Skocz do zawartości
  • 0

Amator kupuje Bresser 152L/1200 i potrzebuje porady :)


Adolf71

Pytanie

Witam serdecznie.To mój pierwszy wpis na tutejszym forum.

Mówiąc krótko - wreszcie TO mam :)

Mimo stosunkowo "zaawansowanego wieku"(pięć dych na karku),dopiero teraz pozwoliłem sobie,a żona zaakceptowała mój zakup(dla świętego spokoju zapytałem co o tym myśli :) ).

Konkretnie wybrałem Bresser Messier 152L/1200(nie wiedziałem,że to aą takie bydlę) z exosem 2 i zestaw okularów/filtrów omegona ( spis poniżej)

1x okular Plössl 32 mm

1x okular Plössl 12,5 mm

1x okular Plössl 6 mm

1x okular Plössl 4 mm

1x soczewka Barlowa 2x

1x filtr zielony nr 56

1x filtr czerwony nr 23A

1x filtr żółty nr 12

1x filtr niebieski nr 82A

1x filtr polaryzacyjny

1x filtr księżycowy Crystal View

Poczytałem co nie co na temat tego achromatu i wiem,że ma przy konkretniejszych przybliżeniach sporą aberację chromatyczną.

Znalazłem rozwiązanie w postaci filtru semi-apo,który to wyrwałem od tutejszego bywalca(Pozdro _Spirit_).

Pierwsza rzecz,która mi sie rzuciła w oczy to aberacja,a druga statyw,który niestety nie jest zbyt stabilny i trzęsie.

Jakieś rady co do możliwosci ulepszenia tego,vo mam plus jaki stabilny"stojak do tego ustrojstwa.

Myślę też o zwiększeniu precyzji mikrostrojenia.

Pozdrawiam i dziękuje za ewentualne podpowiedzi.Będę wdzięczny.

Ps.Myślę o drugiej rurce,a mianowicie o jakimś Smithu Cassegrainie(Celestron?).   Zapomniałem,że to piątek...

 

 

Edytowane przez Adolf71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Więc tak...

 

Co do statywu, to są dwie kwestie:

a) kwestia kasy, jaką zamierzasz wydać na statyw;

b) kwestia mobilności - im lżejszy statyw, tym bardziej mobilny, ale też będzie i droższy.

 

Najtańszą opcją jest zakup statywu stalowego (przykład tutaj), ale wówczas do wymienionego przeze mnie egzemplarza potrzebowałbyś adaptera 3/8" do zamocowania montażu.

Lżejszą, ale zdecydowanie droższą opcją jest zakup statywu drewnianego (drewno dobrze tłumi drgania).

Najdroższą, ale i najlżejszą i najbardziej kompaktową wersją jest zakup statywu z włókna węglowego.

 

Co do montaży azymutalnych, to rozwiązań jest kilka. Jedna z nich to TSAZ5, ja natomiast korzystam z takiego rozwiązania - montuję na nim refraktor Skywatcher 150/750 i wszystko działa OK.

Nie mam co prawda mikroruchów, ale nie są mi one potrzebne, ponieważ obserwacje prowadzę na małych i średnich powiększeniach.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@tomchm Ten TS AZ5, to chyba kopia Sky-tee2?

@Adolf71 Ogólnie ciężka sprawa z montażem pod tak ciężki i długi teleskop.

Ja mam najdłuższą rurkę 102/1000, a najcięższą 150/750 i dopiero na AZ6 jest w miarę stabilnie, jednak pod 152L to zapewne odpada.

Wcześniej miałem Alt-AZ5 (nie mylić z tym linkowanym przez tomchm), to się jedna i druga trzęsła, a EQ3-2 (czyli Exos 2) miałem bardzo krótko i było podobnie - to na pewno nie jest montaż pod takiego kolosa jak 152/1200.

Gdybym miał taki refraktor, to chyba bym próbował Sky-tee2 kupić, ale czy będzie komfortowo to nie wiem.

 

Edit: Jest tam w opisie, że ten TS AZ5 to skytee2.

Może ktoś używał sky-tee2 ze 152/1200 i się podzieli opinią.

Edytowane przez Ajot
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Aberracja chromatyczna w tym refraktorze jest potężna. Rozwiązaniem są wąskie filtry. W kwestii montażu, to w moim przypadku dopiero na EQ6 na kolumnie wisi to stabilnie. Ale jak się uprzeć, to jest używalne na EQ5 lub AZ4.

To jest tuba dla osób, które wiedzą co robią i jak sobie poradzić ze zniekształceniami. Do celów amatorskich lepiej wybrać co innego.

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Ajot tak, ten TSAZ5 to klon Skytee2.

Do tak ciężkiego refraktora moim zdaniem to trzeba brać montaż minimum AZB2, a jeszcze lepiej AZB3. Co więcej, dla komfortowych obserwacji należałoby sam statyw wyposażyć w kolumnę przedłużającą - refraktory mocno przeważają na obiektyw, w związku z czym trzeba je zakładać na montaż blisko obiektywu, a to oznacza, że wyciąg okularowy wówczas będzie bardzo nisko, więc dla komfortu obserwacji cały telep powinien pójść mocno w górę.

