Skocz do zawartości

Księga dziejów - wskrzeszenie Uniwersała cz.1


Mcmaker

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 2.12.2022 o 08:09, Mcmaker napisał(a):

To się dopiero okaże, na pewno bardziej niż kolimacja MAKa, plus dochodzi jeszcze aspekt znalezienia prawidłowej odległości pomiędzy lustrami. Każdy 1 mm różnicy od przyjętej odległości między LW a LG skutkuje przesunięciem płaszczyzny korekcji o prawie 18 mm ;)

 

Czyli "problem" odległości między lustrami rozwiązany ???.

(Niedawno zakupiłem podobnego Cassegrain'a 150/2800-Uniwersał).

Jest bardzo dobrym stanie.

Planuję zostawić wszystko tak jak było oryginalnie. Wymienię jedynie powłokę na lusterku wtórnym (na te o podwyższonej sprawności 96%) i dorobię wkręcaną przejściówkę do wyciągu -tak aby można było korzystać z teraźniejszych okularków ?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 1/2/2023 at 9:03 PM, oicam said:

@Mcmaker po giełdzie widzę, że tak jak pisałem wcześniej, Mak 127 jednak zapłakał?

Na CN napisałeś, że to Dall-Kirkham, a tutaj wcześniej wspominałeś, że to klasyczny Cassegrain.

Czy może testowałeś lustro główne na nożu i stąd takie stwierdzenie? A może dotarłeś do jakichś

papierów od Uniwersała? Jestem tego bardzo ciekawy?

 

Przeoczyłem Twój komentarz :)

Dostałem informację, że szlifierz zrobił sporo w swojej karierze teleskopów typu DK dla Uniwersała. Dodatkowo zwykły test odbiciowy LW pokazuje, że jest to sfera ;)

Nie testowałem jeszcze go na nożu, z braku czasu nie zbudowałem jeszcze maszynki.

 

 

17 hours ago, ASTRO DG Marek B said:

Czyli "problem" odległości między lustrami rozwiązany ???.

(Niedawno zakupiłem podobnego Cassegrain'a 150/2800-Uniwersał).

Jest bardzo dobrym stanie.

Planuję zostawić wszystko tak jak było oryginalnie. Wymienię jedynie powłokę na lusterku wtórnym (na te o podwyższonej sprawności 96%) i dorobię wkręcaną przejściówkę do wyciągu -tak aby można było korzystać z teraźniejszych okularków ?.

 

Tak, metodą prób i błędów udało się jakimś cudem zgrać lustra z błędem poniżej 1 mm w stosunku do twoich pomiarów, za które serdecznie dziękuję :)

 

Pochwal się tym casem, niech nas przybędzie :D

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 11.12.2022 o 14:59, Mcmaker napisał(a):

 

Z giełdy oczywiście :)

 

A tymczasem druga warstwa farby wyschła i można stwierdzić, że z zewnątrz jest gotowy :)

 

IMG_20221211_145005.jpg

IMG_20221211_145042.jpg

IMG_20221211_145211.jpg

Muszę przyznać że "nieźle" to wygląda.

Kupiłem ostatnio taki sam.

Tak więc czeka mnie podobna historia. Przeróbka kusi ale doradzają że to klasyk i żeby zostawić tak jak jest. 

Dziś wysłałem lustro wtórne do renowacji na wymianę powłoki odblaskowej.

Zastanawia mnie o ile się poprawi jakość obrazu.

Masz jakieś fotki z tego teleskopu? Np Saturna lub Jowisza (nawet tak o "cyknięte" telefonem przez okular). Zastanawia mnie jaki obraz daje ten teleskop w porównaniu do mojego. Widzę że powłoki na lustrach wymienione... ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klasyk czy nie, moim zdaniem taki restomod jest potrzebny jeśli chce się obserwować przez teleskop, a nie teleskop ;)

 

Nie robiłem żadnych fotek i nie widzę zbytnio potrzeby - zakres ostrzenia jest tak niewielki, że trzeba byłoby kombinować z przedłużkami bądź skracaniem backfocusa. Poza tym, kompletnie nie byłoby to miarodajne, fotki nie odzwierciedlają w pełni tego co widać przez dany teleskop :)

Miałem co najmniej "naście" różnych teleskopów i konstrukcji, ta odpowiada mi najbardziej jeśli chodzi o komfort użytkowania i dawany obraz - mimo "strasznej" obstrukcji rzędu ponad 30% przy 140 mm apertury położył na łopatki planetarne achro 102/1350 i MAKa 127. Jest to idealny kompromis balkonowej apertury :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Mcmaker napisał(a):

