Skocz do zawartości

Guiding


Rekomendowane odpowiedzi

11 minut temu, Zlew napisał:

Jakiś konkretny smar byś polecił? 

 

Im mniejsze viscosity tym lepiej. Wiem. Nie da się. Smary litowe albo z Orlenu albo ze sklepu wędkarskiego - takie do kołowrotków. Są smary/oleje do maszyn precyzyjnych ale… cena może być większa od tego filtra NB???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

Akurat chmury to montaż rozkręcony i włączyłem tryb "docieranie" ślimaka :) Zobaczymy po kilku dniach pewnie efekty, bo pogoda w KRK umiarkowana:)

Byłbym bardzo ostrożny z tym docieraniem nie wiem jak jest w Eq3 ale jeśli ślimacznica jest z Al a ślimak z mosiądzu, to w  tej konfiguracji znacznie szybciej  wytrze się slimacznica niż ślimak a to raczej grozi katastrofą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.07.2022 o 22:53, Wiesiek1952 napisał:

Ale tak:

 

- mam ustawione 8s jako czas w PHD2

- mam ustawione 8 sęk jako "zwłokę" w PHD2

 

Hmm

 

Wydaje mi się, że takie ustawienie jest bez sensu. 

Jeśli ustawiasz czas ekspozycji na 8s, to ustawienie "time lapse" na również 8s nic kompletnie nie wnosi.

Ustawienie "time lapse" da efekt tylko jeśli będzie > czas naświetlania, żeby program mógł zebrać kilka ekspozycji 

w czasie równym "time lapse" i dopiero wprowadzić korekty.

Nie wiem, czy w czasie "time lapse" program uśrednia pomiary, czy też po prostu czeka na kolejny -

to nie jest opisane wprost z dokumentacji.

 

W Twoim wypadku wystarczyło by żebyś ustawił czas ekspozycji na 8s.

Dopóki ustawisz "time lapse" <= 8s nic to nie wniesie.

 

Swoją drogą czas ekspozycji dla kamery guidującej wynoszący 8s jest cholernie długi.

Przypuszczam, że masz znacznie lepszą kamerę niż moja SV305, która zadowala się ekspozycją równą 0.2s...

 

Oczywiście możliwe, że się mylę, w takim wypadku proszę o oświecenie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

@Wiesiek1952Lepiej kręcić wolno i mocno czy lekko i szybko? 

I co z tymi metalami?

Rzeczywiście jest tak, jak mówi @mirek01, a ja już zgłupiałem: co ma się wytrzeć?

 

Bezpoeczniej lekko, szybkość nie ma znaczenia.

Ale czesto sprawdzaj palcami  działanie ślimaka.

Opór musi być podobny w obie strony i nie może się zmniejszać  przy zmianie kierunku obrotu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nasz ślimak z Alu to pozdrów konstruktora/producenta. 
 

szybkosc jest bez znaczenia. Lepiej wolniej (choć dłużej) niż za szybko i zjechać zębatki. To jest tak samo jak z silnikiem w aucie. Dużo smaru i małe obroty. Samo się dotrze po 5k kilometrów. ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Wiesiek1952 napisał:

Jak nasz ślimak z Alu to pozdrów konstruktora/producenta. 

 

Hm....

 

Ustalmy pojęcia żeby się nie zrobił głuchy telefon ;)

 

Koło o dużej średnicy i małej wysokości z 130-ma zębami, które połączone jest z osią RA jest koloru srebrnego i jakbym miał zgadywać, to jest aluminiowe, i tak podaje producent, przynajmniej dla nowych modeli (ja mam dość starą wersję) Do tej pory myślałem, że to ślimacznica...

 

 

Koło o małej średnicy ale stosunkowo długie, ze spiralnie nawiniętym gwintem, do którego podłączany jest napęd montażu jest koloru miedzianego, jakbym miał zakładać to powiedziałbym, że jest mosiężne. Do tej pory myślałem, że to ślimak.

 

Moje domysły potwierdza artykuł na polskiej Wiki:

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Przekładnia_ślimakowa

 

 

Mając to na uwadze, pytam: jak żyć? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

 

Hm....

 

Ustalmy pojęcia żeby się nie zrobił głuchy telefon ;)

 

Koło o dużej średnicy i małej wysokości z 130-ma zębami, które połączone jest z osią RA jest koloru srebrnego i jakbym miał zgadywać, to jest aluminiowe, i tak podaje producent, przynajmniej dla nowych modeli (ja mam dość starą wersję) Do tej pory myślałem, że to ślimacznica...

