Skocz do zawartości

Klątwa doliny węży AZ Gti


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

To nawet nie jest śmieszne.

Jak uporałem się ze sterowaniem kupując ASIAIR (dobra rzecz) i z połączeniem po wifi ze SkySafari wyniosłem dzisiaj zestaw przed dom - uwaga drugi raz od zakupu w listopadzie. Za pierwszym razem nie ruszył. No i teraz też nie bo coś mi się za bardzo kręcił. Sprawdzam i oto niespodzianka. Coś się w środku okręciło i nie blokuje osi RA.

 

Wniosłem do domu, było prościej bo nawet kabli nie podłączyłem.

 

Rozkrecam i widzę , że ukręcił się gwint zacisku osi, taki g..any aluminiowy kołnierz. Mam 38 stopni i jutro będę miał dodatkową robotę. Zamierzam to zeszlifować na tyle by wstawić prostokątną płaską nakrętkę stalową.

 

 

IMG_20220412_212715.jpg

IMG_20220412_212726.jpg

IMG_20220412_212729.jpg

IMG_20220412_212741.jpg

IMG_20220412_212806.jpg

Edytowane przez kubaman
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • kubaman zmienił(a) tytuł na Klątwa doliny węży AZ Gti

Tak dla opisu ostatniego zdjęcia - producent założył, że stalowa gwintowana na zimno śruba wkręcana w aluminiowy blok (jest to najtańsze możliwe amelinium jaki można znaleźć, nawet na kawiarkę by nie przeszło) to jest to co zapewni prawidłowe działanie i niezawodne, długotrwałe użytkowanie.

Jak widać na zdjęciu gwint nawet tam dalej jest, bo ten gwint który tam zrobili nie jest dobrze dobrany do gwintu śruby - pewnie im się to blokowało bo przegwintować to nietrudno przy le4kkim nacisku, wiec dali rozmiar niżej i łapało samymi czubkami gwintu. Brawo !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może ktoś ma lepszy pomysł?

 

Ja widzę to tak:

obraz.png.e9bfd3e6825774e777af09d2cd696544.png  niestety tu jest pewien problem: obraz.png.578a485ffa91758add37cb3ae7c77169.png

 

 

Dlatego myślałem tez o obklejeniu pierścienia dookoła czymś w taki sposób, żeby po założeniu całości było to na stałe spięte z osią.  Czyli zwiększyć jakoś średnice zewnętrzną by w obudowie podlegała stałemu ściskowi i blokowała oś RA.

Korekty ustawienia na zero mogę zawszę zrobić przez Synscan Pro i telefon.

 

obraz.png.6da8f8c07c59daef2676258cf34b1a0b.pngobraz.png.4fa8febd1727fec8fd6a41c46ed550ed.png   obraz.png.5bf93ec49ab4f2c793ade601a01c27a4.png

 

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieźle spierdzielone.

To wygląda jak zwykła obejma zaciskowa śrubowa, ale jednak przykładnie zepsuta.

Co do twojego pomysłu z zeszlifowaniem, to jest dobry, ale obawiałbym się, czy nie puści ten "metal".

Pytanie, czy nie lepiej znaleźć delikatnie dłuższą śrubę, żeby wystawała kawałek dalej i łapała na końcu tą blaszkę (którą chcesz dodać)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez o tym myślałem, materiał jest jak mówiłem g..ny, więc po zeszlifowaniu się może poddać jak dokręcę.

Niestety dłuższej się nie da bo to oznacza szlifowanie obudowy - szerokość gniazda w obudowie na to nie pozwoli, a tego raczej nie zrobię.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może zeszlifuj i ten kawałek nowy doklej jakimś mocnym klejem do tego gówno metalu. Powinno wzmocnić i nie trzeba będzie obudowy szlifować.

