Skocz do zawartości

Plejady z ASI ZWO 585 MC


Gość Spacelive2

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Spacelive2

Witam serdecznie,

 

W noc z 14/15 sierpnia, także udało mi się wykonać podejście do Plejad. Jest to jedna z moich ulubionych gromad do obserwacji i fotografii. Jest coś w niej zapewne magicznego i poruszającego moją osobę. 

 

Kadr został wykonany przy użyciu ASI ZWO 585 MC, montaż: EQ-5 z napędem w 1 osi, astrograf:  William Optics Guidestar 61 GD APO, skład: ASTAP, obróbka: GIMP. Ekspozycja: 86x30 sek = 43 minuty. Myślę, że efekt byłby jeszcze lepszy gdybym zebrał choć 2-3h materiału. Mam nadzieję, że następnym razem mi się to uda. :)

 

M45_2023-08-1586x30sek_ZWOASI585MC_ZTGD61APO_EQ-5_jasnosc20.thumb.jpg.dd03833ec546d45744eccd07300d3db5.jpg

 
M452023-08-1586x30L_ASI585MC_JASNOSC_10.thumb.jpg.4a6e50e7d1eabd57da5fd1d18c147892.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilość materiału zaiste powala. ;) To jest jakiś wyścig na ilość złapanych w ciągu nocy obiektów, coś w stylu maratonu Messiera? Teraz masz sporo szumu, no i chyba kalibracja flatami nie pykła.

Żeby dobrze wydobyć pyły i pokazać całe piękno tej gromady potrzeba nieco więcej czasu - tu nawet 2-3 h to mało, no chyba że foci się pod naprawdę dobrym niebem.

Edytowane przez lukost
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, lukost napisał(a):

Ilość materiału zaiste powala. ;) To jest jakiś wyścig na ilość złapanych w ciągu nocy obiektów, coś w stylu maratonu Messiera? Teraz masz sporo szumu, no i chyba kalibracja flatami nie pykła.

Żeby dobrze wydobyć pyły i pokazać całe piękno tej gromady potrzeba nieco więcej czasu - tu nawet 2-3 h to mało, no chyba że foci się pod naprawdę dobrym niebem.

Nie licz na odpowiedź i jakąś refleksję nad tym co napisałeś. Szczerze mówiąc nie rozumiem na co liczył autor tych zdjęć wrzucając je na Astropolis. Zachwyty nad gniotami to raczej domena Facebooka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki gain użyłeś? Bo wygląda na strasznie wysoki. Gwiazdy są bardzo duże, to nawet wskazuje na rozciąganie liniowego obrazu krzywymi. W obrzeżach gwiazd, gdzie jeszcze majaczy kolor, pojawia się sporo zieleni. Powalcz z tym jeszcze. Z niecałej godziny wyciągniesz sporo więcej, bez takiego pompowania gwiazd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest sporo szumu. Podobają mi się kolory gwiazd, choć może za dużo saturacji, ale ich kształt jest dziwny, jakby koma? Aberracja chromatyczna? Nie wiem, bardzo dziwnie to wygląda poza centrum kadru, zwłaszcza z prawej strony. 
No i nie ma co się łudzić: wielkie placki są efektem ultra wyciągania. Trzeba znacznie więcej materiału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Tuvoc napisał(a):

Nie licz na odpowiedź i jakąś refleksję nad tym co napisałeś. Szczerze mówiąc nie rozumiem na co liczył autor tych zdjęć wrzucając je na Astropolis. Zachwyty nad gniotami to raczej domena Facebooka.

Szczerze nie rozumiem czemu to napisałeś. Z Twojej wypowiedzi wynika że jeśli nie masz umiejętności i wiedzy astrofotograficznej, lepiej omijać to forum z daleka . Może autor liczył na doradztwo lub pomoc, może nie zależy mu na poklasku, a właśnie na pomocy.

 

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, kudi145 napisał(a):

Szczerze nie rozumiem czemu to napisałeś. Z Twojej wypowiedzi wynika że jeśli nie masz umiejętności i wiedzy astrofotograficznej, lepiej omijać to forum z daleka . Może autor liczył na doradztwo lub pomoc, może nie zależy mu na poklasku, a właśnie na pomocy.

 

Wyjaśniam bo mam szerszy obraz dla tego zjawiska. Autor zdjęcia nie jest początkującym astrofotografem. Wpada raz na rok, wrzuca coś takiego i bez słowa znika. Nie zależy mu ani na rzetelnej ocenie, pomocy ani na poprawie warsztatu dzięki tym wskazówkom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ niedawno jeszcze robiłem zdjęcia z poważniejszymi problemami niż Twoje (Plejady i Andromeda), to mogę Ci powiedzieć, co mi pomogło pójść do przodu najbardziej.

 

Więcej materiału na dany obiekt. A nawet nieco za dużo materiału. Gdy moje umiejętności obróbki raczkowały to zrobienie czegoś sensownego umożliwił mi dobrze naświetlony materiał. Gdy masz za mało danych to nie zrobisz z nich niczego sensowego- nieważne jak dużo umiesz i jak bardzo się starasz. Zrób z 10 godzin Plejad, M31 czy podobnego obiektu i nad tym pracuj. Z pewnością będzie to produktywnie spędzony czas.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tuvoc napisał(a):

Nie zależy mu ani na rzetelnej ocenie, pomocy ani na poprawie warsztatu dzięki tym wskazówkom.

 

Może zależy, a może nie zależy. To nie forum o czytaniu w myślach. Zostawmy wewnętrzną motywację autora na boku i skupmy się na tym, co widać. A tak, to teraz połowa wątku jest całkowicie nie na temat, i to mi znacznie bardziej przeszkadza, niż to, czy autor zniknie zaraz bez słowa na następny rok.... 😕
 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.