Klasyk czy nie, moim zdaniem taki restomod jest potrzebny jeśli chce się obserwować przez teleskop, a nie teleskop ;)

 

Nie robiłem żadnych fotek i nie widzę zbytnio potrzeby - zakres ostrzenia jest tak niewielki, że trzeba byłoby kombinować z przedłużkami bądź skracaniem backfocusa. Poza tym, kompletnie nie byłoby to miarodajne, fotki nie odzwierciedlają w pełni tego co widać przez dany teleskop :)

Miałem co najmniej "naście" różnych teleskopów i konstrukcji, ta odpowiada mi najbardziej jeśli chodzi o komfort użytkowania i dawany obraz - mimo "strasznej" obstrukcji rzędu ponad 30% przy 140 mm apertury położył na łopatki planetarne achro 102/1350 i MAKa 127. Jest to idealny kompromis balkonowej apertury :D

Oczywiście że fotki nie odzwierciedlają w pełni tego co widać przez dany teleskop, ale dało by to chociaż namiastkę tego co można zobaczyć- zwłaszcza gdy się ma trochę pojęcia czego można się spodziewać i jaka może być różnica między matrycą aparatu a okiem. Tak po prostu chodziło mniej więcej o przyłożenie telefonu do okularu, ale w sumie to nie jest istotne ?.

W każdym razie nawet fajnie wyszła ta przeróbka. Przeróbka była konieczna - zwłaszcza jeśli teleskop był "zdezelowany" i wymagał remontu.

Ja najprawdopodobniej narazie nie będę nic przerabiał, bo teleskop jest w ładnym stanie. Początkowo koniecznie chciałem wymieniać wyciąg okularowy i przemalować na biało a wewnątrz baffle. Rozmyślałem się jednak z tym wyciągiem z kilku powodów. Po pierwsze ten wyciąg który jest ma dość duży zakres ogniskowania, nie na luzów, jest stabilny i solidny. (Wyciąg do SC ma zakres ogniskowania tylko 18mm+/- a z ogniskową niemal 3m przydało by się więcej ??). Robiłem próby z okularem 2" 30mm, i gdy się go umieści w odpowiedniej odległości od "rurki" wyciagu- "nie obcina obrazu"- czyli wystarczy po prostu odpowiednia przejściówka (np. z użyciem pierścienia pośredniego 42/1 + przejściówka).

Okleina niechaj pozostanie orginalna narazie bo jest w dobrym stanie, a nawet i ma swój klimat ??. Nawet mi się podoba ????.

Myślę jednak nad podobną konstrukcją takiego "szkieletu z bafli", który można by po prostu wsunąć do wewnątrz. (I tu takie pytanie związane z odległością "przesłon". Zauważyłem że im bliżej przodu teleskopu tym więcej przesłon/ gęściej... Przypomina to rozstaw progów w gitarze ??

Jest jakiś wzór na rozmieszczenie bafli wewnątrz tubusu? Czy tak według uznania można zrobić... ?  ).

W chwili obecnej wysłałem narazie lusterko wtórne do renowacji powłok i zobaczymy jaki będzie obraz.

Mimo "średniego" stanu powłoki odblaskowej na lusterku wtórnym i tak jestem mega zadowolony z obrazu. Długa ogniskowa/kompaktowy tubus który mieści się na balkonie, a Jowisz i Saturn "duży" ze szczegółami na tarczy.

Miałem maka 127 i jest tak jak mówisz. Mak 127 "wymięka"-i nie ma nawet co tu porównywać, bo to inna konstrukcja. W końcu ma metr/1,3m krótszą ogniskową, co przekłada się na znacznie mniejsze powiększenie obrazu. Inny rodzaj zwierciadeł i płyta korekcyjna.

Nie udało mi się wykrzesać z maka 127 takiego powiększenia i tylu szczegółów obrazu w porównaniu do tego co daje ten cassegrain Uniwersał 150/2800. ?

