Skocz do zawartości

MAK a focuser


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Jasne, ale biorąc pod uwagę to co kolega powyżej przytoczył, to ciężko naprawdę coś wsadzić w tor optyczny jeśli chcę dać barlowa i ADC.

Wydaj mi się, że w takiej sytuacji chyba jednak trzeba iść w silnik na oryginalnym pokrętle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, kubaman napisał:

czy dodatkowy focuser do MAKa to konieczność czy da się bez niego żyć?

 

Tak, da się bez niego żyć. Ja mam maka 180, używam standardowego focusera. Choć w najbliższym czasie (jak go trochę znajdę), zastąpię gumowe pokrętło kołem zębatym i sobie podłączę silnik, żeby używać motofocuser, bo akurat leży mi taki ze 3 lata w szufladzie. Ostrzę maską albo na oko na Księżycu i nie mam z tym żadnego problemu. 

 

Podłącz sobie wszystko, jak już przyjdzie. Zmiana ogniskowej jest nieznaczna. Wrzucasz wszystko i tak w redukcję 2/1,25, od strony teleskopu: redukcja->IRcut->barlow (opcjonalnie)-> ADC-> kamera. Niezależnie od tego czy przyczępię kamerę od razu do teleskopu, czy z barlowem, filtrem i ADC, łapię ostrość i na oko nie widzę różnicy w skali. Czym się tak naprawdę martwisz? Zakres ostrości jest bardzo duży i zawsze ją złapiesz na nieszkończoność.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, kubaman napisał:

czy ktoś mi może powiedzieć jak barlow i ADC wydłużają tor optyczny

Z mojego aktualnego doświadczenia; stosuję w Newtonie Barlowa 3x i daje mi ogniskową 2700 mm, odpowiednio do piksela kamerki. Kiedy wkładam ADC do tego Barlowa, żeby nagrywać Saturna, to ogniskowa się wydłuża do 3850 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Godzinę temu, *Wojtek* napisał:

ADC wkłada się w Barlowa, tylko że ADC wydłuży dodatkowo ogniskową.

 

ADC pracuje dobrze od ok F/10. Moim zdaniem, jeśli nie ma takiej konieczności, to w  MAK 180 z F/15 nie potrzeba dodatkowo stosować barlowa. Dla kamerki z pixelem 2.9um wystarczy mniej więcej wstrzelić się w okolice F/15. Barlow przydaję się np. w refraktorze F/7, dając go przed ADC zmieniamy kąt stożka światła i wydłużamy ogniskową obniżając jednocześnie światłosiłę do ok F/15. Dodając ADC do zwykłego barlowa 2x zwiększamy jego krotność od dedykowanego 2x, ponieważ wstawiając ADC zwiększasz domyślną odległość pomiędzy soczewką barlowa a matrycą. Niektórzy producenci, np TV podają wykresy krotności w funkcji odległości od tylnej soczewki -> link.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załączam zdjęcie tego, co wykombinowałem ze swoich obliczeń. Może się komuś przyda.

No i same obliczenia toru optycznego (Orion MAK 180/2700):

Fokuser 80mm + adapter 2"->1.25" 8.2mm + ADC (korpus) z extenderem T2 11mm + kamerka ZWO ASI 585  6.5mm = 148.5mm backfocusu

Ogniskowa = 2096mm (ogniskowa przy końcu tuby) + 148.5*3.68mm ~ 2673mm -> F/14.848 (~F/15).

W przejściówkę 2"-1.25" wkręcam 2" filtr UV/IR od forumowego speca od filtrów (nie chcę robić tutaj reklamy, chyba wszyscy wiedzą o Kogo chodzi :-D).

IMG-20221015-WA0000.jpg

Edytowane przez KrisJot
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, *Wojtek* napisał:

Z mojego aktualnego doświadczenia; stosuję w Newtonie Barlowa 3x i daje mi ogniskową 2700 mm, odpowiednio do piksela kamerki. Kiedy wkładam ADC do tego Barlowa, żeby nagrywać Saturna, to ogniskowa się wydłuża do 3850 mm.

