Skocz do zawartości

C/2023 H2 Lemmon najbliżej Ziemi


Jacek160

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, diver napisał(a):

Brawo! :thmbup: Mnie niebo niestety nie dało okazji. :mellow:

 

Nic straconego - najciekawsze dopiero przed nami ;). Dziś na umiarkowanie ciemnym niebie była bez trudu widoczna w lornetce 10x42, oceniłem jej jasność na 6,8mag.

W najbliższych dniach jeszcze troszkę pojaśnieje, maksimum osiągnie około 10 listopada, kiedy będzie najbliżej Ziemi. Będzie też wtedy najszybciej pędzić po niebie - na dobę będzie się przesuwać o prawie 11°.

  • Dziękuję 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pół godziny temu udało mi się dostrzec kometę, niestety tylko na krótkiej mini sesji z miasta z balkonu. Przez lornetę w pow 15x odnalazłem kometę od razu, jednak wyglądała mizernie. Za to w pow 40x była już dostrzegalna na wprost jako spora rozmyta kula - pomimo obserwacji z miasta, była zauważalnie większa niż Nishimura dwa miesiace temu. A dodatkowo z filtrami CLS byla wyraźniejsza i ciut większa.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Piotrek Guzik napisał(a):

A jakie miałeś niebo?

Na umiarkowanie ciemnym, wiejskim niebie jest znacznie większa i jaśniejsza. Wczoraj w lornetce 10x42 oceniłem jej jasność na 6.3 mag, a średnicę głowy na 16'.

Ogólnie to mi się trudno ocenia jasność komety, czasem brałem obraz rozogniskowany i nie bardzo mi to wychodziło 😶

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwowałem ją dzisiaj przez lornetkę 15x70 dość krótko i w niezbyt sprzyjających warunkach (światło od sąsiadów, nachodzące chmury). Widziałem ją patrząc na wprost jako delikatne pojaśnienie. Rzeczywiście jest szybka, podchodząc po kilku, może kilkunastu, minutach widać było przesunięcie względem gwiazd.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

P.S. wiem, że możliwe są takie zabiegi, czy ktoś z Was redukował już ślady satelitów na fotkach? praktycznie nie było o tej porze kadru bez przynajmniej jednej, a nawet samolot się złapał...

 

Siril sobie dobrze z tym radzi. Osobna sprawa, że stack z komety to trochę inaczej się robi. Tu np tutek:

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

C/2023 H2 Lemmon z wczorajszego wieczora.
Krótkie video pokazujące jaką drogę przebyła w czasie od 19:56 do 20:46.

Dobrze widoczna była też przez lornetkę 8x40 (pomimo słabego nieba).

 

Canon 6D, 75-300@300 F/8, ISO1600

80x30 sekund

 

 

 

Edytowane przez Andrzej Lach
  • Lubię 6
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z niezapowiedzianego okienka pogody, pół godziny temu obserwowałem kometę z balkonu z miasta przez lornetę 102mm. A szkoda, bo gdybym wiedział że przez godzinę utrzyma się bezchmurne niebo (i to całkiem przejrzyste) to wybrałbym sie pod ciemne niebo specjalnie na nią. W pow 15x, kometa była ledwo dostrzegalna, w 23x nieco lepiej, w 40x już była już nieźle widoczna jako rozmyta kula, czyli podobnie jak opisałem kilka dni temu. Filtry CLS poprawiały widoczność w każdym powiekszeniu, poprawa była widoczna na pierwszy rzut oczu, ale nie była tak duża jak w przypadku mgławic emisyjnych. W 40x z CLS była widoczna tylko głowa o średnicy calkowitej około 8 stopni, ale z zagęszczeniem centralnym około 5 stopni. Idealnie symetryczna kula, dość duża, co pozostawia niedosyt ciekawości jak by było pod lepszym niebem. 

 

Edit - niejasno się wyraziłem, podając średnice miałem na myśli widok w okularze, a tak się tego zwykle nie podaje.

Oznacza to że wg tej obserwacji rozmiary rzeczywiste komety wynosiły 12 minut łuku całkowitej średnicy, z zagęszczeniem centralnym około 7.5 minuty łuku.

 

Edytowane przez stratoglider
sprecyzowanie określeń
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.