Skocz do zawartości

Zamarzanie matrycy?


diver

Rekomendowane odpowiedzi

Od dwóch miesięcy mój cały setup przebywa w "wentylowanej" astrobudce bez ogrzewania. Siłą rzeczy przebywa więc w atmosferze otoczenia wraz z jej temperaturą i wilgotnością. Wczoraj była ekstremalnie duża wilgotność - nisko stały nawet mgły.

Zawsze chłodzę matrycę swojej ASI294 do -10 st. Tak też było i teraz, jednak dokładnie w środku kadru pojawił mi się artefakt jak na załączonej fotce.

 

LDN1165_2024-06-01_00-15-40_0014_L_-10.00_G120_120.00_27790_b.jpg.d720c8c4d1c5b2af6ccdafd5fe44df1e.jpg

 

Nigdy wcześniej nie miałem takiego efektu. Gdy ogrzałem matrycę do 0 st. artefakt znikał. Drogą eksperymentów doszedłem do -5 st. Przy tej temperaturze artefaktu nie było, przy niższej pojawiał się.

Nie jestem pewien, ale sądzę że to efekt zamarzania pary wodnej na matrycy. Skąd bierze się taka wilgotność powietrza wewnątrz obudowy matrycy? Czy obudowa nie jest całkiem szczelna?

Ktoś może miał podobny problem?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może już czas wyprażyć/wymienić tabletki pochłaniające wilgoć wewnątrz? Kamery ASI są dość szczelne, ale nie jest to szczelność absolutna. Z czasem wilgoć się dostanie, zwłaszcza jeśli ktoś używa kamery w warunkach polno-leśnych.

  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku szron też pojawia się przy mocniejszym chłodzeniu, ale trzymając kamerę 10-20 min, szron stopniowo znika. Spróbuj następnym razem potrzymać ją dłużej na -10. U mnie szron wygląda inaczej, mam na brzegu matrycy takie |NRF_SAADC_ACQTIME_3US"wykwity", bardziej jak normalny szron na szybie w domu :) Może u Ciebie to się osadza na szybce komory, a nie matrycy i stąd jest nieostre?

 

W każdym razie lekarstwem powinno być osuszenie komory - ZWO podaje procedurę chyba w instrukcji.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lkosz napisał(a):

Może już czas wyprażyć/wymienić tabletki pochłaniające wilgoć wewnątrz?

 

Może i tak, ale to prawie nowa kamera. :g:

 

3 minuty temu, MateuszW napisał(a):

Spróbuj następnym razem potrzymać ją dłużej na -10.

 

Trzymałem dłużej w -10 i nie ustępowało.

 

4 minuty temu, MateuszW napisał(a):

Może u Ciebie to się osadza na szybce komory, a nie matrycy i stąd jest nieostre?

 

Trudno stwierdzić, gdzie szron się pojawia. Musiałbyś brutalnie i natychmiast wykręcić kamerę z setupu, żeby zobaczyć co jest gdzie. A już po minucie braku chłodzenia artefakt znika.

 

6 minut temu, MateuszW napisał(a):

W każdym razie lekarstwem powinno być osuszenie komory - ZWO podaje procedurę chyba w instrukcji.

 

No i tutaj pogrzebię. Dzięki.

 

Zjawisko o którym piszę pojawiło mi się pierwszy raz w mojej 5-letniej praktyce astrofoto. Wcześniej zawsze sprzęty przechowywane były w domu i przed sesją były wynoszone na zewnątrz. Teraz setup "mieszka" w astrobudce, więc tutaj upatruję pierwotnej przyczyny.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No może masz tam jakieś niesamowicie wilgotne warunki w budce... chociaż ja mam non stop na balkonie kamery, co prawda pod pokrowcem, ale w środku też jest wilgoć i nic się nie dzieje, a ASI183 chłodzę do -15. Ewentualnie kamera jest wadliwie uszczelniona. Odłącz kamerę od setupu, włącz chłodzenie, poświeć latarką i spójrz co tam się dzieje. Ja obstawiam jednak kondensację na matrycy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, lkosz napisał(a):

Może już czas wyprażyć/wymienić tabletki pochłaniające wilgoć wewnątrz? Kamery ASI są dość szczelne, ale nie jest to szczelność absolutna. Z czasem wilgoć się dostanie, zwłaszcza jeśli ktoś używa kamery w warunkach polno-leśnych.

No tylko że to zamarzanie to na 99% jest na ZEWNĘTRZNEJ powierzchni szybki komory matrycy. Na to są grzałki ( 2600 takie ma, mój STL ma, SBIG 8300 też ma). Włączane są w setupie kamery, można ustawić włączanie od razu z chłodzeniem.

