Skocz do zawartości

Kolimacja Hamala vs szmery bajery


Mumia

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Jako że mam tendencje do nadmiernego kombinowania. Chciałbym się poradzić czy ktoś z was korzystał, z kolimatorów typu OCAL. Czy wnosi to coś nowego do tematu kolimacji lub poprawia jej dokładność? Czy nie igrać ze świętością metody Hamala i dalej polegać na oku i pudełku po kliszy ;) ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem OCAL w lutym chyba. Autor kolimatora pomagał mi zdalnie przez 3 godziny w kolimacji. Na grupie FB zobaczysz wiele fantastycznie skolimowanych luster, ale testów pod gwiazdami nie ma wcale. Rozmawiałem o tym kolimatorze z Andreasem Zirke, który podobnie jak ja, używa Taków e130D, zrezygnował z niego, ponieważ nie wnosi nic więcej poza dedykowanych cheshire. A i tak nie ma nic lepszego od autokolimatora. OCAL zwróciłem. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Krzysztof z Bagien Tak jest. Kamera, w której śmiga matryca w górę i w dół, dorzucasz programowo okręgi o zadanej średnicy/offsecie. Coś na zasadzie tego kolimatora cyfrowego od Rigel Systems. Sharpcap też ma podobne rozwiązanie, są też linie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, count.neverest napisał(a):

Ja miałem OCAL w lutym chyba. Autor kolimatora pomagał mi zdalnie przez 3 godziny w kolimacji. Na grupie FB zobaczysz wiele fantastycznie skolimowanych luster, ale testów pod gwiazdami nie ma wcale. Rozmawiałem o tym kolimatorze z Andreasem Zirke, który podobnie jak ja, używa Taków e130D, zrezygnował z niego, ponieważ nie wnosi nic więcej poza dedykowanych cheshire. A i tak nie ma nic lepszego od autokolimatora. OCAL zwróciłem. 

Który z autokolimatorów uważasz za najlepszy ? Bo rozważałem zakup Farpointa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.04.2023 o 15:48, Mumia napisał(a):

Jako że mam tendencje do nadmiernego kombinowania. Chciałbym się poradzić czy ktoś z was korzystał, z kolimatorów typu OCAL. Czy wnosi to coś nowego do tematu kolimacji lub poprawia jej dokładność? Czy nie igrać ze świętością metody Hamala i dalej polegać na oku i pudełku po kliszy ;) ?

 

Ani jedno, ani drugie. Choć "święte" próby z pudełkiem od kliszy robiłem. ;)

Do swojego Newtona używam budżetowego kolimatora https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p11140_TS-Optics-2--Barlowed-Laser-Collimator-for-Newtonian-Telescopes.html

Ma tę zaletę, że posiada załączoną soczewkę Barlowa, która pozwala na dość dokładną kolimację metodą krążka. Od czasu gdy nauczyłem się kolimacji przy użyciu tego kolimatora, zupełnie nie myślę o innych rozwiązaniach. Po co mam wydawać kasę na inne wynalazki, jeżeli coś co mam działa. Każdy inny kolimator (jeżeli nie jest jakiś "skoszony") też zapewni poprawną kolimację. Kwestia doświadczenia i znajomości własnego setupu.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, count.neverest napisał(a):

wszystko zależy od świałosiły i rozmiaru matrycy

 

Co ma kolimacja wspólnego z rodzajem matrycy? Kolimacja to kolimacja. Rzecz jasna, większa matryca ze względu na większe wykorzystywane aktywne pole teleskopu będzie wymagać dokładniejszej kolimacji. Ja nie teoretyzuję, opisuję tylko moją praktykę. Kolega @Mumia nie napisał z jakim setupem pracuje. W każdym więc razie moja praktyka wykazuje, że w przypadku mojego newtona f5 z matrycą ASI294 w zupełności wystarcza mi "laserowy" kolimator, o którym wyżej pisałem. To nie jest reklama tego akurat kolimatora. ;)

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego mówię, że taki kolimator nie jest uniwersalny. Weź jakieś zdjęcie z tematu, gdzie ludzie mają problem z kolimacją F2,8 czy F3,3 na pełnej klatce i wykrój z niej FOV ASI533 czy ASI294. Pewnie będzie jeszcze akceptowalnie. Przesiadałem się z APSC na FF, różnica w dokładności, jaką należy zachować jest duża. Laser przyda się do ustawienia lustra wtórnego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@diver @count.neverest ciekawe ile z tych problemów jest spowodowane tym, że matryca nie jest nachylona do osi optycznej pod tym samym kątem, co kolimator.
To oczywiście temat-rzeka, ale zawsze przypominam sobie tą stronę:
http://www.southdownsas.org.uk/Collimating.html

 

jako źródło wiedzy.

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się na zestaw od Farpointa. Myślę, że najbardziej kompletny. Do zgrubnego dokolimowania pod wizuala precyzyjny laser i cheshire. Pod kamerkę autokolimator. Niestety są duże problemy z dostępności. Skontaktowałem się bezpośrednio z producentem i dostałem taka odpowiedz

 

 

Hi Kris,

 

It’s going to be a while. We liquidated 90% of our stock so we could move with our 50% off sale. That move and the dust settling will probably take around 6 months minimum. Once we are moved and up and running again, we will start production on items that have been successful for us in the past. We will discontinue or sell of production on those that haven’t been or are more trouble than they are worth. Unfortunately, it will be a while.


Sincerely,
Daniel

 

Na stronach zagranicznych tylko jeden sklep z Holandii ma na stanie. Pozostaje szukać na giełdach. ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.