Druga opcja to wysłać do http://www.serwisastro.pl/ i niech ci dorobi taki sam element ale z jakiegoś porządnego metalu. Będziesz miał problem z głowy

Edytowane przez OnlyAfc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ta śrubka to standardowy gwint M4x0.7, to można by spróbować z wkładką do gwintów. Coś w tym stylu

Zestaw Narzędzie do naprawy gwintów 30set M4*0.7 781791005589 za 34,85 zł z Shenzhen - Allegro.pl - (11069204654)

Chociaż trochę mało ścianki - trudno powiedzieć czy starczy na rozwiercenie i na gwintowanie pod wkładkę :/ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, bartolini napisał:

Jeżeli ta śrubka to standardowy gwint M4x0.7, to można by spróbować z wkładką do gwintów. Coś w tym stylu

Zestaw Narzędzie do naprawy gwintów 30set M4*0.7 781791005589 za 34,85 zł z Shenzhen - Allegro.pl - (11069204654)

Chociaż trochę mało ścianki - trudno powiedzieć czy starczy na rozwiercenie i na gwintowanie pod wkładkę :/ 

 

 

a poza tym boje się, bo to jest stal w alu, czy nawet nie alu - to się po tygodniu musi urwać

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, OnlyAfc napisał:

stracisz możliwość ręcznego przesuwania. Jeśli to dla Ciebie nie problem, to why not?

no chyba nie jest

a myślę, że taśma izolacyjna przyklejona kilkuwarstwowo powinna chyba wystarczyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, kubaman napisał:

 

 

a poza tym boje się, bo to jest stal w alu, czy nawet nie alu - to się po tygodniu musi urwać

Wkładka jest ze stalowego drutu i nieruchoma - powinno hulać. Teraz to wygląda jakby stalowa śruba "zjadła" gwint w tym Znalowym pierścieniu, bo chińczycy nie posmarowali przy montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, kubaman napisał:

A może ktoś ma lepszy pomysł?

 

Ja widzę to tak:

obraz.png.e9bfd3e6825774e777af09d2cd696544.png 

 

 

Ten problem może się powtarzać, zauważ, że przy ściskaniu pierścienia, tor którym idzie śruba również się przemieszcza względem główki śruby, w konsekwencji uszkodzisz sobie w pewnym momencie pozostałą część gwintu, a nawet także śrubę. To jest błąd konstrukcyjny producenta uginający się metal będzie uginał śrubę.

Jeżeli nie trzeba szlifować (jeżeli masz miejsce), a można dodać odpowiednią nakrętkę na końcu (tu gdzie chciałeś doklejać płytkę z gwintowanym otworem) to:

1) ja bym spróbował przewiercić nieco większym wiertlem te gwinty, by się ich pozbyć, a między śrubą a ściankami byłaby przestrzeń.
2) na końcu jeżeli nie trzeba szlifować to jw., a jeżeli trzeba, to tak jak pisałeś - zeszlifować i dołożyć na końcu coś z gwintem, ale możliwie najgrubszego, żeby solidnie trzymało śrubę.

Rozwiązanie, które proponuję jest podobne do patentu z pomp basenowych: od momentu 04:29 do 04:54 (w momencie np. 04:44 zatrzymaj i zwróć uwagę jaki luz ma śruba w torze, którym przechodzi):

 

 

Zresztą można ten patent dostrzec także w obejmach tubusów :)

I teraz jeszcze nakrętka - mówmy o zwykłej, ale może być samohamowna (w pompie ma akurat wgłębienie o odpowiednim kształcie, które blokuje ją przy dokręcaniu i odkręcaniu, tutaj tego nie masz i prawdopodobnie, będzie trzeba ją przytrzymywać narzędziem - praca na dwie ręce), natomiast od strony główki śruby daj sobie podkładkę sprężystą, w pompie basenowej działa i trzyma.


Pozdrawiam, pogodnego nieba!

Edytowane przez harryLH
Formatowanie tekstu ;p
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie skandal, że nie mogłeś tego odpalić już za pierwszym razem....Tak wnioskuję z Twojej pierwszej wypowiedzi. Coś takiego nie ma prawa się zdarzyć. No chyba, że dostałeś ze zwrotu co się coraz częściej zdarza mam takie wrażenie. Ale to żadne usprawiedliwienie dla sprzedawcy. Czasem mam wrażenie że wszystko co wraca pchają dalej w nadziei, że ktoś kolejny to łyknie.

Edytowane przez JustinSullivan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.