Skocz do zawartości

Platforma pralaktyczna do dobsona


Piti

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zastanawiam się nad zakupem platformy paralaktycznej do mojej Synty 8. Chciałbym się dowiedzieć, czy ktoś pracował może na takim sprzęcie i posiada zdjęcia żeby zobaczyć jak to wychodzi oraz czy jest to w ogóle opłacalna inwestycja 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sam zrobiłem platformę. Jestem z niej nie zadowolony. Za duży błąd w ustawianiu. Nie ma jak tego precyzyjnie ustawić na gwiazdę Polarną i przez to są spore błędy przy naświetlaniu. Po roku prób odpuściłem temat i w zasadzie jej nie używam. Zdjęć nie mam , bo nie udało mi się robić żadnego poprawnie.

 

Nie wiem, może te sklepowe platformy są jakieś lepsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli oczekujesz fotek jak z paralaktyka to nie. Jeśli zadowalają cię zdjęcia pokazujące już to na co patrzysz to ok. Tu masz świetny przykład zdjęć z dobsona na platformie. Moim zdaniem jak na brak montażu to bajka...

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/5859-dobsonowe-strzały-podsumowanie/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noo, MEGA SZACUN dla dokonań Darka w tym względzie! Przykłada się do astrofoto w różnorakiej formie jak mało kto i są imponujące wyniki.

 

Mariusz, a do wizuala platforma EQ w twoim wykonaniu też się nie sprawdziła? Planetki, Łysy i niekiedy duże powerki na DS w stałym kadrze byłby jak znalazł do spokojnej analizy szczegółów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Ftraw napisał(a):

Jeśli oczekujesz fotek jak z paralaktyka to nie. Jeśli zadowalają cię zdjęcia pokazujące już to na co patrzysz to ok. Tu masz świetny przykład zdjęć z dobsona na platformie. Moim zdaniem jak na brak montażu to bajka...

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/5859-dobsonowe-strzały-podsumowanie/

Oczywiście nie oczekuję zdjęć "z kosmosu" efekt zdjęć, który podesłałeś byłby w 100% zadowalający, a nawet powiem więcej, że mocno przekroczył moje oczekiwania. Wielkie dzięki, pozdrawiam ☄️

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piti, do czego to ma być?

 

1) wizualne obserwacje z dużymi powiększeniami, np. planety itp.?

2) astrofoto planet?

3) astrofoto DS?

Krótko:

- 1), 2) TAK

- 3) NIE (lub w ograniczonym zakresie)

Aha, kupne platformy tego typu są drogie. Wynika to z faktu, że ta konstrukcja w zasadzie powinna być dopasowana/projektowana do konkretnego modelu teleskopu, więc komercyjne modele mają jakoś tam ograniczoną kompatybilność z dostępnymi teleskopami. Lepiej zrobić to samemu do konkretnego, posiadanego teleskopu. Tym bardziej, że do zadań 1), 2) nie potrzebujesz dużej precyzji, a napęd może być wręcz niesłychanie prymitywny.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, soczi napisał(a):

Noo, MEGA SZACUN dla dokonań Darka w tym względzie! Przykłada się do astrofoto w różnorakiej formie jak mało kto i są imponujące wyniki.

Dzięki wielkie, choć z tymi wynikami to chyba trochę przesada :)

@Piti miałem platformę od Leszka Jędrzejewskiego ( http://lx-net.pl/indexx.htm), nie wiem czy coś się zmieniło w nowszych konstrukcjach. W tamtym modelu pełny przebieg trwał około 1 godziny. Po czym trzeba było ręcznie cofnąć platformę do początku.  Do obserwacji super, do foto US też bardzo fajnie. DS-y efekty widziałeś, należy pamiętać, że robiłem to 10 lat temu. Obecnie są dużo lepsze aparaty/kamery, więc i efekty mogą być lepsze. Do foto DS nadawało się "środkowe" 20min przebiegu platformy.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, soczi napisał(a):

 

Mariusz, a do wizuala platforma EQ w twoim wykonaniu też się nie sprawdziła? Planetki, Łysy i niekiedy duże powerki na DS w stałym kadrze byłby jak znalazł do spokojnej analizy szczegółów.

Nie bardzo  . Obiekty i których piszesz bardzo szybko uciekaly z pika widzenia . Trzeba było co rusz przestawiać teleskop. Nie umialem dobrze  ustawić tej platformy . Albo obuekty uciekały do góry lub w któryś bok . Byłem bardzo mocno tym poirytowany i po roku sprzedałem kamerę. 

 

Pla5mtforma sprawdziła się tylko w jednym przypadku- trzymała planetę w środku pola widzenia przez prawie godzinę  . Ale zdjęcia to była udręka  

Edytowane przez midimariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 lat temu przerabiałem temat zdjęć na platformie własnej konstrukcji z projektu Leszka Jędrzejewskiego. Nie jest to łatwy temat , bardzo długo zajmowało ustawienie na polarną i niestety czas na fotografowanie to ok 1-1,2 h . Dziś na pewno nawet bym nie próbował się za to brać ale wtedy to była chęć sprawdzenia samemu czy przy bardzo małym budżecie da się zrobić cokolwiek . Jeśli dobrze pamiętam to maxymalne czasy jakie uzyskiwałem to od 30 do 60 sek. Moje efekty z ówczesnym canonem 300D + Stnta 8 , umiejętnościami i możliwościami programowymi to coś jak poniżej .

 

Na samym dole test zastosowania obecnych możliwości na  M17  Blurxterminatora Noisexterminatora i ABE ., żadnych innych operacji .

 

m17.jpg.a5b2954a363daa351f72906b1a2075d6.jpgm8.jpg.e947e542887f99ce402e9dfef808b1d1.jpgM13.jpg.e4ba365f39c8a01e330cf876f75728d5.jpg

m57e.jpg.fe63294d693f906f5f51cbb5f0d70728.jpg

 

 

m17-gif.gif.aa75f93114d6ae2cdfa58d29c96954db.gif

Edytowane przez gryf188
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, gryf188 napisał(a):

...  bardzo długo zajmowało ustawienie na polarną i niestety czas na fotografowanie to ok 1-1,2 h . Dziś na pewno nawet bym pewnie nie próbował się za to brać ale wtedy to była chęć sprawdzenia samemu czy przy bardzo małym budżecie da się zrobić cokolwiek .

 

 

Idealny by był taki montaż, który się sam ustawił tak jak trzeba.

Całkiem fajnie wyszły Ci te fotki z Synty 8".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Platforma przydaje się do wizuala, a zwłaszcza do dużych teleskopów, które mają długą ogniskową i małe pole widzenia. Jeśli szukasz słabych niewielkich obiektów i ciągle porównujesz widok w okularze z atlasem to obiekt tak szybko nie ucieka z pola widzenia

 

fotografia na platformie jest znacznie trudniejsza, choć jeśli ktoś lubi utrudniać sobie życie to jest możliwa, a zwłaszcza awikowanie planet. Znam też ludzi, którzy fotografowali na platformie DS-y lustrzanką z obiektywem do 100 mm

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.