ADC wydłuża Ci ogniskową, ponieważ wstawiając go pomiędzy kamerę a barlowa zwiększasz jego krotność (zakładam, że jest to zwykły barlow, nie Powermate TV).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, *Wojtek* napisał:

Ja to wszystko wiem, tylko tu piszę dla informacji. ADC musi być między kamerką a Barlowem.

Z tego co testowałem, wychodziło że nie musi. Warunkiem jest aby wejściowo układ był o stosunkowo niewielkiej światłosile, np nasze przedmiotowe F/15 w Makach 180. Dla przykładu początkowo testowałem połączenie kamerki ZWO 533MC z Makiem 180 (wiem, przez wielu jest to kamerka uważana za stricte do DS, ale na CN ludzie robią nią świetne fotki planetarne, warunkiem jest odpowiednie dopasowanie parametrów układu optycznego do rozmiaru piksela matrycy). Dla uzyskania optymalnej rozdzielczości kątowej na pixel dokładałem barlowa baadera 1.3-2.25x. Barlow był przykręcony zaraz przy kamerce, w ten sposób uzyskiwałem krotność ok 1.5x. Całość była umieszczona za ADC, więc był barlow był przykręcony za nim, a nie przed. Był to celowy zabieg, ponieważ nie znalazłem innego rozwiązania, aby uzyskać docelową światłosiłę ~F/19. Inne warianty skutkowały nadmiernym przeogniskowaniem samego teleskopu lub nadmiernym wydłużeniem końcowej ogniskowej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kubaman napisał:

662MC, 183MM. 2600MM,MC

Myślę, że na początek wybrałbym 662MC (US). Planety są niewielkie kątowo, a pixel 2.9um dobrze zgrywa się z F/15 MAKa 180. W dodatku jest to kamerka kolorowa, nie wymaga zabawy z filtrami, ale to akurat jest kwestia preferencji i posiadanych filtrów. Dodatkowo w pełnej rozdzielczości FHD może przechwycić ok 100 klatek na sekundę (ADC 10bit).

Jest jeszcze jedna kwestia, przy aperturze 180mm wartość limitu Dawes'a wynosi 0.64arc/sesc (stosuje się ją do określenia maksymalnej kątowej zdolności rozdzielczej teleskopu). Bazując na twierdzeniu o próbkowaniu sygnału analogowego (twierdzenie Nyquista) przyjmuje się minimum dwukrotność wspomnianego limitu. Jeśli by Cię to interesowało, chodzi tutaj o to, by wiernie zamienić sygnał analogowy, jakim jest obserwowany obraz w teleskopie, na postać cyfrową (sekwencję klatek w aviku). Dlatego przyjmuje się trzy krotność dla tego warunku (2x to tylko minimum).

Stąd 0.64/3 ~ 0.21 arc/secs.

Idąc dalej, dla pixela 2.9um przy ogniskowej ok 2700mm w naszych MAKach uzyskujesz rozdzielczość kątową ~0.22 arc/secs (patrz link z kalkulatorem). Czyli wartość spełniającą warunek wspomnianego twierdzenia o próbkowaniu sygnału analogowego.

Pod tym linkiem jest to dość przystępnie wytłumaczone (gość sporo opowiada, a fotki z astrobin robią wrażenie, przynajmniej na mnie). Osobiście pomógł mi uporządkować sobie całą tą teorię.

 

Dlatego właśnie całość przeliczyłem i dopasowałem z konkretnymi odległościami w sposób, który opisałem Tobie w jednym z wcześniejszych postów.

 

Jedynym dla mnie minusem 662 jest stosunkowo niewielka matryca, która może utrudnić ucelowanie niewielkiej kątowo planety.

