Skocz do zawartości

Kson refraktor 102/1200 (HQK3L/ZF1 i FPL51/Lantan)


JSC

Rekomendowane odpowiedzi

F1200102-AS-OTA-Vixen-2.webp.cb0c603d3bb00e314a260c97d29bf05b.webp

 

https://www.astrodog.com.au/product/kson-olympus-hc102-1200mm-f-12-achro/

 

Nie widziałem wczesniej....

 

Ktos cos moze czytał o nim? Jakies testy, recenzje, opinie?

Wyglada nawet ładnie. Troche drogo.  Niestety F/12... ja nie wiem co za przygłup takie cos wypuszcza na rynek i marnuje kasę.

F/15 poszedlby im jak woda, a to bedzie zalegac na pólkach.  Widze na zagranicznych forach jakie sa oczekiwania. Sam bym kupil...

Pamietam jak Bresser sie tlumaczyl ze swojego 4" achro f/13.2, ze dłuższy niby na palete by nie wszedl, czy cos w tym stylu i drozszy transport by byl - moze tu o to samo chodzi? Ale przeciez mogliby dac taka sama odkrecana przedłuzke tuby jak np. w TSie 102/1122.

No mam nadzieje, ze jednak w końcu sie kiedys doczekam 4- calowego przynajmniej f/15...

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)

Nooo... EDek f/11 TSa jest tanszy :D

 

BTW

Ciekawy opis -  "f/15 razem z odrośnikiem*".... nie... nie pomoze im ten fortelik w sprzedazy, bo f/15 kupuja raczej dośc obeznani w optyce refraktorów.

 

*Sory ...  "f/15 z przysłona).

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)

Wrzuce opis może jeszcze, jest dość tresciwy. Wynika z niego, ze to jednak niezupelnie klasyczny achro, bo ma inne szkło HQK3L/ZF1 (zamiast BK7/F2)

Opis

Kson Olympus AS102 konfiguracja 102 mm (4 cale) f/12 z kilkoma poważnymi sztuczkami, niezwykłymi funkcjami i dodatkami w zanadrzu.

Olympus został zaprojektowany z myślą o czystej przyjemności wizualnego oglądania planet, Księżyca, gwiazd podwójnych i DSO. Ten niezwykły achromat jest jednym z współczesnych achromatów o najdłuższej ogniskowej obecnie produkowanych, przeznaczonym do zbliżeń i osobistych obserwacji. Łączy w sobie nowoczesną konstrukcję optyczną z tradycyjną, wysokiej jakości inżynierią.

Jak zwykle przeprowadziliśmy szeroko zakrojone konsultacje z naszymi klientami, aby opracować pożądane specyfikacje i niezwykły zestaw funkcji, których nie znajdziesz gdzie indziej.

Dane techniczne:

  • Obiektyw o średnicy 102mm, ogniskowa 1200mm, f/12
  • Soczewka główna została ręcznie wykonana przez firmę Kson i charakteryzuje się doskonałą korekcją sferyczną i gładkimi powierzchniami.
  • W pełni powlekane wielowarstwowo z przyciemnianymi krawędziami soczewek. Każde ogniwo obiektywu jest fabrycznie sprawdzane pod kątem kolimacji i testowane metodą sztucznej gwiazdy w celu zapewnienia jakości.
  • Specjalna konfiguracja szkła HQK3L/ZF1 zapewniająca doskonałą obsługę astygmatyzmu i niezwykły kontrast
  • Tubus teleskopu wyposażony jest w przegrody śledzone promieniami, które eliminują światło rozproszone, a także ma wewnętrzne powierzchnie pomalowane na czarny mat, co zapewnia doskonały kontrast.
  • Konstrukcja Kson „Built for Life” – bez plastikowych elementów. Możliwość serwisowania przez użytkownika ogniwa kolimacyjnego sprawia, że jest to instrument na całe życie, bez konieczności zwracania go do fabryki, jeśli kiedykolwiek wypadnie z kolimacji.
  • Dodatkowe 2-calowe przedłużenie rury pociągowej pozwala na użycie lunety w szerokiej gamie konfiguracji optycznych i okularów oraz pozwala na użycie binokularów o drodze światła 110-140 mm bez korektora optycznego, co pozwala cieszyć się znacznie szerszym natywnym widokiem.
  • Solidny, dwubiegowy wyciąg okularowy CG typu Crayford 2″ z pierścieniem dociskowym i unikalnym systemem śrub Tri Lock firmy Kson – współpracuje z okularami 2″, lustrzankami cyfrowymi i akcesoriami 2″
  • Wyjątkowo długa, w pełni wysuwana osłona od rosy o długości 330 mm (również pomalowana wewnątrz na matowy czarny kolor) umożliwiająca łatwą mobilność i transport oraz zapewniająca ochronę przed rosą
  • Metalowy uchwyt szybkiego uwalniania na lunecie
  • Refraktor jest dostarczany z pierścieniami rube firmy Kson i wyjątkowo długim drążkiem w kształcie jaskółczego ogona o długości 300 mm, co zapewnia dodatkową stabilność na uchwycie
  • Graniczna wielkość 12,74
  • Kolor: perłowo-biały, czerwone pierścienie

