Skocz do zawartości

M31 - galaktyka w Andromedzie


alinoe

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, MaPa napisał:

Może to wina monitora ale mam wrażenie dominujących barw niebieskiej i żółtej.

Jak najbardziej przyjmuję słowa krytyki :D Możecie mi uwierzyć na słowo lub nie..pewnie 99.9999% nie uwierzy ale jakbyście zobaczyli tą wersję na moim monitorze (Laptop Dell 7720) sami zgłosilibyście ją do APODa ;) Przetestowałem na różnych monitorach i na większości to wygląda jak, za przeproszeniem kupa (gradienty ścięte jakby histogram uciąć, gwiazdy wyglądają jak hot pixele, wyprany niebieski) a na moim świetnie, dlatego ciekawy byłem odzewu. Tak czy inaczej po waszych komentarzach trza podejść 2 raz... a sorry...chyba ze 100tny już... do obróbki.

Edytowane przez alinoe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.02.2022 o 18:19, alinoe napisał:

Jak najbardziej przyjmuję słowa krytyki :D Możecie mi uwierzyć na słowo lub nie..pewnie 99.9999% nie uwierzy ale jakbyście zobaczyli tą wersję na moim monitorze (Laptop Dell 7720) sami zgłosilibyście ją do APODa ;) Przetestowałem na różnych monitorach i na większości to wygląda jak, za przeproszeniem kupa (gradienty ścięte jakby histogram uciąć, gwiazdy wyglądają jak hot pixele, wyprany niebieski) a na moim świetnie, dlatego ciekawy byłem odzewu. Tak czy inaczej po waszych komentarzach trza podejść 2 raz... a sorry...chyba ze 100tny już... do obróbki.

Laptopy Dell maja ograniczone możliwości regulacji parametrów karty graficznej- przynajmniej te nowsze- i co za tym idzie nie bardzo się nadają do obróbki astrofotografii. Skutkuje to wywalonym kontrastem i nasyceniem. Ja mam superszybkiego Della XPS 15 na którym robię wszystko, za wyjątkiem przekształceń nieliniowych i ostatecznej korekcji kolorystyki.

A potem na końcu wracam do starego XPS podłączonego do równie starego R540 :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włożyłeś w to dużo pracy, dlatego daję lajka.

Jednak mam mały problem z tym zdjęciem, ponieważ po raz pierwszy spotykam sie z takim typem obróbki M31:)

Troszkę chyba poleciała Ci ostrość. Widzę to na gwiazdkach i po tym, że nie usykałeś detalu w okolicach jądra.

Nie rozumiem dywagacji na temat ogładania i obróbki materiału na laptopie. Przecież od dawna wiadomo, że nie należy tego pod żadnym pozorem robić.

Już na starcie materiał może być nieprawidłowo przygotowany pod względem kolorystyki.

Wyobraźmy sobie teraz sytuację, w której inny użytkownik podobnego laptopa ogląda to zdjęcie. Błędy będą tylko wzmocnione.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja podsumuje.

 

Obecnie jest lipa. To nie podlega dyskysji.

Material zapewne moze byc fajny i dobry, ale zbyt mocno poleciales z obróbką i fantazja kolorów. 

Na pewno kolejne podejscie do materiału da nam lepsze odczucia. 

 

Co o tym sadzisz?

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Robson_g napisał:

Przecież od dawna wiadomo, że nie należy tego pod żadnym pozorem robić.

Oj.... strzelasz sobie w kolano.

Wszystko zalezy od rodzaju i jakosci matrycy. Np jaki gamut potrafi wyświetlić, jak ma ją ustawiony/skalibrowany user.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Robson_g napisał:

Włożyłeś w to dużo pracy, dlatego daję lajka.

Jednak mam mały problem z tym zdjęciem, ponieważ po raz pierwszy spotykam sie z takim typem obróbki M31:)

Troszkę chyba poleciała Ci ostrość. Widzę to na gwiazdkach i po tym, że nie usykałeś detalu w okolicach jądra.

Nie rozumiem dywagacji na temat ogładania i obróbki materiału na laptopie. Przecież od dawna wiadomo, że nie należy tego pod żadnym pozorem robić.

Już na starcie materiał może być nieprawidłowo przygotowany pod względem kolorystyki.

Wyobraźmy sobie teraz sytuację, w której inny użytkownik podobnego laptopa ogląda to zdjęcie. Błędy będą tylko wzmocnione.

 

Laptop jest takim samym komputerem jak każdy inny. Z podłączonym monitorem może spokojnie służyć do obróbki astrofoto, pod warunkiem że jego karta graficzna umożliwia pełen zakres regulacji co najmniej kontrastu, gammy i jasności dla każdego z kolorów osobno. Delle tego nie mają, a np. stareńki Samsung R 540 ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Gość na chwilę napisał:

Laptop jest takim samym komputerem jak każdy inny. Z podłączonym monitorem może spokojnie służyć do obróbki astrofoto, pod warunkiem że jego karta graficzna umożliwia pełen zakres regulacji co najmniej kontrastu, gammy i jasności dla każdego z kolorów osobno. Delle tego nie mają, a np. stareńki Samsung R 540 ma.

Ciekawe ... ktory to model Della?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, alinoe napisał:

Biorąc pod uwagę uwagi, wygoniwszy młodego sprzed kompa na którym ma "normalny" monitor, pozwoliłem zrobić sobie 2 wersję. Unikałem Pixa jak tylko się da do tej pory ale niestety, trzeba posypać głowę popiołem i iść w nowym, nieznanym kierunku.

 

gotowe.thumb.jpg.3a8f422708c852ea28404864911c4e4b.jpg

Niebo, a ziemia. Tej wersji daję w pełni zasłużonego "lajka".

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tayson napisał:

Dlaczego unikales pixa?

 

Wersja spójna, nie over.

Daje jednak głowę, ze mozna wydobyć z materialu jeszcze ciut więcej.

Moze w pixie HDRMT ? Uwaga na odpowiednie opcje.

 

Bo mnie denerwowała mnogość opcji, które trzeba przefiltrować zanim dokopie się do tych najważniejszych. Ja lubię programy pokroju APP, czyli 9 opcji na krzyż w Toolsach :). HDRMT stosowałem do jądra galaktyki. Można by zastosować też chyba do otoczek wokół najjaśniejszych gwiazd ale mi się takie podobają,  bo wnoszą kolor. Pisałem wcześniej, że materiał jest z deka przepalony. Muszę dozbierać troszkę środka w krótszych czasach.

Poczekamy na hAlpha i bawimy się dalej.

 

PS: Po tym co widzę na 2 monitorze i to, co potrafi Pix to widzę, że trzeba będzie obrobić od nowa wszystkie fotki. Będzie co robić w pochmurne dni.

Edytowane przez alinoe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.