Jump to content

Pierścień zamiast przysłony


Semeno
 Share

Recommended Posts

Witam. 

Mam możliwość zakupu obiektywu 300mm ale bez listków przysłony. Czy zamiast tego pierścień na przód obiektywu z odpowiednim otworem będzie zdawał egzamin (nie muszę zmieniać przysłony, wystarczy że dopasuję pierścień tak żeby gwiazdki/aberka były ok). 

 

Link to comment
Share on other sites

Będzie niewielka różnica pomiędzy pierścieniem z przodu obiektywu a listkami przysłony.

Listki są umieszczane w optymalnym miejscu, zwykle to jest pomiędzy soczewkami i zapewniają równomierne oświetlenie kadru. Jeśli pierścień np 5 cm umieścisz przed obiektywem, wtedy będzie f/6.00 ale tylko w środku kadru, a pod kątem może być ciemniej. 

Link to comment
Share on other sites

w obiektywach fotograficznych diafragma aperturowa zwykle znajduje się wewnątrz obiektywu

diafragma przed przednią soczewką będzie jedynie winietować

 

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Listków nie ma bo poprzedniemu właścicielowi coś nie działało i usunął. W sumie z takim obiektywem robiłem zdjęcia z liltrem 2 cale założonym z przodu więc mogę sprawdzić z samym pierścieniem jak zdjęcie wygląda ale z filtrem H-alfa wszystko było ok. Zawsze mogę się pobawić i włożyć pierścień do środka. 

Link to comment
Share on other sites

Astrofotografia to wymagająca franca i nienawidzi półśrodków... Pieniądze odłóż na półkę, dozbieraj jeszcze trochę i kup coś porządniejszego, na pewno więcej na tym zyskasz. 

Link to comment
Share on other sites

Pytanie zasadnicze. Po co przymykać? Jak mam teleskop f/8 to raczej wolałbym mieć f/4 niż f/11. W astrofotografii pojęcie głębi ostrości właściwie nie istnieje bo i tak wszystkie obiekty są w fotograficznej nieskończoności. 

Link to comment
Share on other sites

To nie kwestia głębi. Przy pełnej dziurze aberka jest nieakceptowalna dlatego przymykam, też wolałbym mieć np f2 niż f6... Mam jeden taki obiektyw więc wiem jak mam go ustawić. Robię kombosa, na razie jestem na etapie kolekcjonowania i upgradu monta. 

Link to comment
Share on other sites

13 godzin temu, ZbyT napisał:

diafragma przed przednią soczewką będzie jedynie winietować

To zależy od ogniskowej obiektywu - w krótkim będzie tylko winieta, ale w długim zadziała to jak przysłona. Być może też to kwestia konstrukcji obiektywu. Na 300 mm może to już dobrze działać.

2 godziny temu, Semeno napisał:

Listków nie ma bo poprzedniemu właścicielowi coś nie działało i usunął. W sumie z takim obiektywem robiłem zdjęcia z liltrem 2 cale założonym z przodu więc mogę sprawdzić z samym pierścieniem jak zdjęcie wygląda ale z filtrem H-alfa wszystko było ok. Zawsze mogę się pobawić i włożyć pierścień do środka. 

Skoro masz obiektyw, to porównaj zdjęcia z i bez pierścienia i będzie wszystko jasne, najlepiej flat. Jeśli winieta z pierścieniem spadnie, to pierścień działa jak przysłona, a jak wzrośnie to się nie nadaje.

43 minuty temu, Wiesiek1952 napisał:

Pytanie zasadnicze. Po co przymykać?

Przymykając spada aberracja chromatyczna i koma. Jeśli obiektyw jest prawie idealny to przymykać nie ma sensu, ale zwykle poprawia to jakość obrazu. To kwestia kompromisu, czy lepiej więcej światła, czy lepszy obraz. Teleskopy rzadko są tak jasne jak obiektywy, a nawet jak są, to staramy się je skorygować do ideału, dlatego raczej się ich nie przymyka :) 

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, Wiesiek1952 napisał:

Po co przymykać?

Już to kiedyś było podnoszone, ale w układzie DSLR-Obiektyw zastosowanie pierścienia z przodu, na ten przykład w postaci filtra 2" jednocześnie "przymknie" i umożliwi użycie tegoż filtra ;) A nie zawsze jest możliwość wprowadzenia filtra pomiędzy obiektyw a matrycę.

Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, MateuszW napisał:

....Przymykając spada aberracja chromatyczna i koma. Jeśli obiektyw jest prawie idealny to przymykać nie ma sensu, ale zwykle poprawia to jakość obrazu. To kwestia kompromisu, czy lepiej więcej światła, czy lepszy obraz. Teleskopy rzadko są tak jasne jak obiektywy, a nawet jak są, to staramy się je skorygować do ideału, dlatego raczej się ich nie przymyka :) 

 

 

Taaaaaa.... każdy obiektyw ma swój "sweet point" najczęściej dwa f-stopy (2EV) od pełnej dziury. Tylko przymknięcie o dwa EV wydłuża czas naświetlania czterokrotnie! 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.