Skocz do zawartości
  • 0

Poszukuję kompaktowej, podróżniczej lornetki do obserwacji przyrody


dw0j

Pytanie

Dzień dobry,

 

Szukam od pewnego czasu solidnej, kompaktowej lornetki, która będzie mi towarzyszyła w podróżach (w związku z tym waga najlepiej <500g). Chciałabym obserwować przyrodę (głównie ssaki/ptaki, jeśli to ma jakieś znaczenie), ale przyznam szczerze, że wybór jest tak duży, że w pewnym momencie zaczęłam się gubić, która lornetka najlepiej odpowiadałaby moim potrzebom. 

 

Budżet najlepiej do 600-700 PLN, chociaż jeśli będzie coś wyjątkowego, to jestem w stanie nieco dołożyć. Jeśli ktoś ma sprzęt z drugiej ręki, to bardzo chętnie zerknę okiem (chociaż jestem ograniczona czasowo do przyszłego poniedziałku, jeśli chodzi o ew. wysyłkę).

Miałam na oku:

  • Delta Optical 10x32 ONE 
  • Vortex RAPTOR™ 8.5X32
  • Vortex VANQUISH® 8X26
  • Levenhuk Vegas ED 8x32

 

Będę niezmiernie wdzięczna za pomoc pasjonatów i znawców :).

 

Miłego dnia,

Dominika 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Mogę rozważać odstąpienie mojej lornetki Opticron Adventurer T WP 8x32mm , 450 zl z wysylką do paczkomatu.

Lornetka nowa, dostałem w jesieni, jest komplet jak ze sklepu, paragon, gwarancja dwuletnia. Sprawdzilem ją i pod kątem optycznym i mechanicznym jest sprawna w 100%. Nie używam jednak bo mam już w tych parametrach Nikona EII.

Lornetka bardzo przyzwoita, a biorąc pod uwagę cenę nawet bardzo dobra. Ten Opticron to lornetka z pryzmatami w klasycznym układzie porro. Taki układ powoduje ze lornetka może przegrać kompaktowością z dachowkami, ale optycznie je pokona zwłaszcza w przedziale cenowym do 1000 zł.

Jak by co to zapraszam na pw. 

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 godzin temu, dw0j napisał(a):

Miałam na oku:

 

Polecam raczej max powiększenie 7x. Przy obserwacji z ręki i tak już obraz nie jest idealnie stabilny.

Średnica obiektywu 30mm może spokojnie być - przy dziennych obserwacjach nie widzę żadnej różnicy między

7x30 a 7x50 tej samej firmy, za to ta pierwsza jest sporo mniejsza i lżejsza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, Miesilmannimea napisał(a):

 

Polecam raczej max powiększenie 7x. Przy obserwacji z ręki i tak już obraz nie jest idealnie stabilny.

Średnica obiektywu 30mm może spokojnie być - przy dziennych obserwacjach nie widzę żadnej różnicy między

7x30 a 7x50 tej samej firmy, za to ta pierwsza jest sporo mniejsza i lżejsza...

Zgoda co do powiększenia, tylko teraz znajdź lornetkę o parametrach 7x30 dostępną w ofercie i wymienionym budżecie.

Najbliżej będzie popularny parametr 8x32  w dachowej konstrukcji - kompaktowość i  nieduża waga.
 @dw0j jeśli masz możliwość to  potestuj lornetki w stacjonarnym sklepie. Coś co będzie dla kogoś z nas dobre niekoniecznie będzie odpowiadało Tobie.

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@dw0j w tym budżecie raczej jakiaś porropryzmatyczna - choćby wspomniany Opticron Adventurer  8x32.

Opticron Adventurer T WP 8x32 Edredon - sklep internetowy dla ptasiarzy

Na lornetki dachowopryzmatyczne poniżej 1500-2000PLN raczej bym się nie decydował. O tym Levenhuku Vegas ED za bardzo nic nie wiadomo - jak się ktoś nie z na to będzie trudno ocenić.

Jeśli chodzi o te Vortexy - to w tym zakresie cenowym Vortex "dupy nie urywa". Szedłbym raczej w jakieś chińskie marki typu Opticron czy Levenhuk.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
29 minutes ago, Lukacz said:

Zgoda co do powiększenia, tylko teraz znajdź lornetkę o parametrach 7x30 dostępną w ofercie i wymienionym budżecie.

