Skocz do zawartości

M31 z miasta


Tom-cio

Rekomendowane odpowiedzi

Sprzęt:

SW80ED+EOS300D na moncie własnej konstrukcji z autoguiderem

Świecenie: 9x3'+8x5', darki, flaty

Obróbka: Lrgb w IRIS, PS.

Z tego materiału z pewnością można wycisnąć więcej, ale tego się dopiero muszę nauczyć. Poza tym materiał prawie z centrum miasta (spod oświetlonego sodówkami kościoła...). Środek nieco przepalony, bo brakło mi czasu na 2-3 expo 1' w celu jego zbalansowania.

M31_lrgb_9x3_8x5_df_.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie jak na warunki miejskie niewiarygodne, gdzie się podziało rozświetlenie tła? Przy 5 minutowych ekspozycjach w warunkach sodówek tło powinno zagłuszyć niemal tak delikatne struktury jakie są widoczne na tej fotce, jakieś czary? To było robione bez filtra l.poll????

Gratulacje, fotka piękna, pozwoliłem sobie na małą obróbkę w bw oj oby się Autor nie pogniewał tylko (: -odjęcie szumów i narzucenie trochę "blacka" na tło.

Hej.

new.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy się nie gniewam, tymbardziej jak krytyka jest koństruktywna... Wszak mamy się wzajemnie od siebie czegoś nauczyć!!!

Zapomniałem dopisać, że zapiąłem filtr LPS - bez niego to spod "mojego kościoła" na nic nie byłoby szans.

Zastosowałem jeszcze jeden chwyt przy foceniu, ale na odkrycie tej tajemnicy jeszcze trzeba trochę poczekać - niech się najpierw sprawdzi w boju.

Wrzucę po południu dla porównania ramkę luminancji (B&W).

 

Dzięki wszystkim za dobre słowo!!! !!! !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto moja luminancja. Jak widać przy takim czasie expozycji zaszumienie od wzmacniacza matrycy EOSa jest mocno zauważalne. Ewentualne delikatne elementy foty w tych miejscach "utoną w mgle".

Na finalnym zdjęciu postanowiłem je obciąć.

Teraz jeszcze się muszę nauczyć sensownego kompromisu pomiędzy zaszumionymi ostrymi szczegółami, a delikatnymi płynnymi przejściami tonalnymi, które wszyscy nazywamy "Waldkowym wyczuciem...".

Przyjmę i zastosuję wszystkie dobre rady!

M31_lumi.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha czyli jednak był filterek :rolleyes:

 

Wczoraj naświetlałem u siebie M31 z UHC S i na razie nie wiem co o tym myśleć. Montaz przy dobrym ustawieniu ciągnie ok 8min bez widocznych przesunięć na krótkim ognisku w 80ED. ALE:

1.Filtr wprawdzie likwiduje (super) light. p. ale czas naświetlania (tak "na oko") wydłuża się prawie 2 krotnie.

2.Musze sprawdzić jak zachowuje się przy wysokim ISO 1600

3.Przy tak długich czasach hot pixele mają mniejsze znaczenie, jest spore rozświetlenie (od wzmacniacza?) które wymusza ustawienie tak dużego obiektu nieco poza środkiem kadru.

4.Zastanawiam się, czy w przypadku róznych czasów naświetleń nalezy odjąć jednego uśrednionego darka, czy wykonać wynikowe klatki z tymi samymi czasami naswietlana odjętymi darkami, a potem je zestackować?

5.Może wyjściem jest złożenie ekspozycji długich z filtrem i krótkich nawet na małym ISO bez filterka?

Itd...same watpliwości, a M31 ucieka poza balkon (:

 

Załączam surową klatkę, potraktowanią funkcją logarytm w IRIS, żadnych dodatkowych obróbek, z wczoraj, wyjątkowo syfiaste niebo, pomarańczowo od sodówek. Ekspozycja 6min przy ISO 800+canon+ baaderowski UHC S, resampl. 50%, montaż akurat w tej fotce pociągnął zdrowo, ale nie w tym rzecz. Jak widac prawie nic nie widać, stąd moje watpliwości czy z powiedzmy 20 takich fotek (total time 2godz.) mozna będzie coś ładnego wyciągnąć.

 

Pozdr.

m31.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju: moje doświadczenia bezwzględnie potwierdzają dwukrotne wydłużenie czasu expo z filterkiem! Ja się na to godzę, bo z terenu Śląska generalnie bez filtra niewiele widać. Popracowałem nad montem i obecnie expo rzędu nawet 30' nie stanowi problemu, ale nawet z filtrem powyżej 20' wychodzi totalne mleko. ISO1600 serdecznie odradzam - przerabiałem. CMOS przy tej czułości drastycznie traci swoją liniowość odwzorowania. To przecież nie wrost umiejętności przechwytywania fotonów, tylko elektryczne wzmocnienie sygnału z matrycy po drodze na kartę... Chyba, że tylko B&W bo o kolorze przy 1600 raczej nie wspominajmy, ale moim zdaniem delikatne szczegóły i tak "utoną w matrycowym szumie".

Dzisiaj ma być pogoda - może ogólna mobilizacja??? Proponuję M33...?

 

 

Aha czyli jednak był filterek :rolleyes:

 

Wczoraj naświetlałem u siebie M31 z UHC S i na razie nie wiem co o tym myśleć. Montaz przy dobrym ustawieniu ciągnie ok 8min bez widocznych przesunięć na krótkim ognisku w 80ED. ALE:

1.Filtr wprawdzie likwiduje (super) light. p. ale czas naświetlania (tak "na oko") wydłuża się prawie 2 krotnie.

2.Musze sprawdzić jak zachowuje się przy wysokim ISO 1600

3.Przy tak długich czasach hot pixele mają mniejsze znaczenie, jest spore rozświetlenie (od wzmacniacza?) które wymusza ustawienie tak dużego obiektu nieco poza środkiem kadru.

4.Zastanawiam się, czy w przypadku róznych czasów naświetleń nalezy odjąć jednego uśrednionego darka, czy wykonać wynikowe klatki z tymi samymi czasami naswietlana odjętymi darkami, a potem je zestackować?

5.Może wyjściem jest złożenie ekspozycji długich z filtrem i krótkich nawet na małym ISO bez filterka?

Itd...same watpliwości, a M31 ucieka poza balkon (:

 

Załączam surową klatkę, potraktowanią funkcją logarytm w IRIS, żadnych dodatkowych obróbek, z wczoraj, wyjątkowo syfiaste niebo, pomarańczowo od sodówek. Ekspozycja 6min przy ISO 800+canon+ baaderowski UHC S, resampl. 50%, montaż akurat w tej fotce pociągnął zdrowo, ale nie w tym rzecz. Jak widac prawie nic nie widać, stąd moje watpliwości czy z powiedzmy 20 takich fotek (total time 2godz.) mozna będzie coś ładnego wyciągnąć.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj spróbowałem kilku fotek M31 z UHC-S, total time ok. 1,5godz dla ISO 800, jest lepiej ale do ideału daleeeeeko <_<

 

Pięknie chłopie, pięknie!!! :notworthy:

Półtorej godziny to piękny wynik. Lepszy filterek albo inaczej zrobiony flat i będzie ideał!!!!!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.