Skocz do zawartości

WIFI z którym nie można dojść do porządku


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, ja nie wiem o czym niektórzy tutaj mówią. Zakładam, że rozwiązania za kilkaset złotych powinny być dobre na tyle, by taki system działał.

Rozumiem te tezy, że prawdziwa sieć jest tylko wtedy, gdy mamy ją na przemysłowych elementach, na linuxie i koniecznie z obsługą z linii poleceń.

Ale to nie dla mnie, ja szukam prostego systemu w którym użytkownik nie musi nic zrobić poza włączeniem do gniazdka i wpisaniem haseł.

 

 

Czy kupno takiego AP i zamontowanie go na elewacji budynku załatwi sprawę? zdaję sobie sprawę, ze to działa wolno, router mam na 3000mbit, ale w końcu Netflix chodzi u mnie w 4K na 100mbit bezproblemowo.

Oczywiście połączenie AP z routerem tylko bezprzewodowe.

TP-LINK EAP110-Outdoor

image.png.2bb9df52910ffb0c41230fe81a63a197.png

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, kubaman napisał:

Panowie, ja nie wiem o czym niektórzy tutaj mówią. Zakładam, że rozwiązania za kilkaset złotych powinny być dobre na tyle, by taki system działał.

Rozumiem te tezy, że prawdziwa sieć jest tylko wtedy, gdy mamy ją na przemysłowych elementach, na linuxie i koniecznie z obsługą z linii poleceń.

Ale to nie dla mnie, ja szukam prostego systemu w którym użytkownik nie musi nic zrobić poza włączeniem do gniazdka i wpisaniem haseł.

 

 

Czy kupno takiego AP i zamontowanie go na elewacji budynku załatwi sprawę? zdaję sobie sprawę, ze to działa wolno, router mam na 3000mbit, ale w końcu Netflix chodzi u mnie w 4K na 100mbit bezproblemowo.

Oczywiście połączenie AP z routerem tylko bezprzewodowe.

TP-LINK EAP110-Outdoor

image.png.2bb9df52910ffb0c41230fe81a63a197.png

@kubaman, myślę, że na to pytanie nikt nie udzieli Ci uczciwej odpowiedzi.

Rozumiem, że nie byłeś w stanie zainstalować WiFi Analyzera na telefonie z androidem? I nie przeskanowałeś sieci? Jeśli jest inaczej, napisz i daj screenshota z wykresu kanałów w domu przy ścianie najbliżej punktu, gdzie chcesz mieć sygnał oraz w samym punkcie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 hours ago, kubaman said:

 

P.S> kable nie wchodzą w grę, po prostu.

 

 

 

Tzn ze nie wchodzi w grę dobre i przewidywane wifi.

 

Piszesz później że za system za kilkaset pln powinien działać. Otóż tak się składa że fizyki za kilkaset pln nie zmienisz. Propagacja fal radiowych, ich tłumienie jest jakie jest. 

Przewidywalne wifi zbudujesz wyłącznie stawiając dodatkowe ap podłączone kablem do głównego switcha/routera, w miejscach gdzie brakuje zasięgu. Nie ważne czy sygnał ma niski poziom przez ściany, czy urządzenie jak u Ciebie ma słaba antenę i/lub niska czułość modułu radiowego. I to nie muszą być urządzenia Cisco po x tys za sztukę wtedy.  Jakikolwiek stabilny access point na kablu zrobi lepszą robotę niż najbardziej wymyśle repetery czy meshe. 

 

Z wifi jest tak, że jak się chcesz dowiedzieć jak jakieś urządzenia zadziałają to musisz je u siebie postawić i przetestować. Twoje ściany, Twój zelbet, Twój Szum od sąsiada, Twój falownik pv, itd itp. Twoje urzadzenia klienckie.  To że komuś jakiś router daje sygnał do ogrodu nie znaczy że u Ciebie też tak bedzie. Jedyna rzecz która w ciemno zadziała to ap w ogrodzie połączony kablem...  Sorry, taka mamy fizyke.

 

Wzmacniacze to najgorszy syf. Mesh to wzmacniacz na sterydach, ciut mniejsze zło ale nadal źle użyty będzie sprawiał problemy. 

 

Edytowane przez ko20
  • Lubię 6
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem  tylko zauważyć że im prostsze rozwiązanie tym łatwiejsze do opanowania.

