Skocz do zawartości
  • 0

Zachciało się czyszczenia optyki.....


tutek

Pytanie

Witajcie.

Laaaata temu nabyłem z drugiej łapki bressera 152/760 f5 (jeszcze stary model). Piękne ostrzenie, fajnie sprawował się przy fotkach, zarówno Słońca, Księżyca jak i np. samolotów. No wiem, wiem aberracja, ale generalnie było na prawdę super, wymieniłem w nim wyciąg okularowy na 3" kupiony w telesskop-express.de

Wymiany podjął się nieodżałowany Janusz P.

I wszystko działało jak należy..... do czasu czyszczenia obiektywu i czegoś nieokreślonego pomiędzy soczewkami obiektywu. Przy składaniu pojawił się problem z symetrycznie rozłożonymi pomiędzy soczewkami dystansami ale w efekcie poskładałem całość.... spoglądam na Księżyc i dramat, mydło, nie ostrzy itd.... po próbach korekty ustawień soczewek w celi (śruby do kolimacji były oznaczone, liczyłem obroty itd. tak jakoś na wszelki wypadek) nadal lipa.

Zdecydowałem się na kontakt z bresser optic, czyli dokładnie z serwisem producenta. Skracając do minimum, bo to też temat na małą nowelę. Po przekonaniu ich, że mniej więcej wiem, że aberracja to nie ablacja, dogadałem się, że wysyłam im tubus.... d

Dotarł na miejsce, ocenili, że złe przechowywanie, grzyb, pleśń szklana ?? czy jak to tam nazwali. OK. stwierdzili, że wyczyszczą ale gwarancji, że będzie to Jamesa Webb ST, nie dali :)

Ok. rozpakowałem, założyłem osprzęt i .... dramatu akt trzeci. Księżyc niby ze szczegółami ale jak przez mgłę. Co prawda, ostrzy (bo wcześniej rozogniskowane mydło było) ale szeroka obwódka wokół obiektu pozostaje i praktycznie 1/10..... nie pomaga zmiana kątówki z 1,25 na 2, nie pomaga obserwacja bez kątówki, okular szeroki źle, zoom - może odrobinę lepiej.

Nie pytałem fachowców z bressera czy położyli tubus na łąwę optyczną po czyszczeniu... zakładałem, że kto jak, kto, ale oni załatwią serwis perfekcyjnie. Więc mam, co mam i zastanawiam się co z tym teraz zrobić...

No i pytanie na gorąco.... jest sens bawić się w okular do kolimacji (pewnie i tak go kupię), czy może macie jakiś inne pomysły? Najlepiej gdyby ktoś miał podobne doświadczenia zakończone zadowalającymi efektami...

Dlaczego w tym kierunku węszę? Przy obserwacji przez 2"  z szerokim polem, mam wrażenie, że w zależności od pozycji i kąta przykładania oka do okularu jest minimalna różnica... 

Jakieś pomysły?

Tutek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

Może przy czyszczeniu soczewek warstwy przeciwodblaskowe też "się szczyściły" i teraz masz obiektyw bez warstw, co daje obserwowany spadek kontrastu.

 

Czy obiektyw obserwowany "pod światło" ma jakiekolwiek zabarwienie ?

 

Jak się to ma do objektywu przed czyszczemiem ?

 

A jak wypada teraz teleskop na teście gwiazdowym, i podobnie, jak się to ma do takich testów przed czyszczeniem ?

 

Edytowane przez Mareg
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

Witaj, dzięki za reakcję na mój kłopot. Zielone zabarwienie soczewek widoczne, dwie soczewki dwa zielone refleksy. 

Rozdzielczość przed czyszczeniem była naprawdę dobra. Alkor Mizar 2x2

Po księżycowej porażce, obserwacji gwiazd na tę chwilę nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

To świetnie, że warstwy są OK, bo w przeciwnym razie ciężko byłoby coś zaradzić.

Może poczekaj na pogodę, wychłodź teleskop i zobacz jak teraz wyglądają Alkor i Mizar.

Pasuje zacząć od sprawdzenia kolimacji.

 

Jak kolimacja pojechana, to może napisz do @Marcin G..

Tak jak sam radzi w swojej stopce: "potrzebujesz skolimować apo / sct / mak? - napisz!".

