Skocz do zawartości
  • 0

ASI 678 idealna do guidingu ?


bacHor

Pytanie

Przymierzam się do zakupu nowej kamery do prowadzenia (guiding).

Czego oczekujemy po kamerze prowadzącej?

·         Małego pixela = większa dokładność prowadzenia

·         Dużego sensora = większy obszar do odnalezienia gwiazd

·         Małego szumu = mniej zakłóceń w rejestrowanym obrazie

·         Dużej czułości  = odnajdywanie większej ilości gwiazd

 

Wybór naturalny:  290 MM (mam T7 wieć 120ka nie ma sensu)

 

Co sprawia, że 290ka jest taka idealna w porównaniu do 120ki

Mniejszy pixel:  2,9 um

Większa dostępna rozdzielczość: 2,1 MP

Większy sensor: 5,6x3,2 mm (da większe pole widzenia)

Niski szum odczytu: 1e

Waga: 60g

 

Wszystko super. Do koszyka i jazda…

 

Ale przy kasie widzę że za 1600 PLN mogę wybrać najróżniejsze kamery, a w tym 678 MC.

Co ona zaoferuje:

Jeszcze mniejszy pixel: 2 um

Większą rozdzielczość: 8,3 MP

Większy sensor: 7,7 x 4,3 mm

I szum odczytu od 0,6 e

Oraz w bonusie NO AMP GLOW

 

Wydaje się dużo lepszym rozwiązaniem w porównaniu do 290ki.

Jedyny minus jaki widzę to: 678 jest 2x cięższa w porównaniu do 290mini.

Focusowanie nie jest tak proste jak w przypadku 290ki, gdzie możesz tą kamerę umieścić na zamiast okularu. No ale większość z nas trzyma kamerę na stałe w guiderze, wiec nie jest to jakiś minus.

 

Skoro wygląda to tak fajnie to dlaczego kamera 678 jest tak rzadko używana gudingu?

Ktoś z Was ją stosuje?

Może jest coś czego nie dostrzegam co sprawia, że jednak 290 okaże się lepsza do roli guidera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

Nie wiem po co tu kombinować i przepłacać, to tylko kamerka do guidingu, nie ds'ów ;)

We wszystkich 3 setupach mam najtańsze możliwe kamerki - 2x asi120 i starą poczciwą qhy5. 

Nie miałem nigdy żadnego problemu z prowadzeniem, jak również ze znalezieniem gwiazdki mimo potwornego LP (Wawa) - nie widze więc sensu kupowania kamerki do samego guidingu za 1,5 czy 2k jak również rozprawiania o jej szumach czy ampglow :) 

*chyba, że masz już słuszną ogniskową i oag (ale nic nie wspominałeś więc zakładam, że stosujesz standardowe rozwiązanie)

Pozdrawiam

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam wrażenie, że kolorowe piksele nie ułatwiają guidingu. Ja się niedawno przesiadłem z Touptek GP1200 (ten sam chip co ASI120MC) na ASI178MM i na razie jestem zadowolony.

Powodem przesiadki było małe pole widzenia (ogniskowa 320) i dużo szumu. Czasem musiałem guidować na bardzo słabych gwiazdach, co w połączeniu z szumem powodowało częste gubienie gwiazdy albo dziwne próby guidowania na szumie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Amp glow w przypadku ekspozycji kilkusekundowych jest pomijalny zupełnie.

 

Poza tym kolorowa matryca w niczym nie pomoże.

Edytowane przez Herbert West
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Szanowny Kolego.

Polecam przeczytanie jakiejkolwiek literatury na temat kamer do guidera bo

Czego oczekujemy po kamerze prowadzącej?

·         Małego pixela = większa dokładność prowadzenia - fałsz

·         Dużego sensora = większy obszar do odnalezienia gwiazd

·         Małego szumu = mniej zakłóceń w rejestrowanym obrazie - bez WIĘKSZEGO znaczenia bo obrazu nie rejestrujemy a algorytmy działania softu mają to gdzieś - z pominięciem skrajnych przypadków oczywiście

·         Dużej czułości  = odnajdywanie większej ilości gwiazd - sprzeczność z pierwszym wymaganiem

 

To pozwoli nieco zrewidować zakres poszukiwania

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie powiedziałeś jeszcze do jakiego teleskopu będzie ten guider. Polecam spojrzeć tutaj i dokonać stosownych obliczeń. Zwróć uwagę jaki wyjdzie Ci współczynnik "imaging / guiding ratio":

https://astronomy.tools/calculators/guidescope_suitability

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Tuvoc napisał(a):

Nie powiedziałeś jeszcze do jakiego teleskopu będzie ten guider. Polecam spojrzeć tutaj i dokonać stosownych obliczeń. Zwróć uwagę jaki wyjdzie Ci współczynnik "imaging / guiding ratio":

https://astronomy.tools/calculators/guidescope_suitability

I jak to interpretować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pośrednio. Ważniejszy jest stosunek SKALI obrazu guidera do skali setupu fotografującego. I on według praktyków powinien być w okolicy 1:3. W praktyce oznacza to, że mając kamerę główną i guider z takim samym pikselem ogniskowa guidera powinna być w okolicach 1/3 ogniskowej teleskopu fotografującego. Ale to reguła od której mogą być wyjątki, bo im lepsza klasa montażu tym stosunek ten można zwiększać.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.