Skocz do zawartości

M81 popielona


dimis

Rekomendowane odpowiedzi

Jest Holmberg IX, zaskakująco dużo IFN jak na taki czas ekspozycji, charakterystyczne "poprzeczki" z pyłów w M81 także widać. Dobrze!

 

Brakuje w zasadzie kolorów (choć patrzę na to zdjęcie na ekranie z pokryciem ok. 70% sRGB).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@OnlyAfc brak doswiadczenia i troche stres przy planowaniu sesji. Tak jak pisalem, przesadzilem z naswietlaniem na kolor. Szkoda. Przy obrobce juz bylo widac, ze niestety ale to byla pomylka. Jak tylko bedzie okazja dopale klatki 60s tak z godzine na kanal i usiade jeszcze raz. 

 

Edytowane przez dimis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, dimis napisał(a):

Rozumiem sugestie odnośnie koloru, ale to powyżej to „profanacja“. Dziękuje za komentarz, ale zdecydowanie odpowiadam NIE.

 

Kolega @flamezz może nieco przesadził, ale nie rozumiem dlaczego nie chcesz choć odrobinę pokolorować tej zacnej fotki. :)

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@diver przecież chce, ale nie mogę…RGB przepalilem. Dopale 60s i sie zobaczy. Chyba, ze sie mylę i to błąd w obróbce… 

Żeby było jasne, mi brakuje koloru gwiazd najbardziej.

Pozdrówki i dziękuje każdemu z Was za zainteresowanie! Wow…

 

Edytowane przez dimis
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście na jpegu to kit a nie robota ale myślę że taki zabieg można powtórzyć na końcowym tiffie bezboleśnie. O taki efekt mi- mniej więcej-chodzi.

Jedna akcja i dwa ruchy suwakiem.

image.thumb.jpeg.9332f0b922af0a11c7b7ae5ded6694f3.jpeg.beab9f59fd35e254bfc16e61977cd221.jpeg

W PSie :

- copy layer

- na tej kopi wywalamy kontrast do bólu- dwa razy suwak do oporu

- akcja "Select brighter stars: - dalej na kopii layera zasadniczego

- ustawiamy select>increase na 3 pix a select> feather na 1 piksel

- zdejmujemy zaznaczenie z obszaru galaktyk

- aktywujemy warstwę zasadniczą

- wykonujemy copy-paste - powstaje nowa warstwa samych gwiazd

- wywalamy warstwę z podwyższym kontrastem

- na warstwie gwiazd regulujemy nasycenie i "vibrance" do smaku odbiorcy i koloru

- łączymy warstwy

- gotowe.

 

 

 

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tex88 dzieki, ja takze usiadlem na spokojnie do materialu. Zwiekszylem ciut kontrast i zmniejszylem wieksze gwiazdy odrobinke, dodalem tez szczypte saturacjii. Niestety, gwiazdy nie chca byc ladniejsze. Na ten moment, dopale RGB w 60sek klatkach i sprawdze, czy to sprawi, ze gwiazdki beda ladniejsze. 

image.thumb.jpeg.1227123465345e87374cc1a680e16c85.jpeg

Edytowane przez dimis
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Gość na chwilę napisał(a):

A dlaczego nie chcesz skorzystać z tego co napisałem pod zdjęciem? Przecież to prościutkie i napisane krok po kroku.

Dziekuje za pomoc, niestety nie mam PS-a, ani nigdy w zyciu nie uzywalem tego programu. To nie tak, ze bym nie chcial :D

 

Edit: @Gość na chwilę Takie pytanko odnosnie PS-a, czy ten soft obok Pixa to "must have" czy raczej "nice to have"? Pytam, bo dotychczas cala obroke zdjec wykonuje w Pixie. Photoshopa wogole nie znam, musialbym zakupic licencje, dodatkowo "akcje" + duzo nauki... ale ja tam lubie poszerzac horyzonty. Zatem warto?

 

Edytowane przez dimis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Gość na chwilę napisał(a):

Oczywiście na jpegu to kit a nie robota ale myślę że taki zabieg można powtórzyć na końcowym tiffie bezboleśnie. O taki efekt mi- mniej więcej-chodzi.

Jedna akcja i dwa ruchy suwakiem.

image.thumb.jpeg.9332f0b922af0a11c7b7ae5ded6694f3.jpeg.beab9f59fd35e254bfc16e61977cd221.jpeg

W PSie :

- copy layer

- na tej kopi wywalamy kontrast do bólu- dwa razy suwak do oporu

- akcja "Select brighter stars: - dalej na kopii layera zasadniczego

- ustawiamy select>increase na 3 pix a select> feather na 1 piksel

- zdejmujemy zaznaczenie z obszaru galaktyk

- aktywujemy warstwę zasadniczą

- wykonujemy copy-paste - powstaje nowa warstwa samych gwiazd

- wywalamy warstwę z podwyższym kontrastem

- na warstwie gwiazd regulujemy nasycenie i "vibrance" do smaku odbiorcy i koloru

- łączymy warstwy

- gotowe.

 

 

 

Nie prościej narysować kredkami od zera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dimis napisał(a):

bo dotychczas cala obroke zdjec wykonuje w Pixie

 

No to Ty nie potrzebujesz krótszych klatek. Opanuj srypt generalised hyberbolic stretch (script -> utilities-> GHS). Z Twojego jpg można sporo koloru do gwiazd dociągnąć, tym bardziej z liniowego stacka. 

Tu wprowadzenie, z czym to sie je: https://youtu.be/iUYZN5Wy70k 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dimisJak jeszcze jesteś na początku drogi z edycją rastrową to sprawdź również Affinity Photo:

https://affinity.serif.com/en-gb/photo/

Nie ma abonamentu, a funkcje te same co w PS.

No i masz doskonałą paczkę skryptów astro od James'a Ritsona:

https://jamesritson.co.uk/resources.html

 

Pozdrawiam

Edytowane przez innerside
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.