Obejmuje:

  • Nasadka apertury 80 mm przekształca lunetę w instrument o przysłonie f/15, zapewniając niemal całkowicie pozbawione kolorów wrażenia
  • W zestawie poręczna nylonowa torba podróżna (140x22x22cm) (o wartości 99,95 USD)

W momencie zakupu możesz kupić „Kson Starter Pack L” w cenie (149,95 USD), który zawiera następujące elementy:

  • Czerwony, regulowany szukacz siatkowy Kson 8×50
  • 3-elementowy okular Ksona 10 mm
  • 3-elementowy okular Ksona 25 mm
  • Przekątna lustrzana 1,25″

Aby uzyskać najlepsze wrażenia wizualne, zaopatrz się w dodatkowe wybrane modele Fujiyama lub Kson Abbe Orthos albo Baader Zoom Mk IV.

Mocowania

Użyj Kson Olympus z wybranym mocowaniem  Do celów wizualnych zalecamy Saxon EQ3 ze stalowym statywem i przedłużeniem pomostu (wystarczający), Kson EQ4 z przedłużeniem pomostu (bardzo dobry i zawiera wyjątkowo długie elementy sterujące w zwolnionym tempie) lub HEQ5 lub EQ6 Pro z odpowiednim molo, jeśli szukasz przy automatyzacji. 

Co takiego jest w tym, że jest szczególnie odpowiedni dla osób oglądających binokular?

Lornetki to niezwykłe urządzenia, które wyglądają jak lornetka, ale można je przymocować do teleskopu, umożliwiając korzystanie z obu oczu (w trybie stereo) do obserwacji. Kson Olympus został od podstaw zaprojektowany tak, aby był wysoce kompatybilny z przeglądarkami binokularowymi. Oznacza to, że zazwyczaj NIE trzeba używać korektora optycznego ani barlowa, aby z nich skorzystać, co pozwala na lepszą jakość widzenia, większy zakres kompatybilnych okularów i szerszy widok, który byłby możliwy w innym przypadku. Zapewniają wspaniałe wrażenia z tym konkretnym teleskopem.

Do rozpoczęcia obserwacji binokularnej polecamy lornetkę stereofoniczną Celestron #93691 w połączeniu z lekkimi okularami.

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JSCto jest APO/semiAPO pod względem widma wtórnego. Znalazłem dane dla tych szkieł.

Z równań na dyspersję wyliczyłem sobie współczynniki załamania światłą dla linii e, F i C.

Z tego powyliczałem względną cząstkową dyspersję

ZF11 - Liczba Abbego V = 33,84

P = 0,4716

HQK3L - Liczba Abbego V = 70,44

P = 0,46239

No to współczynnik S = 6778

A stąd CA = 0,92.

 

 

Ile to na Polskie?

