Skocz do zawartości
  • 0

Teleskop do miasta


Daiki0

Pytanie

Cześć, rozważam zakup pierwszego, w miarę poważnego teleskopu.

 

Budżet: do ok. 1300 zł

Oświetlenie: dość spore, miasto

Miejsce: blok, bardzo mały balkon

Cel: idealnie byłoby móc obserwować zarówno planety jak i galaktyki, jednak ze względu na słabe warunki, jestem otwarty na kompromisy.

 

Edit: Mam możliwość wyjazdu w miejsca o bardzo dobrych warunkach, więc może to być wszystko, co da się samemu podnieść i upchnąć w aucie. W domu mogę ograniczyć się do obserwacji ciał niebieskich, które akurat będą w polu widzenia.

 

Ewentualnie mogę rozważyć opcję kupna nieco słabszego sprzętu, aby móc obserwować nim tylko trochę więcej niż oferuje gołe oko, ponieważ mam możliwość częstego uczęszczania do obserwatorium. Jakieś teleskopy mają tutaj sens, czy lepsza byłaby lornetka?

Edytowane przez Daiki0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
8 minut temu, heizel napisał(a):

Ja sam zaczynałem od dobsona 8 i po kilku wyjazdach jak już entuzjazm opadł to w sumie zbierał kurz. Sprzedałem i kupiłem achromat 102mm i nagle teleskop był ze mną wszędzie i moje obserwacje z kilku nocy w roku zmieniły się na każdą pogodną noc. 

 

Nie chcę Cie zniechęcać ale jak już minie okres fascynacji tzw "honeymoon" to dojdziesz do wniosku, że duży dobson to raczej stacjonarka. 

 

Gdybym zaczynał od początku to kupiłbym edka 80 a dopiero potem dobsona

Zdaję sobie z tego sprawę. Dlatego właśnie chcę sobie dać czas na doedukowanie się o wszystkich propozycjach i wtedy sam będę najlepiej wiedział co spełni moje oczekiwania. Interesują mnie również inne dziedziny nauki, więc nie chciałbym pochopnie rzucać się na jedną z nich. Tym bardziej, że ten ed (z tego co wyczytałem) posiada jakieś modyfikacje, które w tej chwili niewiele mi mówią.

Edytowane przez Daiki0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Akurat te modyfikację są pożądane. Został zmieniony wyciąg na gso bo ten fabryczny jest kiepskiej jakości i wielu posiadaczy edków własnie taką modyfikacje zrobiło. Jeśli kupisz tego edka i za miesiąc stwierdzisz, że astro nie jest dla Ciebie to sprzedasz go w tej samej cenie bo to chyba aktualnie najbardziej popularny teleskop w Polsce 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Najważniejsze to jaki wysięg ma balkon. Mi się udało "jakoś" obserwować Mak127 na EQ3-2 na balkonie o wysięgu 90cm, ale to było bardzo niewygodne i wymagało odpowiedniego taboretu, który był na tyle mały żebym się zmieścił, praktycznie mogąc opierać plecy o ścianę bloku. Zalecane 130cm wysięgu balkonu od lica ściany do barierki, oczywiście każdy cm więcej na plus.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Bierz Achro 100 / 600 - póki nie spojrzysz przez jakiś dobry ED, to CA w f/6 na planetach i Księżycu będzie dla Ciebie pomijalne mała, a dodatkowe 56% powierzchni obiektywu przyda się na takich DS jak - gromady otwarte, jaśniejsze galaktyki i gromady kuliste i planetarki.

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ogółem nie jest też tak, że na balkonie w mieście jest aż taka katastrofa. Ogółem trzeba wiedzieć co i jak oglądać. 

 

Tutaj lista DS które bardzo dobrze widać z miasta. Ja mam balkon w Katowicach, 3km od centrum i te ds widzę bardzo wyraźnie nawet w 80mm

 

Ogółem zasada jest taka jak zawsze czyli księżyc w nowiu i dobra przejrzystość powietrza

 

Gromady otwarte: m34, m45, ngc457(E.T.) , ngc7789(carolina rose), m52, ngc1981, Cr70, m37, m38, m35, ngc884, ngc869

 

To tak na szybko z woźnicy, perseusza i oriona. Ja mam balkon na zachód więc o tej porze roku mam widoczne te konstelacje

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja z Lublina refraktorkiem 90/500 mam odhaczony prawie cały katalog Messiera oraz trochę jasnych komet. Wszystko zależy jakie miasto, gdzie są latarnie względem balkonu, gdzie jest centrum miasta względem balkonu. Refraktorem 102mm czeszę jasne galaktyki w Pannie, Lwie, Warkoczu Bereniki, Psach Gończych, Wielkiej Niedźwiedzicy. I to nie tylko te z katalogu Messiera ale i NGC. Miasto miastu nierówne, i zależy jak balkon jest usytuowany.

