Skocz do zawartości
  • 0

Wybór pierwszego poważniejszego teleskopu...


akustyk

Pytanie

Cześć Wam

Od kilku dni wałkuję i przeczesuję różne fora oraz sklepy internetowe w poszukiwaniu pierwszego poważniejszego teleskopu. Teleskop ma służyć do obserwacji/astrofoto (40/60%). Ja i syn (18 lat) chcemy obserwować i fotografować głównie obiekty głębokiego nieba. Na planety czy księżyc pewnie też spojrzymy nie raz. Niestety warunki mamy wokół domu takie:

SQM    19.33 mag./arc sec2
Brightness    1.99 mcd/m2
Artif. bright.    1820 μcd/m2
Ratio    10.7
Bortle    class 6

 

Dopiero ok. 35 km od domu mamy takie:

SQM    20.56 mag./arc sec2
Brightness    0.647 mcd/m2
Artif. bright.    476 μcd/m2
Ratio    2.78
Bortle    class 4
Elevation    267 meters

 

Bardzo często w propozycjach pojawia się teleskop Newton 150/750 na montażu paralaktycznym eq 3-2. Wiem z czym się wiąże taki montaż. Do śledzenia oraz w przyszłości po dokupieniu silnika na 1 oś min. można już zacząć robić ciekawsze zdjęcia. Teraz do konkretów. Znalazłem takie reflektory:

1. https://skywatcher.pl/teleskop-sky-watcher-bkp-15075-eq3-2-z-wyciagiem-crayforda-150-750

2. https://www.astroshop.pl/teleskopy/omegon-teleskop-n-150-750-eq-4/p,22465#specifications

3. https://www.bresser.de/pl/Wed-ug-producenta/bresser/Teleskop-BRESSER-Space-Explorer-MC-150-750-z-monta-em-EQ-3.html?mtm_campaign=Doofinder&mtm_kwd=9621813&mtm_source=Polish&mtm_medium=OnSite&mtm_cid=Poland&mtm_group=SiteSearch

4. https://www.bresser.de/pl/bresser-bresser-3/Teleskopy/BRESSER-Messier-NT-150S-750-Hexafoc-Optical-Tube.html?mtm_campaign=Doofinder&mtm_kwd=4850750&mtm_source=Polish&mtm_medium=OnSite&mtm_cid=Poland&mtm_group=SiteSearch

do tego statyw EQ 3-2 https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1401&lunety=Monta paralaktyczny Sky Watcher EQ3 2 CG4 g owica przeciwwagi statyw aluminiowy (wiem, że kwota na granicy... ale może warto?)

5. https://www.bresser.de/pl/Wed-ug-producenta/bresser/Teslekop-BRESSER-Pollux-150-750-EQ3-z-filtrem-s-onecznym.html?mtm_campaign=Doofinder&mtm_kwd=4650750&mtm_source=Polish&mtm_medium=OnSite&mtm_cid=Poland&mtm_group=SiteSearch (brak lunetki do ustawiania statywu na gwiazdę polarną)

 

Budżet w którym chcę się zmieścić to 2 - 2,5 tys. zł. Zależy mi na sprzęcie który będzie stanowił najlepszą bazę do rozbudowy na przyszłość (dokupienie silnika/silników, dodatkowych okularów, filtrów). Czy ktoś może pomóc w wyborze?

 

Oczywiście jeśli macie sugestie to proszę bardzo, zawsze są mile widziane. Nie wiem czy przy takim niebie wokół domu gdzie jednak najczęściej będziemy coś próbowali oglądać cokolwiek zobaczymy. Czy ma sens się ładować od razu w lustro 150 mm? Czy 130 mm na początek nie było by wystarczające i lepiej dokupić 2 okulary. Proszę o porady. Dziękuję bardzo:)))))

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
7 godzin temu, pawel7318 napisał(a):

To moj pierwszy post tutaj wiec na poczatek chcialbym sie ladnie przywitac. Czesc wszystkim !

 

...a teraz pozwole sobie troszke w tym watku namieszac :)

Chodzi o Newtona SW 150/750 EQ3-2....

 

Dzięki za tak obszerny post na temat tego teleskopu. Jest to faktycznie totalnie inne zdanie niż większość tutaj osób udzielających się w tym wątku. Oczywiście, że każdy ma prawo mieć własne zdanie. Cieszę się, że jesteś zadowolony. Czym robiłeś zdjęcia? Jakie masz niebo "na co dzień" pod którym się rozkładasz z tym sprzętem?