U mnie na skanerze widzę 23 sieci z tym że 11 z jakimś istotnym poziomem. W tym dwie  moje na stałe i dwie jak włączam setupy. I skaner cały czas jest włączony. W zasadzie setupy mam rozrzucone na kanały 1 i 13 i to wystarcza w 95% czasu. To wszystko oczywiście 2.4 GHz

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budowa sieci WiFi to bardzo skomplikowany i żmudny proces zwłaszcza w porównaniu do LAN i nawet rozwiązania komercyjne w dużych firmach potrafią się psuć. Na WiFi wpływa:

- pogada

- sąsiadujące sieci

- otaczający sprzęt elektroniczny 

- jakość kart w urządzeniach i mowa o hardware jak również software

- jakość elementów aktywnych - nie oszukujmy się TP-Link nawet z górnej półki to nadal najtańszy bieda sprzęt do domu ewentualnie SOHO

- umiejscowienie sprzętu i przeszkody

 

wszystko powyższe dynamicznie się zmienia i przez brak wiedzy można miec wrażenie że dzieją się cuda.

 

Tu się nie da kupić rozwiązania jak w LAN potrzebne są pomiary i doświadczenie w budowie - jak ktoś stawia router i mu działa to jest to tylko fortunny zbieg okoliczności ;)

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ko20 napisał:

Tzn ze nie wchodzi w grę dobre i przewidywane wifi.

 

Piszesz później że za system za kilkaset pln powinien działać. Otóż tak się składa że fizyki za kilkaset pln nie zmienisz. Propagacja fal radiowych, ich tłumienie jest jakie jest. 

Przewidywalne wifi zbudujesz wyłącznie stawiając dodatkowe ap podłączone kablem do głównego switcha/routera, w miejscach gdzie brakuje zasięgu. Nie ważne czy sygnał ma niski poziom przez ściany, czy urządzenie jak u Ciebie ma słaba antenę i/lub niska czułość modułu radiowego. I to nie muszą być urządzenia Cisco po x tys za sztukę wtedy.  Jakikolwiek stabilny access point zrobi lepszą robotę niż najbardziej wymyśle repetery czy meshe. 

 

 

 

Dokładnie, mając kilka - kilkanaście odbiorników internetu warto postawić na taką mini sieć szkieletową na kablu.

Nic wyszukanego... np.: router światłowodowy + podłączony do niego kabelkiem router domowy (np. wifi dla gości - komórek, tabletów) + podłączony do routera kablem dysk sieciowy - np. QNAP, Synology... oraz również podłączony kablem AP do internetu na zewnątrz. Do tego, w wersji nieco bardziej wypaśnej - porządny switch podłączony kablem do routera,  a do switcha podpięte kablami wszystko to, co potrzebuje netu, a nie jest mobilne: kompy stacjonarne, telewizor, radio internetowe itp. Dzięki temu mniej rzeczy będzie siać, a to co potrzebuje wifi będzie stabilniej pracować.

 

Podsumowując. Jeśli chcesz porządnie i jeszcze we własnym zakresie i w miarę budżetowo to i tak od jednego kabla nie uciekniesz - łączącego router z AP na dworze.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minutes ago, Pyzik said:

Podsumowując. Jeśli chcesz porządnie i jeszcze we własnym zakresie i w miarę budżetowo to i tak od jednego kabla nie uciekniesz - łączącego router z AP na dworze.

Dodatam jeden hint. Ten kabel może mieć 100m i nadal przepustowość 1000mbit/s i jeszcze wysłać zasilanie do ogrodowego access pointa (nie trzeba mieć w miejscu montazu 230V).

100m to dosyć długo żeby go być może poprowadzić naookoło, minimalizując jakieś kucie/wiercenie w miejscach eksponowanych? Ja też byłem głupi budując dom naście lat temu i nie zrobiłem kabli. Ale dorobiłem kabel jakoś przez garaż i działa. Na piętro też dookoła, wyszedłem z kablem na zewnatrz i puściłem pod podbitką na strych.

Edytowane przez ko20
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, moja skrętka do bramy ma 86 metrów i monitoring w 4k śmiga bez problemu niezależnie od pogody.