 

Edit: Te szkła to na tych wykresach jedno leży na prawo od FPL51 ale wyżej, a drugie bardzo daleko trochę nad F2. Ciekawe jak z aberracją sferyczną by było?

 

Edytowane przez oicam
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki! @ojcam. Tez juz patrzylem na te szkla, ale nie liczyłem.

Nie wiem czy w Europie jest ten Kson dostepny. Myslę, że lada moment bedzie, pewnie nawet w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • JSC zmienił(a) tytuł na Kson refraktor achro (semiAPO?) 102/1200
Opublikowano (edytowane)
39 minut temu, oicam napisał(a):

Może niech ktoś sprawdzi poprawność moich obliczeń, żeby ta APOwość nie była błędem obliczeniowym🤣 

Trudno powiedzieć co to jest. @JSCsprawdzałeś na CN?

Cos mi nie gra... tak na oko patrzac na diagram RPD.... ale sprawdze jutro, bo pewnie źle patrzyłem ;)

Na CN chyba nic o nim nie ma...

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 hours ago, JSC said:

F1200102-AS-OTA-Vixen-2.webp.cb0c603d3bb00e314a260c97d29bf05b.webp

 

https://www.astrodog.com.au/product/kson-olympus-hc102-1200mm-f-12-achro/

 

Nie widziałem wczesniej....

 

Ktos cos moze czytał o nim? Jakies testy, recenzje, opinie?

Wyglada nawet ładnie. Troche drogo.  Niestety F/12... ja nie wiem co za przygłup takie cos wypuszcza na rynek i marnuje kasę.

F/15 poszedlby im jak woda, a to bedzie zalegac na pólkach.  Widze na zagranicznych forach jakie sa oczekiwania. Sam bym kupil...

Pamietam jak Bresser sie tlumaczyl ze swojego 4" achro f/13.2, ze dłuższy niby na palete by nie wszedl, czy cos w tym stylu i drozszy transport by byl - moze tu o to samo chodzi? Ale przeciez mogliby dac taka sama odkrecana przedłuzke tuby jak np. w TSie 102/1122.

No mam nadzieje, ze jednak w końcu sie kiedys doczekam 4- calowego przynajmniej f/15...

Co tak agresywnie piszesz z tym "przyglupem"?

 

Sledzac wasze wczesniejsze wypowiedzi wydawalo mi sie, ze 60mm fluoryt F/15 bije te wszystkie achromaty i ed do 4 i wiecej cali wlacznie. Zatem czy mozecie sprecyzowac co da wieksza srednica w cienich i dlugich?

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, mkowalik napisał(a):

Co tak agresywnie piszesz z tym "przyglupem"?

 

Sledzac wasze wczesniejsze wypowiedzi wydawalo mi sie, ze 60mm fluoryt F/15 bije te wszystkie achromaty i ed do 4 i wiecej cali wlacznie. Zatem czy mozecie sprecyzowac co da wieksza srednica w cienich i dlugich?

Przygłupi to jest ten wpis, bo niepotrzebnie prowokujący. 

Zresztą wpisuje się to w ogólną tendencję na forum zmuszania innych do akceptacji tego co ja mam jako najlepsze, bo najdroższe/elitarne/ręcznie robione /moje (niepotrzebne skreślić). 

I dotyczy to wszystkich stron każdego konfliktu na forach. 

Mamy jakąś wewnątrzną potrzebę urawniłowki, sprowadzania wszystkich do wspólnego mianownika, nie wiem czy to gen socjalistycznej epoki czasów słusznie minionych się ciągle odzywa? 

Na takim np. CN jest tego zdecydowanie mniej. 

Aha, no i piszę to jako zdeklarowany newtonowiec, ale posiadający swoje F/15, zresztą podobno najlepsze na świecie w klasie 80mm 🙃

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, JSC napisał(a):

F1200102-AS-OTA-Vixen-2.webp.cb0c603d3bb00e314a260c97d29bf05b.webp

 

https://www.astrodog.com.au/product/kson-olympus-hc102-1200mm-f-12-achro/

 

Nie widziałem wczesniej....

