Skocz do zawartości

Czy dobrze wybrałem na początek ?


piotrusb

Rekomendowane odpowiedzi

Patrząc na zdjęcie obawiam się, że ten teleskop ma w środku jakiś dodatkowy układ optyczny skracający ogniskową, bo ta tuba nie może mieć 1m długości. A jeśli tak jest to nie wróży to dobrze, bo generalnie taki układ jest gorszy od klasycznego Newtona z rzeczywistą ogniskową 1m. Wielokrotnie na forum był omawiany temat Opisana ze skróconą ogniskową i opinia o nim była jednoznaczna. Nie mniej nie znaczy, że nie nadaje się on do patrzenia. Teraz po prostu skoro go już masz to po prostu musisz się nauczyć nim posługiwać, kolimować, etc. i oczywiście czerpać przyjemność z obserwacji.

Szkoda tylko, że nie zasięgnąłeś opinii przed zakupem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Meade niestety nie nadaje się do astrofotografii, o tym możesz zapomnieć. Obawiam się, że nawet z ogniskową rzędu 100mm (czyli zwykły obiektyw foto) ten montaż może mieć problemy z pociągnięciem. Oczywiście jak się uprzesz to zrobisz i zdjęcia na tym, niektórzy koledzy robili fajne fotki na sporo gorszym sprzęcie. Jeśli myślisz o astrofoto to musisz zainwestować w solidny montaż paralaktyczny, CG5 to naprawdę moim zdaniem minimum.

Soligor, według mnie już znacznie lepszy wybór. Co do zastosowań do astrofoto to mam mieszane uczucia, osobiście go nie polecam. Ale jak pisałem wcześniej np. Hamal robił fajne fotki na czymś sporo gorszym, ale pamiętaj, że im tańszy sprzęt tym trudniej się na nim fotografuje i tym gorsze są efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak wezmę tego na Dobsie...

 

Kurcze, cały czas mam wątpliwości, ten czy ten <_<

 

 

Czyli z tych trzech modeli, najlepszy pod względem optyki byłby ten na Dobsonie ?

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=323

 

Montaż mi teraz obojętny, ważne żeby miał dobrą optykę :Salut:

Edytowane przez piotrusb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako użytkownik Oriona XT8 mogę go polecić z czystym sumieniem. Chociaż nie mam dużego doświadczenia, a tym bardziej nie mogę porównywać go do innych teleskopów, to mam odczucie, że posłuży mi on jeszcze długo. Obrazy obiektów DS są piękne, a same obserwacje nie są frustrujące :D

Na pewno od razu z teleskopem powinieneś zakupić filtr Baader'a do obserwacji Słońca oraz barlowa 2x do planet. Pomyśl także nad chłodzeniem lustra teleskopu i okularem 2''.

 

Pozdro

Rad Radish

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety DObson odpada, bo chciałbym udzielać się także w astrofotografii na dłuzszych czasach (rzędu kilku-kilkunastu minut) <_<

 

 

Niestety to http://www.astrokrak.pl/sklep/images/fullsize/ds-2114ats.jpg jest montaż azymutalny więc astrofoto a długimi czasami odpada.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żeby Cię jeszcze bardziej zniechęcić do tego krótkiego newtona, to schemat jego optyki wyglada tak:

 

STNEWTONi.gif

 

a wygląda w środku to tak:

 

02200055.jpg

 

no i drobiazg, może nie uwierzysz, ale wyciąg jest plastikowy, cały!! :ha:

sorry, ośka pokrętła jest metalowa :szczerbaty:

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat już teraz tak bardzo na astrofoto mi nie zależy, przemyślałem wszystkie sprawy i stwierdziłem, że wolę mieć dobrą optykę i Dobsona, niż gorszą optykę, ale za to z napędem (który i tak się nie nadaje do astrofoto) :Boink:

 

 

Sumas, w Twoim poście chodziło Ci o tego Meade ?

Edytowane przez piotrusb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PIOTR JAK MOGŁEŚ O TYM WOGÓLE POMYŚLEĆ :)

 

ps. do dobsona mógłbyś dokupić około 5mm lantana lub ortoskopa (jak masz dobre oczy) pooglądasz sobie porządnie Marsa.

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mma przejscia z lustrami 114 ! ich jakosc nie jest jeszcze rewelazyjna - to poprostu wg. mnie tanie teleskopy o sredniej jakosci - juz nie optisan z supermarketu, ale jeszcze nie powazny teleskop. Nie ma sie co nastawiac na jakies super astrofoto na teleskopie za 1500 zl. Lepiej kupic duzego telpa na dobsie niz placic za "go to" z malym szklem, albo male szklo na slabym EQ (1, 2).

Albo bierz tego dobsa albo sie powaznie zastanow nad dozbieraniem kasy na cos z dobrym EQ i srednica > 15cm

 

Nie popelnij tego samego bledu co ja niegdys bo sie mozesz zniechecic.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, to jest XT10 Intelliscope, ale bez kontrolera. Nie rozni sie on niczym od XT Classic oprocz czysto kosmetycznych zmian, nie ma sprezyn tylko pokretla zaciskowe i oczywiscie mozliwosc podpiecia w przyszlosci kontrolera. Zastanawialem sie czy kupic Classic czy Intelliscope, ale w koncu zdecydowalem sie na Intelliscope z powodu... koloru tuby.

 

Cala reszta w tym teleskopie to moja wlasna robota i nie kosztowalo mnie to wiele, oprocz paru godzin spedzonych w warsztacie i przy lutownicy.

 

Jest tu i platforma paralaktyczna, chlodzenie glownego lustra, termometr miezacy temperature lustra i powietrza, przedluzenie tuby, tuba wylozona od srodka materialem pochlaniajacym swiatlo, mala czerwona lampka, przydajaca sie do szkicowania, itp.

 

Za niewielkie pieniadze mozna bardzo ulepszyc swoj teleskop. Polecam, bardzo sie oplaca i kupa przy tym zabawy.

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.