu drugą wersję, która jest według mnie świetna i bardzo oryginalna. Gratulacje :)

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lagata1 napisał:

Tak jest, znaczny postęp - ale myślę, że w psie tak samo można z tym zdjęciem osiągnąć podobny efekt

Uwierz mi, że nie można - albo ja nie umiem (a trochę jednak obrobiłem a i tutoriali się naoglądało sporo). Za nic w świecie nie byłem w stanie wyciągnąć kolorów galaktyki w sposób nie ingerujący w treść zdjęcia. Próbowałem zwykłą saturacją, plug-inem CameraRawFilter itd. itp. Galaktyka wychodzi cała niebieska bez względu na czary jakich użyłem. Oczywiście, można stosować maski i sobie pokolorować patrząc na referencyjny obrazek ale nie o to chodzi. Dlatego w wersji 1) jest niebieska...bo taka naturalnie wychodzi z PhotoShopa. Jedynie co, to przykantowałem i sztucznie zabarwiłem jądro na żółto, bo bez tego i ono byłoby niebieskie.

 

Za to w Pixie JEDNO machnięcie np. saturacją i bach...znikąd galaktyka robi się różnokolorowa. Żadnych masek pod kolory, jedynie na gwiazdy, żeby się nie przesaturowały. Aż zaczynam podejrzewać, czy to nie jakiś kant i Pix bezwiednie ściąga sobie sam jakiś referencyjny obrazek z Hubble'a i na podstawie jego koloruje;) . Pix robi świetną robotę jeśli chodzi o kalibrację kolorów i wyciąganie ich z obiektów. Nie wiem jak on to robi, że gwiazdy są kolorowe wewnątrz i bez obwódek. Do tej pory, żeby wyciągnąć z nich kolor to musiałem się trochę namęczyć w PS a efekt był jedynie słabo-średnio-zadowalający.

 

Edytowane przez alinoe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.02.2022 o 12:14, alinoe napisał:

Witam,

 

wreszcie zebrałem się za obróbkę zdjęć z wyjazdowej sesji do Ryglic ok. 25 km. pod Tarnowem z początku grudnia. Planowałem dopalić więcej klatek, krótsze na jądro jak i 1-sze w życiu H-alpha ale niestety pogoda jak i COVID nie pozwoliły zebrać d**y z domu, więc pokazuję, co jest. Może jeszcze jesienią tego roku uda się coś dopalić, to będziemy kontynuować wątek. Na obecną chwilę 75x180s Asi 294MC-C, Sharpstar 61mm dublet ED na wspaniałym, lekkim i niezawodnym AZ-GTi. Obróbka: (wersja 1) APP i Photoshop, (wersja 2) APP, PixInsight i Photoshop. Co do obiektu to wybaczcie ale nie będę się rozpisywał z wiadomych względów.

 

Wersja 2:

M31-gotowe.thumb.jpg.e74bd0f300c2ec1ae0fdd008c4eb96e1.jpg

 

Wersja 1:

m31_new.thumb.jpg.dec6adb8eca33258481952e0c6773be2.jpg

 

A mnie tak wyszło

 

m31a1.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.