Skocz do zawartości

M57 Ring Nebula HOO i LRGB


diver

Rekomendowane odpowiedzi

Dodam od siebie że 120s w 3nm NB nie pokryje szumu sensora.  M57 można naświetlać dłuższymi czasami z 3nm, do momentu przepalenia pixeli.  Myślę że spokojnie 5-10 wytrzyma.  Bardzo jasna mgławica którą ostatnio fotografuję nie przepala kanału 3nm O do 6 minut, a jej środek świeci jaśniej od M57.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Antoni napisał(a):

A gdzie się podziała  gwiazda z centrum mgławicy i pozostałe? 

 

8 godzin temu, Krzysiek Gaudy napisał(a):

Wersja LRGB najlepsza, ale te wersje HOO dla mnie jakby "przeprocesowane". Ja wiem, że to małe jest i odcina się dosyć mocno, ale mam wrażenie jakby jakieś artefakty wynikające z obróbki to były. Mało naturalnie to wygląda - taki mój odbiór osobisty tego zdjęcia :)



Sławku, właśnie teraz obrabiam nową wersję swojej M 57. Ratuj środek tej mgławicy :) To jest tylko surówka wyciągnięta.

image.thumb.png.69e4d83208e416ed7bda6ab261307ffa.png

  • Lubię 4
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem tego obiektu na „tapecie”, ale po obejrzeniu tych zdjęć, moim zdaniem warto popracować z continuum Ha i uzupełnić sygnał L tymże. 🙃 

 

Edytowane przez dimis
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)
12 godzin temu, Krzysiek Gaudy napisał(a):

ale te wersje HOO dla mnie jakby "przeprocesowane".

 

11 godzin temu, count.neverest napisał(a):

Jestem tego samego zdania co Krzysztof.

 

9 godzin temu, Gość na chwilę napisał(a):

Widzę to podobnie jak przedmówcy.

 

I w sumie macie rację. Tak pochłonęła mnie żądza pokazania "wyraźnej" postaci mgławicy w NB, że pociągnąłem (w sumie świadomie) zbyt mocno. Nabiedziłem się przy tym. że ho ho! ;)

 

15 godzin temu, Antoni napisał(a):

A gdzie się podziała  gwiazda z centrum mgławicy i pozostałe? 

 

44 minuty temu, Grzędziel napisał(a):

Jeśli chodzi o gwiazdki w środku to Sławek ich nie wygasił. Ich tam (ciekawostka) w paśmie wodoru nie widać

 

Jest dokładnie tak, jak napisał Piotr. Ani w materiale Ha ani w OIII gwiazdki w centrum mgławicy nie są widoczne. Więc niczego nie wygaszałem. Widocznie w NB ich słabe światło zostało zgaszone przez jasny obszar mgławicowy.

Nawet w materiale L gwiazdki centrum mgławicy są ledwie widoczne. A to dlatego, że moja luminancja jest bardzo skromna (60 x 60 s), gdyż zbierałem ją z myślą o gwizdach a nie o mgławicy. Światło dla mgławicy pochodzi u mnie z NB.

Żeby więc ładnie pokazać M57 w NB (razem z gwiazdkami) należałoby zebrać dobrą luminancję, która stanowiłaby podstawę budowania obrazków zarówno w RGB jak i w NB. Czego nie zrobiłem i co doskonale widać w niedoskonałości moich obrazowań. Przy pierwszym sensownym niebie uzupełnię luminancję i pewnie będzie lepiej. ;)

 

Dziękuję wszystkich za konstruktywną krytykę, której w sumie trochę się podziewałem. Pierwszej "potyczki" z M57 do całkiem udanych więc nie zaliczę. Muszę się poprawić. :)

 

 

Edytowane przez diver
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.