Skocz do zawartości

VdB141 / SH2-136 - czyli Mgławica Duch


Krzysiek Gaudy

Rekomendowane odpowiedzi

Noo Krzysztof, jestem pod wrażeniem! :thmbup: Ładnie skadrowałeś pokazując również to, co powyżej Ducha. Ze stosunkowo niewielką ilością luminancji wyszło bardzo dobrze - krótko mówiąc dobrze obrobiłeś. :)

 

1 godzinę temu, Krzysiek Gaudy napisał(a):

Całość jak się okazało finalnie przy wyciąganiu to jeden wielki IFN :)

 

Też miałem takie wrażenie, gdy obrabiałem swojego Ducha.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie orientacja zdjęcia psuje nieco zabawę z oglądania - chyba temu obiektowi nie leży ale nie dało się pewnie tego przewidzieć. Z innych rzeczy to wydaje mi się że trochę za mało materiału na takie wyciągniecie bo jednak pyły w procesie odszumiania się trochę skluszczyły, trochę zbyt wiele saturacji na obu ciemnych i jasnych partiach no i gwiazdki należało by nie tyle zmniejszać co deakcentować poprzez obniżenie jasności obwódek/halo.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orientacja zdjęcia - wszystkie "duchy" pokazane są w ten sposób, ale mnie też denerwuje pionowe zdjęcie, zaraz wrzucę w poziomie; tak jak obrabiałem z resztą. 


@Gość na chwilę nie ukrywam, że inspiracją do nie zmniejszania gwiazdek są Twoje zdjęcia :) Zwykle "cisnąłem", aby były jak najmniejsze, ale powoli się z tego wycofuję. Tutaj faktycznie nie kombinowałem też, minimalnie na krzywych przygaszone i tyle. 

@.zombi. GHS za bardzo suwakami przesadziłem i zrobił się trochę kisiel po odszumieniu. Dla mnie jeszcze w granicach akceptacji, ale tak - też to widzę teraz i zgadzam się; dzięki. Tyle że musiałbym się wrócić z L do podstaw i od początku obrabiać... lub zebrać więcej materiału. Pomyślę. Miniaturka spoko, ale po powiększeniu widać... 

Obwódki wokół gwiazdek - widzę to od początku, denerwują mnie, ale nie wiem co zrobić :( Masz jakiś patent jak te obwódki zmniejszyć? Mnie przychodzi do głowy zupełne obrabianie RGB + L pod gwiazdki tylko... jak w Pixie czy w PS to zmniejszyć, nie mam pomysłu/patentu. 


Dzięki za opinie i komentarze!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Krzysiek Gaudy napisał(a):

Masz jakiś patent jak te obwódki zmniejszyć?

 

Najprościej nawet na jpg:

- usuń gwiazdy

- gwiazdy potraktuj CurvesTransformation

image.png.70e87727ad86597ef002ddd4e9012213.png

 

- dodaj "+" gwiazdy do tła na powrót w pixelmath

 

Edytowane przez .zombi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie Wy widzicie obwódki na gwiazdach?

:)

Jeśli chodzi o to jakby delikatne halo, to jest akurat ładne:)

Wolę takie delikatne rozmycie na gwiazdach od tych ostrych i krzywych tarczek:)

Ja na przykład nie znoszę wyglądu gwiazd w Narrowband w moim teleskopie i właśnie taki efekt byłby u mnie pożądany.

No chyba że chodzi o coś innego.

Krzysiek, czy mógłbyś zdradzić w jaki sposób tworzysz taką poświatę na gwiazdach? Jakby gwoazdka była mgiełką? Przydałoby mi się taka wiedzia, w celu zamaskowania krzywizn na gwiazdach szczególnie w Ha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Robson_g napisał(a):
 
 

Gdzie Wy widzicie obwódki na gwiazdach?

:)

Jeśli chodzi o to jakby delikatne halo, to jest akurat ładne:)

Wolę takie delikatne rozmycie na gwiazdach od tych ostrych i krzywych tarczek:)

Ja na przykład nie znoszę wyglądu gwiazd w Narrowband w moim teleskopie i właśnie taki efekt byłby u mnie pożądany.

No chyba że chodzi o coś innego.

Krzysiek, czy mógłbyś zdradzić w jaki sposób tworzysz taką poświatę na gwiazdach? Jakby gwoazdka była mgiełką? Przydałoby mi się taka wiedzia, w celu zamaskowania krzywizn na gwiazdach szczególnie w Ha.


Ja się próbuję tej poświaty pozbyć :D Tutaj jest za duża. Wynika z tego, że obrabiałem RGB i L odrębnie. W L "wyciągnąłem" gwiazdki (najjaśniejsze partie zdjęcia) inaczej niż w RGB, stąd rozjazd. 
W wolnej chwili zrobię od podstaw RGB i L odrębnie typowo pod gwiazdki, zobaczę czy coś z tego rozsądnego wyjdzie. 

Co do kadru - dla mnie duch bardziej naturalnie wygląda tak, jak niżej. Ale być może wynika z tego, że tak się "napatrzyłem" na to zdjęcie, że już wygląda dla mnie normalnie :)


LRGB_poziomo.thumb.jpg.ae0f3b28f6c53567c2e1706f6ef8fea9.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Krzysiek Gaudy napisał(a):

dla mnie duch bardziej naturalnie wygląda tak

 

 faktycznie lepiej, wydaje się jak by nowy nieznany obiekt choć w tym przypadku widać ze należało kadr przesunąć w lewo 

Edytowane przez .zombi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, .zombi. napisał(a):
 
 

 

 faktycznie lepiej, wydaje się jak by nowy nieznany obiekt choć w tym przypadku widać ze należało kadr przesunąć w lewo 

Tak, zdecydowanie. Ale pojedyncza klatka "L" w zasadzie nic nie pokazywała :( Widać to dopiero teraz, po złożeniu, że pyły po lewej ciekawsze i całość powinna iść w lewo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Odświeżam swój stary wątek. 
Korzystając z ostatnich dni pogody "dopaliłem" 2h materiału "L" do tego zdjęcia. Ku mojemu (trochę jednak) zaskoczeniu, po złożeniu okazało się, że wybitnej różnicy "nie czuć". Widać trzeba dużo więcej, aby mieć znaczącą różnicę. 


Niemniej, złożyłem całość od nowa, uwzględniając uwagi @.zombi. (dzięki!). 

 

Czyli gwiazdki ostatecznie trochę jednak zmniejszyłem -tj. mają mniejsze halo (a przynajmniej tak mi się wydaje) + mniej odszumiania + trochę mniej "wyciągania", co w założeniu miało dać mniej "plasetliny". Sami oceńcie czy było warto marnować czas :D Od siebie trochę dodałem saturacji na pyłach. 

LRGB_new_L2.thumb.jpg.af44e33a1a5fbff2df464bd1eb3783c7.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.