 

Ktos cos moze czytał o nim? Jakies testy, recenzje, opinie?

Wyglada nawet ładnie. Troche drogo.  Niestety F/12... ja nie wiem co za przygłup takie cos wypuszcza na rynek i marnuje kasę.

F/15 poszedlby im jak woda, a to bedzie zalegac na pólkach.  Widze na zagranicznych forach jakie sa oczekiwania. Sam bym kupil...

Pamietam jak Bresser sie tlumaczyl ze swojego 4" achro f/13.2, ze dłuższy niby na palete by nie wszedl, czy cos w tym stylu i drozszy transport by byl - moze tu o to samo chodzi? Ale przeciez mogliby dac taka sama odkrecana przedłuzke tuby jak np. w TSie 102/1122.

No mam nadzieje, ze jednak w końcu sie kiedys doczekam 4- calowego przynajmniej f/15...

Cześć.

Biorąc pod uwagę nieskończoną recenzję, nie chcę wdawać się w zbytnie dywagacje, ale Twoje lekkie sarkastyczne podejście typu "przygłup" itp. powoduje, że mi się po prostu odechciewa "walki z wiatrakami". Z jednej strony rozumiem, że ludzie mają naturę typu - co nowe to be, złe i słabe, i mimo że winnych znanych markach zdarzają się niedoróbki i gnioty produkcyjne, to w nowości typu KSON każda uchybienie jakościowe będzie podniesione do rangi "katastrofy". Dlatego nie chce mi się z tym wszystkim walczyć.

Co do "Olymusa" achro 4" F12 z modyfikacją na 80mm. F15. Musisz wziąć pod uwagę, że:

- to ręcznie wykonana optyka, ręcznie składana i kolimowana (można dostać certyfikat jakości w fabryki).

- to nie jest na tym samym szkle co SW, Celestrony, TSy i inne.

Te dwa powyższe powodują, że - masz dużo mniejszą aberrację niż powinna być (lub inaczej - nie takią jaką oczekujesz wiedząc co pokazują w.w. "uznane marki") 

 

Wiem co mówię - mam 80/400 - 90/600 i 102/900 (konwertowalny na 80/F12). Ten ostatni jest identyczny w budowie i optyce z przywołanym Olympusem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)
2 godziny temu, mkowalik napisał(a):

Co tak agresywnie piszesz z tym "przyglupem"?

 

Sledzac wasze wczesniejsze wypowiedzi wydawalo mi sie, ze 60mm fluoryt F/15 bije te wszystkie achromaty i ed do 4 i wiecej cali wlacznie. Zatem czy mozecie sprecyzowac co da wieksza srednica w cienich i dlugich?

Rynek oczekuje achro  f/15, a nie f/12. 

Z tym ze tu po analizie, kilka postow dalej, okazało sie, ze mamy inne szkło niz w klasycznym achro.

Kwestia rozwojowa tematu.

A co do fluorytu 60mm f/15 - nie ma takiego 😜

 

@wampum zrozum i wybacz emocje.

Chcialoby sie f/15 ( i wielu ludzi na swiecie tego chce), a tu kolejny "niepełny".  Trzeba dokladnie przestudiowac te szkla i porównac chciazby z TSem f/11 fpl53. 

Nie masz przypadkiem jakichs jego wykresów aberracji?

Nie jest wykluczne ze go kupie ;) tym bardziej ze po kolejnej analizie :Dokazalo sie ze cena jest w dolarach, ale... australijskich.

 

1 godzinę temu, anatol napisał(a):

 

Mamy jakąś wewnątrzną potrzebę urawniłowki, sprowadzania wszystkich do wspólnego mianownika, nie wiem czy to gen socjalistycznej epoki czasów słusznie minionych się ciągle odzywa? 

Na takim np. CN jest tego zdecydowanie mniej. 

