Skocz do zawartości

Nikon D5100 monochrome mod


sidiouss

Rekomendowane odpowiedzi

Brawo, jaja ze stali :) !!!

Ciekawe jest to, że same piksele mają większą twardość niż maska i mikrosoczewki bo chyba dlatego te ostatnie schodzą, a piksele pozostają nienaruszone? Fajnie by było tak zeskrobać ASI071...

Jak zawsze pojawia się pytanie, ile % światła tracisz na braku mikrosoczewek i ile to zabiera zysku z braku maski. To niestety efekt uboczny tej zabawy.

Po uszkozeniu matrycy kupiłeś drugą czy poświęciłeś drugą puszkę? :) Widzę na allegro za 266 zł matrycę, czy znalazłeś może tańsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, MateuszW napisał:

Brawo, jaja ze stali :) !!!

Ciekawe jest to, że same piksele mają większą twardość niż maska i mikrosoczewki bo chyba dlatego te ostatnie schodzą, a piksele pozostają nienaruszone? Fajnie by było tak zeskrobać ASI071...

Jak zawsze pojawia się pytanie, ile % światła tracisz na braku mikrosoczewek i ile to zabiera zysku z braku maski. To niestety efekt uboczny tej zabawy.

Po uszkozeniu matrycy kupiłeś drugą czy poświęciłeś drugą puszkę? :) Widzę na allegro za 266 zł matrycę, czy znalazłeś może tańsze?

 

17 minut temu, beny napisał:

O kurde! Niezła robota :D jestem ciekaw kolejnych akwizycji z tego patentu ;)

Dzięki Panowie :)

Czytałem parę opracowań i wygląda na to, że zysk w postaci użycia wszystkich pikseli celem akwizycji koloru niweluje brak mikrosoczewek :) Zresztą "wyjdzie w praniu".

Jedną matrycę kupiłem na allegro za ok. 250zł, ale mam jeszcze jedną w zapasie ze znanego i lubianego Ali :D a kosztowała? Phi - 80 zł z przesyłką!!!

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajnie ci to wyszło. Widze, że nie masz za wiele artefaktów po tej procedurze. Jedynie prawy górny róg ma jakieś jasne pole. U mnie wygląda to dużo gorzej. 

 

PS. Kwarantanna dalej trwa więc teraz czas na chłodzenie.:-)

 

Moim zdaniem z modyfikacji typu: wymiana filtra przed matrycą, przeróbka na mono, chłodzenie - najlepsze rezultaty (w porównaniu do niemodyfikowanego aparatu) daje właśnie chłodzenie.  

 

 

veil_mono_12x300.jpg.b6aa9321ee5428f11c49f4ceaddf5b26.jpg.bef345db87d8adfe5f2bcb4acb9d3643.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sidiouss napisał:

ale każda taka operacja blisko tych złotych połączeń może zakończyć się fiaskiem

A co myślisz o zalewaniu tych drucików jakimś klejem / wypełniaczem, żeby je zabezpieczyć? Przewijały się takie pomysły i niektórzy to stosowali. Ja osobiście nie mam zdania i chętnie się dowiem jeśli o tym myślałeś :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, MateuszW napisał:

A co myślisz o zalewaniu tych drucików jakimś klejem / wypełniaczem, żeby je zabezpieczyć? Przewijały się takie pomysły i niektórzy to stosowali. Ja osobiście nie mam zdania i chętnie się dowiem jeśli o tym myślałeś :)

Zrobiłem tak za pierwszym razem - druciki delikatnie zalałem klejem epoksydowym celem zabezpieczenia. Następnie zdarłem maskę Bayera tak jak opisałem powyżej i...sensor stał się martwy. Przyczyny mogły być dwie - zbyt mocno wdarłem się w strukturę chipu lub/i uszkodziłem druciki zalewając je klejem. Sprawdziłem pod mikroskopem i wyglądały na nieuszkodzone, ale nie znam parametrów przewodności takiego kleju i nie wiem czy nie był w stanie zrobić zwarcia. Dlatego w drugiej wersji porzuciłem ten pomysł i skupiłem się na samej masce Bayera :)