Niestety po deszczach tak bywa , że nawet przy odpowiedniej wentylacji wilgoć dostaje się do sprzętu. Jeśli grzałki nie pomagają to klasycznie - suszarka i podgrzać trzeba płytę łączącą kamerę z kołem filtrowym.

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 4
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JEsli Asi294 nie ma grzałki wbudowanej na szybkę to powiedziałbym, że miałeś dużo szczęścia ( lub zadziwiająco mało wilgoci ) do tej pory. Zostaje suszarka lub kombinowanie z dorobieniem jednak jakiś grzałeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat z opisu : Przewód zasilający można połączyć szeregowo z zasilaniem układu chłodzącego kamery.

Brawo Jasiu... ani chłodzenie ani grzanie nie będzie działało.

Na szczęście producent wyręcza autora opisu dodając rozdzielacz zasilania z RÓWNOLEGŁYM połączeniem

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez regulacji. Grzałka w STL ma ok. 3 W ( ja mam dwie- robiłem upgrade specjalnie na Brok bo tam mam rzekę 150 metrów od piera i jeziorka zalewowe).

Ale pierwszej części Twojej wypowiedzi nie zrozumiałem Marcin, sorry :) :) :)

Jeden temat to tutaj poniżej a drugiego nie mogę znaleźć od lat...

Znalazłem coś takiego

 

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według producenta 294 nie potrzebuje grzałki, więc albo tabletki do wysuszenia albo może filtry Ci parują? Mam grzałkę właśnie na szufladzie z filtrami, bo u mnie był taki problem. 

 

Cytat

 

ASI071MC-P/ASI6200/ASI2600/ASI2400 cameras come with an anti-dew heater that will heat the protective glass to avoid any dew problems.

For ASI183/ASI1600/ASI294/ASI533 cameras, the heat emitting from the TEC will be conducted to the camera case and avoid any dew problems when TEC cooling system is working.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje dwie kamery nigdy nie miały problemów z roszeniem przedniej szybki, zawsze dziwiły mnie te grzałki, ale może faktycznie jedne kamery są na to bardziej podatne, inne mniej. Trzeba to po prostu organoleptycznie sprawdzić i zobaczyć. Jak rosi na zewnątrz, to zakładamy grzałkę, jak w środku, to osuszamy.

13 minut temu, Sebastian Ś. napisał(a):

Masz rację, ale jednak obstawiam, przyczyna to przechowywanie kamery w budce, więc po prostu się stopniowo wilgoć nagromadziła i tabletki się "zapełniły".

Jeśli komora ma nadmiarową nieszczelność to tak, ale w normalnej sytuacji kamera powinna wytrzymać te kilka lat bez osuszania. Sam miałem ASI1600 w budce przez rok i zero problemów z roszeniem czegokolwiek. Żadnych grzałek, nie licząc obiektywu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Gość na chwilę napisał(a):

Jak ja bym wierzył producentom to bym ani jednego zdjęcia nie zrobił. To na 100% jest zaparowana szybka komory matrycy.

Dokładnie tak. Gdyby to było na matrycy to tak jak paprochy byłoby czarne o ostrych brzegach. To jest na zewnętrznej powierzchni szybki - wewnątrz nie ma wiadra wody nawet na słabawych tabletkach.  Przy szczecińskiej wilgotności nic nadzwyczajnego - zdarzało się i w ASI 1600 też. 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, diver napisał(a):

Ktoś może miał podobny problem?

Tak, mimo ogrzewanej szyby pojawiała się na niej kondensacja - to co mogę doradzić to albo mocniejsza grzałka szyby albo należy przesuszyć przestrzeń przed szybą ;)

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej wierzę w wersję, że to szybka a nie matryca. Jeżeli problem będzie się często powtarzał, pewnie dokupię lub dorobię sobie grzałkę. Przez te te ponad dwa miesiące "budkowania" setupu problem pojawił się tylko raz. Dziś np. jak widzę problemu nie ma, ale wilgotność powietrza jest znacznie mniejsza i wieje leciutki (ledwie wyczuwalny) wiaterek.

Dziękuję wszystkim za komentarze i podpowiedzi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tę samą kamerę, miałem to samo. Wymień tabletki, a temperaturę na coolerze póki co zmniejszaj skokowo co ~5 stopni, potem przerwa 3-4 minuty i kolejne 5-10 stopni i będzie git. 2-3 takie tematy są już na CloudyNights. 

Edytowane przez Krzysiek Gaudy
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.