Skocz do zawartości

Sierpniowa Galaktyka Trójkąta


Gość Spacelive2

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Spacelive2
Kochani ❤ 
 
Przed Wami majestatyczna w pełnej odsłonie i swej klasie - M33 (Galaktyka Trójkąta). Jedna z takich, na którą się patrzy i serce od razu bije mocniej 🙂
 
W sprzyjających warunkach można ją dostrzec co ciekawe nawet gołym okiem; dla większości ludzi jest to najdalszy obiekt astronomiczny dostępny do obserwacji bez użycia przyrządów.
 
Moje zdjęcie z ostatniej nocy z 23/24.08.2023 r, jest efektem nałożenia na siebie 102 klatek po 30 sek naświetlania, co daje imponujące 51 minut łącznego RGB naświetlania. Jestem bardzo zadowolony z tego efektu, ponieważ w porównaniu z podejściem rok temu, efekt przy użyciu sprzętu: ASI ZWO 585 MC, EQ-5, APO 61 GD WO jest sporo lepszy.  Staram się jak mogę aby foty były coraz lepsze 😉
 
Serdecznie polecam Wam tę galaktykę do obserwacji 
 
M332023-08-24102x30s_ASIZWO585MC_ZTAPO61GD_EQ5_30jasnosc.thumb.jpg.0a0955bc567e347829dc973cd37fffd8.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polećmy po kolei:

1. Gwiazdki bez koloru, bez obróbki - wyjarane wszystkie co do jednej

2. Galaktyka M33 pozbawiona charakterystycznej dla niej ziarnistości i pozbawiona ramion.

3. Potężny szum kolorowy tła.

4. Wyjarane jądro galaktyki

 

O "imponujących 51 minutach " nie wspomnę. Drogi kolego- jeśli nie masz sprzętu F2 i nieba Atacamy to zacznij od... 3 godzin rejestracji.

Pozdrawiam.

Edit: no i błędy korekcji pola maskowane przez wielkie gwiazdy uzupelniają ten  obraz.

 

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Spacelive2 napisał(a):
Kochani ❤ 
 
Przed Wami majestatyczna w pełnej odsłonie i swej klasie - M33.
 
Moje zdjęcie z ostatniej nocy z 23/24.08.2023 r, jest efektem nałożenia na siebie 102 klatek po 30 sek naświetlania, co daje imponujące 51 minut łącznego RGB naświetlania. Jestem bardzo zadowolony z tego efektu,
 
Staram się jak mogę aby foty były coraz lepsze 😉
 
 

 

Zdjęcie strasznie słabe, nieostre, przepalone i zaszumione. 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poświęć proszę dobre kilka godzin na zebranie materiału. Od razu kilka problemów się rozwiąże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też miałem taką nieudaną sesję
486279381_M33galaktykatrojkata.jpg.b838dee1e151d46f2bb944b35aa39aea.jpg

 

Nie miałem guidingu, zapomniałem o filtrze UV/IR cut i fotografowałem gołą matrycą OSC,  założyłem RC 6" na EQ3-2, a po 2 godzinach wyszły chmury

To była moja trzecia fotka w życiu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem , że zdjęcie jest takie sobie , ale trzeba przyznać,  że z tych trzech najlepsze . Jeżeli kolega was irytuje to po co wchodzicie na jego tematy , wystarczy dodać do ignorowanych i człowiek się nie denerwuje. Z uwag merytorycznych to ostrość zapewne poległa , a  z imponujących 51 minut gdzieś zgubiło się jedno zero .  Ostatnio robiłem testy z f4 i dla tej kamery 200x30s to tyle co kot napłakał zwłaszcza latem, kiedy na matrycy jest 26 st C   . Niestety szum dominuje.  

  • Lubię 5
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Spacelive2
3 godziny temu, Maro21 napisał(a):

Rozumiem , że zdjęcie jest takie sobie , ale trzeba przyznać,  że z tych trzech najlepsze . Jeżeli kolega was irytuje to po co wchodzicie na jego tematy , wystarczy dodać do ignorowanych i człowiek się nie denerwuje. Z uwag merytorycznych to ostrość zapewne poległa , a  z imponujących 51 minut gdzieś zgubiło się jedno zero .  Ostatnio robiłem testy z f4 i dla tej kamery 200x30s to tyle co kot napłakał zwłaszcza latem, kiedy na matrycy jest 26 st C   . Niestety szum dominuje.  

Biorę się za siebie, i będę więcej zbierał materiału. :) Jakoś człowiek ma chęć się pochwalić, i moja motywacja rośnie w miarę jak widzę jak fajna jest ta kamerka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Spacelive2

Mam taki, nie założyłem go akurat, ale masz racje, spróbuje z nim :) Miałem wcześniej ASI ZWO 462 MC i jej zakładałem bo strasznie plamiła, ale tej nowej też spróbuję i pochwalę się efektami 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Spacelive2
Teraz, Maro21 napisał(a):

to jest wymóg techniczny , ten filtr jest obowiązkowy przy refraktorach , podczerwień zabije każde zdjęcie https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=4&t=37401

Ok, od dziś każda fota z IR cut do ASI ZWO 585 MC, zazwyczaj pracuje z APO 61 GD Wiliam Optics, który jakiś czas stał na Giełdzie, ale jednak postanowiłem go sobie zatrzymać :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.