Najbliżej będzie popularny parametr 8x32  w dachowej konstrukcji - kompaktowość i  nieduża waga.
 @dw0j jeśli masz możliwość to  potestuj lornetki w stacjonarnym sklepie. Coś co będzie dla kogoś z nas dobre niekoniecznie będzie odpowiadało Tobie.

 

Właśnie niekoniecznie mam taką możliwość, muszę coś znaleźć na gorąco :). Czy myślisz, że któraś z lornetek, którą wskazałam, miałaby sens? Czy poszukać innych, o wskazanych parametrach? Czy masz do zarekomendowania jakiś produkt?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja ostatnio kupiłem Kowa 6.5x32 bd.

Jest idealna, lekka, duże pole, ostry obraz doskonałe wykonanie. 

Gdyby tylko nie cena ok 1500zł.... Ale liczę na to, że inwestycja na pokolenia. Dzieci nie są w stanie jej zniszczyć, najwyżej pobrudzić. Ogólnie polecam. 

W tej kategorii (lekkie i niskie powiększenia) nie za bardzo jest w czym wybierać szczerze mówiąc.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Proponowałbym od GKG ten Optricon 8x32, bo wciąż w miarę lekki 540g tani i dobry i ma duże pole widzenia (to także ważne)

Opcja super, ale drożej: za 900 zł bardzo fajny i lekki 450 g Vortex Diamondback HD 8x32- tak, wiem,ze dużo ale to lornetka już na lata i łatwo będzie ją sprzedać.

 

Jest jeszcze mało znana lornetka, taki czarny koń, Acuter 8x32 za 339 zł

Podobno dobra optycznie, są opinie na necie, a za tą cenę rewelka, ale ma jedną wadę: ciężka 690 g. Już będzie ją czuć na szyi przy długim spacerze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 godzin temu, mstaniek napisał(a):

Ja z przyjemnością korzystam od 3-4 lat z Delta Optical -Forest II 10x42 lub 8x42 i... sprawia mi przyjemność 🙂

Wrzucam, do rozważenia

Też mam foresta II 8x42 i naparwde świetna lornetka w tej cenie. Na alle... udalo mi się nową kupić za 599zł.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 19.02.2024 o 19:27, bartolini napisał(a):

@dw0j w tym budżecie raczej jakiaś porropryzmatyczna - choćby wspomniany Opticron Adventurer  8x32.

Opticron Adventurer T WP 8x32 Edredon - sklep internetowy dla ptasiarzy

Na lornetki dachowopryzmatyczne poniżej 1500-2000PLN raczej bym się nie decydował. O tym Levenhuku Vegas ED za bardzo nic nie wiadomo - jak się ktoś nie z na to będzie trudno ocenić.

Jeśli chodzi o te Vortexy - to w tym zakresie cenowym Vortex "dupy nie urywa". Szedłbym raczej w jakieś chińskie marki typu Opticron czy Levenhuk.  

Ja od kilku lat użytkuje Vortex Raptor 8.5x32, który wyszedł wg mnie porównywalnie jakościowo do Kova YF 8x30 (porównywałem bezpośrednio w teleskopy.pl w Krakowie jeszcze w pierwszej wersji). Jest to moja główna, budżetowa mała i lekka lornetka 490g, która często zabieram ze soba w góry, na całodzienne wycieczki. Oczywiście mogę polecić tylko ten model, bo wersję z powiększeniem 6x i 10x są zdecydowanie gorszej jakości, optycznej jakości.

 

 

Edytowane przez Vader
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
14 hours ago, mstaniek said:

Ja z przyjemnością korzystam od 3-4 lat z Delta Optical -Forest II 10x42 lub 8x42 i... sprawia mi przyjemność 🙂

Wrzucam, do rozważenia

 

7 hours ago, Szychor said:

Też mam foresta II 8x42 i naparwde świetna lornetka w tej cenie. Na alle... udalo mi się nową kupić za 599zł.


A jak z wagą? Szukam jednak czegoś bardzo kompaktowego, żeby nie zabierało dużo kg. Przyznam, że dosyć kusząca alternatywa.

 

14 hours ago, Behlur_Olderys said:

Ja ostatnio kupiłem Kowa 6.5x32 bd.

Jest idealna, lekka, duże pole, ostry obraz doskonałe wykonanie. 

Gdyby tylko nie cena ok 1500zł.... Ale liczę na to, że inwestycja na pokolenia. Dzieci nie są w stanie jej zniszczyć, najwyżej pobrudzić. Ogólnie polecam. 

W tej kategorii (lekkie i niskie powiększenia) nie za bardzo jest w czym wybierać szczerze mówiąc.