Edytowane przez akustyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, Piotrek K. napisał(a):

Bardzo często (oczywiscie nie zawsze) pierwszy sprzęt to ten właśnie najlepszy. Później, jak się trochę sprzętów przez ręce i oczy przewinie, to przychodzi do głowy coś typu: "jak ja mogłem tego używać ?" ;)

No ciekawe... syn już się przygląda 12" hahha... Zobaczymy jak pierwszy raz rozłożymy pod niebem po zakupie tą 8". Jestem umówiony z człowiekiem który ma na miejscu 150/750 na eq3-2 więc będziemy mieli bezpośrednie porównanie. Na pewno napisze wrażenia po...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 hours ago, DarX86 said:

Nie uważasz, że trochę się to ze sobą gryzie?

 

O tyle nie o ile moja sytuacja sprzed paru lat przypomina ta @akustyk-a a sprzet, ktory okazal sie rozwiazaniem, to dyskutowany tez tu 150/750 eq3-2.

 

6 hours ago, DarX86 said:

Sprzęt którego nie miałeś okazji używać ma same wady, a ten który masz same zalety. [..]

 

To nie tak, ze ma same wady, tylko dokladnie jak napisales:

 

6 hours ago, DarX86 said:

Każdy jest inny, co dla jednego jest wadą, dla drugiego może być zaletą. 

 

i chodzilo mi o zestawienie tego tak aby przedstawic jakie ich cechy podyktowaly moj wybor. Doskonale rozumiem, ze dla kogos te argumenty moga nie byc istotne a liczyc sie beda inne cechy danego sprzetu.

 

 

18 minutes ago, akustyk said:

Czym robiłeś zdjęcia? Jakie masz niebo "na co dzień" pod którym się rozkładasz z tym sprzętem?

 

Aparat to Nikon D3300. Taki byl pod reka i tylko dlatego zrobilem ta serie zdjec, zeby sobie sprawdzic jak to w ogole wychodzi dla roznych obiektow.
Jakbys mial cos takiego podlaczac to fajnie, zeby mialo przekrecany ekran (tan moj nie ma).

 

Niebo mam takie, ze mieszkam na obrzezach Wieliczki w szeregowce - czyli bliskosc miasta a do tego latarnie, ktore swieca na mnie z otaczajacych mnie pagorkow. Do dyspozycji mam mini ogrodek, z ktorego widok na niebo z jednej strony blokuje moj dom (w tym na gwiazde polarna) a z przeciwnej dom sasiada (ten na dodatek ostatnio przycial tuje i teraz lapie mnie jego halogen z czujka ruchu 😐 ). Szczesliwie czesto jezdzimy na wies i ten teleskop spokojnie sie z nami zabiera (jedna torba na tube + statyw plus dwie skrzynki na cala reszte).

 

To czego wczesniej nie wiedzialem o obserwacjach nieba to, ze tyle przeciwnosci czlowieka w tym hobby spotyka:

- za jasno (otoczenie, ksiezyc i lato)

- za zimno

- rosa

- wyksztalcajace sie z czystego nieba chmury

 

Trzeba do tego jeszcze zgrac swoj rytm zycia i czas kiedy jest lekko, milo i przyjemnie jest mocno agraniczony. Za to jednak jak sie uda taka czysta noc... a po niej jest jeszcze niedziela.... :D

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
30 minutes ago, akustyk said:

Jestem umówiony z człowiekiem który ma na miejscu 150/750 na eq3-2 więc będziemy mieli bezpośrednie porównanie. Na pewno napisze wrażenia po...

 

oO bardzo jestem ciekaw. Zwroc uwage przy tych obserwacjach na uzywane okulary. Ja mam do dyspozycji Baader Hyperion 13mm i Zoom Mark IV. Z kitowych uzywalny jest tylko 25mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 minut temu, pawel7318 napisał(a):

 

oO bardzo jestem ciekaw. Zwroc uwage przy tych obserwacjach na uzywane okulary. Ja mam do dyspozycji Baader Hyperion 13mm i Zoom Mark IV. Z kitowych uzywalny jest tylko 25mm.