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

Dziwne ze fachowcy z Bressera nie potrafili go ustawic?

On ma znaczniki na brzegach soczewek?

Jak wyglada gwiazda w duzym powiekszeniu lub chociaz rozogniskowana gwiazda? Nie ma astygmatyzmu? 

Mozliwe ze nie zauwazyli obroconej soczewki... z tego co czytam, to zadarza sie to Bresserowi nawet w fabryce.

 

No i w ostatecznosci mozna wywalic te soczewki Petzwala. Wtedy bedzie mial ogniskiwa 1200mm jesli dobrze pamietam. Bedzie wiadomo czy to na 100% wina dwóch pierwszych soczewek.

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wątpię że zwykłe czyszczenie potrafi zmyć warstwy przeciwodblaskowe. No chyba że warstwy na soczewkach w takich amatorskich teleskopach różnią sie znacznie od warstw na obiektywach aparatów. Zawodowi fotograficy nie uzywają filtrów uv jako zabezpieczenie bo uważają że te warstwy nie tak łatwo uszkodzić a nawet jeśli to nie wpływa to znacząco na degradacje obrazu. I pisze tu o obiektywach wiele razy droższych od omawianego refraktora. Tak samo powłoki na filtrach. Ciężko to uszkodzić.

Obstawiam że została obrócona któraś z soczewek góra-dół. Nie wokół osi bo to nie zdegradowało by aż tak bardzo obrazu.

PS. Skoro masz już rozkręcona tubę wyczerń ją flockiem ;) (chyba że juz jest wyczerniona)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 godzin temu, Lukacz napisał(a):

@tutek jesteś na 100% pewny że nie obróciłeś  soczewki w obiektywie? 
Pierwszej, dwuwypukłej -  "Crown"

Witaj, Nie, nie ma takiej opcji abym złożył soczewki odwrotnie ale dzięki za sugestię.

Poza tym jak już pytasz o takie rzeczy a ja wysyłam sprzęt do producenta aby go sprawdził (zakładając, że przepatrzy to i owo) zaczynam powątpiewać w zaangażowanie i kreatywność serwisantów bressera .... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ok. Po przeczytaniu Waszych komentarzy, uwag i sugestii nachodzi mnie kilka wątpliwości ale chyba spróbuję je rozwiać dopiero po próbie sprawdzenia i ewentualnej kolimacji, bo raczej od tego zacznę.

Co do poruszanych szczegółów. Ponoć mówią, nigdy nie mów nigdy (to w kwestii ewentualnej zamiany, obrócenia itp. związanego z kolejnością i stroną soczewek obiektywu) więc pomimo, że w rękach mieli go majstrowie z bressera, przepatrzę jakieś schematy i porównam budowę tego obiektywu, ale przekonany jestem, że soczewki miały na krawędziach znaczniki, które przechodziły przez obie soczewki zaznaczając tym samym sposób ich prawidłowego złożenia po czyszczeniu.... i tym tropem były ponownie przeze mnie składane.

Potem czyszczeniem zajęła się ekipa z Niemiec, więc zakładam, że kto jak kto ale producent wie jak poprawnie złożyć swój produkt :) Trochę byłoby to dziwne gdyby pomieszali strony czy kolejność soczewek ... ale wykluczyć chyba nie można.   

Co to wyciemnienia. Tu nie mam wątpliwości, że wszystko z wyczernieniem tuby jest jak należy. 

 

11 godzin temu, Rafał K. napisał(a):

Wątpię że zwykłe czyszczenie potrafi zmyć warstwy przeciwodblaskowe. No chyba że warstwy na soczewkach w takich amatorskich teleskopach różnią sie znacznie od warstw na obiektywach aparatów. Zawodowi fotograficy nie uzywają filtrów uv jako zabezpieczenie bo uważają że te warstwy nie tak łatwo uszkodzić a nawet jeśli to nie wpływa to znacząco na degradacje obrazu. I pisze tu o obiektywach wiele razy droższych od omawianego refraktora. Tak samo powłoki na filtrach. Ciężko to uszkodzić.

Obstawiam że została obrócona któraś z soczewek góra-dół. Nie wokół osi bo to nie zdegradowało by aż tak bardzo obrazu.

