Skocz do zawartości

Deorbitacja drugiego stopnia chińskiej rakiety Chang Zheng 2D. 22.06.2023.


sp3uca

Rekomendowane odpowiedzi

Miałem wielką przyjemność obserwować niemal cały ten przelot. Był na prawdę niezwykły, aż mnie ciarki przeszły, gdyż tak powolnego bolidu nigdy nie widziałem. Później obserwowałem ślad przez lornetę, utrzymywał się przez około 2 minuty. Czekałem jeszcze 25 minut na jakieś dźwięki, ale na próżno.

Info @M.K.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jest (klatka 60s z kamery all-sky):

-2023-06-23T00-04-05-097.jpg.aa1fb263b88e8a0ebedd35d0086b595f.jpg

 

 

Na kolejnych klatkach widać, że ślad utrzymał się przez kilka minut (trochę poprawiłem kontrast, żeby było lepiej widać, animacja z kolejnych klatek z tej samej kamery co powyżej):

-2023-06-23T00-02-03CZ-2D.gif.cfd549f26433d5612342be5894f3765d.gif

 

I jeszcze wideo z drugiej kamery (5 klatek na sekundę):

 

  • Lubię 3
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, astrokarol napisał(a):

Jasne było to zjawisko ? W jakiej części nieba ?

Kurczę, wczoraj byłem na leżaku od około 23.40 do 00.40 i niczego nie zauważyłem 😕

 

Bardzo jasne, blisko zenitu lekko z zachodniej strony zachód  i leciało na północ :) cos w okolicach 5 min po północy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, astrokarol napisał(a):

Jasne było to zjawisko ? W jakiej części nieba ?

Kurczę, wczoraj byłem na leżaku od około 23.40 do 00.40 i niczego nie zauważyłem 😕

 

 

10 minut temu, cmku napisał(a):

Bardzo jasne, blisko zenitu lekko z zachodniej strony

Bo mieszkasz w zachodniej Polsce i przeleciało Ci to nad głową. Z Łodzi było nisko nad zachodnim horyzontem (jak widać na nagraniu), a z Dęblina jeszcze niżej, a może już nawet pod horyzontem. Mówimy to o zjawisku, które zaszło stosunkowo nisko w naszej atmosferze.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, WielkiAtraktor napisał(a):

...szkoda, że nikt jasnościowego pirata akurat nie miał pod ręką, to by dopiero było nagranie 🤔

Nie chcę nic mówić, ale to co @szuuwrzucił to jest właśnie od tego koleżki piracko-jasnościowego.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

Nie chcę nic mówić, ale to co @szuuwrzucił to jest właśnie od tego koleżki piracko-jasnościowego.

 

Co by o nim nie powiedzieć, rozbił bank... Lucky guy :)

Możemy nieakceptować pewnych treści, poglądów czy postaw, jednak dzięki jego konsekwencji w obserwacji i nagrywaniu nocnego nieba, ucieszył nas chyba najlepszym klipem z tego zjawiska.

Edytowane przez Mc ślimack
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.