 

 

Koło o małej średnicy ale stosunkowo długie, ze spiralnie nawiniętym gwintem, do którego podłączany jest napęd montażu jest koloru miedzianego, jakbym miał zakładać to powiedziałbym, że jest mosiężne. Do tej pory myślałem, że to ślimak.

 

Moje domysły potwierdza artykuł na polskiej Wiki:

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Przekładnia_ślimakowa

 

 

Mając to na uwadze, pytam: jak żyć? ;)

 

Czyli standardowo dla tańszych montaży Alu-mosiadz

 

Poostaje zająć się docieraniem. 

:hiya:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Ten długi wąski "wałek" napędzany przekładnią lub paskiem to ślimak (u mnie stalowy). "Tuleja" z ponacinanymi zębami na zewnątrz (napędzana ślimakiem) to ślimacznica (u mnie jakiś mosiądz). Jeśli ślimak jest z aluminium to naprawdę pozdrowienia dla konstruktora/producenta. Ślimak powinien być twardszy od ślimacznicy. Pójście w zestaw mosiądz - "amelinum" ? to po prostu obniżenie wymagań jakościowych obróbki. Stopów mosiądzu jest milion i trochę i niektóre są dość twarde. Aluminium też zwykle jest jakimś stopem ale o twardości to raczej ciężko mówić. Im bardziej miękkie materiały tył łatwiej dotrzeć - chociaż tyle zalet ?

 

 

11 godzin temu, Miesilmannimea napisał:

 

Hmm

 

Wydaje mi się, że takie ustawienie jest bez sensu. 

....

 

Oczywiście możliwe, że się mylę, w takim wypadku proszę o oświecenie...

 

Może i bez sensu ale działa ? Chodzi o całkowite "odcięcie się" od seeingu. PHD2 puszczone w opcji "multi star" dość mocno zmniejsza wpływ seeingu bo uśrednia przesunięcia. Niestety tylko uśrednia i zwykle jakiś tam uśredniony wektor jest wypadkową po części błędem ruchu montażu i seeingu.

 

Opóźnienie 8 sekund - jest głównie po to żeby wykluczyć możliwość otrzymania kolejnej komendy do montażu w momencie kiedy poprzednia jest jeszcze w trakcie wykonywania. To się w tańszych montażach niestety zdarza. https://www.cloudynights.com/topic/765943-phd2-settings-for-cem120ec2/?p=11102839 Nie zostaje nic innego jak spędzenie godzinki na testach. 

 

EDIT: Montaż z teleskopem ważącym 20 kg ma ogromną bezwładność i nie jest w stanie drgać tak ostro jak pokazują to wykresy guidingu z krótkimi czasami - wniosek stąd, że ta "piłozębność" wykresu to głównie seeing i gonienie za nim niespecjalnie ma sens. Jest drugie podejście takie jak w MetaGuide. Avikowanie i poprawki co sekundę. Ogólnie, jak sam autor MetaGuide mówi, to ma sens tylko w tańszych i gorszych montażach. W tych z wyższej półki staje się bez sensu. Po mojemu nawet moje EQ6 obciążone daleko poza wartości z instrukcji (przez co staje się montażem z wyższej półki bo ma tak ogromną inercją, że "idzie samo" i równo)  ? nie potrzebuje częstych korekt. Wystarczy jak PHD pilnuje zmian refrakcji i niedokładności polar alignment i w minimalnym stopniu prędkości obrotowej RA. 

 

Czas 8 sekund - to fotografia więc nie można patrzyć na to tylko pod katem czasu bo wszystkie trzy elementy trójkąta fotograficznego mają wpływ a więc czas, przysłona, ISO/gain. Robiłem eksperymenty z ciemnym jak noc abisyńska Maksutowem (1250mm / 90mm => f = 13.9)- na krótkich czasach się w ogóle nie da prowadzić. kamerkę do guidingu mam standardową ASI120MM Mini - daje radę ?

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Wiesiek1952 napisał:

Ten długi wąski "wałek" napędzany przekładnią lub paskiem to ślimak (u mnie stalowy). "Tuleja" z ponacinanymi zębami na zewnątrz (napędzana ślimakiem) to ślimacznica (u mnie jakiś mosiądz)

Czyli się źle zrozumieliśmy. Ja podobnie jak @Behlur_Olderys mam układ: mosiężny ślimak i aluminiowa ślimacznica. Czyli zgodnie ze sztuką, ślimacznica z bardziej miękkiego i podatnego materiału. 