A jak sprawdziłaby się np. Kowa 8/10x25 SV II? Zachęca mnie kompaktowy rozmiar, cena i sama firma.


Dodam jeszcze, że przez przypadek wpadłam na lornetkę STEINER lornetka Safari UltraSharp - czy to pozycja warta uwagi? Zbiera całkiem dobre recenzje, przynajmniej na Amazonie :). 

Edytowane przez dw0j
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 minut temu, dw0j napisał(a):

A jak z wagą? Szukam jednak czegoś bardzo kompaktowego, żeby nie zabierało dużo kg. Przyznam, że dosyć kusząca alternatywa

 

A czego konkretnie dotyczy pytanie? 

Bo jeśli wagi lornetki, to jest to dostępna wiedza:

https://deltaoptical.pl/lornetka-delta-optical-forest-ii-10x42

 

712 g

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
30 minutes ago, mstaniek said:

 

A czego konkretnie dotyczy pytanie? 

Bo jeśli wagi lornetki, to jest to dostępna wiedza:

https://deltaoptical.pl/lornetka-delta-optical-forest-ii-10x42

 

712 g

Ach wagę to znam, ale zastanawiam się, jak w praktyce to wygląda - w ruchu, podczas całodniowego chodzenia, itd. Nie jest za ciężka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 19.02.2024 o 19:28, dw0j napisał(a):

 

Właśnie niekoniecznie mam taką możliwość, muszę coś znaleźć na gorąco :). Czy myślisz, że któraś z lornetek, którą wskazałam, miałaby sens? Czy poszukać innych, o wskazanych parametrach? Czy masz do zarekomendowania jakiś produkt?  

W tym budżecie większość "dachówek" będzie do siebie bardzo podobna (poza wyglądem).
Z tych które wskazałaś to  chyba Levenhuk, jednak ja poszukałbym czegoś innego, a na to raczej potrzeba więcej czasu.
Z chęcią poleciłbym Geco 8x 32, niestety daaawno wyprzedane. 

P.S.

Taka może być ciekawym wyborem w tym budżecie i wymogach, ale trzeba by poszukac opinii :)

link do strony "producenta" Hawke | Vantage 8x32 Binocular (hawkeoptics.com)

 

 

Edytowane przez Lukacz
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 godzin temu, dw0j napisał(a):

A jak sprawdziłaby się np. Kowa 8/10x25 SV II?

Ja bym nie kupował 25mm lornetki, nie wiem, jakoś za mało dla mnie.

Z kolei chciałem 6-7x powiększenie maks, ale to dla dzieci, żeby nie miały problemów. Sobie kupiłbym pewnie 8x42.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Uwagi techniczne, dla kogoś kto chce z nią długo chodzić w terenie: 

- 700g już czuć na szyi i to jest max, jaki polecam. Miałem 830g i to było za dużo, miałem jakiś czas 710g i już było znośniej, ale wciąż ciężkawo, a teraz 490g i jest bosko. Dobrze mieć lornetkę zawieszoną w miarę blisko szyi, aby nie bujała się na boki.

- 10x powiększenie kusi, ale przy zmęczeniu ręce będą drżały i obraz latał irytująco. W dodatku w ciasnym lesie trudniej znaleźć zwierze. Z kolei z dalekich dystansów obraz psuje i tak falowanie powietrza. Podsumowując 10x jest dla koneserów, którzy wiedzą czego chcą do konkretnych celów.

Dlatego polecam 8x idealny kompromis.

- i pole widzenia, to też ważne: na lornetkach 8x30 czy 8x32 łatwo o duże pole i dobrą jakość. 7,5-8,1 stopnia widzenia to norma. 8x25 już bym unikał, ta Kowa 8x25 tylko 6,2 stopnia. To specyficzne lornetki, takie do kieszeni, aby tylko jakaś była zawsze przy sobie bez większych wymagań od obrazu.

8x42 są fajne, ale już ważą swoje. Do podróży nie polecam.

 

 

Tutaj jest szeroki opis i porownania tej lornetki Acuter 8x32 za 339 zł. Masa z zatyczkami 690 g. Wciaż dużo.

Wstawiam opis, bo może komuś się przyda.

Cytat: 

Pod względem ostrości i kontrastu dorównuje Nikonowi Monarchowi 7 8x30 czy Vortexowi 8x32.

