Skocz do zawartości

Poziomica na montażu dobra czy zła


krzyn24

Rekomendowane odpowiedzi

18 minut temu, PrismoSal napisał(a):

 

Tylko że głowica GTIx nie ma miejsca, żeby taki ładny placuszek gdzieś przykleić, chyba że jak sombrero od góry 😉 Sama góra też jest dość okrągła więc powodzenia z zamocowaniem tego w idealnym poziomie.

 

Myślałem o doklejeniu załączonej poziomicy dwuosiowej na taśmie 3M w zaznaczonym miejscu. Sama taśma może jest delikatnie ściśliwa, ale ta poziomica waży tyle co nic, nie powinno to mieć jakiegoś gigantycznego wpływu na wskazania.

 

A może od spodu dodać kawałek płaskownika/kątownika i do tego przymocować poziomicę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, vroobel napisał(a):

Żeby nie było, że 40£ to jakaś astronomiczna (nomen omen) cena:

 

https://www.futureshop.co.uk/blue-horizon-prolevel-turntable-bubble-level?srsltid=AfmBOop8Jg5cjrW4JlVOgUtW0lEKS0G25XeGTen9Lpb6GhpBBYVGY4O1h-g

 

A tak wygląda moja poziomiczka: 

 

 

image.thumb.png.df73fc8b365d22c8a0bbbfa75aea9a1b.png

Czy to jest ta poziomka co w link

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, PrismoSal napisał(a):

(...)

 

Myślałem o doklejeniu załączonej poziomicy dwuosiowej na taśmie 3M w zaznaczonym miejscu. Sama taśma może jest delikatnie ściśliwa, ale ta poziomica waży tyle co nic, nie powinno to mieć jakiegoś gigantycznego wpływu na wskazania.

 

Można kupić też wersje prostopadłościenne, widzę, że są np. 15 x 15 x 40 mm,  i może takie dwie starannie nakleić na dwa boki głowicy, po  wcześniejszym wypoziomowaniu całości poziomicą warsztatową ?

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, PrismoSal napisał(a):

 

Tylko że głowica GTIx nie ma miejsca, żeby taki ładny placuszek gdzieś przykleić, chyba że jak sombrero od góry 😉 Sama góra też jest dość okrągła więc powodzenia z zamocowaniem tego w idealnym poziomie.

 

image.png.b59a410e910d94fa349b14a8edb4d3b2.png

 

Myślałem o doklejeniu załączonej poziomicy dwuosiowej na taśmie 3M w zaznaczonym miejscu. Sama taśma może jest delikatnie ściśliwa, ale ta poziomica waży tyle co nic, nie powinno to mieć jakiegoś gigantycznego wpływu na wskazania.

 

Nie ma co popadać w obłęd, zarówno NINA, jak i ASIAir radzi sobie z guidingiem przy błędzie PA < 5'.

 

Edytowane przez vroobel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, MateuszW napisał(a):

Jak chińczyk wkleił, tak jest :) Jakość losowa.

Czego to się człowiek dowie, w życiu bym nie pomyślał, że audiofile używają poziomic :P 

Bo u 95% osób, audiofilizm to stan umysłu. U mojego kolegi ubrana choinka stała przez cały rok, bo mu akustykę poprawiała....

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja na ten temat odświeża się co jakiś czas na forum. Według mnie też nie ma to znaczenia ani dla guidingu ani dla precyzji GoTo.

Poziom może być ważny tylko na tyle, na ile wystarcza zakres regulacji śrub regulacyjnych głowicy montażu w pionie i poziomie.

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Gość na chwilę napisał(a):

Dyskusja na ten temat odświeża się co jakiś czas na forum. Według mnie też nie ma to znaczenia ani dla guidingu ani dla precyzji GoTo.

Poziom może być ważny tylko na tyle, na ile wystarcza zakres regulacji śrub regulacyjnych głowicy montażu w pionie i poziomie.

Kiedyś jeszcze słyszałem opinię, że jak trójnóg jest wpoziomowany. to można użyć podziałki na montażu do ustawienia na biegun.

 

Ale jak ktoś używa kątomoierza z montażu do tego, to równie dobrze może robić dithering kopiąc montaż po nogach.

Edytowane przez Patryk Sokol
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Patryk Sokol napisał(a):

Jaki jest cel dokładnego poziomowania trójnoga?

Dla AZ większe niż EQ. W moim GTIx wbudowana poziomica jest tak do bani, że do końca nie wiem w jakim przybliżeniu poziomo stoi montaż, a bez guidingu widzę uciekające Słońce z kadru.

Dla dwuminutowego filmu nie ma to znaczenia (lucky imaging) ale chciałem też wieczorami spróbować dłuższego naświetlania i tam już nawet na 10s gwiazdy się rozjeżdżały.

Dla mnie więc, i konkretnie tego egzemplarza, zdaje się mieć znaczenie.

 

2 godziny temu, Gość na chwilę napisał(a):

Poziom może być ważny tylko na tyle, na ile wystarcza zakres regulacji śrub regulacyjnych głowicy montażu w pionie i poziomie.

Zakres zerowy w moim przypadku 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wypowiem się na temat AZ bo to poza zakresem mojego zainteresowania, ale dla montaży EQ - o ile nie korzystamy z podziałek na osiach - poziom nie ma znaczenia. Oczywiście pod warunkiem że mamy regulowaną głowicę w obu osiach i błąd ustawienia mieści się w zakresie jej regulacji. 

Przecież każdy soft obsługujący ustawienie na Polaris uwzględnia fizyczny błąd pochylenia jak wykonuje plate solve. I uwzględnia go potem w konfiguracji dla GoTo.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, dobrychemik napisał(a):

Poziom czasem ma znaczenie. Pamiętam, że jednemu koledze w Bukowcu wywróciło się piwo, jak je postawił na trójnogu, i zalało sprzęt stojący obok w trawie. :D

Ano własnię jak by dobrze trzymał poziom to do tragedii by nie doszło 😊

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, dobrychemik napisał(a):

Poziom czasem ma znaczenie. Pamiętam, że jednemu koledze w Bukowcu wywróciło się piwo, jak je postawił na trójnogu, i zalało sprzęt stojący obok w trawie. :D

I z tego powodu Sky-Wacher będzie oferował usztywniające półeczki z trzema rodzajami otworów: 1,25", 2" i na puszkę 0,5l.

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na trójnogu montażu narysowałem mazakiem na każdej nodze równo odmierzone podziały. Cztery krechy na około to podział na 5. Sprawdza się to idealnie , zwłaszcza jak nabierze się wprawy w ocenie wysokości obiektów na niebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.