  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 minut temu, Matheo_89 napisał(a):

Coś tam da radę wyhaczyć z miasta. Jednak moim zdaniem nawet jeśli zaliczamy taki obiekt z miasta to zaświetlone tło nieba całkiem rujnuje efekt szerokiego pola i równie dobrze można zaliczać Makiem, ale to tylko moje zdanie. Poza miastem szerokie pola rządzą.

Ja tam lubię szerokie pola nawet z miasta :D może jestem masochistą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dlaczego ja bym nie polecał maka na balkon dla początkującego? Bo maki mają małe pole.

 

Weźmy takiego maka 102: biorąc pod uwagę to, że poczatkujący raczej będzie korzystał z okularów plossla i formatu 1,25. Taki plossl 32mm da w tym teleskopie około 1,2* pola widzenia. Dla porównania ed80 albo achro 102/600 da już 2,6 pola widzenia. Do tego można bez wiekszego problemu wsadzić tam kątówke 2" i powiedzmy taki gso 30mm i mamy juz 3,2*

 

Największym problemem na balkonie jest to, że w szukaczu 50mm zwyczajnie nie widać gwiazd a refraktor jest w tym momencie swoim własnym szukaczem. 

 

Cieżko mi sobie wyobrazić początkujacego który odnajduje obiekty w polu 1,2*

 

Maki są fajne ale do miasta z nimi musi być goto albo ktoś kto już ogarnia temat i druga sprawa jak się zabierze maka pod ciemno niebo to traci się to co chyba jest najlepsze w małych teleskopach czyli szerokie pole

 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Uwagi częściowo słuszne , jednak problem małego pola dotyczy obiektów DS, planety są bardzo proste do odnalezienia nawet dla bardzo początkującego. Autor wątku chce teleskop do miasta na balkon. 

 

Pod ciemnym niebem oczywiście łatwiej poruszać się refraktorem lub newtonem na montażu azymutalnym. 

 

Dochodzi jeszcze kwestia okularów , aby wykorzystać szerokie pole potrzebujemy szerokokątny okular a to zapewne przekroczy zadany budżet. Mak dobrze przyjmie nawet  tanie plossle.

 

Edytowane przez Mateusz F
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 minut temu, Mateusz F napisał(a):

Uwagi częściowo słuszne , jednak problem małego pola dotyczy obiektów DS, planety są bardzo proste do odnalezienia nawet dla bardzo początkującego. Autor wątku chce teleskop do miasta na balkon. 

 

Pod ciemnym niebem oczywiście łatwiej poruszać się refraktorem lub newtonem na montażu azymutalnym. 

 

Dochodzi jeszcze kwestia okularów , aby wykorzystać szerokie pole potrzebujemy szerokokątny okular a to zapewne przekroczy zadany budżet. Mak dobrze przyjmie nawet  tanie plossle.

 

No tylko właśnie mak raczej ograniczy się do księżyca i planet a przecież jasne ds z balkonu też są ok. 

 

W edku f/7,5 albo achro f/6 plossle dadzą radę a w przyszłości można zrobić upgrade o kątówke i np taki gso 30mm który lata po gieldzie za 100-140 zł (sam sprzedałem chyba tydzien temu) i też daje radę w f/6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
22 minuty temu, heizel napisał(a):

Dlaczego ja bym nie polecał maka na balkon dla początkującego? Bo maki mają małe pole.

 

Weźmy takiego maka 102: biorąc pod uwagę to, że poczatkujący raczej będzie korzystał z okularów plossla i formatu 1,25. Taki plossl 32mm da w tym teleskopie około 1,2* pola widzenia. Dla porównania ed80 albo achro 102/600 da już 2,6 pola widzenia. Do tego można bez wiekszego problemu wsadzić tam kątówke 2" i powiedzmy taki gso 30mm i mamy juz 3,2*

 

Największym problemem na balkonie jest to, że w szukaczu 50mm zwyczajnie nie widać gwiazd a refraktor jest w tym momencie swoim własnym szukaczem. 