 

No własnie... to jakis chyba efekt PRLu. Wszyscy muszą miec te same teleskopy, te same samochody, te same ubrania. Bo jak masz inne, to jestes idiotą i kretynem skończonym, nie mówiac juz, że jestes elementem wywrotowym i wrogiem ludu.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, anatol said:

Przygłupi to jest ten wpis, bo niepotrzebnie prowokujący. 

Zresztą wpisuje się to w ogólną tendencję na forum zmuszania innych ...

 

Wypraszam sobie takie stwierdzenia. Czy nie mam prawa nie rozumiec zachwytu nad achro 80 f/15, ktore jest naj naj oraz jednoczesną potrzebą tych ktorzy sie tym archo zachwycają znalezienia 100 mm teleskopu F/15. Zauwaz ze nie nazwalem nikogo przyglupem z tego powodu. Chcialbym tylko lepiej zrozumiec w czym 80 f/15 sie nie sprawdza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)

W każdym teleskopie cos tam widac, dlatego trudno okreslic do czego zupelnie sie nie nadaje.

80/1200 nadaje sie za to wyjatkowo dobrze do rozdzielania gwiazd podwójnych i okreslania ich separacji bez użycia specjalnych okularów z podziałka. Obraz w takiej aperturze w 50% obserwacji jest pozbawiony wpływu seeingu.

Dla przykladu w 100mm aperturze jeszcze nie mialem takiego seeingu aby przez całe obserwacje wszystko stalo w miejscu jak narysowane cyklem ( mowa o powiekszeniach ponad 2.5xD). Ostatnio kilka razy z rzedu ogladałem Izara, meteoblue pokazywalo rózne seeingi, a ja i tak widzialem idealny dysk Airego moze przez sekunde na kazde 10 sekund obserwacji.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, mkowalik napisał(a):

 

Wypraszam sobie takie stwierdzenia. Czy nie mam prawa nie rozumiec zachwytu nad achro 80 f/15, ktore jest naj naj oraz jednoczesną potrzebą tych ktorzy sie tym archo zachwycają znalezienia 100 mm teleskopu F/15. Zauwaz ze nie nazwalem nikogo przyglupem z tego powodu. Chcialbym tylko lepiej zrozumiec w czym 80 f/15 sie nie sprawdza.

Przepraszam Cię bardzo. Nie chciałem Cie urazić. 

Oczywiście, że masz prawo nie zachwycać się nad achro 80 mm F/15 wobec którego sam mam mieszane odczucia, ale Twój wpis był prowokujący. Pisząc :

"Sledzac wasze wczesniejsze wypowiedzi wydawalo mi sie, ze 60mm fluoryt F/15 bije te wszystkie achromaty i ed do 4 i wiecej cali włącznie"

zaczepiałeś miłośników długich i cienkich, bo chyba nikt z nich nie uważa, że nawet najlepszy 60 mm dłuuuugi "szukacz" jest lepszy niż np. 5 calowe ED. Bo 5 cali to "4 i więcej cali" co nie? 

Edytowane przez anatol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mkowalik napisał(a):

 

Wypraszam sobie takie stwierdzenia. Czy nie mam prawa nie rozumiec zachwytu nad achro 80 f/15, ktore jest naj naj oraz jednoczesną potrzebą tych ktorzy sie tym archo zachwycają znalezienia 100 mm teleskopu F/15. Zauwaz ze nie nazwalem nikogo przyglupem z tego powodu. Chcialbym tylko lepiej zrozumiec w czym 80 f/15 sie nie sprawdza.

Marcinie, ja lubię wszystkie teleskopy, a najbardziej te długie i cienkie. Nigdzie nie twierdziłem, że taka czy inna apertura jest lepsza czy gorsza, albo, że taki czy inny teleskop jest najlepszy na świecie dla wszystkich miłośników astronomii. Jeśli już to mówiłem, że dla mnie jest najlepszy. To dla mnie jest kluczowe.

