Skocz do zawartości

Wam też siada sprzęt na mrozie?


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Może to nie to samo... ale u mnie kłopoty ze sprzętem elektronicznym pracującym na dworze typu: kamery dozoru, czujniki, sterowniki pomp, świateł, czy aparat fotograficzny - foto zdalne / laptop skończyły się, gdy skończyła się na działce era wi-fi i walających się po ogrodzie/bruku kabli i zasilaczy. Wszystko poszło w ziemię w peszle... i 220V, i niskie napięcia, i ethernet. Routery i switche są w domu, a zasilacze zostały albo w domu, albo są poinstalowane w profesjonalnych skrzynkach, dodatkowo obmurowanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, kubaman napisał:

Doświadczam tego regularnie ale tylko na wolnym powietrzu, w kopule nie ma żadnego problemu. Zapewne jest to więc jakaś funkcja wilgoci.

Siada wszystko: USB, lapek (choć jest w pudle), sieć, montaż ASA, kamera, dawniej BT.

Pytam z ciekawości bo mam ochotę wziąć młotek i to wszystko rozwalić.

Bardo proszę o adres ;) zajmę się tym :D

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura na pewno negatywnie wpływa na działanie elektroniki i połączeń wtykowych, ale wrogiem numer jeden jest wszechobecna wilgoć. 

Ile to razy na bolączki sprzętu elektronicznego pomagało trywialne wypięcie i wpięcie ponowne wtyczki.   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kubaman napisał:

Mam pewną teorię co do silników - jak zmroziło to się pewnie tarcie i opory zwiększyły, spróbuję go lepiej wyważyć bo może to bezpieczniki odłączają zasilanie.


Nie, tak ASA nie działa. Jeżeli coś usztywniłoby się w montażu (naprężenia, smar, etc.) to wtedy wywali ci komunikat "servo error" (typowa zwrotna pętla - enkoder odczytuje, że montaż nie przesunął się o zadaną odległość, zwiększa więc amperaż, enkoder dalej widzi, że montaże nie nadrobił odległości, dalej zwiększa prąd - aż osiągnie graniczą wartość zdefiniowaną w sterowniku - kilka Amps i wtedy wyłącza silnik i wywala ten servo błąd). Żadna normalna dysfunkcja nie ma prawa wyświetlić komunikatu o "zerwaniu USB", tym bardziej zasilania. Tego typu komunikaty, do tego totalna zwiecha, oznaczają, że coś jest nie tak. Z moich doświadczeń wynika, że albo coś się psuje, albo jest problem z komunikacją między kompem i montażem. Przypominam, że ASA komunikuje się z komputerem całkowicie inaczej niż typowe montaże. Komputer steruje silnikiem Direct Drive w czasie rzeczywistym (stream kilkuset operacji na sekundę wysyłanych przez USB), podczas kiedy w typowym montażu wysyła się tylko same komendy do sterownika (np. goto, albo guide). To kładzie duże wymagania do kompatybilności samego komputera (kontrolera USB) oraz kabli. Możesz spróbować zastosować inne kable (lepsze, krótsze, etc.). Spróbuj zmienić porty. Eksperymentalnie możesz też podpiąć na chwilę inny komp i sprawdzić, czy objaw jest ten sam. Może sam zasilacz też szaleje na mrozie?

ASA jest ekstremalnie czuła na te kwestie, bo... jak pisałem, działa zupełnie inaczej. Sam pomysł, żeby to komputer robił za sterownik dla silników Direct Drive jest w tej konfiguracji największym błędem. ASA powinna mieć dodatkowy komputer pokładowy (klasy rPI). Była taka idea, powstało nawet kilka prototypów, ale ostatecznie ASA wycofała się w ogóle z produkcji montaży dla "masowego konsumenta". 

PS. Ja w swoim obserwatorium z ASA DDM85 nie mam żadnych problemów na mrozie, ale kiedyś miewałem (okazało się, że był problem hardware'owy i sprzęt poleciał do serwisu). W ASAch które serwisowaliśmy problemy bywały na poziomie niekompatybilności samego laptopa z elektroniką ASA. Wymiana laptopa rozwiązywała problem (często). Tak samo kable, jeśli nie są oryginalne (te dostarczane przez ASA).

PS2. Za to mam kosmiczne problemy z samym dachem. W zasadzie jak jest poniżej zera, to nie mogę go używać :(

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kubaman a jak przechowujesz montaż ? Chyba doskonała większość sprzętów astro nie ma certyfikatów wodoszczelności działa na zewnątrz tylko dlatego że jest po sesji chowana, suszona lub ma możliwość przed ponownym uruchomieniem wyschnąć. Podczas sesji sprzęt jest chroniony bo się grzeje jak go wyłączysz i nie osuszysz albo przed włączeniem jest wilgotny to jest to najlepszy sposób aby stracić sprzęt.

Edytowane przez .zombi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, .zombi. napisał:

@kubaman a jak przechowujesz montaż ? Chyba doskonała większość sprzętów astro nie ma certyfikatów wodoszczelności działa na zewnątrz tylko dlatego że jest po sesji chowana, suszona lub ma możliwość przed ponownym uruchomieniem wyschnąć. Podczas sesji sprzęt jest chroniony bo się grzeje jak go wyłączysz i nie osuszysz albo przed włączeniem jest wilgotny to jest to najlepszy sposób aby stracić sprzęt.

Słusznie, to może być wskazówka..

..a jednak sprzęt w kopule nie ma tych bolączek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Tayson napisał:

 

Masz separator napiecia?

Czy mógłbyś napisać jaki masz separator?  Będę wyposażał budkę astro w zasilanie i zastanawiam się nad separatorem. Bo nawet jak mam tradycyjny zasilacz transformatorowy do montażu ( ma separację), to nie jestem pewien co  ma zasilacz impulsowy laptopa w sobie a jest podłączony z montażem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Adam_Jesion napisał:

PS2. Za to mam kosmiczne problemy z samym dachem. W zasadzie jak jest poniżej zera, to nie mogę go używać :(

@Adam_Jesion A co konkretnie się dzieje? Jeśli dobrze kojarzę, to mamy ten sam napęd dachu (BFT) i sterownik Foster Systems?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem doczynienia tylko z montazami SW (neq6 i heq5) - nigdy zadnego problemu. Przy tanich hubach usb zdarzalo sie ze w phd2 zrywalo polaczenie z guiderem. Przy wiekszych mrozach zwrocilbym uwage na gniazda usb bo luzy wtyczek diametralnie u mnie rosly w gownianych hubach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, PiotrN napisał:

Czy mógłbyś napisać jaki masz separator?  Będę wyposażał budkę astro w zasilanie i zastanawiam się nad separatorem. Bo nawet jak mam tradycyjny zasilacz transformatorowy do montażu ( ma separację), to nie jestem pewien co  ma zasilacz impulsowy laptopa w sobie a jest podłączony z montażem.

Mam ten sam co Maciej podał link.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.