Skocz do zawartości

Czekając na opozycję Marsa...


DominikM

Rekomendowane odpowiedzi

W większości nie są to żadne artefakty, wystarczy porównać zarejestrowane szczegóły z symulacją, na ile pozwala zdolnośc rozdzielcza, ale z tobą nie będę o tym dyskutował bo wiadomo jak bywa z prawdą w twoich postach, więc nie odpisuj mi.

Pewne artefakty występują tu tylko w prawej dolnej części marsa związane z przejściami tonalnymi w zwiazku z 8-bitowością toucama. A obróbka jpga z forum niewiele pomoże jak nie masz źródłowego stacka.

Edytowane przez adamsz12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie większość rzeczy które widać na tej wersji przeprocesowanej to artefakty - a sama fotka wygląda jak przypalona pizza....

 

po delikatnym wyostrzeniu i zmniejszeniu z twojego zdjęcia wychodzi coś takiego (to po prawej to oryginał):

 

Zgadza sie... Aby "czytac" takie przeostrzone zdjecia trzeba zdawac sobie sprawe z tego, jak dziala proces "unsharpmask'ingu", a i wtedy mozna sie niezle pomylic ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W większości nie są to żadne artefakty, wystarczy porównać zarejestrowane szczegóły z symulacją, na ile pozwala zdolnośc rozdzielcza, ale z tobą nie będę o tym dyskutował bo wiadomo jak bywa z prawdą w twoich postach, więc nie odpisuj mi.

Pewne artefakty występują tu tylko w prawej dolnej części marsa związane z przejściami tonalnymi w zwiazku z 8-bitowością toucama.

 

Adamie - prosze abys odpowiadal "spokojnie" na spokojne posty!!! Rozumiem, ze macie jakies animozje, ale prosze na priwa je zalatwiac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza sie... Aby "czytac" takie przeostrzone zdjecia trzeba zdawac sobie sprawe z tego, jak dziala proces "unsharpmask'ingu", a i wtedy mozna sie niezle pomylic ;)

 

Dlatego porównuję takie przeostrzone zdjęcia z symulacją i elementy uwydatnione wyraźnie istnieją. Widać to np. w Elysium Planitia czy te góry obok Phlegra Montes.

Edytowane przez adamsz12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwile czasu temu pisałem o forum CloudyNights, gdzie toczyła się dyskusja na temat warsztatu Damiana Peach`a. To jest własnie ten topic. Było by świetnie gdyby ktoś znający lepiej ode mnie język przeczytał całośc - może jest tam coś ciekawego, o czym warto napisac i tutaj?

Przeczytałem, nawet, zapisałem się na UKastroimaging.co.uk aby przeczytać tipsy wg. Iana Sharpa, podpowiedziane mu przez Damiena:

 

1. Kolimacja idealna,

2. Seeing jak najlepszy

3. Nie wstydzić się używać gain’a

4. Statkować tak dużo klatek jak możliwe

5. Wielką różnicę dają osobne filtry na każdy kolor

 

http://ukastroimaging.co.uk/forums/viewtop...ht=damian+peach

 

Ponadto – przesiadł się z 9,5 cala na 11 cali, ale sprzedał i używa 14 cali. 9,5 cala jako przewoźny.

Mnie zdziwiło, że DP używa prognozy pogody dla lotników, bo ważny jest wiatr powyżej 300 m. Jest link do tej pogody na jego stronach. Jak kolor niebieski, do roboty, jak czerwony na mapie (wiatr) zostaje astro – forum.

Słusznie zauważył Elias na CloudyNights, że DP nie wysyła złych zdjęć, ze złego seeingu. Słynny jest ze zdjęć robionych w egzotycznych miejscach przy dobrym seeingu. Czytałem trochę na temat pogody i DP. Obejrzyjcie sobie jak analizuje, z której strony wyspy wynająć hotel na Kanarach, bo będzie lepszy seeing.