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na razie też zniszczyłem 1 matrycę próbując drapać wykałaczką i wyżarzonym kawałkiem dłutkiem miedzianym, przy czym to było raczej zniszczenie przez zbyt głębokie wejście w matrycę, a nie uszkodzenie bonding wire, które zalewałem klejem epoksydowym. Od jakiegoś czasu poluję na matrycę do 450D, ale ciężko dostać lub w zbyt wysokich cenach chodzą. I w sumie też chciałem spróbować polerowania, nawet jakiś czas temu kupiłem tlenek ceru (można znaleźć jako pasta do polerowania szkła).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Iluvatar napisał:

Ja na razie też zniszczyłem 1 matrycę próbując drapać wykałaczką i wyżarzonym kawałkiem dłutkiem miedzianym, przy czym to było raczej zniszczenie przez zbyt głębokie wejście w matrycę, a nie uszkodzenie bonding wire, które zalewałem klejem epoksydowym. Od jakiegoś czasu poluję na matrycę do 450D, ale ciężko dostać lub w zbyt wysokich cenach chodzą. I w sumie też chciałem spróbować polerowania, nawet jakiś czas temu kupiłem tlenek ceru (można znaleźć jako pasta do polerowania szkła).

A co powiesz na 90zł? ;)

#Aliexpress US $21.35  20%OFF | new 450D REBEL XSI K2 CCD CMOS Image Sensor With Perfectly Low Pass filter Glass For Canon for EOS 450D
https://a.aliexpress.com/_dUgAfHc

 

#Aliexpress US $20.55  23%OFF | Original 450D REBEL XSI K2 CCD CMOS Image Sensor With Perfectly Low Pass filter Glass For Canon FOR EOS 450D
https://a.aliexpress.com/_d6IZvru

 

 

Edytowane przez sidiouss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Canona 450D są nawet mono dostępne. No ale cena już atrakcyjna nie jest:

https://www.ebay.com/itm/Monochrome-debayered-digital-sensor-Canon-EOS-450D/333572936270?hash=item4daa7f124e:g:IqgAAOSwbq5eksKZ

 

i na załączonych testowych zdjęciach widać, że matryca to odczuła.  

 

ale do Nikona nie spotkałem mono. 

Edytowane przez Szymoff
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Iluvatar napisał:

Cały czas przeszukuję Allegro/OLXa, na Chiny nawet nie patrzałem ze względu na czas dostawy. Ale chyba to będzie paradoksalnie najszybsza opcja w tym momencie.

Do mnie przyszła w niecałe trzy tygodnie i to teraz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MaciejW napisał:

Jak zamierzasz radzić sobie z kondensacją wody jak już zamontujesz chłodzenie?

No i to jest w sumie największy problem, który na różnych forach jest opisywany dość szczegółowo. Najlepszym chłodzeniem cechuje się tzw. coldfinger, czyli bezpośrednie odbieranie ciepła z matrycy przez np. miedzianą blachę, do której jest przypięte ogniwo Peltiera. Teoretycznie można zaimplementować chłodzenie tylko powyżej punktu rosy, wtedy nie będzie się skraplać woda. Muszę pomyśleć - Wasze rady będą również bardzo cenne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kiedyś się przymierzałem do takiego chłodzenia, to miałem w planach dołożenie do ramki z filtrem przed matrycą lub przy samym szkiełku ochronnym drutu oporowego, który robiłby za grzałkę. Ale nigdy nie zrealizowałem tego pomysłu. Nie było sensu dla 450D, bo efekt i tak nie byłby imponujący w porównaniu do nowszych matryc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Szymoff napisał:

Do Canona 450D są nawet mono dostępne. No ale cena już atrakcyjna nie jest:

Ciekawe, ktoś to skrobie hurtowo :) Tylko nie rozumiem po co to ma ktoś kupować do fotografii dziennej, zamiast zrobić mono z kolorowego zdjęcia :) Jedyne co przychodzi do głowy to poprawa szczegółu ale żeby to było widać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.