PS. Skoro masz już rozkręcona tubę wyczerń ją flockiem ;) (chyba że juz jest wyczerniona)

Celowanie w kłopot z ustawieniem soczewek może okazać się kluczem, bo faktycznie nie jest wg mnie możliwe aby tak zły obraz powodowały ewentualne uszkodzenia powłok..... ale zacznę chyba od zakupu okularu do kolimacji i przymierzę się do walki ze śrubkami... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 godzin temu, Lukacz napisał(a):

@tutek jesteś na 100% pewny że nie obróciłeś  soczewki w obiektywie? 
Pierwszej, dwuwypukłej -  "Crown"

Czytam, czytam i czytam i ręki chyba już nie dam za to, że cudownym sposobem coś odwróciłem i nie wypatrzyli tego również majstrowie z bressera.... 

pierwsza chyba jednak będzie próba kolimacji a jak to nie pomoże - nie mam nic do stracenia. otworzę łobuza i przestawię mu oko ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 hours ago, tutek said:

Czytam, czytam i czytam i ręki chyba już nie dam za to, że cudownym sposobem coś odwróciłem i nie wypatrzyli tego również majstrowie z bressera.... 

pierwsza chyba jednak będzie próba kolimacji a jak to nie pomoże - nie mam nic do stracenia. otworzę łobuza i przestawię mu oko ;)

 

Doświadczenie nauczyło mnie, że najczęściej źródłem błędu jestem ja sam i najczęściej tkwi on tam gdzie się tego nie spodziewam :)

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 godzin temu, tutek napisał(a):

Witaj, Nie, nie ma takiej opcji abym złożył soczewki odwrotnie ale dzięki za sugestię.

Poza tym jak już pytasz o takie rzeczy a ja wysyłam sprzęt do producenta aby go sprawdził (zakładając, że przepatrzy to i owo) zaczynam powątpiewać w zaangażowanie i kreatywność serwisantów bressera .... 

Też tak uważałem kiedy dawno temu nie obróciłem kronu w świeżo zakupionym , używanym tanim refraktorku, właśnie podczas czyszczenia obiektywu. Miałem podobne objawy o których pisałeś. Nietrudno się pomylić.
Tylko to był dublet, a u Ciebie to chyba Petzval czyli + korektor. Teoretycznie może być coś po stronie korektora.
O serwisie może świadczyć sam fakt że najwyraźniej nikt przez refraktor nie popatrzył po wykonaniu usługi.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 14.06.2024 o 13:36, JSC napisał(a):

Jak wyglada gwiazda w duzym powiekszeniu lub chociaz rozogniskowana gwiazda?

Chętnie podłączę się do tego pytania i poczytam jak wyglądają obrazy gwiazdy, mogą być sztucznej, w ognisku i poza nim.

Mnie najwygodniej sprawdzić kolimację refraktora (102/600 i 80/910) przy pomocy SLV 4-5mm: mało błędów, niezłe pole i duży ER. Osiowość układu kontroluję kolimatorem Chesire.

Edytowane przez dj_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam nadzieję, że w tym teleskopie (pochylana cela) się uda. Kolimatora Chesire użyłem do Bressera 102/600. Całkiem nieźle wyszło, tylko jak spojrzałem w okular optyczny to miałem komę przez połowę pola widzenia😉 Od tamtej pory sprawdzam nim tylko osiowość.

Edytowane przez dj_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 14.06.2024 o 10:08, tutek napisał(a):

ekipa z Niemiec, więc zakładam, że kto jak kto ale producent wie jak poprawnie złożyć swój produkt  

Albo ekipa z Niemiec, albo producent - to w przypadku Bressera dwie różne ekipy.

A teraz co mogło pójść nie tak, przy założeniu, że nie widzisz mocnej asymetrii w obrazach pozaogniskowych:

- jedna z soczewek obrócona przód-tył

- obie soczewki, jak wyżej

- poprawnie względem siebie ustawione soczewki trafiły do celi tyłem

- zła separacja soczewek (dość częsty błąd)

- ktoś coś dłubał przy tylnym korektorze Petzvala.

Spróbowałbym dotrzeć do właściciela zdrowego refa, z prośbą o pomiar odległości wierzchołków soczewek od przedniej i tylnej krawędzi celi - to da informację, czy dystans między soczewkami jest właściwy.

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.