Skocz do zawartości

Moje nasłuchy ISS, odbiór sygnałów z satelitów meteorologicznych i radioamatorskich - SDR RTL [Tuvoc - Mirek]


Tuvoc

Rekomendowane odpowiedzi

Jak już wywołałeś mnie do tablicy to pokażę coś nowego.

 

Nasłuchy ISS:

1. Na częstotliwości 437.800 MHz - to jest tzw. cross band FM repeater, czyli krótkofalowcy łączą się z sobą poprzez ISS:

- kod [SP2KFD] Starogard Gdański, Polska. Niestety nie wiem z kim (05.02.2023)

 

- kod [OE3???] Austria - ponownie nie odszyfrowałem odbiorcy (10.02.2023)

 

2. Na częstotliwości ISS 145.800 MHz - tzw. mode V/V crew contact. Trafiłem na kontakt w ramach programu ARISS (astronauci/kosmonauci łączą się ze szkołami czy różnymi organizacjami i odpowiadają na pytania). Tutaj fragment wypowiedzi rosyjskiego kosmonauty Sergeya Prokopyeva (13.02.2023)

Edytowane przez Tuvoc
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a to ciekawe...

musze sprawdzić to na moim Malahicie i na Baofeng- za 50 zl :))))

Nasłuch Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS International Space Station 30.07.2020r. - Bing video

 

na 429.300MHz.  to mam non stop lotnisko :)

 

antena  z Konektora to chyba za słaba bedzie na taki odczyt...

proponuję zadać pytanie chłopaka z elektroda.pl  - tam jest mega wiedza w tych klimatach.

 

tu jest fajna pozycja odnośnie anten... Świat Radio (swiatradio.com.pl)

naprawdę samemu mozna zrobić fajnego "druta" :) ale w tym przypadku stawiałbym na duża czasze  zbiorczą i poza miastem ...

Edytowane przez YOKER
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już kiedyś podawałem w innym wątku. Prosta i szybka do zrobienia antena, jeżeli zaczynasz :

BiQuad

Znacznie lepsza od tych "zabawkowych" dipoli z allegro. Nie ma problemów z dopasowaniem i symetryzacją.

Do zrobienia w pół godziny.

Natomiast nie rozumiem o jakiej "czaszy" YOKER piszesz. Chcesz odbierać ISS lub NOAA parabolą lub offsetem ? No to potrzebujesz rotor i oświetlacz na te częstotliwości.

To już prościej YAGI , ale jak antena kierunkowa to także z obrotem i elewacją.

 

Ten biquad , robiłem na różne częstotliwości i zawsze zdawał egzamin jako antena testowa, czy to "moje" pasma czy TV lub WIFI prowizorka.  

Tu więcej przykładów , łącznie z opcją "kierunkową" jak ktoś potrzebuje :

Foto

 

Andrzej

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sp3uca -  zrób  taką antenę jak na zdjęciu :)

te wszystkie wynalazki i samoróbki to taki średni pomysł geograficzny :)

 

mój Tecsun H-501x pracuje najlepiej na zwykłym przewodzie 20m /przeciwwaga jest kaloryfer / i żadne samoróbkowe ustrojstwo tego nie przebija.

Malahit - pracuje juz na innej antenie ze wzmacniaczem i tam jest różnica  widoczna w porównaniu ze  zwykłym 20 m przewodem ale tylko dlatego ,ze wszystko pracuje w mieście w bloku na III piętrze/masa zakłóceń /.

 

Do odbioru musi być długi przewód nawet 50m+ o danej średnicy/w zależności od łapania częstotliwości/ i nic więcej nie trzeba.

 

J

 

ps

jeśli macie na wsi jakaś wielometrową ogrodzeniową siatkę z metalu  to usuńcie rdze z niej/na złączu/ i dotknijcie do anteny każdego  globalnego odbiornika a zobaczycie jak wzrasta zasięg odbioru...

żadna super, hiper antena kupiona czy samoróbkowa nie bedzie wstanie tego uzyskać. :)

iss.png

Edytowane przez YOKER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, YOKER napisał(a):

te wszystkie wynalazki i samoróbki to taki średni pomysł geograficzny :)

No cóż. Nie wiem co to "pomysł geograficzny" ale teorię anten określić "wynalazkami i samoróbkami" ... 😮

5 godzin temu, YOKER napisał(a):

mój Tecsun H-501x pracuje najlepiej na zwykłym przewodzie 20m /przeciwwaga jest kaloryfer / i żadne samoróbkowe ustrojstwo tego nie przebija.

 

 

Do odbioru musi być długi przewód nawet 50m+ o danej średnicy/w zależności od łapania częstotliwości/ i nic więcej nie trzeba.

 

jeśli macie na wsi jakaś wielometrową ogrodzeniową siatkę z metalu  to usuńcie rdze z niej/na złączu/ i dotknijcie do anteny każdego  globalnego odbiornika a zobaczycie jak wzrasta zasięg odbioru...

żadna super, hiper antena kupiona czy samoróbkowa nie bedzie wstanie tego uzyskać. :)

 

Czyli stosujesz antenę LONG WIRE. link : LW

Dla ultrakrótkich częstotliwości się nie nadaje, ale stacje radiowe KF odbierać będzie ok.