 

Co do tego Ksona. To może być super alternatywa. Tylko musiałby ktoś zaryzykować i go kupić. W wolnej chwili sprawdzę czy dobrze wszystko policzyłem. Dziwne, że oni sami o nim piszą, że to achromat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W myśl tego co ostatnio ktoś tu pisał stare Zeissy nie posiadały super warstw i nie były zrobione z nowoczesnego szkła a były klasą samą w sobie. Podobnie jak nasze PZO 67/800. Bo liczył się dobry projekt krzywizn soczewek i przede wszystkim wykonanie. 

Więc jeśli ten Kson jest ręcznie szlifowany a szlifierz ma dobrą rękę to obrazy mogą być więcej jak dobre.  

Edytowane przez anatol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, anatol napisał(a):

W myśl tego co ostatnio ktoś tu pisał stare Zeissy nie posiadały super warstw i nie były zrobione z nowoczesnego szkła a były klasą samą w sobie. Podobnie jak nasze PZO 67/800. Bo liczył się dobry projekt krzywizn soczewek i przede wszystkim wykonanie. 

Więc jeśli ten Kson jest ręcznie szlifowany a szlifierz ma dobrą rękę to obrazy mogą być więcej jak dobre.  

Nie wierzę w ręczną figuryzacje soczewek w tym refraktorze ani w żadnym innym masowo produkowanym sprzęcie,jest w tym pewnie jakiś haczyk i nie można tego tak dosłownie rozumieć.Ewentualnie obiektywy są selekcjonowane pod kątem dokładności schodząc z maszyny i najlepsze montowane w firmowych tubusach.

Edytowane przez krzysiek81
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)

Heh...

Następny ale FPL51/ Lantan

 

Kson-Olympus-AS102-APO-1.png.3693b54c3540a581c85ceda9e869c00f.png

 

 

-1024x155.png.3d748affd3925a5778d8a0013f28f403.png

-1024x473.png.77c1e3a4359a1885a1f7f04e86a0c599.png

 

https://www.astrodog.com.au/product/kson-olympus-as102-ed-apo-102mm-1200mm-f-12-refractor-fpl51-lanthanum-doublet/

 

Opis

*PROMOCJA W PRZEDSPRZEDAŻY* – dodatkowy drugi okular ortoskopowy do wyboru!

Kson Olympus AS102 ED APO konfiguracja 102 mm (4 cale) f/12 z kilkoma poważnymi sztuczkami, niezwykłymi funkcjami i dodatkami w zanadrzu.

Seria ta została zaprojektowana z myślą o czystej przyjemności wizualnego oglądania planet, Księżyca, gwiazd podwójnych i DSO. Ten refraktor o niezwykłej długiej ogniskowej zrobi wrażenie. Łączy w sobie nowoczesną konstrukcję optyczną z tradycyjną, wysokiej jakości inżynierią.

Seria Olympus jest dostępna w dwóch smakach, jako achromat, a teraz ten, jako APO.

Dane techniczne i funkcje:

