Skocz do zawartości
  • 0

Teleskop do domu w górach do 10.000 zł


marek8a

Pytanie

Cześć

kupiłem dom w górach, niebo piękne i ciemne. Czas na teleskop!

 

Im więcej czytam, tym mniej wiem co kupić.

Zależy mi, żeby na początek sobie oglądać niebo a potem może foto.

Zadzwoniłem do deltaoptical i polecili mi taki zestaw:

 
Czytam na forach, o problemachg z F/4, które nie do końca rozumiem.  Niby ta tuba jest bardziej już pod astrofoto, ale pan ze sklepu twierdzi, że z tym okularem Baader będę się mógł napatrzeć na gwiazdy nawet jeśli nie zacznę foto.
 
Doradźcie coś proszę.
Edytowane przez marek8a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
4 godziny temu, marek8a napisał:

Cześć

kupiłem dom w górach, niebo piękne i ciemne. Czas na teleskop!

 

Wybacz, ale to brzmi dla mnie bardzo niewiarygodnie. Pamiętam już takie wątki. Nowy użytkownik, świeżo zarejestrowany na forum, dużo kasy do wydania i długie bicie piany ku jego uciesze. Na koniec nowy użytkownik znika bez śladu. Chciałbym się mylić, ale tak mi to wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, marek8a napisał:

 

@Marcin_Gw końcu zrozumiałem o co kaman z tym dobsonem. Że muszę postawić na stałe w ziemii słup i na tym dobson. Dzieki za oświecenie :)

Chyba nie do końca. Scenariusze masz dwa:

 :Arrow: PIERWSZA OPCJA: ziemia -> słup -> monaż EQ5 -> Newton do 10". W pogodne dni demontujesz tylko tubę i montujesz ją na noc, montaż przykryty czymś przeciwdeszczowym może być na słupie i przez miesiąc

:Arrow: DRUGA OPCJA: ziemia -> montaż Dobsona -> Newton od 10" do 16". Za każdym razem w zasadzie montaż teleskopu na montażu, co zajmuje małą chwilkę

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 godzin temu, Darek_B napisał:

 

Koledzy dobrze radzą.

A ja dodam: umów się z kim w okolicy tego domku w górach (ciekawe może to koło mnie? :) ), być może ktoś ma taki sprzęt i moglibyście umówić się na obserwacje. Sprawdzałeś naszą forumową mapkę?

https://astropolis.pl/communitymap/

Druga sprawa to lokalizacja, wg https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=7.10&lat=49.8500&lon=19.5994&layers=B0FFFFFFFTFFFFFFFFFFF

w górach mamy zarówno doskonałe niebo w Bieszczadach jak mocno przeciętne w niektórych lokacjach blisko miast. Podaj więcej informacji o lokalizacji.

 

Poręba wielka gmina niedźwiedź. Chyba jest tam trochę poświaty od Rabki Mszany I nowego targu na południu ale ogólnie piękne niebo.

 

A te złoty to gdzie znajdę?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, marek8a napisał:

 

Poręba wielka gmina niedźwiedź. Chyba jest tam trochę poświaty od Rabki Mszany I nowego targu na południu ale ogólnie piękne niebo.

 

A te złoty to gdzie znajdę?

 

 

 

W załączniku parametry. Podobne do teleskopu na suchorze. Ale idealnie nie jest 

Screenshot_20220907_073948.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Miejscówka nie jest jakaś szczególnie wybitna, Newton 12" sprawdzi się tam jednak świetnie a co do zasadności użycia Go-To to nawet jak je będziesz posiadał to możesz nadal korzystać jako manuala nie używając systemu a jedynie uruchomić tracking aby po odnalezieniu obiektu nie ginął za szybko z pola widzenia.

Jak już znudzisz się ręcznym szukaniem albo nie masz czasu na szukanie to robisz "align" i już możesz jechać z obiektami bez potrzeby udowadniania wszystkim wkoło, że znasz niebo na pamięć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 godzin temu, Marcin_G napisał:

PIERWSZA OPCJA: ziemia -> słup -> monaż EQ5 -> Newton do 10". W pogodne dni demontujesz tylko tubę i montujesz ją na noc, montaż przykryty czymś przeciwdeszczowym może być na słupie i przez miesiąc

:Arrow: DRUGA OPCJA: ziemia -> montaż Dobsona -> Newton od 10" do 16". Za każdym razem w zasadzie montaż teleskopu na montażu, co zajmuje małą chwilkę

Edytowane 7 godzin temu przez Marcin_G

To faktycznie nic dalej nie kumam. 