To teraz wkrętarka w dłoń i albo Cię będę wychwalał pod niebiosa albo przeklinał :D:D:D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Zlew napisał:

...

To teraz wkrętarka w dłoń i albo Cię będę wychwalał pod niebiosa albo przeklinał :D:D:D 

Ostrożnie, nic na siłę i "będzie Pan zadowolony".  Już kilka osób to robiło i nikt nie przeklinał. Regulacja "po" to oczywista oczywistość. ?

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, .zombi. napisał:

Stary poczciwy niedotarty NEQ6, a może powinienem powiedzieć dotarty w polu ;)

...

może się okazać ze montaże z czasem będą jak wino zyskiwać na wartości.

 

@.zombi. i @Miesilmannimea

 

Ale że co? Nie wiem co mam powiedzieć, żeby Was nie dołować. ?

 

Zacznijmy od tego, że sam wykres niewiele mówi. Prowadzenie jest bardzo mocno zależne od seeingu i bez obiektywnej oceny seeingu to sam wykres niewiele "mówi". Obiektywna ocena jest do zrobienia w SharpCapie (w zakładce Tools -> Seeing Monitor) - tu najlepiej teleskop guidujący i  kamera podpięte do SharpCapa na stałe - bardzo ładnie pokazuje jakość seeingu. Drugą, choć nieco ułomną, ocenę daje sam PHD2. Trzeba zapuścić na kilka minut Guiding Assistant.  Ocena jest ułomna bo Asystent Guidingu zapuszczam na początku sesji czyli wczesnym wieczorem a wówczas seeing jest z reguły najsłabszy. Tak uruchamiam Asystenta za każdym razem nawet na nieruszanym montażu w astrobudce.  Na obrazku poniżej mój ostatni wynik. To zakreślone na czerwono to nic innego jak aktualny seeing.

 

Nie mam wykresów ze swoich sesji guidingowych ale... bardzo rzadko mam RMS powyżej 0.5" Jak mam, tak jak u Was, 0.7" to idę sprawdzić czy montaż o coś nie haczy. ? Na NEQ6-Pro standardowo, przy przyzwoitym seeingu, RMS jest na poziomie 0.35-0.40". Wykres mam więc podobny tylko po lewej na osi Y mam zakres +/- 2" a nie 4". Na osi X na stałe ustawiam 400 a czasami przełączam na 50 do oceny chwilowych zmian. 

 

@.zombi.  Nie dotrzesz montażu "w polu". W sesji wykorzystujesz tylko część ślimacznicy i masz po każdym zwolnieniu sprzęgła sporą losowość kolejnych ustawień - tj. nigdy nie wiesz czy aktualnie "jedziesz" po tej dotartej części czy po "prawie nieużywanej".

 

@Miesilmannimea - Jestem pod wrażeniem montażu DIY i to harmonicznego. Ja bym próbował poprawić guiding innymi algorytmami. Wiem, że próbkujesz bardzo gęsto - to na obrazku to co 0.2s. Mi się to nie wydaje sensowne. Gonisz seeing i to może nie być optymalne ( może nie musi bo MetaGuide to robi ale dużo gęściej bo ma 10 razy na sekundę pomiar albo i gęściej). Ja bym popróbował z dłuższymi czasami i conajmniej z dwoma algorytmami na RA tj. Lowpass/Lowpass2 i ZFilter. Na osi Deklinacji zwykle Resist Switch ale nic nie szkodzi spróbować Lowpass2 i ZFilter. Ważne, żeby tego nie ćwiczyć 20 razy w ciągu jednej sesji a odczekać przynajmniej 20-30 min pomiędzy kolejnymi zmianami. 

 

 

 

 

image.thumb.jpeg.5cb1a59d15c3571eaee4a9ffdcb6a673.jpeg

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, .zombi. napisał:

 

Teoretycznie os DEC stoi w miejscu wiec drgania na niej powoduje tylko seeing - TEORETYCZNIE ;)

 

Plus dodatkowe zmienne jak np. refrakcja a ta zależy od kata elewacji. W sumie to powyższe jest bliskie prawdy jeśli błędy w osi RA i DEC są (prawie) równe. Jak. np. błędy w DEC są wyraźnie większe od RA a teleskop patrzy nisko (np. 25-30° nad horyzont) to bardzo często refrakcja mocno zaburza obraz.