  • FPL51 i Lathanum Doublet (konstrukcja i jakość optyczna APO)
  • Obiektyw o średnicy 102mm, ogniskowa 1200mm, f/12
  • Soczewka główna została ręcznie wykonana przez firmę Kson i charakteryzuje się doskonałą korekcją sferyczną i gładkimi powierzchniami.
  • W pełni powlekane wielowarstwowo z przyciemnianymi krawędziami soczewek. Każde ogniwo obiektywu jest fabrycznie sprawdzane pod kątem kolimacji i testowane metodą sztucznej gwiazdy w celu zapewnienia jakości.
  • Tubus teleskopu wyposażony jest w przegrody śledzone promieniami, które eliminują światło rozproszone, a także ma wewnętrzne powierzchnie pomalowane na czarny mat, co zapewnia doskonały kontrast.
  • Konstrukcja Kson „Built for Life” – bez plastikowych elementów. Możliwość serwisowania przez użytkownika ogniwa kolimacyjnego sprawia, że jest to instrument na całe życie, bez konieczności zwracania go do fabryki, jeśli kiedykolwiek wypadnie z kolimacji.
  • Dodatkowe 2-calowe przedłużenie rury pociągowej pozwala na użycie lunety w szerokiej gamie konfiguracji optycznych i okularów oraz pozwala na użycie binokularów o drodze światła 110-140 mm bez korektora optycznego, co pozwala cieszyć się znacznie szerszym natywnym widokiem.
  • Solidny, dwubiegowy wyciąg okularowy CG typu Crayford 2″ z pierścieniem dociskowym i unikalnym systemem śrub Tri Lock firmy Kson – współpracuje z okularami 2″, lustrzankami cyfrowymi i akcesoriami 2″
  • Wyjątkowo długa, w pełni wysuwana osłona od rosy o długości 330 mm (również pomalowana wewnątrz na matowy czarny kolor) umożliwiająca łatwą mobilność i transport oraz zapewniająca ochronę przed rosą
  • Metalowy uchwyt szybkiego uwalniania na lunecie
  • Refraktor jest dostarczany z pierścieniami rube firmy Kson i wyjątkowo długim drążkiem w kształcie jaskółczego ogona o długości 300 mm, co zapewnia dodatkową stabilność na uchwycie
  • Obejmuje to dodatkowy okular Premium Kson Ortho II Volcano 4,5 mm (z włókna węglowego), zapewniający przyjemność oglądania. Bonus-Ortho-II.png
  • Graniczna wielkość 12,74
  • Kolor: perłowo-biały, czerwone pierścienie

Obejmuje:

  • Nasadka przysłony 80 mm umożliwiająca konwersję na f/15 i redukcję odblasków księżyca.
  • W zestawie poręczna nylonowa torba podróżna (140x22x22cm) (o wartości 99,95 USD)

W momencie zakupu możesz kupić „Kson Starter Pack L” w cenie (149,95 USD), który zawiera następujące elementy:

  • Czerwony, regulowany szukacz siatkowy Kson 8×50
  • 3-elementowy okular Ksona 10 mm
  • 3-elementowy okular Ksona 25 mm
  • Przekątna lustrzana 1,25″

Aby uzyskać najlepsze wrażenia wizualne, zaopatrz się w dodatkowe wybrane modele Fujiyama lub Kson Abbe Orthos albo Baader Zoom Mk IV.

Upewnij się, że dodałeś przekątną 2″, jeśli jeszcze jej nie masz. Zalecany jest model Kson 2″ o współczynniku odbicia 99%.

Mocowania

Użyj Kson Olympus z wybranym mocowaniem  Do celów wizualnych zalecamy Saxon EQ3 ze stalowym statywem i przedłużeniem pomostu (wystarczający), Kson EQ4 z przedłużeniem pomostu (bardzo dobry i zawiera wyjątkowo długie elementy sterujące w zwolnionym tempie) lub HEQ5 lub EQ6 Pro z odpowiednim molo, jeśli szukasz przy automatyzacji. 

Co takiego jest w tym, że jest szczególnie odpowiedni dla osób oglądających binokular?

Lornetki to niezwykłe urządzenia, które wyglądają jak lornetka, ale można je przymocować do teleskopu, umożliwiając korzystanie z obu oczu (w trybie stereo) do obserwacji. Kson Olympus został od podstaw zaprojektowany tak, aby był wysoce kompatybilny z przeglądarkami binokularowymi. Oznacza to, że zwykle NIE trzeba używać korektora optycznego ani barlowa, aby z nich skorzystać, co pozwala na lepszą jakość widzenia, większy zakres kompatybilnych okularów i szerszy widok, który byłby możliwy w innym przypadku. Zapewniają wspaniałe wrażenia z tym konkretnym teleskopem.

Do rozpoczęcia obserwacji binokularnej polecamy lornetkę stereofoniczną Celestron #93691 w połączeniu z lekkimi okularami.

 

Jaka jest różnica pomiędzy Kson Olympus ED APO i TS-Optics ED ?