Patrząc na produkty to widzę że eq5+statyw daje zestaw który wyciągam z szafy, niosę do ogrodu rozstawiamy ,poziomuje i mogę zakładać tubę 

A Dobson wygląda jakby brakowało mu jakiejś podstawki na której to postawię. Bo co? Na ziemii w ogrodzie po prostu? Ani poziomu nie będzie ani stabilności. Czyli zakładam że jakas stabilna postawę muszę mieć do niego?

Czuję się młody adept programowania który nie rozróżnia portu w komputerze od portu TCP.

Ale zaczynam czuć że chce się nauczyć nieba, że na razie obserwacje bez foto. Newton 12" brzmi dobrze. Tylko czy obiekty nie będą za szybko uciekały? Czy można kupić takiego dobsona do którego potem będzie można dokupić goto?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Teraz, marek8a napisał:

To faktycznie nic dalej nie kumam. 

Patrząc na produkty to widzę że eq5+statyw daje zestaw który wyciągam z szafy, niosę do ogrodu rozstawiamy ,poziomuje i mogę zakładać tubę 

A Dobson wygląda jakby brakowało mu jakiejś podstawki na której to postawię. Bo co? Na ziemii w ogrodzie po prostu? Ani poziomu nie będzie ani stabilności. Czyli zakładam że jakas stabilna postawę muszę mieć do niego?

Czuję się młody adept programowania który nie rozróżnia portu w komputerze od portu TCP.

Ale zaczynam czuć że chce się nauczyć nieba, że na razie obserwacje bez foto. Newton 12" brzmi dobrze. Tylko czy obiekty nie będą za szybko uciekały? Czy można kupić takiego dobsona do którego potem będzie można dokupić goto?

 

Teleskop Dobsona (czyli montaż o nazwie "rocker box" oraz tuba teleskopu) jest dużo szybszy w rozstawieniu i przygodotowaniu do obserwacji niż mniejsza tuba na montażu paralaktycznym.

Dobsona rozstawiasz dwoma kursami - jeden z lekkim montażem, który nota bene na trawie stoi zupełnie stabilnie, drugi z tubą teleskopu

W opcji montażu paralatycznego masz cztery kursy: ze statywem, z glowicą montażu, z przeciwwagami z tubą teleskopu. Jeśli masz słup metalowy na fundamencie wkopany w ziemię, kursów masz o jeden mniej

 

W każde opcji jeszcze dodatkowy kurs po jakąś walizkę z okularami, szukaczem, grzałkami itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Lekarstwem na szybkie uciekanie obiektów przy dużym powiększeniu są okulary o dużym polu widzenia, np Baader Morpheus. Z Newtona 12" z powodzeniem możesz używać powiększeń 300x, więc zwykle będzie to Newton + Barlow 2x + okular około 10 mm (jest Morfeusz 9mm, który da powiększenie 333x i przy stabilnej atmosferze widok Saturna, Jowisza czy wycinka Księżyca robi wrażenie piorunujące.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja dołączę swój głos w kierunku wyjazdu na jakieś spotkanie obserwacyjne. Nie musi to być oficjalnym zlot. Szukaj spotkań regionalnych tutaj na forum lub Astromaniaku albo Forum Astronomicznym. W okolicach Krakowa działa wielu astromaniaków którzy się spotykają. Jeżeli nic nie znajdziesz to ja ze znajomymi spotykam się w okolicach Złatnej i umawiamy się na forum 

https://www.astropoludnie.pl/

 

Jeżeli chodzi o zakup to celował bym w Dobsona 12 cali plus komplet dobrych okularów minimum klasy Baader Morpheus i może jeden, dwa filtry.

PS-szukanie obiektów to ogrom frajdy, czuję się wtedy jak odkrywca;)

PS-2 zanim kupisz pooglądaj szkice z różnych teleskopów i jako osoba niedoświadczona odejmij z tego co tam jest 30-50% i tego się spodziewaj...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@marek8a, z tego co rozumiem to ma być Twój pierwszy teleskop. Przy jego wyborze fajny budżet pomaga, ale na pewno nie załatwia wszystkiego, bo to jaki sprzęt komuś odpowiada jest kwestią bardzo indywidualną.

Zawsze jest to kompromis między możliwościami (co zobaczę) a upierdliwością jego użytkowania (rozmiar, waga, czas uzyskania gotowości obserwacyjnej, obsługa). Więc nawet jak stać Cię na duży sprzęt i masz świetne warunki do jego użytkowania pod domem, to niekoniecznie dla Ciebie to będzie najlepszy wybór. Najczęściej czym większy sprzęt tym więcej zapału i determinacji trzeba mieć, żeby go używać, nawet w swoim ogrodzie. Czasem mniej znaczy więcej także w tym hobby.
Jeśli nigdy nie miałeś do czynienia z dużym Newtonem przed zakupem takiego koniecznie wybierz się na jakiś zlot lub podłącz pod jakąś grupę obserwacyjną.