 

 

EDIT: Tj. refrakcja tak mocno psuje seeing. Nagrzane w dzień dachy domów to moje "ulubione" psuje.

 

Przy okazji znalazłem jakiś swój wykres sprzed pół roku. 

 

276985580_433867215206369_2879535608804654276_n.thumb.png.842dc5557b5c3335b01d3056752cc14b.png

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Wiesiek1952 napisał:

@Miesilmannimea - Jestem pod wrażeniem montażu DIY i to harmonicznego. Ja bym próbował poprawić guiding innymi algorytmami. Wiem, że próbkujesz bardzo gęsto - to na obrazku to co 0.2s. Mi się to nie wydaje sensowne. Gonisz seeing i to może nie być optymalne ( może nie musi bo MetaGuide to robi ale dużo gęściej bo ma 10 razy na sekundę pomiar albo i gęściej). Ja bym popróbował z dłuższymi czasami i conajmniej z dwoma algorytmami na RA tj. Lowpass/Lowpass2 i ZFilter.

 

Próbowałem ostatnio ustawić dłuższy time lapse, żeby zdjęcia się uśredniały i filtrowały ew. seeing ale dawało to gorsze efekty.

Jak na razie wychodzi u mnie na to, że najlepsze wyniki otrzymuje przy ekspozycji 0.2s czyli update 5x/s.

Wiem, że kłuci się to z bezwładnością masy - nie sądzę, żeby te kilka kg sprzętu było w stanie tak szybko 

zwalniać czy przyspieszać, nie wspominając już o zmianie kierunku.... 

Niemniej od kiedy jadę 0.2s to mam równe 100% uzysku, przynajmniej na moje oko.

Spróbuję innych algorytmów - wolałbym, żeby wykres był jednak łagodniejszy ;) może się uda...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Wiesiek1952 napisał:

EDIT: Tj. refrakcja tak mocno psuje seeing. Nagrzane w dzień dachy domów to moje "ulubione" psuje.

 

Hmm, no to ja mam na bank ten problem - cały zakres ruchu montażu mam nad dachami domów stojących

w odległości kilku-nastu metrów... Muszę się wybrać kiedyś na jakąś łąkę dla porównania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Miesilmannimea napisał:

Jak na razie wychodzi u mnie na to, że najlepsze wyniki otrzymuje przy ekspozycji 0.2s czyli update 5x/s.

Wiem, że kłuci się to z bezwładnością masy - nie sądzę, żeby te kilka kg sprzętu było w stanie tak szybko 

zwalniać czy przyspieszać, nie wspominając już o zmianie kierunku.... 

Niemniej od kiedy jadę 0.2s to mam równe 100% uzysku, przynajmniej na moje oko.

Mam podobnie, najlepsze rezultaty uzyskuję dla czasów 0.5 sek (nie próbowałem krótszych), ale nic nie mówiłem, bo się wstydziłem... :D
Prowadzenie na poziomie 0.7-0.8 arcsec/px (średnie, bo potrafi wyskoczyć chwilowymi pikami raz na jakiś czas np na 2").

I jeszcze jedno, nigdy nie ustawiałem (jeszcze) na polarną software'owo (znaczy się próbowałem, ale ostatecznie nic z tego nie wychodziło) - zawsze tylko za pomocą lunetki.

I nie jestem pewien jak jest u mnie z wyważeniem bo zawsze w którąś stronę montaż ciągnie i mam wrażenie, że da się to zrobić lepiej ale zawsze szkoda nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszło mi coś do głowy dzisiaj...

 

A co sądzicie o teorii, że "seeing" (i wyniki guidingu) psuje grzałka grzejąca guider?

W końcu napewno powstają jakieś turbulencje od unoszącego się ciepłego powietrza.

 

Czy ktoś z Was może udokumentował taki przypadek???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zauważyłem u siebie a mam monta CGEM Celestron że jest tak jak mówił Zlew .

 Cytuję -A to nie jest tak, że w zależności od tego w którym miejscu zablokujemy oś to ta górka wystąpi [później w innym miejscu? Bo tak nie chcę mi się wierzyć (jako użytkownik exos-2 czyli w sumie eq5) że ślimacznica dociśnięta blokadą zachowuje idealnie osiowość.

Dociskając blokadę naciska ona na ślimacznicę i się robi większy docisk na ślimaka , a po drugiej stronie jest luz . Tak jest u mnie i uważałbym z tym docieraniem . Myślę że rozwiązało by tu problem ,równomierne naciskanie na ślimacznicę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.