Poniżej moja fotka, wczoraj byłem w sklepie w Monachium. 14” SCT. Całkowicie mało mobilny. Sprzedawca miał fajne zdjęcia na ścianie. Robił je w Namibii. Bez komentarzy. Do roboty!

182_8257m.jpg

182_8260m.jpg

182_8259m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używanie filtrow ma sens w przypadku cz/b kamer CCD, ale nie webkamerki. No może filtr czerwony się opłaci dla zwiększenia kontrastu, ale i tak wpływa to na słabszy gain. Kamera CCD ma większą czułość, można stosować większą skalę projekcji (D.Peach stosuje często f=40) migawka bez ograniczeń tego typu co webkam, dlatego zdjęcia są tak dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używanie filtrow ma sens w przypadku cz/b kamer CCD, ale nie webkamerki. No może filtr czerwony się opłaci dla zwiększenia kontrastu, ale i tak wpływa to na słabszy gain. Kamera CCD ma większą czułość, można stosować większą skalę projekcji (D.Peach stosuje często f=40) migawka bez ograniczeń tego typu co webkam, dlatego zdjęcia są tak dobre.

No, DP i DP (Damian Peach i Donald Parker czy inni z dobrymi efektami) raczej używają kamer czarno-białych. Zastanawia mnie, jak robią 2000 klatek na każdy kolor, a Mars im się nie obrócił. Sami przyjmują, że 2 min. to maksymalna długość filmu, bo się obraz rozmaże. Jakaś niekonsekwencja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robią po 20 sekund filmu na każdy kolor. Nawet jeśli ręcznie zmieniają filtry, to 2 minuty to kawał czasu. Najprawdopodobniej też robią taką długą (2000 klatek) expozycję dla kanału luminacji, a klatki koloru traktują po macoszemu - np, po 1000 klatek.

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem jeszcze z własnego doświadczenia piekielnie ważny jest aligin klatek. to jest jakby drugi moment do zepsucia ostrości. wiadomo, że przy aligin raczej zdajemy sie na automat ale warto tutaj pomęczyc go żeby zrobił to idealnie. jeżeli nie to na stałe zniszczyliśmy byćmoże dobry materiał z kamery i potem juz żadne wyostrzenie i procesing tego nie wróci. jeżeli alignujemy źle, to im więcej klatek tym gorsze zdjęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie to nikogo nie inteteresuje, ale ja się nastawiam na lantana 8mm z barlowem 2x i mam nadzieję się poczuć jak Percival Lowell w 1894 roku. Dwa lata temu patrzyłem na Marsa przez małego maksutowa z centrum 60-tys miasta i widziałem bardzo wyraźne zarysy "kontynentów" i czapę polarną. Nie mam wątpliwości, że tym razem uda mi się zobaczyć dużo dużo więcej. Czego zresztą wszystkim życzę :)

 

 

a po ile jest ten lantan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie to nikogo nie inteteresuje, ale ja się nastawiam na lantana 8mm z barlowem 2x i mam nadzieję się poczuć jak Percival Lowell w 1894 roku. Dwa lata temu patrzyłem na Marsa przez małego maksutowa z centrum 60-tys miasta i widziałem bardzo wyraźne zarysy "kontynentów" i czapę polarną. Nie mam wątpliwości, że tym razem uda mi się zobaczyć dużo dużo więcej. Czego zresztą wszystkim życzę :)

 

 

a po ile jest ten lantan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Były 2 godziny bez chmur z soboty na poniedziałek, i przetestowałem nowy filtr IR-Pass z Baader Planetarium, kupiony w DO dobry tydzień temu. Szkoda, że seeing był tak tragiczny, i że to juz po opozycji. Ale będziemy mam nadzieje focić, póki Marsa jeszcze widać.

Filtr ściemnia obraz o jedna przysłonę (czas 1/50 zamiast 1/100), ale jak sądzę wydłużenie czasu opłaca się pokazaniem większej liczby szczegółów na powierzchni.

Ktoś jeszcze miał okienko w chmurach, czy staliście akurat po karpie? :D

Mars20051217_avik_3_i_4_filtry_IR.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.