Skocz do zawartości

Lustrzanka MONO mod - sprawozdanie (Nikon d3200)


Pilar0

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak wspomniał @WojtasSP320 , ja zrobiłem monomod Nikona D5100 :) Szkoda, że nie znalazłeś mojego tematu, bo mógłbyś przejrzeć jak ja to zrobiłem :)

 

Po pierwsze, przy zdejmowaniu hardglassa, aby chronić przed zbyt wysoką temperaturą elektronikę otaczającą sensor warto obkleić płytkę taśmą kaptonową.

Co do zdrapywania maski Bayera, to jednak skalpel to dość inwazyjne narzędzie i mimo, że sam sensor jest dość twardy względem zdrapywanej maski Bayera, to łatwo o jego zadrapanie czy zmatowienie.

Z doświadczenia wiem, że użycie pasty polerskiej jest dużo mniej inwazyjne i polerując widzisz czy mikrosoczewki zostały już usunięte czy nie. Myślę, że w Twoim przypadku przydałoby się użycie pasty polerskiej właśnie teraz, kiedy musisz "doczyścić" sensor, a skalpelem będzie Ci to trudno zrobić.

 

Tak czy siak, witam w gronie szurniętych AstroNikoniarzy ;)

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, sidiouss napisał(a):

Po pierwsze, przy zdejmowaniu hardglassa, aby chronić przed zbyt wysoką temperaturą elektronikę otaczającą sensor warto obkleić płytkę taśmą kaptonową.

Masz rację, było to mało rozsądne. Choć jedynym argumentem który widzę przeciw jest to, że u mnie matryca miała plastik ochronny nad elektroniką, który dobrze wytrzymywał wysoką temperaturę.

15 minut temu, sidiouss napisał(a):

Myślę, że w Twoim przypadku przydałoby się użycie pasty polerskiej właśnie teraz, kiedy musisz "doczyścić" sensor, a skalpelem będzie Ci to trudno zrobić.

Dzięki za podpowiedź, tak też zrobię. Miałem w sumie podobny pomysł do Twojego podejścia, czyli poprostu oczyszczenie tego pałeczką kosmetyczną i izopropanolem. Ale już widzę na zdjęciu flat, że na środku matrycy jest pozostałość po mocniejszym naciskaniu na sensor. Muszę go bardziej wygładzić, będę polerował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, WojtasSP320 napisał(a):

Tam na sensorze jest jeszcze jakaś warstwa ochronna (jakieś szkło?) czy to gołe druty/krzem?

Szkło ochronne to ten hardglass, który zabezpiecza hermetycznie samą matrycę. Po jego zdjęciu mamy już tylko sam sensor (wafel krzemowy z fotodiodami), połączone z pinami zewnętrznymi złotymi drucikami. Innymi słowy - należy uważać ;)

 

The Visual Evolution & Innovation of Image Sensors | SK hynix Newsroom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś próbowałem coś takiego zrobić z jakąś starą kamerką internetową (a może wyjętą z laptopa?) - no i nawet na początek na środku na małym kawałku udało mi się faktycznie zdrapać maskę Bayera i wszystko grało, ale potem jak chciałem ten obszar powiększyć, to urwałem jakiś drucik i tak się zabawa skończyła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super ciekawe doświadczenie dla ludzi lubiących DIY. Szacun za odwagę i drapanie. Osobiście preferowałem delikatniejsze metody: aceton i metylopirolidon - a i tak nie wyszło idealnie. Znam ten ból przy ubiciu matrycy… kilkukrotnie ?.

 

Wiele wyzwań.
 

Największym będzie chłodzenie tego ustrojstwa. Poddałem się w tym momencie i odłożyłem projekt na półkę.

 

PS. jeśli ktoś chce nikona D600 mono z kilkoma uszkodzonymi rzędami na matrycy (które da się nawet jakoś skorygować) z gratami, i ma ochotę się tym pobawić, zapraszam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, przynoszę wieści z frontu.

Więc bez grama skruchy do swojego snu, wstałem o 5 i wybrałem się na 6:30 do Leroy nabyć pastę do polerowania. Stanęło na polecanej w poście @sidiouss AUTOSOL metal polish 75ml. Wrażenia są takie:


Pasta dobrze się nadaje do polerowania środka matrycy, wykorzystywałem patyczki do uszu jako narzędzie w ręku. Popełniłem jeden błąd i wacikiem zbyt mokrym od izopropanolu próbowałem pozbyć się pasty po szlifie, lecz oleiste środowisko szybko go rozprowadziło aż po brzegi, rozpylając wszystko co zdrapałem po całej powierzchni. Stąd pochodzą osady na bocznej części sensora. Proszę zachować w tej kwestii uważność podczas czyszczenia/modyfikacji.