Obydwa są wysoce zalecane. Jest kilka różnic, TS-Optics ma f/11, Kson ma f/12 – to jeszcze bardziej wkracza na terytorium APO. Obaj używają FPL-51. Kson określa, że jako drugi element wykorzystuje lantan, TS-Optics nie określa („dodatkowe szkło specjalne”). Ts-Optics ED ma krótszą (1,5x) osłonę od rosy, osłona Ksona (3x) jest przeznaczona do dłuższych obserwacji*. Kson posiada uchwyt, optyka TS nie. TS-Optics waży 4,6 kg, Kson jest lżejszy (więcej szczegółów wkrótce). TS-Optics jest wyposażony w adapter 2″ na 1,25″, osłony przeciwpyłowe, stopkę szukacza, pierścienie rurowe CNC i drążek w kształcie jaskółczego ogona. Kson zawiera adapter 2″ do 1,25″, osłony przeciwpyłowe, stopkę szukacza, pierścienie tubusów CNC i drążek typu „jaskółczy ogon”, a także poręczną nylonową torbę, przekątną 1,25″ i okular ortogonalny. Ostateczna konfiguracja może obejmować nasadkę apertury 80 mm w celu ograniczenia odblasków i zwiększenia współczynnika f/ do f/15 w przypadku szczególnie jasnych celów (Księżyc/Jowisz). Pomijając kwestie estetyczne, Kson jest jednoczęściowy, tubus TS-Optics jest odkręcany i stanowi system dwuczęściowy, natomiast Kson korzysta z tubusu przedłużającego 2″, gdy potrzebna jest dodatkowa ogniskowa.

* Powszechnie cytowana średnica 1,5x nie jest w rzeczywistości zalecaną średnicą – raczej  minimum , aby zatrzymać rozproszone światło i mieć pewien wpływ na rosę. Sidgwick zaleca średnicę od 2,5 do 3 razy większą. Kson jest jedynym producentem, który spełnia tę normę, dzięki czemu może działać przy mniejszym wpływie na rosę, nawet bez pasów przeciw rosie.Long-Dew-Shield.png

Jaka jest różnica pomiędzy Kson Olympus ED APO i TS-Optics SD ?

SD wykorzystuje FPL53 (zamiast FPL51) i „dodatkowe specjalne szkło”, ale poza tym jest identyczny w porównaniu z TS-Optics ED.

 

Mają rozmach... jak Askary, ciekawe co wystawią jutro?

Kto chce kupic TSa 102 f/11ed? 😁

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • JSC zmienił(a) tytuł na Kson refraktor 102/1200 (HQK3L/ZF1 i FPL51/Lantan)
W dniu 2.05.2024 o 19:22, krzysiek81 napisał(a):

Nie wierzę w ręczną figuryzacje soczewek w tym refraktorze ani w żadnym innym masowo produkowanym sprzęcie,jest w tym pewnie jakiś haczyk i nie można tego tak dosłownie rozumieć.Ewentualnie obiektywy są selekcjonowane pod kątem dokładności schodząc z maszyny i najlepsze montowane w firmowych tubusach.

Jutro postaram się to zaprezentować na zdjęciach, bo posiadam identyczne parametrami teleskopy KSONa w wersji basic i premium (z ręcznie wykonaną optyką).

Poza tym na te teleskopy czeka się od 3 do 6 miesięcy od zamówienia i płatności z góry. Nie wiem ile trwa wykonanie ręczne soczewki, ale chyba jakoś kilka miesięcy?.

Edytowane przez wampum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, wampum napisał(a):

Jutro postaram się to zaprezentować na zdjęciach, bo posiadam identyczne parametrami teleskopy KSONa w wersji basic i premium (z ręcznie wykonaną optyką).

Poza tym na te teleskopy czeka się od 3 do 6 miesięcy od zamówienia i płatności z góry. Nie wiem ile trwa wykonanie ręczne soczewki, ale chyba jakoś kilka miesięcy?.

To są tylko moje przypuszczenia ,oczywiście może być inaczej i to też biorę pod uwagę .Jeśli rzeczywiście tak jest to firma ma przed sobą ciekawą przyszłość sprzedając sprzęt z ponad przeciętną optyką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.