Skocz do zawartości

Niecodzienne zdjęcie SNR G065.2+05.7


Behlur_Olderys

Rekomendowane odpowiedzi

Surowy stack halpha (po dbe):

day_1_dbe.tif

 

8 minut temu, .zombi. napisał(a):

A o co chodzi z tym continuum - możesz opowiedzieć ? I czy nie było by to samo gdybyś usunął gwiazdki i zrobił mocnego stretcha - może zdjęcie nie było by tak podziabane ?


Robię zdjęcie tego samego obszaru filtrem o paśmie leżącym tuż obok Halpha - tutaj był to filtr 645nm fwhm=17nm.
Materiał z tego filtra powinien zawierać gwiazdy prawie dokładnie te same (w sensie rozkładu jasności), co w Halpha, ale nie ma ani grama mgławicy.

Dlatego po odjęciu continuum od halpha zostaje prawie czysty sygnał mgławicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minutes ago, fornax said:

Ciekawa sprawa ,ta technika może pomóc odkryć słabe i nieznane mgławice planetarne  .:smokin:

I do tego celu, a zwłaszcza ich dobrego przedstawienia jest używana.

 

Robiłem eksperymenty używając sygnału z filtra R ale efekty były w zasadzie neutralne. Wynikało to na pewno w dużej mierze z ogniskowej 1000 mm oraz małego udziału sygnału gwiazd w materiale Ha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Herbert West napisał(a):

I do tego celu, a zwłaszcza ich dobrego przedstawienia jest używana.

 

Robiłem eksperymenty używając sygnału z filtra R ale efekty były w zasadzie neutralne. Wynikało to na pewno w dużej mierze z ogniskowej 1000 mm oraz małego udziału sygnału gwiazd w materiale Ha.

Jak to bywa z odkryciami wszystko zdarza się przez przypadek ale za to duży plus dla @Behlur_Olderys za nową technikę obrazowania słabych mgławic.:hiya:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Behlur_Olderys napisał(a):

Po stackowaniu odjąłem continuum od stacka Halpha i oto, co ukazało się moim oczom:

 

Ciekawy eksperyment, całkiem nieźle odfiltrowuje selektywnie Ha od pozostałości. Poniżej moja próba pokazania Twojego Ha.

 

SNR_G065.2_05.7.jpg.86b256216581d69e202ad4f8673d046b.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mały update:

Po dozbieraniu dodatkowych 120x300 Halpha i 30x300 continuum, plus drizzle x2, efekt jest taki:

 

result.jpg

 

Oczywiście z bliska nie ma co oglądać.

Niestety coś DBE mi dobrze nie zadziałał i są te czarne plamy... muszę się jeszcze trochę pobawić, wciąż się uczę jak to dobrze zrobić, ale na pewno istotne jest, żeby odejmowane obrazy były jak najbardziej "płaskie" więc bez gradientów, co nie jest też jakimś wielkim zaskoczeniem :)
 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super ciekawa sprawa, obiecujące wyniki. 

Do odejmowania obrazów może przydać się metoda której czasem używamy do fotometrii bardzo gęstych pól albo do odkrywania superowych ukrytych w blasku jądra galaktyki - Difference image analysis (DIA). 

W CAMK stworzono paczkę która umożliwia łatwe użycie tej metody http://users.camk.edu.pl/pych/DIAPL/diapl2.pdf, chociaż chyba są też już Pythonowe implementacje https://github.com/ryanoelkers/DIA

 

Zmienne jądro splotu powinno poradzić sobie z różnicami w różnych obszarach obrazów. 

 

Pzdr

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK jeszcze jedna wersja :) Być może finalna :)

Mam wrażenie, że idzie mi z tym odejmowaniem coraz lepiej...

Dodaję wersję z odwróconymi kolorami, może ktoś więcej tutaj zobaczy.

Jestem ciekaw, czy gdzieś można zobaczyć bardziej szczegółowe zdjęcie tego obiektu???

subtracted_final_str.jpg

 

subtracted_final_inv.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, dobrychemik napisał(a):

Bartek, na tym wczorajszym zdjęciu masz białe kropy z cieniem po lewej stronie od dołu - jest to ewidentny znak, że nieidealnie ustawiłeś fotki (przesunięcie x, y). Użyj StarAlignment w Pixie.

 

Robiłem wcześniej dopasowanie klatek w DSS ale to jakaś masakra. Teraz po prostu dość dokładnie staram się to robić manualnie w GIMPie. Jak prześlesz mi 250Eur to mogę użyć dowolnej funkcji z Pixa, jaką tylko sobie zażyczysz ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Behlur_Olderys napisał(a):

 

Robiłem wcześniej dopasowanie klatek w DSS ale to jakaś masakra. Teraz po prostu dość dokładnie staram się to robić manualnie w GIMPie. Jak prześlesz mi 250Eur to mogę użyć dowolnej funkcji z Pixa, jaką tylko sobie zażyczysz ;)

 

 

Kusząca propozycja. Daj mi czas do namysłu :)

 

P.S. Jakbyś czasem chciał, żeby Ci jakieś pliki przepuścić przez Pixa, to pisz.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
8 godzin temu, MaciejW napisał(a):

Zauważyliście, że jedna gwiazda jest znacznie jaśniejsza w Ha niż w continuum? 
Okazuje się, że jest to mgławica  BD+30-3639 https://spaceref.com/science-and-exploration/planetary-nebula-bd30-3639/

 

 

Właśnie sam się zastanawiałem - czemu nie zgasiło tej gwiazdy, myślałem, że to jakaś może bardzo czerwona gwiazda albo coś - a tu taka niespodzianka :)

 

Dzięki za wyszukanie! Kolejny dobry powód żeby robić to continuum :) A wg tego co widzę u kolegów większość softu do usuwania gwiazd usunęłaby też mgławicę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.