Wczoraj dla testów odpaliłem w domu wifi i poszedłem do bramy sprawdzić czy komórka złapie sygnał. O dziwo strony www mogłem bez problemu przeglądać, choć łącze tytanem prędkości nie było. No ale w mojej okolicy poza moja siecią wifi jest jeszcze tylko jedna - sąsiadów, a reszta moich odbiorników netu w domu pracuje wyłącznie na kablu.

W sumie tak też działają sieci komórkowe - sieć szkieletowa to przecież światłowody, a nie sygnał radiowy.

 

 

Edytowane przez Pyzik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kjacek napisał:

@kubaman, myślę, że na to pytanie nikt nie udzieli Ci uczciwej odpowiedzi.

Rozumiem, że nie byłeś w stanie zainstalować WiFi Analyzera na telefonie z androidem? I nie przeskanowałeś sieci? Jeśli jest inaczej, napisz i daj screenshota z wykresu kanałów w domu przy ścianie najbliżej punktu, gdzie chcesz mieć sygnał oraz w samym punkcie. 

 

przy ścianie

Screenshot_20221229_103841_abdelrahman.wifianalyzerpro_edit_128664682098595.thumb.jpg.7a1ee26ce00cf7ad309180ca442edd1b.jpg

 

 

Przy telepie

Screenshot_20221229_103811_abdelrahman.wifianalyzerpro_edit_128679467360572.thumb.jpg.d8e0b2790d90307f02aa43be81822ff1.jpg

 

Różnica to może 5 metrów.

 

A tu sytuacja, router w pomieszczeniu na górze z balkonikiem. Kopuła po lewo 20 metrów zasięg dużo lepszy. Sieci Kuba i Asiair to moje, te ukryte pewnie też z Mesha.

 

IMG_20221229_103901.thumb.jpg.8f761d16d4694090370f8566603b5859.jpg

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, żeby nie było osobiście jestem za położeniem kabla, przynajmniej cat. 5e (a najlepiej patchord-u światłowodowego) ale skoro mamy warunki jakie mamy, a propagacja wifi nie jest zadowalająca to może pomyśleć o rozwiązaniu lan over power line - warunek że urządzenia powinny być na jednej fazie:

np:

https://allegro.pl/oferta/transmiter-sieciowy-tp-link-tl-pa4010-kit-600-mbps-12041934141?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_elktrk_komputery_akcesoria_pla_pmax&ev_campaign_id=17966335850&gclid=CjwKCAiAkrWdBhBkEiwAZ9cdcPxMEhHVmMBJg3sUNNeiQsVMq84jfFkTT6h4UlmcuElHUIesKvd3whoCJCMQAvD_BwE

 

Koszty nie są zabójcze a kto wie?

Edytowane przez Pawcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem się nieco rozjaśnił ale i skomplikował.

Router nie działa jako router, bo mi tu kiedyś na forum kazano go przełączyć na AP żebym miał internet.

Dlatego to całe WIFI6 chyba nie działa jak powinno i Mesh też nie działa. W każdym razie aplikacja Tether nie widzi w ogóle sprzętu tak skonfigurowanego, twierdzi że jest wyłączony.

 

Do domu dochodzi światłowód i mam router wifi/LAN Huawei HG8546M od providera, który odbiera światłowód, a wypuszcza LAN

(wifi mam wyłączone,  w ścianach mam kable LAN pomiędzy czterema pomieszczeniami domu, przewody się zbiegają w sypialni na piętrze właśnie, stąd lokalizacja routera).

 

I dopóki nie zmienię ustawienia routera na piętrze na AP, to nie mam dostępu do internetu.

Provider do którego dzwoniłem dzisiaj polecił mi  ustawienie Archer XA73 na router i tylko wyłączenie w nim DHCP - ale powoduje to wyłącznie niemożliwość zalogowania się do sieci, czyli niestety ten routerek od światłowodu nie chce zarządzać DHCP ze swojego poziomu.

 

 

Myślę, że gdybym uruchomił na routerze Archera wszystkie opcje wifi6 (czyli wpiął go w układ jako router a nie AP), to miałbym bezproblemowy zasięg przed domem, w kopule itd.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minutes ago, kubaman said:

Problem się nieco rozjaśnił ale i skomplikował.

Router nie działa jako router, bo mi tu kiedyś na forum kazano go przełączyć na AP żebym miał internet.

