Skocz do zawartości

M92


lagata1

Rekomendowane odpowiedzi

1. Pobierz i zainstaluj Silril, który informację o masce Bayer'a pobiera z pliku RAW (plus oczywiście możliwość indywidualnych ustawień w preferencjach).

Untitled-2.jpg.57c273f42703aee9082ecea289e7cc2f.jpg

 

2. W zakładce "Pre-processing" jest okienko do zaznaczenia.

Untitled-1.jpg.161f7aee1d679adc4df0b692bd91ee68.jpg

 

Nie wiem jak to działa, ale coś w tym jest skoro dodano taką opcję.

3. Porównaj sobie z wynikiem z DSS.

 

I na koniec jedna uwaga - gdybyś był łaskaw, pisząc posty zapanował nad niechlujstwem językowym, które się z nich wręcz wylewa. Mnie osobiście w czasie czytania "pękają oczy".

Edytowane przez warpal
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim spróbuje sirila znalazłem przyczynę problemu na zagranicznym forum

It seems the biggest problem with a fuji camera is that stacking software do not like our x-trans sensors and their non bayer structure. You have to convert to tiff first, and then stack.

Edytowane przez lagata1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Gość na chwilę napisał:

Ale nius...To było wiadomo już dawno

 

W dniu 31.05.2022 o 20:50, Tayson napisał:

Dla mnie fuji xt20 nie rokuje do astrofoto.

;)

Pierwszy post w tym watku. 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

X-trans sensor type is what differs Fujifilm from other camera producents like Canon, Nikon, Panasonic, or Olympus. Not every image processing software supports this format, so check this out before deciding on your astrophotography tools. Programs I use and recommend for Fujifilm X-T20 RAW/RAF files are Capture One and PixInsight - both work flawlessly.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lagata1 napisał:

Zanim spróbuje sirila znalazłem przyczynę problemu na zagranicznym forum

It seems the biggest problem with a fuji camera is that stacking software do not like our x-trans sensors and their non bayer structure. You have to convert to tiff first, and then stack.

 

3 minuty temu, lagata1 napisał:

Cóż, gdybym miał piksa pewnie by działało. Albo zakup piksa albo zmiana aparatu .

 

A spróbowałeś chociaż jednej z rad która się tutaj pojawiła (np. Warpal opisał i zilustrował screenami co możesz spróbować w Siril) lub tej którą sam wkleiłeś z innego forum o konwersji plików na tiffa przed stackowaniem?

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skonwertowałem na tiff w pixillion ( robi z niego od razu 8 bit tiffa ) - być może by zadziałało ale po stakowaniu w dss, stak jest bardzo jasny ( ciągle mi się wydaję że na f10 przy fuji 3 i pół minuty to za długie naświetlanie jednak ) - co do sirila to się teraz za to biorę

Edytowane przez lagata1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, lagata1 napisał:

Skonwertowałem na tiff w pixillion ( robi z niego od razu 8 bit tiffa ) - być może by zadziałało ale po stakowaniu w dss, stak jest bardzo jasny ( ciągle mi się wydaję że na f10 przy fuji 3 i pół minuty to za długie naświetlanie jednak ) - co do sirila to jeszcze nie wiem jak tam załadować w ogóle pliki, w tutorialu widziałem iż należy stworzyć w foldery, a potem są od razu konkretne skrypty

Widziałem że do obróbki używasz PS. W Photoshopie możesz też używać operacji na folderach i wykorzystać go do masowej konwersji plików na Tiff.

 

Co do stackowania w SiriL zobacz sobie ten tutorial 

 

 

Powinien pomóc zrozumieć podstawowe operacje.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, lagata1 napisał:

pytanie o klatkę referencyjną - jak się ja w siril wybiera? sporo mi odrzuciło według twojego video

 

W oknie sekwencji, wybierasz listę klatek i tam możesz wybrać obraz referencyjny.

 

image.thumb.png.5fc63e2267a3795e781c4828e9eaa4d7.png

 

Jeżeli odrzuca Ci dużo klatek przy rejestracji, spróbuj zmienić ustawienia.

np. przy metodzie "Dwie, trzy gwiazdy" zaznaczyć większy obszar wokół wybranych gwiazd.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie próbowałem, stak poszedł na razie w dss, pozbyłem się tylko x trans AF w siril, jutro będę stakowac w siril i kombinować z tą rejestracja - myślisz że jak plater solving był na poziomie około 1 to przyczyną braku rejestracji w siril ?

Edytowane przez lagata1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Andrzej Lach napisał:

Próbowałeś przed stackowaniem (a po rejestracji) odrzucić klatki gorszej jakości.

 

Wrzucilbyś może surowego stacka z Sirila?

To nic nie da.

Problem jest z poczatkowa kolorystyka barw, ktora jest tragedia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.