Skocz do zawartości

M42 SHO-RGB w 34 minuty i 40 sekund, bez stackowania :-)


Rekomendowane odpowiedzi

7 minutes ago, MaPa said:

Do mnie takie sesje przemwiają ;)

Nie ukrywam, że pomyślałem o Tobie gdy to fotografowałem ;-)

Edytowane przez Herbert West
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No popatrz, a mnie złoto i szmaragdy przychodziły do głowy :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, warpal said:

W sumie taki bardziej na 1 kwietnia ;) 

Mam nadzieję, że do 1 kwietnia pogoda już będzie i takich żartów nie będę musiał robić ;-)

 

Aczkolwiek wyciskanie tych kilku subów było niezłą zabawą i ćwiczeniem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to, że wyszło cokolwiek to i tak powód do zadowolenia. Z drugiej strony, to BARDZO jasny obiekt.

 

not-great-not-terrible-chernobyl-meme.jp

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minutes ago, MarcinSn said:

Co do uwag... brakuje mi opisu obiektu - co to jest konkretnie za mgławica, jak daleko od Słońca i gdzie na niebie można ją znaleźć? ;) 

Jasne, wybacz lenistwo. Już się poprawiam.

 

Lokalizacja:

 

image.png.cea964f9a9133b622d9739a6152e97be.png

 

Odległość od Słońca

 

Niestety pomiar odległości jest niemożliwy, gdyż ponieważ jak ta mgławica jest na niebie to Ziemia zasłania Słońce. Nie da rady.

 

Informacje o obiekcie

 

Niestety niewiele jest dostępnych. To co wyguglowałem na arXiv, w Nature, etc. to informacja, że mgławica ta została nazwana na cześć jednej z odmian kapusty, która nazywa się właśnie "Orion".

Tutaj artykuł na Researchgate: Local cabbage (Brassica oleracea var. capitata L.) populations from Serbian Province of Vojvodina

A tutaj, dla mniej zainteresowanych, krótkie info o tej odmianie: https://davesgarden.com/guides/pf/go/116190

 

Jednak tutaj uprzedził mnie @dobrychemik, który słusznie zauważył tą zależność- kolor tej mgławicy faktycznie przypomina mocno dojrzałą kapustę - zapewne stąd się wzięła nazwa.

 

  • Lubię 2
  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, polaris said:

Przepalony środek. 

Ano właśnie nie :-) Celowo bardzo jasny, bo ten obiekt potrzebuje dynamiki. Ale K<1.

Edytowane przez Herbert West
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Herbert West napisał(a):

A no właśnie nie :-) Celowo bardzo jasny, bo ten obiekt potrzebuje dynamiki. Ale K<1.

zgadzam się. M42 jest najczęściej masakrowanym obiektem, poprzez totalne spłaszczenie dynamiki skutkującym osiągnięciem mgławicowego pastelowego kleksa.

Edytowane przez Morth
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minutes ago, Morth said:

zgadzam się. M42 jest najczęściej maskrowanym obiektem, poprzez totalne spłaszczenie dynamika skutkującym osiągnięciem mgławicowego pastelowego kleksa.

 

Dokładnie. Bardzo dobrze, jeżeli widać detale trapezu i jeszcze lepiej, gdy widać otaczające mgławicę ciemne obłoczki. To jest kompletnie niewykonalne na jednym zdjęciu bez pewnego spłaszczenia go HDRem, ale gdy okolica Trapezu ma porównywalną jasność do dalszych rejonów mgławicy to zdjęcie wygląda bardzo źle. Dlatego, mimo wyjścia od materiału po mocnym HDR, który miał wszystkie detale, lecz był płaski, rozjaśniłem w PS serce mgławicy. Tak, żeby obecne tam detale prawie ginęły w blasku- prawie.

 

Tutaj jedna klatka 10 minut, gdzie faktycznie środek jest przepalony- ale wygląda "naturalnie". Ze względów estetycznych bardziej mi się podoba naturalnie przepalony środek, muszę przyznać, ale jest to jednak błąd techniczny i utrata informacji.

 

m42-jednoklatkowiec.thumb.png.c84bdb6e608a432eab957654fa9b98a2.png

Edytowane przez Herbert West
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.