 

Cieżko mi sobie wyobrazić początkujacego który odnajduje obiekty w polu 1,2*

 

Maki są fajne ale do miasta z nimi musi być goto albo ktoś kto już ogarnia temat i druga sprawa jak się zabierze maka pod ciemno niebo to traci się to co chyba jest najlepsze w małych teleskopach czyli szerokie pole

 

Lata temu powstało określenie, że do miasta to MAK127 jest balkonowym wymiataczem.  Wiadomo, że jak każdy teleskop ma on swoje wady i zalety, ale nie bez powodu to określenie powstało. Nie rozumiem dlaczego niektórzy tak usilnie i upracie próbują z tym walczyć.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, heizel napisał(a):

No tylko właśnie mak raczej ograniczy się do księżyca i planet a przecież jasne ds z balkonu też są ok. 

 

Wpisujesz głupoty. W maku też Dsy pooglądasz. Nawet tym 102. Wiadomo, że te szerokie pole widzenia nie obejmie, ale jest wiele mniejszych, które ten teleskop pokaże.  MAK jest bardziej uniwersalny niż krótki achromat z potężną AC. 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
53 minuty temu, biedronek napisał(a):

 

Lata temu powstało określenie, że do miasta to MAK127 jest balkonowym wymiataczem.  Wiadomo, że jak każdy teleskop ma on swoje wady i zalety, ale nie bez powodu to określenie powstało. Nie rozumiem dlaczego niektórzy tak usilnie i upracie próbują z tym walczyć.

 

No własnie dlatego, że miałem maka127 na balkonie :) i moje zdanie jest inne- to dobry teleskop ale bardziej specjalistyczny i nie dla początkującego. No chyba, że ma goto 

 

50 minut temu, biedronek napisał(a):

 

Wpisujesz głupoty. W maku też Dsy pooglądasz. Nawet tym 102. Wiadomo, że te szerokie pole widzenia nie obejmie, ale jest wiele mniejszych, które ten teleskop pokaże.  MAK jest bardziej uniwersalny niż krótki achromat z potężną AC. 

Ja nigdzie nie napisałem, że nie poogladasz Ds. Przeczytaj jeszcze raz. Napisałem, że problemem jest to że mak ma małe pole a szukacz 50mm nie wystarcza bo nie widac gwiazd. 

 

Mi chodzi o wyszukiwanie obiektów i tylko o to 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, heizel napisał(a):

No własnie dlatego, że miałem maka127 na balkonie :) i moje zdanie jest inne- to dobry teleskop ale bardziej specjalistyczny i nie dla początkującego. No chyba, że ma goto 

 

Biorąc pod uwagę cenę to jedynym rozsądnym konkurentem pozostaje refraktor 72 ED Sky Watchera. Pokaże ładnie planety oraz silniejsze DSy. Jest krótki, więc na balkon będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, biedronek napisał(a):

 

Biorąc pod uwagę cenę to jedynym rozsądnym konkurentem pozostaje refraktor 72 ED Sky Watchera. Pokaże ładnie planety oraz silniejsze DSy. Jest krótki, więc na balkon będzie ok.

Przeczytaj cały post- jest na giełdzie do wzięcia edek za 1600 zł i to jego wlasnie polecam wziąć 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Teraz, heizel napisał(a):

Przeczytaj cały post- jest na giełdzie do wzięcia edek za 1600 zł i to jego wlasnie polecam wziąć 

 

Porównywałem cenę nowego/używanego Maka 127 oraz ED 72.  Można kupić i 80ED ale pod ciemnym niebem przegra on na DSach i kometach z Makiem 127 bo zbiera mniej światła. ED80 to konkurent dla MAKA102 (ale jeśli nie bierzmy pod uwagę ceny).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, heizel napisał(a):

Dlaczego ja bym nie polecał maka na balkon dla początkującego? Bo maki mają małe pole.

 

Weźmy takiego maka 102: biorąc pod uwagę to, że poczatkujący raczej będzie korzystał z okularów plossla i formatu 1,25. Taki plossl 32mm da w tym teleskopie około 1,2* pola widzenia. 

 

 

Twn Mak nie obsłuży diafragmy okularu 32mm. On  ma średnice  przelotu zaledwie 17 czy 19mm, juz nie pamietam dokladnie. Czyli na diafragme  ok.  25mm Plossla.

Edytowane przez JSC
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 minut temu, anatol napisał(a):

Mateusz, co to za montaż, ten na zdjęciu z makiem 102 i czerwoną kątówką ?

 

Cześć Anatolu , ten montaż to Sky-Watcher AVANT AZ-EQ. Niestety w Polskich sklepach nie jest oferowany. Ja go kupiłem tu :

 

https://tavcso.hu/en/product/Avant

 

Spokojnie radzi sobie z Makiem 102 i refraktorkiem APO 70mm

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.