Edytowane przez barti1972
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 hours ago, barti1972 said:

Uwagi techniczne, dla kogoś kto chce z nią długo chodzić w terenie: 

- 700g już czuć na szyi i to jest max, jaki polecam. Miałem 830g i to było za dużo, miałem jakiś czas 710g i już było znośniej, ale wciąż ciężkawo, a teraz 490g i jest bosko. Dobrze mieć lornetkę zawieszoną w miarę blisko szyi, aby nie bujała się na boki.

- 10x powiększenie kusi, ale przy zmęczeniu ręce będą drżały i obraz latał irytująco. W dodatku w ciasnym lesie trudniej znaleźć zwierze. Z kolei z dalekich dystansów obraz psuje i tak falowanie powietrza. Podsumowując 10x jest dla koneserów, którzy wiedzą czego chcą do konkretnych celów.

Dlatego polecam 8x idealny kompromis.

- i pole widzenia, to też ważne: na lornetkach 8x30 czy 8x32 łatwo o duże pole i dobrą jakość. 7,5-8,1 stopnia widzenia to norma. 8x25 już bym unikał, ta Kowa 8x25 tylko 6,2 stopnia. To specyficzne lornetki, takie do kieszeni, aby tylko jakaś była zawsze przy sobie bez większych wymagań od obrazu.

8x42 są fajne, ale już ważą swoje. Do podróży nie polecam.

 

 

Tutaj jest szeroki opis i porownania tej lornetki Acuter 8x32 za 339 zł. Masa z zatyczkami 690 g. Wciaż dużo.

Wstawiam opis, bo może komuś się przyda.

Cytat: 

Pod względem ostrości i kontrastu dorównuje Nikonowi Monarchowi 7 8x30 czy Vortexowi 8x32.

 

Bardzo dziękuję za pomoc - postanowiłam, że dam jej szansę na przyszłym wyjeździe ;).

Dziękuję wszystkim za cenne rady! Do wątku na pewno będę wracać.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 20.02.2024 o 15:23, Szychor napisał(a):

Też mam foresta II 8x42 i naparwde świetna lornetka w tej cenie. Na alle... udalo mi się nową kupić za 599zł.

Sprawdzałem tydzień temu w sklepie lornetkę forest II 10x42. Do niczego się to nie nadaje. Komfort patrzenia fatalny. Jak ruszysz okiem to obraz znika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 19.02.2024 o 18:58, Lukacz napisał(a):

Zgoda co do powiększenia, tylko teraz znajdź lornetkę o parametrach 7x30 dostępną w ofercie i wymienionym budżecie.

NIe ma ani jednej rozsądnej na rynku, niezależnie od budżetu.....

Powiększenie 7x - jako bardzo potrzebne i użyteczne - traktowane jest przez producentów po macoszemu.

 

A w temacie:

- tylko nieco droższa od budżetu jest Nikon Prostaff P7 8x30, badzo dobra w swojej klasie

- dużo tańszy i zaskakująco dobry jest Omegon Tarlon HD 8x34

- Vortex Raptor byłby kolejną propocyzją godną rozważenia

 

Albo - zupełnie do kieszeni - używana Leica Trinovid 8x20BCA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Niestety w tych małych lornetkach dachowych, wychodzą wszystkie problemy techniczne. Właściwie powinny być droższe od większych lornetek tej samej klasy. Ostatnio miałem okazję popatrzeć przez Zeissa Victory Pocket 8x25 i zrobił na mnie wrażenie - ale to ~3500PLN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, bartolini napisał(a):

Niestety w tych małych lornetkach dachowych, wychodzą wszystkie problemy techniczne. Właściwie powinny być droższe od większych lornetek tej samej klasy. Ostatnio miałem okazję popatrzeć przez Zeissa Victory Pocket 8x25 i zrobił na mnie wrażenie - ale to ~3500PLN

ZEISS Victory 8x25 i Swarovski 8x25 CL Pocket to klasa sama dla siebie. To bardzo drogie lornetki, kupowane w zasadzie dożywotnio (więc roczny koszt posiadania i użytkowania takiej lornetki staje się po latach zaskakująco niski....) 

Swarovskiego zawsze biorę w góry.

IMG_7667 (1).JPG

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
17 godzin temu, kaszalot36 napisał(a):

Sprawdzałem tydzień temu w sklepie lornetkę forest II 10x42. Do niczego się to nie nadaje. Komfort patrzenia fatalny. Jak ruszysz okiem to obraz znika.

To świadczy tylko o Twoich problemach z regulacją rozstawu okularów lub/i niewłaściwym ustawieniu muszli ocznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.