Skocz do zawartości

Sprzedam 24" - czyli kto by chciał wielki teleskop?


Marcinos

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć 

 

Niewątpliwie jest to jeden z tych teleskopów którego historia zapisała się w dziejach astronomii amatorskiej w Polsce.

Historia teleskopu sięga jakieś dobre 15 lat wstecz. Powstała tylko jedna sztuka, wykonał go ś.p. Janusz Płeszka dla ś.p. Piotra Zasłony. 

60-kę w oryginalnej formie kupiłem już po śmierci Piotra.

Problemem było duże light pollution w miejscu gdzie mieszkam oraz gabaryty i masa teleskopu aby go wozić pod ciemne niebo. Przez to teleskop nie był przeze mnie często użytkowany. 

Nie miałem na niego pomysłu, ale jakieś 3 lata temu Mirek Dymek zaoferował mi swoją pomoc w przerobieniu go na wersję ultra lekką a przez to mobilną. Pierwotnie cała optyka oraz wyciąg miały trafić do Taurusa 24", finalnie trafiło do niego jedynie lustro główne z 60-ki Piotra.

 

Oferuję na sprzedaż kompletny teleskop, jednakże bez lustra głównego. Wiem, że to clou całego problemu przy teleskopie 24", ale... podobno nie ma rzeczy niemożliwych;)

 

Dla kogo? Na pewno dla kogoś kto ma dobre niebo w miejscu gdzie mieszka. Od razu trzeba powiedzieć, że to piękna rzecz jak to mawia mój kolega ;), ale też ogromna. Ok 3m wysokości, ~140kg.

To typowo stacjonarny sprzęt. Trzeba mieć świadomość że do komfortowych obserwacji potrzebna jest ok 3m drabina.

Za to duża światłosiła powoduje ze obstrukcja jest niewielka oraz gwiazdy są bardziej punktowe niż w jasnym teleskopie f/4. Tak samo obrazy planet będą również lepsze niż w jaśniejszym teleskopie.

 

Niewątpliwą zaletą tego teleskopu jest także to, że pracuje bardzo płynnie z przyjemnym lekkim oporem, jest dobrze wyważony. Widać, że włożona została masa pracy, aby go wykonać. Teleskop porusza się na kółkach, więc można go zaparkować np w garażu.

 

Teleskop posiada:

 

-średnica 609mm czyli 24"

-ogniskowa 3000mm czyli f/5

-szukacz 50mm u góry przy wyciągu

-szukacz kątowy Megrez SD 80mm na dolnej skrzyni

-szukacz laserowy

-system ASCT - 4 niewielkie wentylatory które zdmuchują warstwę cieplejszego powiwtrza nad LG

-duży wentylator ok 120mm do chlodzenia LG 

- lusterko wtórne

- wyciąg Wiliam Optics 2"

 

Reasumując przedmiotem sprzedaży jest teleskop 24" bez lustra glownego . Wszystkie inne elementy są; sprawne w dobrym stanie.

 

Cena 8.800,-

 

Jest możliwy transport teleskopu w dowolne miejsce po wcześniejszym uzgodnieniu.

 

Z tego co się orientuję, na rynku jest możliwość zamówienia takiego lustra.

 

Więcej informacji udzielę na PW lub pod nr tel 602705481

 

Pozdrawiam

Marcin 

1630624149_DSC_00692.thumb.JPG.87566a627a490debb21b27b79a11ca55.JPG

  • Lubię 6
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edit:

Piękne czasy  :) To był sam początek obserwacji. 50tka nie została jeszcze założona na podstawę dobsona :) Przez całą noc kolejki były długie do obu instrumentów. Z Michałem Witkowskim zrobiliśmy wtedy 106 obiektów podczas maratonu Messiera.

 

W sumie teleskop 60cm jest mobilny. Piotr woził go w VW Transporter :)

Edytowane przez TUR
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Marcinos napisał:

Z tego co się orientuję, na rynku jest możliwość zamówienia takiego lustra.

 

cena za nowe, pewnie ok 20k.

Widziałem na https://www.orionoptics.co.uk/ 500tkę za ponad 23 tyś. Możliwe, że dałoby się zamówić 600-tkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pół szafki na rurkach :o średnio myślano o komforcie, bardziej chyba o mocy konstrukcji.

Amerykańce ówcześnie jeszcze nie wymyślili płoz żeby się zawzorować?

Aż 140KG? Jestem w szoku. Dlatego ponoć pięciu ludzi to rozkładało czy coś.

To ile po wsadzeniu w skorupę nowoczesnego Taurusa wyszła waga zestawu 24"? Pewno kilkakrotnie mniej?

Jaka średnica LW?

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.