Skocz do zawartości
  • 0

Jaka budżetowa kamerka do planet i księżyca? (newton 130 i 200mm)


WujoWojtas

Pytanie

Cześć,

 

aktualnie obserwuję i robię jakieś pierwsze fotki takim zestawem:

 

SW 1309eq2 (ręczne prowadzenie)

okulary standardowe 10 i 25mm, oraz Plossl 4mm

adapter do telefonu i samsung s21

 

Planuję w niedalekiej przyszłości zakup 8" newtona z goto

 

I teraz zasadnicze pytanie: Jaką budżetową (max 1000zł) kamerkę polecacie, żeby przez jakiś czas używać jej w 130, a następnie w 200?

 

oczywiście w grę wchodzą pewnie ASI120/T7C, SV205/305... Może lepsza byłaby ASI224? Albo inna? Jaka byłaby najlepsza pod te teleskopy?

 

Pozdrawiam :)

Edytowane przez WujoWojtas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

ASI120 jest ok, ale pewnie nie jestem jedyną osobą która doradzi Ci - w miarę dostępności - ASI462C. 

Po prostu jest to generację nowszy i lepszy sensor, niż to, co ma w środku 120-tka. Mniejsze szumy, lepsza czułość. Pixel 2.9um da ci lepszą rozdzielczość na wstępie (jeszcze przed barlowem). Cena? Gdy ja ją kupowałem, to kosztowała 750zł nowa (wersja QHY), teraz jest trochę drożej, ale trafia się na giełdzie.

Jak popatrzysz na wątek np. Jowisza 2022, 462C to właściwie standard. 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dlaczego uważasz że 120 jest bez sensu?

Zobacz , w mojej galerii 50% zdjęć planet jest robione właśnie 120 MC i 120 MM. Potem przeskoczyłem na chwilę na 178MM, ale to na krótko.

https://astrofun.pl/en/gallery/category/4-solar-system

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

generację nowszy

Raczej dwie, jak nie trzy :)

120 była spoko, jak się pojawiła, bo nie było nic lepszego. Obecnie - moim zdaniem - nie warto; czegoś starszego niż 224 bym nie rozważał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

ASI120 wywołała małą rewolucję w planetarnej fotografii ale to było jakieś 10 lat temu. Od tego czasu "trochę" się zmieniło. Teraz ta kamerka jest raczej spoko ale bez szału. Nadal jest chętnie używana. W podobnej cenie kupisz coś wyraźnie nowszego więc raczej rozważ nowszy model

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 24.10.2022 o 11:48, WujoWojtas napisał(a):

Cześć,

 

aktualnie obserwuję i robię jakieś pierwsze fotki takim zestawem:

 

SW 1309eq2 (ręczne prowadzenie)

okulary standardowe 10 i 25mm, oraz Plossl 4mm

adapter do telefonu i samsung s21

 

Planuję w niedalekiej przyszłości zakup 8" newtona z goto

 

I teraz zasadnicze pytanie: Jaką budżetową (max 1000zł) kamerkę polecacie, żeby przez jakiś czas używać jej w 130, a następnie w 200?

 

oczywiście w grę wchodzą pewnie ASI120/T7C, SV205/305... Może lepsza byłaby ASI224? Albo inna? Jaka byłaby najlepsza pod te teleskopy?

 

Pozdrawiam :)

Kupiłeś coś w końcu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zwracam uwagę kolegów na tytuł tego wątku " Budżetowa......". I dlatego napisałem o ASI 120 . Wszystko co o niej napisaliście- to prawda. Są lepsze i nowsze. Ale ona spełnia warunek - budżetowa!  I do tego daje całkiem przyzwoite rezultaty. Ktoś zaprzeczy?

@WujoWojtas jak chcesz to mogę Ci pożyczyć T7C - nie chce jej sprzedawać bo czasem się przydaje do różnych zastosowań, a te trzy stówy za nią nie są warte zachodu- ale pożyczyć mogę. Pobawisz się, zobaczysz co Ci tak naprawdę potrzeba. Ona ma zrobiony upgrade firmware i system ja widzi jako ASI 120 MC.

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

hej

 

@Klos ostatecznie kupiłem SV105 (https://teleskopy.pl/Kamera-SVBONY-SV105-2MP-USB-2,0-(SKU--F9159A)-teleskopy-8179.html ta pierwsza wersja własnie) za 200zł chyba

no i na tamten moment byłem zadowolony, większość moich zdjęć jowisza saturna wenus była nią robiona. Obecnie ta kamerka "awansowała" na allsky, ale czekam na lepszą pogodę z ostatecznym montażem

 

Na razie inne projekty i pogoda zepchnęły astro trochę w tył, ale myślę że na wiosnę wróci temat kupna jakieś lepszej kamerki u mnie :)

 

@Gość na chwilę będę pamiętał o propozycji, dzięki

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.