 

To wszytko co Ci powyżej podałem, to jest jakby podsumowanie moich poszukiwań na różnych forach (głównie zachodnie jak CN) i z prelekcji, takich, jak ta dołączona w linku powyżej. Mam nadzieję, że Ci się to przyda. W końcu mamy praktycznie takie same teleskopy:-).

 

Edytowane przez KrisJot
  • Lubię 4
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kris, dziękuję Ci bardzo! W końcu zrozumiałem o co biega z tym pikselem, chodzi o Nyquista.

Kupiłem specjalnie barlowa x2 (extender ES) bo lubię próbować warunki skrajne. Dla F30 i 5400mm będę miał próbkowanie ok 6 krotne, czyli będę miał oversampling i ewentualnie wypłaszczenie obrazu, ale dla planet to nie jest raczej chyba groźne.

 

Cięgle jednak nie wiem jak na to wszystko przełoży się ADC.

 

Mam już filtr Antlia IR Pass 68.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, kubaman napisał:

czyli będę miał oversampling i ewentualnie wypłaszczenie obrazu, ale dla planet to nie jest raczej chyba groźne.

...ale też mniej światła i konieczność podbicia gainu, czyli większy szum. Z oversamplingiem lepiej nie przesadzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że udało mi się to Tobie przekazać w zrozumiały sposób:-).

Nadmierny eversampling też nie jest zalecany. Jeśli dobrze pamiętam, jakoś niedawno @Lulu sprawdzał to ze swoim Meadziem F/10 z kamerką z pixelem 2.4um. Dołożył Barlowa, zwiększył tym oversampling, co ogólnie, jak stwierdzil pogorszyło detal zdjeć (chciałbym kiedyś dojść do takiego poziomu w obróbce fotek, jaki prezentują Jego zdjęcia).

 

Jak bym na Twoim miejscu nie, to bym nie przekombinowywał. Jak napisał Kolega powyżej, dodając Barlowa, ogólnie spowodujesz, że będziesz musiał podbijać gain, by utrzymać wysoki frame rate, ogólnie moim zdaniem pogorszysz parametry zbieranego materiały video. Tu jędynym uzasadnieniem byłyby super seeing i planety wysoko, ale to raczej nie na naszą lokalizację i warunki pogodowe. Spróbowałbym najprostsze rozwiązanie. Masz odpowiednią kamerkę z pixelem 2.9um, który idealnie pasuje do światło siły Twojego Maka, to ładuj ją do wyciągu i zbieraj cenne fotony, póki są w miarę wysoko:-).

Ta cała zabawa z doborem parametrów i tak wydaje mi się stosunkowo prosta w porównaniu do samej obróbki zdjeć, której to ja z kolei jeszcze nie "czuję".

Edytowane przez KrisJot
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kubaman napisał:

Kris, dziękuję Ci bardzo! W końcu zrozumiałem o co biega z tym pikselem, chodzi o Nyquista.

Kupiłem specjalnie barlowa x2 (extender ES) bo lubię próbować warunki skrajne. Dla F30 i 5400mm będę miał próbkowanie ok 6 krotne, czyli będę miał oversampling i ewentualnie wypłaszczenie obrazu, ale dla planet to nie jest raczej chyba groźne.

 

Cięgle jednak nie wiem jak na to wszystko przełoży się ADC.

 

Mam już filtr Antlia IR Pass 68.

 

Co do ADC, pomoże Ci skorygować dyspersję atmosferyczną (zwłaszcza gdy planety są poniżej 40stopni). Innymi słowy wydobyć więcej detalu i naturalnego koloru.  Tutaj w przystępny sposób wytłumaczyli mi to @count.neverest i @Przemo23.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, astrokarol napisał:

A czy w ogóle system optyczny MAKa był projektowany pod kątem przesuwania LG by nim regulować ostrość ?

Bo to, że jest to stosowane w masówce to akurat może wynikać z oszczędności. 

 

to jest Cassegrain, to chyba z definicji lustro się rusza (RASA, SCT mają tak samo)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.