 

Co do aberki, to każdy achromat będzie ją miał. Wysoce subiektywną kwestią jest natomiast jej odbiór przez obserwatora; są tacy, którzy całkowicie ją we wykluczają, a są tacy, którzy ją w pewnych granicach akceptują. Zaś co do jej występowania, to najbardziej da się ona we znaki w następujących przypadkach:

a) na najjaśniejszych gwiazdach niezależnie od powiększenia;

b) na obrzeżu tarczy Księżyca niezależnie od powiększenia;

b) na planetach przy średnich i dużych powiększeniach.

Z moich doświadczeń wynika, że najlepszym filtrem do ograniczenia AC jest Baader Contrast Booster - z tym że przy użyciu tego filtra należy liczyć się z całkowitym zażółceniem obrazu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Od kilku lat mam BM 152L/1200. Wieszałem go na EXOS-2, mogę jedynie potwierdzić, że trzęsie. Da się na tym obserwować, ale lepiej żeby wtedy nawet małego wiatru nie było ?  Niedawno kupiłem TS-Optics AZ5 i był ze mną ten zestaw w biesach. Jest lepiej niż na EXOS-2, ale też mimo wszystko trzęsie. Jeszcze mam zamiar podregulować montaż, bo wydaje mi się, że on sam ma luzy.

Najbardziej w nim  przeszkadzają jego gabaryty i czasem myślę o wymianie na coś pokroju 152/900.

1662187913220.thumb.jpg.76f460560d8f5a62c1572fa47b59c476.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Poczytałem...Pomyślę,co zrobić z tym fantem.Filtr Semi-APO kupiłem od _Spirit_  ( https://deltaoptical.pl/filtr-baader-semi-apo-1-25-quot ) .Zobaczymy co to da.Ze statywem muszę pomyśleć,bo to jednak spory wydatek,a milionów nie posiadam.Na razie cieszę się tym,co mam i postaram się to wykorzystać.W tym tygodniu zamiarowuję sie na kamerkę,czy raczej aparat,a konkretnie na ASI 120 MC-S Color(cena niestety gra dużą rolę).Tak wiem.Astro hobby to pieniężna studnia potrzeb bez dna,ale zawsze jest to ale.Postaram się coś z tego wyciągnąć,bo i podobnym sprzętem widziałem fajne foty robione.Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za podpowiedzi.Zajrzę za jakiś czas,poczytam,popiszę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, tomchm napisał:

Wizual finansowo nie jest jeszcze taki straszny; gorzej, jak wejdziesz w astrofoto...

Oj wiem.Od czasu do czasu przeglądam ceny sprzętu astro foto i oczy robią mi się coraz większe.Szybko wyłączam wtedy te strony,by nie mieć koszmarów ;)  Tak na marginesie,czysto hipotetycznie.Zastanawiam się czy istnieje możliwość fizycznego skrócenia(obcięcia) tubusu refraktora i co wtedy z ogniskową.Spotkaliście się już z czymś takim?

Edytowane przez Adolf71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Adolf71 napisał:

Oj wiem.Od czasu do czasu przeglądam ceny sprzętu astro foto i oczy robią mi się coraz większe.Szybko wyłączam wtedy te strony,by nie mieć koszmarów ;)  Tak na marginesie,czysto hipotetycznie.Zastanawiam się czy istnieje możliwość fizycznego skrócenia(obcięcia) tubusu refraktora i co wtedy z ogniskową.Spotkaliście się już z czymś takim?

tak, ludzie skracają refraktory pod złączki bino. Ogniskowa się w takim przypadku nie zmienia

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na astrofoto wydałem między 15-18 tys. zł, a i tak czułem, że to był dopiero czubek góry lodowej. W połączeniu z innymi czynnikami sprawiło to wszystko, że zrezygnowałem z focenia. Czasami tęsknię za tym, ale wówczas przypominam sobie, ile czasu, pieniędzy i nerwów mnie to kosztowało... i tęsknota znika.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 3.09.2022 o 01:58, lkosz napisał:

Aberracja chromatyczna w tym refraktorze jest potężna. Rozwiązaniem są wąskie filtry. 

No proszę Cię.... To w 150/750 to Ty już nic nie widzisz tylko fiolet...Aberracja w 6ciu calach i ogniskowej F8 jest, ale spokojnie do ogarnięcia, powiem więcej  przy dobrej kolimacjcji do 1xD praktycznie niezauważalna....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, wampum napisał:

No proszę Cię.... To w 150/750 to Ty już nic nie widzisz tylko fiolet...Aberracja w 6ciu calach i ogniskowej F8 jest, ale spokojnie do ogarnięcia, powiem więcej  przy dobrej kolimacjcji do 1xD praktycznie niezauważalna....

praktycznie niezauważalna :laughing: to mamy chyba inną definicję niezauważalności

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
18 godzin temu, lkosz napisał:

tak, ludzie skracają refraktory pod złączki bino. Ogniskowa się w takim przypadku nie zmienia

A co powiesz kolego o opcji redukcji ogniskowej przy (teoretycznie) obciętej tubie? Bo jeśli przy obciętej ogniskowa nadal się nie zmienia(bo to raczej logiczne,że to ogniskowa obiektywu) to czy myślowo dążę w dobrym kierunku(redukcja ogniskowej za pomocą reduktora dokręconego do okularu.Staram się to jakoś sobie fizycznie i logicznie wytłumaczyć :) Ps Czy wtedy ogniskowa będzie mnożnikiem krotności reduktora? Na przykład reduktor 0,5 x ogniskowa 1200mm da ogniskową rzędu 600mm? Czy jest na to inny wzór?

Edytowane przez Adolf71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.