Dlatego to całe WIFI6 chyba nie działa jak powinno i Mesh też nie działa. W każdym razie aplikacja Tether nie widzi w ogóle sprzętu tak skonfigurowanego, twierdzi że jest wyłączony.

 

Do domu dochodzi światłowód i mam router wifi/LAN Huawei HG8546M od providera, który odbiera światłowód, a wypuszcza LAN

(wifi mam wyłączone,  w ścianach mam kable LAN pomiędzy czterema pomieszczeniami domu, przewody się zbiegają w sypialni na piętrze właśnie, stąd lokalizacja routera).

 

I dopóki nie zmienię ustawienia routera na piętrze na AP, to nie mam dostępu do internetu.

Provider do którego dzwoniłem dzisiaj polecił mi  ustawienie Archer XA73 na router i tylko wyłączenie w nim DHCP - ale powoduje to wyłącznie niemożliwość zalogowania się do sieci, czyli niestety ten routerek od światłowodu nie chce zarządzać DHCP ze swojego poziomu.

 

 

Myślę, że gdybym uruchomił na routerze Archera wszystkie opcje wifi6 (czyli wpiął go w układ jako router a nie AP), to miałbym bezproblemowy zasięg przed domem, w kopule itd.

 

 

A ja mysle że masz tam niezły bajzel ?

 

Typowy router domowy to 3 w 1. Router, switch i access point. Ot zamknięte w 1 obudowie. 

Router łączy rózne sieci - z jednej strony sieć Wan (z 1 portem zazwyczaj) z drugiej strony sieć lan. Do portu lan routera masz podpięty zarówno switch (rozmnaża porty lan) oraz Access Point. To ze wyłączysz programowa router w urzadzeniu, nie zmieni tego co nadaje access point. 

 

Po drugie skoto masz kable w domu, to po kiego grzyba stosujesz mesh? Podlacz dowolna ilość urzadzeń w trybie Access Pointa i bedzie działać. A najlepiej zaproś kogoś zorientowanego na browara niech Ci to poustawia.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, kubaman napisał:

wifi mam wyłączone

Dlaczego? Przecież możesz mieć dodatkową sieć/sid za friko... Nazwij ją sobie Kuba1 na przykład. 

 

Ten router główny musi zarządzać DHCP, w każdym razie w swoim zakresie. I dobrze. 

 

Podłączasz drugi router, on ma swoje wifi, nazywasz je np Kuba2. Co się upierasz na to, aby wszędzie mieć jedną, taką samą nazwę sid? 

 

Ten drugi router też zarządza swoim DHCP. I bardzo dobrze. Ale niech będzie routerem, nie AP. 

 

Teraz nie rozumiem z czym masz problem? 

Zainstaluj sobie np Net Analyzer na androida, podłącz się do sieci Kuba1, przeskanuj sieć Net Analyzerem i zobaczysz co zostało w niej wykryte. Tam będzie również IP address drugiego routera. 

Potem przełącz się na Kuba2 i przeskanuj sieć. 

 

EDIT jeśli drugi router dostanie kabel ethernetowy od pierwszego routera wpięty we właściwy port (ten, gdzie dostarcza się do routera internet), to jako router będzie się nim łączyć i dealować internet w innych portach i po swoim wifi. 

Tylko ten drugi router nie ma być jakimś AP, tylko zwykłym routerem. Zresztą chyba może być ustawiony jako repeater, wtedy może rozgłaszać wifi pod nazwą Kuba2 (a może i Kuba1, trzeba to sprawdzić). Tylko oba routery powinny nadawać wifi po innych, najbardziej oddalonych od siebie kanałach. 

Nie wiem po co tu mesh. 

 

Taki mniej więcej układ mam w domu. 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, widzę, że tego typu pytania na forum nie  mają sensu.

Przypominają mi się moje wątki o RASA czy o guidingu - każdy wie swoje i tylko swoje.

 

Generalnie: tak - chcę mieć jedną szybką sieć w domu WIFI6, która sama zarządza sygnałem i przełącza pomiędzy 2.4 i 5Gh, aktywnie modeluje siłę sygnału i przełącza urządzenia by zapewnić im maksimum wydajności.

Nie chcę mieć 3 różnych sieci, nie chcę by odbiorniki zarządzały przełączaniem pomiędzy sieciami jak połączenie się zerwie, tak - chcę mieć dostęp do sieci z zewnątrz, by np. za pomocą aplikacji odpalić odkurzacz czy obserwatorium.