Edytowane przez ASTRO DG Marek B
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mak 127 daje gorsze obrazy niż Mak 150. Jakieś wnioski? Pytam bo odniosłem wrażenie,  że to za trudne. Ciekawe dlaczego nie porównujecie tego badziewia z instrumentami podobnej wielkości. Napisałem badziewia celowo bo te teleskopy nie słynęły nigdy z wysokiej jakości optycznej ale z fatalnej jakości wykonania

 

pozdrawiam

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minutes ago, ZbyT said:

Mak 127 daje gorsze obrazy niż Mak 150. Jakieś wnioski? Pytam bo odniosłem wrażenie,  że to za trudne. Ciekawe dlaczego nie porównujecie tego badziewia z instrumentami podobnej wielkości. Napisałem badziewia celowo bo te teleskopy nie słynęły nigdy z wysokiej jakości optycznej ale z fatalnej jakości wykonania

 

pozdrawiam

 

Mechanicznie te teleskopy nigdy nie stały na wysokim poziomie, co z resztą zostało wspomniane w tym temacie i poprawione. Lustra wykonane i podpisane z dokładnością 1/12l przez pana Stefana nazywasz badziewiem? :D W takim razie chylę czoła przed twoją optyką.

Edytowane przez Mcmaker
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, ZbyT napisał(a):

…….Ciekawe dlaczego nie porównujecie tego badziewia z instrumentami podobnej wielkości. Napisałem badziewia celowo bo te teleskopy nie słynęły nigdy z wysokiej jakości optycznej ale z fatalnej jakości wykonania …….

 

Jak to czytam to aż oczy krwawią , optyka wykonana przez wspomnianego wyżej szlifierza jest jedną z lepszych w tej części Europy, na forach są w działach ATM certyfikaty z badań …. polecam koledze @ZbyT się zapoznać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Mcmaker napisał(a):

 

Mechanicznie te teleskopy nigdy nie stały na wysokim poziomie, co z resztą zostało wspomniane w tym temacie i poprawione. Lustra wykonane i podpisane z dokładnością 1/12l przez pana Stefana nazywasz badziewiem? :D W takim razie chylę czoła przed twoją optyką.

 

proponuję czytać ze zrozumieniem, a wtedy będzie znacznie łatwiej rozmawiać. Napisałem wyraźnie co mam na myśli, a sama jakość szlifu w najlepszym razie daje szansę na dobre obrazy, a nie jest gwarantem. Jakość finalna zależy od całej masy innych czynników, a jakość wykonania teleskopu (nie samych luster) jest decydującą. Oczywiście system optyczny też się liczy. Wiele czynników ma wpływ, a nawet trywialne wyczernienie może popsuć efekt najlepszych luster

 

chciałbym również podkreślić, że po tak głębokiej modyfikacji ten teleskop nie ma nic wspólnego z badziewnym Uniwersałem. To całkowicie nieuzasadnione gloryfikowanie marki, która produkowała tragicznej jakości teleskopy

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może być pierwsze lustro z partii liczącej 12 sztuk. To, że oznacza to rzeczywistą dokładność wykonania lustra przez Stefana to tylko niczym nie potwierdzone przypuszczenie ale już została tu zbudowana cała legenda marki Uniwersał ... czysta bezmyślność

 

aby wysuwać jakikolwiek postulaty odnośnie jakości trzeba by te lustra pomierzyć

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale nadal nic z tego nie wynika. Za drobną opłatą przyjadę, usunę ten napis i napiszę dowolny inny np. Lambda/25 albo fi=5 metrów

 

nie wiemy kto, po co i kiedy to napisał, a i co to oznacza też nie bardzo wiemy, a jedynie przypuszczamy. To może być zabieg marketingowy lub dowolny inny. Wyciąganie jakichkolwiek wniosków na temat dokładności wykonania tego lustra i jego wykonawcy na podstawie niewiadomego pochodzenia napisu to wróżenie z fusów

 

mało tego to nawet gdyby to lustro miało taką dokładność po szlifie to po kiepskiej metalizacji może mieć znacznie gorsze parametry. Ten wątek to doskonały przykład chciejstwa zamiast rzeczowej relacji, a nawet podbudowania ego  reputacją osoby, która byćmoże nie ma nic wspólnego z tym lustrem

 

pozdrawiam

Edytowane przez ZbyT
  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem można spokojnie domniemywać, że to p-v 1/12, a po relacjach autora wątku, spokojnie można stwierdzić, że jest bardzo dobre.