Jasne, ale nie wiem jakie będę miał w tym 150/750. Najwyżej będę przekręcał okular. Ja na razie nie kupuje żadnych ponieważ nie wiem jakie będą mi pasować. Pojadę na jakieś spotkanie to wtedy będę mógł powiedzieć coś więcej. To jest problem m.in. mojej wady wzroku i noszenia okularów. Dzisiaj są promki w deltaoptical... ale nie będę się wygłupiał bo kupię zły. Kitowa 30mm jest podobno w miarę ok w GSO.

Edytowane przez akustyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wymagania długiego ER mogą rozwiązać Vixeny SLV, na giełdzie po 350-400zł. U mnie sprawdzają się w jasnym achromacie. Najlepiej wziąć stamtąd, popatrzeć i ew. odsprzedać. Następne można brać nowe w promocji po 500zł. Zakupy, które nie wymagają pośpiechu dobrze jest zostawiać na czarny piątek. Delta ma promocje na całość 15%, Bresser sprzedaje niektóre graty za pół ceny...

Edytowane przez dj_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W związku z tym, że mój wybór czyli GSO 8" w zestawie startowym ma 2 okulary 9 i 30 mm czy rozsądne było by kupić ten jako coś pomiędzy na start:
https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2019&lunety=Okular GSO SV 15 mm 1 25 SuperView 70 stopni
Czy to nie ma sensu?

Edytowane przez akustyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, akustyk napisał(a):

W związku z tym, że mój wybór czyli GSO 8" w zestawie startowym ma 2 okulary 9 i 30 mm czy rozsądne było by kupić ten jako coś pomiędzy na start:
https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2019&lunety=Okular GSO SV 15 mm 1 25 SuperView 70 stopni
Czy to nie ma sensu?

Erfle to raczej do Maków/SCT się używa - czyli teleskopów o małej światłosile. Newton może obnażyć jego braki optyczne, dwa LER tylko 13mm... Zacznij od obserwacji tymi dołączonymi z teleskopem a potem będziesz wiedział czy iść w szersze pole, większe powiększenie czy np zooma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
21 minut temu, akustyk napisał(a):

Dzięki:) Mam pytanie o kolimator. Ktoś testował z amazona któryś i może doradzić który ok a który nie?

Kolimator kup na giełdzie. Wystarczy zwykły najtańszy laserowy (najpopularniejszy jest GSO). Kupno na giełdzie będzie miało to do siebie, że będzie duża szansa, że kolimator będzie skolimowany. Tak, kolimator laserowy też trzeba kolimować :)

 

Spora grupa osób używa też kolimatorów optycznych. Mozna sobie nawet taki samemu zrobić z pudełka po kliszy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 minut temu, micropoint napisał(a):

Kolimator kup na giełdzie. Wystarczy zwykły najtańszy laserowy (najpopularniejszy jest GSO). Kupno na giełdzie będzie miało to do siebie, że będzie duża szansa, że kolimator będzie skolimowany. Tak, kolimator laserowy też trzeba kolimować :)

 

Spora grupa osób używa też kolimatorów optycznych. Mozna sobie nawet taki samemu zrobić z pudełka po kliszy. 

Tak wiem, że laserowy trzeba kolimować żeby nie zataczał kółeczka. Ten drugi o którym mówisz jest w poradniku wg Halamy. Też czytałem. Takie pudełka to już rzadkość, ale jest tam wersja z nakrętką od soku:) heh. Za 9 zł można kupić taki dekielek w teleskopy.pl

Edytowane przez akustyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
22 minuty temu, pawel7318 napisał(a):

oO czyli zakup juz dokonany - gratuluje pierwszego teleskopu :)
a wyszlo cos z tej sesji rozpoznawczej ? Na obecne warunki to chyba wiekszosc oglada niebo ale w prognozach pogody...

Zamówiony na razie… dzisiaj przyszły kątowe szukacze więc jest szansa, że w czwartek wszystko dojedzie do mnie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Czy ktoś ma namiary na zabezpieczenie przeciwkurzowe jak to:

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=5778&lunety=Os ona przeciwkurzowa tubusu rednicy od 270 do 360 mm Geoptik 30A116

ale w normalnej cenie?:)

 

Teleskop będzie przechowywany w pokoju pionowo i chciałbym go estetycznie zabezpieczyć. Mam tutaj na myśli LG aby kurz nie osiadał na nim. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.