20230119_183246.thumb.jpg.4923e976ba1756d5fa8e30934c6bebb8.jpg

Jednak ja jestem chytry na piksele a dłoń mam niemalże chirurgiczną, więc, mimo odradzania, chwyciłem za skalpel i delikatnie odrywałem pozostałą na sensorze warstwę. Pod mikroskopem warstwa ta ma barwę niebieską, nagi sensor natomiast jest złotawy, więc łatwo odróżnić miejsca do dopracowania. Doświadczenie mi powiedziało, że mogę pozwolić sobie pofolgować i lekko najść na "złotą obwódkę" matrycy, więc doskrobałem bayera na tyle, ile miałem odwagę. Jak widać na zdjęciu poglądowym (na szybko robionym), pozostawiona obwódka ma grubość kilku przewodów informacji, więc żyleta.

Po sesji czyszczenia flat prezentuje się tak:
DSC_0087.thumb.jpg.5948a5f9caefbc747ec7f3a87587f835.jpg

 

Po silnym stretch poglądowym w GIMP wygląda to tak (rozmiar 85%, bo się nie mieściło):DSC_0087v2.thumb.jpg.e39269eff7243be0d555585bdbc40fb2.jpg

widać, że muszę jeszcze dopracować czyszczenie.

Ogólnie jestem zadowolony, udało mi się otrzymać (i utrzymać:) ) procentowo dużą powierzchnię jako użytkową z dostępnej. Na pewno będę robił kadrowanie na zdjęciach, a pozostałości których nie da się pozbyć w 100%, wymuszą na mnie naukę porządnych klatek typu flat do sesji zdjęć.

 

Niezmiernie się cieszę, że udało się to za drugim podejściem. Jakbym zachował spokój i cierpliwość, to może by się udało po raz pierwszy.


Jak będzie pogoda i pójdą testy, to pochwalę się tutaj rezultatem. Do tego czasu.
Bardzo dziękuję za pomoc
Pozdrawiam,
Maciej

Edytowane przez Pilar0
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, .zombi. napisał(a):

A to widzieliście:

 

Oczywiście! Natrafiłem na ten film i nawet próbowałem pytać gików z pracowni czy mają dostęp do CNC i lasera. Istnieje takowy, lecz aktualnie jest w fazie modyfikacji, upgrade, jest poza zakresem możliwości.
Zapewne do odpowiedniego dobrania mocy, by przebić się przez wszystkie warstwy potrzebne i nic więcej trzeba by sprawdzić empirycznie na jakiejś matrycy, z akceptacją jej możliwego zniszczenia. Skalibrowany sprzęt tego typu mógłby zostać użyty do komercyjnego usuwania bayera, jeśli ktoś postanowi to robić to dajcie znać:)
~Maciej

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 19.01.2023 o 21:10, Pilar0 napisał(a):

komercyjnego usuwania bayera

 

A Twoimi metodami nie myślisz o komercjalizacji? Dla wielu nawet APSC bez bayera byłoby git ;)

 

Natomiast prawda @Patryk Sokol, chłodzenie też by się przydało. To byłby już komplecik ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Patryk Sokol napisał(a):

  

To może jeszcze chłodzenie? :)

 

Tak! Wow, po Twoich wynikach to wow... Ten dark mnie przekonuje najbardziej. Myślałem nad bardziej radykalnym rozwiązaniem niż radiator - przekaźnictwo cieplne też na miedzianej płytce, tyle że na zewnątrz dałbym ogniwo peltiera. Jedyny problem wtedy to zasilanie (bo takie ogniwo ciągnie tyle co laptop) ale skoro to już zaczyna być setup na miejsce z kontaktem, a nie walkę połową, to starczy mocniejszy zasilacz. 

Kolejny głupi pomysł - ciepło z peltiera wykorzystać jako grzałka do guider'a (bo mi zachodzi jednak lodem).

Z nikonem d3200 jest problem, gdyż matryca jest zachowana pod płytą glowną - ciężko tam wyprowadzić chłodzenie na zewnątrz - ale co to za zabawa dla majsterkowicza jak nie trzeba się pogłowić:) 

~Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Behlur_Olderys napisał(a):

 

A Twoimi metodami nie myślisz o komercjalizacji? Dla wielu nawet APSC bez bayera byłoby git ;)

No... Do komercjalizacji musiałbym mieć psyche. Jednak jak się siedzi nad swoim to ma się do tego większy dystans, a co gdyby popsuć komuś lustrzankę - nie daj Boże jakby ktoś chciał dać jakiegoś drogiego FullFrame. Matryce do tego Nikona kosztowały prawie tyle co on! 

Choć z drugiej strony mógłbym z dwóch silników krokowych, dwóch laserów i jakiejś kamerki zrobić maszynę która robi to laserowo precyzyjnie. Z ustawioną odpowiednio mocą, by nie wygrawerować napisu na matrycy:) . Wtedy bez wahania bym zaczął.

Przemyślę sprawę.. Kusisz, kurcze kusisz?

~Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Pilar0 napisał(a):

Tak! Wow, po Twoich wynikach to wow... Ten dark mnie przekonuje najbardziej. Myślałem nad bardziej radykalnym rozwiązaniem niż radiator - przekaźnictwo cieplne też na miedzianej płytce, tyle że na zewnątrz dałbym ogniwo peltiera. Jedyny problem wtedy to zasilanie (bo takie ogniwo ciągnie tyle co laptop) ale skoro to już zaczyna być setup na miejsce z kontaktem, a nie walkę połową, to starczy mocniejszy zasilacz. 

Dokładnie tak zrobiłem :)

Do tego kloca miedzianego jest przypięty stos ogniw Peltiera

36 minut temu, Pilar0 napisał(a):

Kolejny głupi pomysł - ciepło z peltiera wykorzystać jako grzałka do guider'a (bo mi zachodzi jednak lodem).

Odradzam. Kupa zabawy, a efekt będzie średni.

Lepiej zrób sobie grzałkę z takich ogrzewaczy:
PODGRZEWANE UNIWERSALNE MANETKI MOTOCYKLOWE 12V E43 za 49 zł z Solec Kujawski - Allegro.pl - (8862984249)

Tyle, że parkę łączysz szeregowo, a nie równolegle.  W ten sposób są one lekko ciepłe i w efekcie nie ma ani prądów termicznych z nich, ani wilgoci na guiderze (ani na lustrze wtórnym, tam też tego używam)

36 minut temu, Pilar0 napisał(a):

Z nikonem d3200 jest problem, gdyż matryca jest zachowana pod płytą glowną - ciężko tam wyprowadzić chłodzenie na zewnątrz - ale co to za zabawa dla majsterkowicza jak nie trzeba się pogłowić:) 

~Maciej

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Pilar0 napisał(a):

 

...Choć z drugiej strony mógłbym z dwóch silników krokowych, dwóch laserów i jakiejś kamerki zrobić maszynę która robi to laserowo precyzyjnie. Z ustawioną odpowiednio mocą, by nie wygrawerować napisu na matrycy:) ...

A jakby użyć lasera na drukarce 3D?

https://allegro.pl/oferta/nowosc-2022-laser-creality-cv-01-pro-12455113195?bi_s=ads&bi_m=listing:desktop:query&bi_c=MWE3MDAzMTUtYmI3Yi00ZmY0LWJlNTYtODc2OWNhOTg1MjcxAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=c3963515-356d-48d2-b93a-fa65ac782e52

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Pilar0 napisał(a):

Przemyślę sprawę.. Kusisz, kurcze kusisz?

Wydaje mi się, że samą matrycę można dostać jako replacement part, w znacznie niższej cenie, niż gotowy i działający aparat. Ktoś może już korzystał z takiego czegoś?

Nie wiem, na ile skomplikowane jest wymienianie matrycy w aparacie, ale pewnie prostsze, niż drapanie Bayera :)

Teoretyczny model biznesowy polegałby wtedy na tym, że na własne ryzyko kupujesz wiele matryc, zdrapujesz z nich maskę, a jak ktoś Ci przesyła aparat to tylko przekładasz matrycę i kasujesz tyle, żeby Ci się opłacało :)

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Behlur_Olderys napisał(a):

Wydaje mi się, że samą matrycę można dostać jako replacement part, w znacznie niższej cenie, niż gotowy i działający aparat. Ktoś może już korzystał z takiego czegoś?

Nie wiem, na ile skomplikowane jest wymienianie matrycy w aparacie, ale pewnie prostsze, niż drapanie Bayera :)

Teoretyczny model biznesowy polegałby wtedy na tym, że na własne ryzyko kupujesz wiele matryc, zdrapujesz z nich maskę, a jak ktoś Ci przesyła aparat to tylko przekładasz matrycę i kasujesz tyle, żeby Ci się opłacało :)

 

 

Jest taki fajny chiński portal na „A” ? gdzie jest wiele modeli matryc w b. dobrych cenach. Sprawdzone, ale idzie długo.

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.02.2023 o 13:09, Behlur_Olderys napisał(a):

[..] a jak ktoś Ci przesyła aparat to tylko przekładasz matrycę i kasujesz tyle, żeby Ci się opłacało :)

 

Myślałem przez chwilę nad tym jakby to mogło wyglądać i lepszym (mniej ryzykownym) sposobem byłoby robienie czegoś na zamówienie. Ograniczyłbym w ten sposób matryce lezące na półce.
 

W dniu 15.02.2023 o 12:49, OBERON RD napisał(a):

A jakby użyć lasera na drukarce 3D?

Laser doczepiony do drukarki 3d to jest dokładnie to czego byłoby mi trzeba. Tyle, że nie posiadam drukarki, te z których korzystałem na potrzeby Bahtinova czy obudowy na sterownik do montażu, były wypożyczone na Uniwersytecie... Pytanie czy nie taniej by kupić dwa najmniejsze silniki krokowe z przekładniami, które poruszają blatem wielkości 8cmx8cm - więcej mi nie trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.