Żeby powiedzieć coś więcej to trzeba by zbadać je nożem Foucaulta, albo zrobić test Ronchi autokolimacyjny, zrobić zdjęcia rozogniskowanych gwiazd i przeanalizować je programem Winroddier. To wszystko da się zrobić w domu. Można też wysłać do kogoś kto ma interferometr Zygo albo Bath. Sama liczba 1/12 nie zawsze gwarantuje super optyki. Ale tu mamy wskazówkę, że jest bardzo dobra bo wynika to z obrazów jakie daje ten teleskop.

Edytowane przez oicam
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, astrokarol napisał(a):

Jaką masz pewność @ZbyT, że komputer z którego piszesz to Lenovo a nie Apple ? Za drobną opłatą zmienię Ci nazwę ;)

komputer ma wiele cech, które pozwalają zidentyfikować z czym mamy do czynienia. Gdybym go kupił używanego od piątego właściciela i miał na nim ręcznie napisane Lenovo to napewno nie dałbym się nabrać ale jeśli chcesz to napiszę na moim bolidzie marki Kia np. Ferrari i sprzedam ci za pół bańki. To chyba nie będzie dla ciebie problem? Decyduj się szybko bo wiesz ... inflacja

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minutes ago, oicam said:

Moim zdaniem można spokojnie domniemywać, że to p-v 1/12, a po relacjach autora wątku, spokojnie można stwierdzić, że jest bardzo dobre.

Żeby powiedzieć coś więcej to trzeba by zbadać je nożem Foucaulta, albo zrobić test Ronchi autokolimacyjny, zrobić zdjęcia rozogniskowanych gwiazd i przeanalizować je programem Winroddier. To wszystko da się zrobić w domu. Można też wysłać do kogoś kto ma interferometr Zygo albo Bath. Sama liczba 1/12 nie zawsze gwarantuje super optyki. Ale tu mamy wskazówkę, że jest bardzo dobra bo wynika to z obrazów jakie daje ten teleskop.

 

Miałem się bawić w badania nożem czy jak wcześniej pisałem test Ronchi, jednak nie mam obecnie na to czasu i szczerze mówiąc... potrzeby ;) Obrazy są znakomite do 260x i tyle mi wystarcza, a dalsza dyskusja na temat domniemanych zabiegów podbudowujących ego jest dla mnie kuriozalna i @ZbyT-eczna :flirt:

 

@wampum Co żeś tam wyskrobał na tym lustrze? Trzeba było od razu lambda 1/30 walić, a nie...  :P

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ZbyT napisał(a):

komputer ma wiele cech, które pozwalają zidentyfikować z czym mamy do czynienia. Gdybym go kupił używanego od piątego właściciela i miał na nim ręcznie napisane Lenovo to napewno nie dałbym się nabrać ale jeśli chcesz to napiszę na moim bolidzie marki Kia np. Ferrari i sprzedam ci za pół bańki. To chyba nie będzie dla ciebie problem? Decyduj się szybko bo wiesz ... inflacja

 

pozdrawiam

A miałeś pojęcie że bardzo dobry silnik benzynowy 1,3 i 1,5 VVTi z Toyoty tak naprawdę nie jest Toyoty tylko Daihatsu?. A wiesz że Amica, Gorenje, Candy i inni producenci korzyastają z tych samych podzespołów od jednego producenta  z Chin?.

A wiedziałeś, że marka TCL jest 4-tym producentem elektorniki użykowej na świecie i wiele marek jak Samsung, LG i inni korzystają z bebechów TCLa (i na odwrót).

A czy w końcu wiesz że jest o wiele więcej producentów optyki i teleskopów na świecie, tylko nikt się za to nie weźmie w Polszy przez takie podejście jaki ty masz?, ludzie mogliby mieć optykę wykonaną ręcznie na bardzo wysokim poziomie jakościowym w normalnej cenie, ale przez kult mechanicznego szlifu Synt, TSó, APM ów i innych baaardzo u Nas uznanych marek nie ma to uzasadnienia marketningowego i ekonomicznego?.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, ZbyT napisał(a):

komputer ma wiele cech, które pozwalają zidentyfikować z czym mamy do czynienia. Gdybym go kupił używanego od piątego właściciela i miał na nim ręcznie napisane Lenovo to napewno nie dałbym się nabrać ale jeśli chcesz to napiszę na moim bolidzie marki Kia np. Ferrari i sprzedam ci za pół bańki. To chyba nie będzie dla ciebie problem? Decyduj się szybko bo wiesz ... inflacja

 

pozdrawiam

 

image.png.48e362ef900e69f146395f851cdf3a7e.png

 

Po co takie lustro kupować jak przecież samemu można nakleić taką nalepkę i samemu zrobić taki napis ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wampum napisał(a):

A miałeś pojęcie że bardzo dobry silnik benzynowy 1,3 i 1,5 VVTi z Toyoty tak naprawdę nie jest Toyoty tylko Daihatsu?.