No, ale nie będę dyskutował, bo wszystkie moje anteny na różne pasma VLF KF i VHF już się zaczęły bać, że zamienię je na ogrodzenie działki.  🤣

 

Andrzej SP3UCA

ps. jeszcze jedno : od średnicy przewodu zależy szerokość pasma w którym antena ma akceptowalny SWR, a od długości (wymiarów) - częstotliwość (pół fali , 1/4 itd).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko to eksperymenty i dana antena powinna być dobierana przy mierniku do danego odbiorą.

 

Taki Baofeng nie działa na super antenach bo się zatyka... a najlepiej działa na krótkiej firmowej antenie co widać na przesłanym filmie... nie ma tam zdanej hiper, super anteny a ISS odbiera, ciekawe dlaczego ?:hmm:

 

Long Wire-y to tez trochę sciema ...

juz po przeczytaniu tej książki o antenach  możemy dojść do wniosku ze 400 zł za drut i dławik to paranoja :)

kupisz przewód 10-20mm f0.8mm w oplocie i zrobisz parę zwoi -4-6/ i masz L.W za 400 zl + - testowałem tego trochę.

działa to nie tylko na KF .

 

co do siatki ogrodzeniowej - to patent sprzedał mi sprzedawca  dużej firmy skanerów z WAW/nazwy nie zdradzę/ a wiec nie jest to mój pomysł.

 

co innego jest odbiór i co innego nadawanie - tu możesz spalić na 20m przewodu dany zespól przedwzmacniacza nadajnikiem !!!

 

dobra, eksperymentujmy bo to jest dobra droga zarówno w teleskopach jak i radiach.

 

czystego odbioru :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

@AviatorL pisał w ubiegłym tygodniu o akcji wypuszczania balonu stratosferycznego przez klub krótkofalarski z miejscowości Maki - https://astropolis.pl/topic/32757-nasłuch-iss/page/5/

 

I dobrze zrobił :) Sygnał odebrałem z miastaa Gorlice, czyli z południowej Małopolski. Warto spojrzeć na mapę - to całkiem znośny kawał odłegości. A poniżej efekty - obrazek odebrany w ramach SSTV:
202304221226ss.jpg.c2e90c7b552fd773ef70e20c0b2a8fcd.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
2 godziny temu, stfn napisał(a):

I mamy to, moje pierwsze NOAA. Złapane własnoręcznie zbudowaną anteną na kiju od grabi.

noaa19-06.06.23-borders.png

Pięknie! Bardzo czysty sygnał. Z tego co widzę na zdjęciu po lewej to robiłeś nasłuch w momencie przełączania z kamery VIS na IR :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, Tuvoc said:

Pięknie! Bardzo czysty sygnał. Z tego co widzę na zdjęciu po lewej to robiłeś nasłuch w momencie przełączania z kamery VIS na IR :)

 

Dziękuję! Dużo satysfakcji to sprawia, szczególnie z tego że antenę sam lutowałem :) A godzinę temu odebrałem APRS z ISS, to wciąga strasznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 16.03.2023 o 08:26, YOKER napisał(a):

mój Tecsun H-501x pracuje najlepiej na zwykłym przewodzie 20m /przeciwwaga jest kaloryfer / i żadne samoróbkowe ustrojstwo tego nie przebija.

O jakim przewodzie mówisz? Próbuje się zagłębić w tematykę 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Rurykow napisał(a):

O jakim przewodzie mówisz? Próbuje się zagłębić w tematykę 😉

zwykły przewód 0.8mm albo jeszcze cieńszy, w zależności od grubości bedzie lepszy odbiór danej częstotliwości/nawet przewód nawojowy się sprawdzi /

najlepiej się sprawdza goły bez otuliny :)

Przewód LgY 1.00mm, linka, żółty - Sklep AVT

Przewód H05V-U, drut Cu 0.5mm2, PVC 300/500V, czerwony - Sklep AVT

Przewód LgY 1.00mm, linka, biały - Sklep AVT

Kable i przewody elektryczne - sklep AVT - strona 14

 

nawet na tym pojedzie tylko trzeba poszukać mniejsze rolki :

Drut nawojowy 3.00 0.25kg - Sklep AVT

Edytowane przez YOKER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Co to za software do wyświetlania/składania tych "zdjęć"?  Jestem całkiem zielony w temacie ale zaciekawiony mocno 🙂 

Do zbierania sygnału używam programu SDRSharp, który zapisuje albo konkretny wycinek pasma, albo cały dostępny zakres w tym obszarze (tzw. baseband). Następnie dekoduję ten materiał - w zależności od tego jaki to satelita, albo w NOAAA APT (amerykańskie meteorologiczne NOAA), albo w Satdump (tam można praktycznie wszystko co wysyła obraz, telemetrię czy dane naukowe dla amatorów). Prosta i przyjemna odskocznia od astrofotografii.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No to spróbowałem, a co, trzeba. Na antenie typu KDZO odbiór jest piękny - niestety same szumy 🙂 Na dipolu dostrojonym do 137.500 z SWR ok 1.1 (mam analizator i reflektometr - robiłem i robię anteny do moich modeli latających FPV) coś tam odbiera ale gównie gubi sygnał - pewnie polaryzacja musi być kołowa a dipol sobie z tym nie radzi. Buduję antenę QFH - zobaczymy co wyjdzie. 

 

@Tuvoc pochwal się skąd masz plany tej helikalnej i pliki .stl do wydruku 🙂 To jest co prawda następny krok bo najpierw muszę opanować to co przychodzi w paśmie 137 KHz. 🙂 

 

 

PS. Antena KDZO to "wyższy stopień wtajemniczenia antenowego" 😉 Skrót oznacza "kawałek drutu za oknem" 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.