Jak wolisz "wszytko sam", to pewnie lepiej na początek kupić coś używanego, żeby w razie czego można było bez strat odsprzedać i dalej szukać swojego optymalnego sprzętu.

I najważniejsze: jako początkujący nie spiesz się z zakupami.

 

Edytowane przez Mareg
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, Mareg napisał:

@marek8a, z tego co rozumiem to ma być Twój pierwszy teleskop. Przy jego wyborze fajny budżet pomaga, ale na pewno nie załatwia wszystkiego, bo to jaki sprzęt komuś odpowiada jest kwestią bardzo indywidualną.

Zawsze jest to kompromis między możliwościami (co zobaczę) a upierdliwością jego użytkowania (rozmiar, waga, czas uzyskania gotowości obserwacyjnej, obsługa). Więc nawet jak stać Cię na duży sprzęt i masz świetne warunki do jego użytkowania pod domem, to niekoniecznie dla Ciebie to będzie najlepszy wybór. Najczęściej czym większy sprzęt tym więcej zapału i determinacji trzeba mieć, żeby go używać, nawet w swoim ogrodzie. Czasem mniej znaczy więcej także w tym hobby.
Jeśli nigdy nie miałeś do czynienia z dużym Newtonem przed zakupem takiego koniecznie wybierz się na jakiś zlot lub podłącz pod jakąś grupę obserwacyjną.

Jak wolisz "wszytko sam", to pewnie lepiej na początek kupić coś używanego, żeby w razie czego można było bez strat odsprzedać i dalej szukać swojego optymalnego sprzętu.

I najważniejsze: jako początkujący nie spiesz się z zakupami.

 

Cenne uwagi. Cieszę się że nie kupiłem tego co mi sprzedawca polecał. 

Gdzie znajdę złoty jakieś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 6.09.2022 o 18:34, marek8a napisał:

okularem Baader będę się mógł napatrzeć na gwiazdy

cześć, polecam ten tekst:

wynika z niego, że Adam porzucił wszystkie sprzęty i kupił w.w. lornetę.

Tekst zainspirował mnie do tego stopnia, że poszedłem w jego ślady.

Polecam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, DJ Mru napisał:

Na czym polega trudność focenia z f/4 w porównaniu do f/5?

 

Kolimacja staje się sporym wyzwaniem, pływające lustro jest bardziej odczuwalne, refleksy od wszelkich klipów trzymających lustro i krawędzi lustra wtórnego są bardziej dokuczliwe. Te ostatnie to tylko moja obserwacja, bo przy tanich tubach f/5 na cudzych zdjęciach rzadziej widuję ten problem, a właściciele f/4, w tym ja, często kombinują jak się tego pozbyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 hours ago, JKbooo said:

 

Kolimacja staje się sporym wyzwaniem, pływające lustro jest bardziej odczuwalne, refleksy od wszelkich klipów trzymających lustro i krawędzi lustra wtórnego są bardziej dokuczliwe. Te ostatnie to tylko moja obserwacja, bo przy tanich tubach f/5 na cudzych zdjęciach rzadziej widuję ten problem, a właściciele f/4, w tym ja, często kombinują jak się tego pozbyć.

Dziękuję. Mógł byś mi jeszcze powiedzieć czym jest pływające lustro?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
17 godzin temu, Swiss napisał:

cześć, polecam ten tekst:

wynika z niego, że Adam porzucił wszystkie sprzęty i kupił w.w. lornetę.

Tekst zainspirował mnie do tego stopnia, że poszedłem w jego ślady.

Polecam

Przeczytałem i fajtycznie wygląda bardzo interesująco. Jednak sporo powyżej budżetu. A czym się róznie APO od semi-APO? Bo semi kosztuj ok 8k.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

F/4 a nawet te bliżej F/5 to problem słabej korekcji brzegowej pola widzenia tańszych lub średniej klasy okularów. Obraz tak kuleje, że sie odechciewa obserwacji. Tak więc jasna tuba generuje dużo dodatkowych kosztów do wizuala bo i korektor komy by styknął, a i okulary wysokiej klasy wymagane. Jasne lustro to też duża obstrukcja czyli przesłonięcie centralne lusterka wtórnego dużego rozmiaru. Zabija to kontrast obrazu, ale pozwala skrócić tube np. zalecane przy wielkich rozmiarach luster głównych by nie miały tub 3-metrowych. Coś za coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.