 

oooo ... nie wiedziałem, że te silniki są Daihatsu, które z kolei jest własnością Toyoty. Jednak ten argument mnie przekonał. To w sumie logiczne, że skoro silnik Toyoty jest Toyoty to lustro z bazgrołami musi mieć dokładność 1/12 lambda i być autorstwa Stefana. Te niechlujnie naniesione znaki mają taką wartość jak certyfikat Mennicy Państwowej

 

3 godziny temu, wampum napisał(a):

A czy w końcu wiesz że jest o wiele więcej producentów optyki i teleskopów na świecie, tylko nikt się za to nie weźmie w Polszy przez takie podejście jaki ty masz?, ludzie mogliby mieć optykę wykonaną ręcznie na bardzo wysokim poziomie jakościowym w normalnej cenie, ale przez kult mechanicznego szlifu Synt, TSó, APM ów i innych baaardzo u Nas uznanych marek nie ma to uzasadnienia marketningowego i ekonomicznego?.

 

no ja to mam takie podejście, że zamiast robić ATM polegający na przemalowaniu tuby sam robię teleskopy od zera czyli ze szlifowaniem luster włącznie. Niemniej nigdy nie spotkałem się z kultem "mechanicznego"  szlifu luster (chyba chodziło o seryjne szlifowanie bo ręcznie też są szlifowane mechanicznie). Ich popularność wynika z ceny, a konkretniej ze stosunku ceny do możliwości. Ręcznie szlifowane lustra zawsze będą droższe od seryjnych bo sam czas wykonania jest dłuższy, a i szlifierz musi posiadać odpowiednie umiejętności czyli to wąska specjalizacja, za którą trzeba zapłacić. Oczywiście mówiąc o szlifowaniu mam na myśli cały proces z figuracją, a nie samo szlifowanie jako takie. To figuracja jest tu najważniejsza bo to ona decyduje o jakości optycznej lustra. Wymaga mozolnego figurowania i za każdym razem badania cieniowego lustra. Seryjne lustra są porównywane ze wzorcem w szybkim teście interferencyjnym

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały update w temacie, szukacz z lornetki Tento 7x35 znalazł inne miejsce pobytu, a w jego miejsce poszedł zrewitalizowany i dopasowany kolorystycznie 8x50 od GSO. Niestety nie udało mi się własnoręcznie wyszlifować soczewki i nachuchać warstw, więc musiałem się zadowolić przemalowaniem i nazwać to ATMem :no: :D

 

Dodatkowo zmajstrowałem nakładkę na pokrętło wyciągu usprawniającą trochę precyzję ostrzenia, taki bieda-mikrofokuser ;)

 

 

IMG_20230217_154741.jpg

IMG_20230217_154752.jpg

IMG_20230217_154806.jpg

IMG_20230217_154613.jpg

IMG_20230217_154659.jpg

Edytowane przez Mcmaker
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Cześć znowu! Jako, że jest to mój najgłówniejszy i najczęściej używany teleskop, naturalnym było, że po dłuższym czasie nastąpiły pewne zmiany podyktowane komfortem użytkowania. 

 

Co się zmieniło? Spieszę z odpowiedzią - pierwsza rzecz to oczywistość - pół-obejmy skręcane do tubusa, wykonane z płaskownika stalowego 4 mm. Oprócz drastycznej poprawy sztywności, wyglądają całkiem retro i nadają spójności wyglądowi teleskopu.

Drugą rzeczą na mojej liście to-do było wycięcie przesłon listkowych zamykających i otwierających przepływ powietrza przez tubus. W tym wypadku po wychłodzeniu teleskopu zostają one zamknięte, żeby zapobiec tworzeniu się komina zaburzającego mikroseeing w tubusie :)

 

Kompletu dopełnia kątówka pryzmatyczna Celestrona, dodatkowo wyczerniona welurem oraz ze zmienioną tuleją na taką z clamping ringiem.

 

IMG_5428.JPG

IMG_5426.JPG

IMG_20230423_175204.jpg

Edytowane przez Mcmaker
  • Lubię 3
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.