Kiedy budowałem dom, zadbałem o położenie w domu kabli LAN pod telewizory i komputery i wyznaczyłem miejsce na router. Sieć nie jest przypadkowa tylko zaplanowana. Kupiłem bardzo dobry domowy router wifi.

Chciałbym, żeby to działało jak w opisie. Co tutaj jest takie nienormalne?

Poradzę sobie sam, dzięki.

Edytowane przez kubaman
  • Zmieszany 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kubaman spokojnie, Na Twoim miejscu robiłbym tak:

Rozumiem, że masz możliwość "spiąć" router operatora z Twoim Archerem? Archer stawiamy tam gdzie zbiegają się kable lan (zdaje się w sypialni na piętrze) Kable łączymy do wyjść LAN Archera. Wyjście LAN Huawei łączymy z wejściem WAN Archera (jeżeli router jest w tym samym pomieszczeniu używamy krótkiego patchorda, jeżeli w innym pomieszczeniu - kożystasz z jednego kabla sieciowego. W Huawei serwer dhcp włączony, wifi można włączyć aby móc konfigurować router Huawei bez kabli (ale wybierz jakis wolny kanał) Archer ustawiamy jako router i ustawiamy serwer dhcp jako aktywny - to on bedzie głównym serwerem dhcp w Twojej sieci. Wifi jako włączony na jakimś mniej zatłoczonym kanale.

Na rouerze Huawei przydzielasz w dhcp stały adres dla Twojego routera, ustawiasz strefę zdemilitaryzowana na ten adres. Można także Huawei ustawić w trybie bridge (trzeba sprawdzić czy jest taka możliwość i to juz bardziej skomplikowana sprawa - ale wtedy Huawei by robił tylko jako modem)

Na dhcp TP-Link dobrze jest przydzielić stałe adresy do urządzeń sieciowych (na pewno np. dla drukarek) Teraz w zależności od lokalizacji pokoi i zasięgu wifi na jednym z końców kabla sieciowego podłącz access point (router w trybie AC lub Twój mesh - ten będzie pracował jako główny)  Często gniazda lan urządzeń mesh (tych dodatkowych) są aktywne i może wykorzystać je jako gniazda lan np. w Twojej astrobudce. To POWIINO pracować ale absolutnie nie ma reguł wszystko zależy od odległości, umiejscowienia urządzeń, materiałow itp. - warto ustawić Archer wyżej np. na szafce z dala od urządzeń elektrycznych.

U mnie działa podobna konfiguracja ale na mniejszej powierzchni - u mnie prowiderem jest Orange z routerem FunBOX do tego mam router mikrotik  a za AP robi 

Ubiquiti UAP-AC-PRO

Edytowane przez Pawcio
Błąd ort. - przepraszam
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kubaman napisał:

Generalnie: tak - chcę mieć jedną szybką sieć w domu WIFI6, która sama zarządza sygnałem i przełącza pomiędzy 2.4 i 5Gh, aktywnie modeluje siłę sygnału i przełącza urządzenia by zapewnić im maksimum wydajności.

No teoretycznie router TP-Linka z tymi repeaterami (masz je na kablu, czy też przez wifi?) też TP-Linka powinien to ogarniać dokładnie tak jak piszesz - czyli jak wszystko dobrze poustawiasz to masz w całym domu jedną sieć i jak będziesz łaził np. z laptopem z piwnicy na strych, to automatycznie będzie się on podłączał do tego urządzenia, które w danym miejscu ma najsilniejszy sygnał. Ale w praktyce to pewnie bywa różnie  - nie wiem, może te nowsze sprzęty TP-Linka są lepsze niż to co ja mam, ale jak kilka lat temu przerabiałem podobny problem, to ludzie (w tym ja) raczej narzekali że nie działa, niż chwalili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba , ten facet od providera miał rację żebyś ustawił Archera na router i wyłączył DHCP- ja mam właśnie tak zrobione. Zapomniał tylko Ci powiedzieć, że kabel dochodzący do Archera trzeba przepiąć z wejścia WAN na LAN.

Wtedy masz zarządzanie DHCP w jednym miejscu - routerze providera- i spokój z konfliktami adresów IP w całej sieci.

  • Lubię 2
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.