Skocz do zawartości

Różne odległości wyciągu.


Antoni

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie do kolegów. Może mi ktoś odpowie.  Dlaczego mając odległość od korektora do sensora kamery 72,5 mm na jednej kamerze wyciąg ma 14 mm przy wyostrzonych gwiazdach a na innej ta sama odległość 72,5 mm pokazuje na wyciągu 7 mm przy wyostrzonych gwiazdach. O co tu chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Antoni napisał(a):

A jakie to ma znaczenie?

No tak raczej fundamentalne, przynajmniej dla tego problemu.

 

Jak mocujesz kamerę do wyciągu, to płaszczyzna bazowa jest gdzieś na obudowie tejże kamery, a matryca jest gdzieś tam w środku - i w przypadku różnych kamer odległość między płaszczyzną matrycy a płaszczyzną bazową może być różna, stąd konieczność wysunięcia wyciągu na różne odległości..

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tayson napisał(a):

Dla obu kamer masz inny zestaw złączek dający sumę 72.5 od korektora?

No i co z tego jaki by nie był zestaw złączek zawsze będzie 72,5 od korektora do matrycy a wyciąg ostrzenia jest w innym miejscu jak w jednej taki i w drugiej kamerze przy tym samym refraktorze. Cos tu nie kumam za bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

No tak raczej fundamentalne, przynajmniej dla tego problemu.

 

Jak mocujesz kamerę do wyciągu, to płaszczyzna bazowa jest gdzieś na obudowie tejże kamery, a matryca jest gdzieś tam w środku - i w przypadku różnych kamer odległość między płaszczyzną matrycy a płaszczyzną bazową może być różna, stąd konieczność wysunięcia wyciągu na różne odległości..

Ale odległość mierzę od korektora do matrycy a nie do płaszczyzny bazowej, co ma jedno z drugim?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewien co do tej odległości korektor-matryca? Jeśli korektor jest w tej samej odległości od matrycy, to płaszyzna ostrości jest w tym samym miejscu +/- niepewność pomiaru (wynikająca ze światłosiły, wycinka pasma, seeingu, tiltu, skali itd) dlatego to pewien przedział. Albo jest różnica w układzie optycznym, albo błąd odczytu wysunięcia wyciągu. W jakim teleskopie takie coś masz? Nie jest to przypadkiem jakiś katadioptryk z kiwką lustra?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, lkosz napisał(a):

Jesteś pewien co do tej odległości korektor-matryca? Jeśli korektor jest w tej samej odległości od matrycy, to płaszyzna ostrości jest w tym samym miejscu +/- niepewność pomiaru (wynikająca ze światłosiły, wycinka pasma, seeingu, tiltu, skali itd) dlatego to pewien przedział. Albo jest różnica w układzie optycznym, albo błąd odczytu wysunięcia wyciągu. W jakim teleskopie takie coś masz? Nie jest to przypadkiem jakiś katadioptryk z kiwką lustra?

Jestem pewien co do odległości bo używam sprzęt dostatecznie długo i bardzo dużo fotek zrobiłem. A wychodzi mi teraz takie dziwadło którego zrozumieć nie potrafię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Piotr4d napisał(a):

Jedyna różnica w wielkości matrycy.

 

Piotrek i Ty  mi poddałeś myśl ,że w obydwu przypadkach kamery QHY695A i ASI 294 mamy zachowane dystans do płaskości pola by gwiazdy były punktowe na całej powierzchni sensora ale wielkość ich jest różna więc punk ostrości wypada w różnym miejscy danej kamery. W przypadku QHY jest poza sensorem więc trzeba wyciąg wysuwać by otrzymać punktowe gwiazdy natomiast w przypadku ASI ten punkt ostrości wypada przed matrycą wiec musimy wyciąg chować by uzyskać ostrość gwiazd. Z tego wniosek ze płaskość pola nie równa się punktowi ostrzenia i wypada w różnych miejscach kamer o różnych wielkościach sensora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Antoni napisał(a):

Z tego wniosek ze płaskość pola nie równa się punktowi ostrzenia i wypada w różnych miejscach kamer o różnych wielkościach sensora.

ja jak zmieniam w teleskopie asi183 na 533 lub 462 ze złączką wyrównującą odległość matrycy, to ostrość w centrum jest +/- zachowana. Obstawiam, że masz różną odległość matryca-korektor w przypadku obu kamer (błędnie użyte złączki) albo źle odczytałeś wysunięcie wyciągu (szturchnięcie, przesunięcie, pomylenie kresek itp). Sugeruję powtórzyć obserwację.
O płaszczyźnie ostrości decyduje układ teleskop-korektor (+ewentualne filtry, w tym te ochronne w kamerze, ale to nie jest 7mm), wielkość matrycy nie ma znaczenia (dla ostrości w centrum).

Niestety nie odpisałeś na moje pytanie o teleskop - odchyłka może być wprowadzona w sposób mechaniczny i przy odpowiedniej światłosile dać efekt sporego przesunięcia punktu ostrości.

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakbyś miał 7mm różnicy pomiędzy ostrością w centrum a na rogach, to byś musiał nowy teleskop kupić. Tam są mikrony i to się przelicza 1:1

Punkt ostrości musi wypaść NA matrycy, inaczej plamka jest bardzo duża i brak kontrastu.

błędny trop

 

Jeśli flattener jest wkręcony w fokuser na sztywno i wymieniając kamery wymieniasz tylko zestaw złączek za flattenerem, to obstawiam pomyłkę odczytu jak zasugerował Ikosz.

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.